Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=141)
-   -   διατροφη πυρανχας red belly!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39704)

cristos347 18-04-10 22:59

διατροφη πυρανχας red belly!!
 
καλησπερα.εχω 6 πυρανχας red belly σε 180 λιτρα που αγορασα πριν 2 μηνες σε μεγεθος 2εκ. και ειναι σε μεγεθος 7εκ. αυτη την στιγμη.τα ταιζω shrimp pellets-omega one, καλαμαρια, γαριδες, μυδια και καρδια απο αρνι τωαρα το πασχα.. :) γνωριζω οτι στο μελλον θα χρειαστω μεγαλυτερο χωρο..(στο συντομο μελλον).η ερωτηση μου ειναι αφου εχω διαβασει αρκετα για την διατροφη τους αν μπορω αντι καρδια βοδινου που προτεινουν οι περισοτεροι που διαβασα που ειναι δυσκολο να βρω αν μπορω να τους δωσω καρδια απο τραγο που βρισκω ευκολα απο φιλο κρεωπολη..υπαρχει διαφορα?και αν ναι ποια ειναι?και γιατι καρδια και οχι κρεας απο μοσχαρι η αλο ζωο? περιμενω τις αποψεις σας περι το θεμα της διατροφης των τοσο απιστευτων ψαριων που εχω ερωτευτει..:)
-------------------------
μα καλα κανενας δεν απαντησε στην απορια μου ρε παιδια?:(
-------------------------
ρε παιδια εχω δει δεκαδες ατομα να διαβαζετε την απορια μου και κανεναν να απανταει...:( κανεις δεν εχει πυρανχας και να γνωριζει περι του θεματος?αφου εχω δει δεκαδες θεματα με πυρανχας εδω μεσα..:cool:

persival 19-04-10 00:04

Είναι πολύ εξειδικευμένη η ερώτησή σου και προφανώς λίγοι γνωρίζουν την απάντηση.
Κάνε υπομονή, όταν το δει κάποιος που ξέρει, θα σου πει ;)

ippomas 19-04-10 11:09

Φιλε απο οτι αντιλαμβανεσαι ειναι σαν να μας ρωτανε τι ταιζουμε τα λιονταρια. Πιστευω γιατο και δεν σου απαντησε καποιος διαβασε μεσα στις ιδιοτητες των ψαριων μηπως και βρεις αυτο που σε ενδιαφερει.

Γιώργος Κ 19-04-10 11:15

Βασικα απο οτι καταλαβαινω η ερωτηση σου ειναι γιατι μοσχαροκαρδια και οχι αλλες καρδιες! Χρησιμοποιουνται και αλλες οπως απο γαλοπουλα ... μη το παρακανεις ομως ... γνωμη μου ειναι να φτιαξεις και μια τροφη απο γαριδες (με το κελυφος) μαζι με λαχανικα!

Ακουγονται λιγα τα λιτρα σου .. προσεχε τα ΝΟ3 και τα φωσφορικα σου ειδικα αν ταιζεις τετοιες τροφες εκτινασσονται στα υψη!

Επισης η αντιστροφη οσμωση για τα ψαρια σου (για μενα ειναι απαραιτητη) ;)

Perazzi 19-04-10 11:53

Μετά από την Spirulina ποιο πολύ πρωτεΐνη έχει η μοσχαροκαρδιά , γι αυτό ταΐζουμε με καρδιά και όχι με κρέας . αλλά κανόνισε να βάλεις στ μίγμα σου και Spirulina !! είναι 2 βασικά πράγματα μοσχαροκαρδιά και Spirulina κ μετά μπορείς ν βάλεις ότι θες καρότα κόκκινη πιπεριά κ .τ .

cristos347 19-04-10 16:54

ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας..οποτε αποτι καταλαβα επειδη καρδια βοδιου δεν μπορω να βρω θα τους δωσω απο αρνι που βρισκω ευκολα..το ιδιο ειναι..οσον αφορα το μειγμα κρεατος η γαριδων με λαχανικα που μου προτεινετε πως θα το κανω?θα τα αλεσω ολα μαζι στο μπλεντερ για παραδειγμα?ρε παιδια θα γινει χαμος μολις θα το πεταξω μεστο νερο αυτο το πραγμα..θα λερωσει πολυ το νερο..ενω ετσι ξεχωριστα που τα δινω πιστευω ειναι καλυτερα..και σπιρουλινα σε πελλετς τους δινω ..
-------------------------
θελω να ευχαριστησω τον φιλο αντωνη που με το π.μ. που μουστηλε μου ελυσε ολες τις αποριες που ειχα για το θεμα της διατροφης των πυρανχας μου λογω της μεγαλης του εμπειριας με το ειδος αυτο..και θα συμφωνησω μαζι του οτι οι πιπεριες ειναι λιγο εκτος θεματος οσον αφορα την διατροφη των πυρανχας..:) παντως σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση σας στο θεμα μου..

Πάνος 21-04-10 21:43

δε θα ηθελες να μοιραστεις τις γνωσεις σου?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01166 seconds with 11 queries