Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ευθανασια.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55716)

Singha 09-09-11 20:38

ευθανασια..
 
πως μπορει καποιος να κανει ευθανασια σε ενα ψαρι χωρις να υποφερει. θεωρητικα εφοσον δεν ξερουμε τι μπορει να νιωσει ενα ψαρι.

gianniwpopi 09-09-11 20:45

το βαζεις σε ενα ταπερ με νερο και το βαζεις στην καταψυξη. μ ε αυτο το τροπο πεφτει ο μεταβολισμος του και πεθαινει χωρις να καταλαβει τιποτα . ειναι σαν να κοιμαται..
ετσι εχω διαβασει, αν ισχυει δεν το ξερω......

delta66 09-09-11 21:03

Ισχυει, εκτος απο ψαρια κρυου νερου.

Singha 09-09-11 21:16

μπεττακος ειναι.

gianniwpopi 09-09-11 21:18

γιατι θελεις να του κανεις ευθανασια.? τι εχει το ψαρι σου?

Singha 09-09-11 21:21

γεννηθηκε με προβλημα στην σπονδυλικη του. συμβαινει μερικες φορες οταν εχουμε DT στο ζευγαρι.... και οσο μεγαλωνει τοσο πιο πολυ στραβωνει. και εχει φτασει σε σημειο να υποφερει εφοσον κολυμπαει με πολυ δυσκολια και κανει κατι κουλα για να παει στην επιφανεια....

janickrules 09-09-11 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Singha (Μήνυμα 616933)
γεννηθηκε με προβλημα στην σπονδυλικη του. συμβαινει μερικες φορες οταν εχουμε DT στο ζευγαρι.... και οσο μεγαλωνει τοσο πιο πολυ στραβωνει. και εχει φτασει σε σημειο να υποφερει εφοσον κολυμπαει με πολυ δυσκολια και κανει κατι κουλα για να παει στην επιφανεια....

εγω ειχα ενα γκαπυ ετσι..το κρατησα πααρα πολυ καιρο και ειληκρινα το αγαπουσα πολυ...
ισως να ακουγεται υπερβολη αλλα ετσι ειναι...

το ταιζα ξεχωριστα σε καποια φαση...
δεν εχω γνωμη για το ποιο ειναι το σωστο που πρεπει να κανεις...:confused:

stratigos24 09-09-11 23:38

Ριξε και μια ματια εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51482

και εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ED%E1%F3%E9%E1

faceck 10-09-11 02:54

χωρις να το εχω κανει ποτε αλλα ακουσα απο ενα φιλο ότι αν το βαλεις μεσα σε νερο με αρκετη ποσοτητα χλωρινς πεθαινει ακαριαια..ισχυει?

kixlidatos 10-09-11 08:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 616929)
Ισχυει, εκτος απο ψαρια κρυου νερου.

Καλημερα.
Τι παθαινουν τα ψαρια κρυου νερου?

persival 10-09-11 08:35

Χωρίς να γνωρίζω, φαντάζομαι "αντέχουν" χαμηλότερες θερμοκρασίες με συνέπεια να υποφέρουν.

delta66 10-09-11 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 616957)
Καλημερα.
Τι παθαινουν τα ψαρια κρυου νερου?

Τα ψαρια (πολυ) κρυου νερου, ειναι "ξυνπια" ακομα οταν αρχιζουν και δημιουργουνται κρυσταλοι παγου στους ιστους του σωματος και του αιματος και ειναι οδυνηρος ο θανατος αντι για ευθανασια.
Τα τροπικα ψαρια εχουν ηδη κοιμηθει οταν γινεται αυτο.
Για τα κρυα ψαρια υπαρχουν αλλοι τροποι.

kixlidatos 10-09-11 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 616966)
Τα ψαρια (πολυ) κρυου νερου, ειναι "ξυνπια" ακομα οταν αρχιζουν και δημιουργουνται κρυσταλοι παγου στους ιστους του σωματος και του αιματος και ειναι οδυνηρος ο θανατος αντι για ευθανασια.
Τα τροπικα ψαρια εχουν ηδη κοιμηθει οταν γινεται αυτο.
Για τα κρυα ψαρια υπαρχουν αλλοι τροποι.

Φοβερο:(
+-3+-3+-3

faceck 10-09-11 13:24

χωρις να παραπεμψω κανεναν να κανει αυτο που εκανα εγω..πιστευω βρηκα τον πιο γρηγορο τροπο να γινει η ευθανασια ενος ψαριου..και το παραδειγμα ειναι ενα νεον το οποιο ηταν ετοιμοθανατο, το πηρα απο το ενυδρειο που ηταν και το πεταξα στο παφερ..σε 1 δευτερολεπτο το ειχε καταπιει..το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο.νομοι της φυσης

stratigos24 10-09-11 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 617007)
χωρις να παραπεμψω κανεναν να κανει αυτο που εκανα εγω..πιστευω βρηκα τον πιο γρηγορο τροπο να γινει η ευθανασια ενος ψαριου..και το παραδειγμα ειναι ενα νεον το οποιο ηταν ετοιμοθανατο, το πηρα απο το ενυδρειο που ηταν και το πεταξα στο παφερ..σε 1 δευτερολεπτο το ειχε καταπιει..το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο.νομοι της φυσης

Το νεον τι ειχε και ηταν ετοιμοθανατο? Καποια αρρωστια? Αν ναι, τοτε δεν ειναι πιθανο να κολλησει και κατι το παφερακι που το εφαγε?

Ερωτηση κανω...και την κανω διοτι θυμαμαι, ενα παιδι που ειχε κατι πιρανχα και τα ταιζε με χρυσοψαρα που πηγαινε και αγοραζε και του ειχαν πει, περαν βεβαια απο την μακαβριοτητα μιας και εκεινα δεν ηταν σαν και το δικο σου ετοιμοθανατα, οτι και που ξερει οτι καποιο χρυσοψαρο δεν ειναι αρρωστο και δεν παθουν και κατι τα πιραχνας του...

faceck 10-09-11 13:33

οχι δεν ηταν αρρωστο το τραυματισε ο πετσοπας ειχε κομμενη ουρα και κολυμπουσε ακανονιστα και καθοταν απραγο κατω κανοντας σπασμοδικες κινησεις..

stratigos24 10-09-11 13:35

Δηλαδη ηταν χειροτερα απο αυτο?:

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...8&postcount=26

faceck 10-09-11 14:15

πολυ χειροτερα..αφου σου λεω δεν μπορουσε να κουνηθει και ηταν ολη την ωρα κατω πλαγιασμενο.

delta66 10-09-11 18:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από faceck (Μήνυμα 617007)
χωρις να παραπεμψω κανεναν να κανει αυτο που εκανα εγω..πιστευω βρηκα τον πιο γρηγορο τροπο να γινει η ευθανασια ενος ψαριου..και το παραδειγμα ειναι ενα νεον το οποιο ηταν ετοιμοθανατο, το πηρα απο το ενυδρειο που ηταν και το πεταξα στο παφερ..σε 1 δευτερολεπτο το ειχε καταπιει..το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο.νομοι της φυσης

Oι συνετες προτασεις απο τον Εξπερτ συνεχιζονται ακαθεκτα.

faceck 10-09-11 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 617102)
Oι συνετες προτασεις απο τον Εξπερτ συνεχιζονται ακαθεκτα.


χαχαχα δεν εδωσα συνετη προταση..τους νομους της φυσης δεν μπορουμε να τους αμφισβητουμε delta!

παντως εχεις φαει κολλημα εσυ με το εξπερτ..γιατι? δεν ειμαι expert ειμαι εξπερτ ειναι τελειως διαφορετικο!

delta66 10-09-11 19:16

Ποσων χρονων εισαι ρε Κανακη?

ΥΓ τα λεμε μετα, παω να δω τη σουπερνοβα και οχι supernova :D

faceck 11-09-11 11:35

πιο μικρος απο σενα σιγουρα ρε Σπυρο Δελτα 66..και εγω παω να δω το γκειμ οφ θροουνς...

delta66 11-09-11 12:51

Ολοι κανουμε λαθη, αλλα οχι τοσα πολλα και σε τοσο μικρο διαστημα.
Οπως λεει ο Elbert Hubbard κάθε άνθρωπος φέρεται ανόητα για τουλάχιστον πέντε λεπτά κάθε μέρα. Σοφία είναι να μην ξεπερνάς αυτά τα πέντε λεπτά.
Εσυ μπορει να μην τα ξεπερνας, αλλα μαλλον τυχαινει να γραφεις εκεινο το 5λεπτο στο φορουμ. :grin:

Ο καλυτερος τροπος να σου δειξω οτι κανεις λαθος ειναι να σε αφησω να συνεχισεις τον δρομο σου.
Δυστυχως ομως εμπιπτεις στον 3ο νομο (οχι της φυσης :D) του Carlo Cipolla και μπαινουν στη μεση και τριτοι που μπορει να την πατησουν.

Αν κανεις ευθανασια σε ενα ψαρι ριχνωντας το να το φανε θηρευτες, δεν κανεις ευθανασια μονο σε αυτο το ψαρι αλλα πιθανοτατα και στους θηρευτες.
Και αν δεν υπηρχε και ο Στρατηγος να ξεκαθαρισει καπως το θεμα θα εμενε παλι στη βαση δεδομενων του φορουμ μια πολυ "εξπερτ" προταση σου.

Good wines.

faceck 11-09-11 13:05

δεν εδωσα συμβουλη σε κανεναν να το κανει..ειπα εγω τι εκανα και πιστευω ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να κανει το οτιδηποτε..το οτι δεν συμφωνεις με εναν ανθρωπο δεν παει να πει ότι αυτος ειναι λα8ος απλα ότι εχεις διαφορετικο τροπο σκεψης..δεν λεω ότι δεν εισαι εμπειρος αλλα ωρες ωρες γινεσαι υπερβολικος δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...
Καλα Κρασα!

Bill Bizkit 11-09-11 17:13

σωστος , συμφωνω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02124 seconds with 11 queries