Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   ancistrus.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6628)

silver 05-11-04 22:28

ancistrus....
 
θα ηθελα να ρωτησω το συγκεκριμενο ψαρι ποσα εκατοστα γινεται....?
(καπου διαβασα 12cm.αγορασα εναν προχθες και ειναι περιπου 2-3cm.ο μαγαζατορας μου ειπε 6-8 cm.....)
και ποια η ιδανικη διατροφη γι'αυτον εκτος αλγης....
ευχαριστω....

Husky_Jim 06-11-04 01:26

Το μέγεθος του ψαριού εξαρτάτε από το ποιό είδος είναι.Μπορείς να μας τον περιγράψεις ή καλύτερα να ποστάρεις κάποια φωτό?

Σαν φαΐ,εκτός από άλγη καλό θα είναι να πρασθέσεις στην δίαιτα του ταμπλέτες ή 'waffers' για φυτοφάγους πλεκόστομους.
Πού και πού προσωπικά βάζω και λίγο αγγούρι ή και κολοκύθι και πίστεψε με το λατρεύουν!!! :lol:

Στην παρακάτω φωτό είναι ένας μικρός Ancistrus Dolihopterus sp. Μοιάζει ο δικός σου με αυτόν?

silver 06-11-04 02:17

ναι....αυτος πρεπει να ειναι.
ειναι καφε με ωχρα βουλες, και εχει αναμεσα στα ματια 2 μικρα κερατακια
αυτος τι τελικο μεγεθος περνει?τον εχω σε ενυδρειο 70λιτρων θα εχει προβλημα και αν οχι μπορω να παρω αλλο ενα ...ισως ζευγαρι?

(φωτο δεν εχω,ασε που ειναι δυσκολο να τον βγαλω με ολα αυτα τα φυτα που εχω....χανετε μονιμος!)

Husky_Jim 06-11-04 02:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από silver
ναι....αυτος πρεπει να ειναι.
ειναι καφε με ωχρα βουλες, και εχει αναμεσα στα ματια 2 μικρα κερατακια
αυτος τι τελικο μεγεθος περνει?τον εχω σε ενυδρειο 70λιτρων θα εχει προβλημα και αν οχι μπορω να παρω αλλο ενα ...ισως ζευγαρι?

(φωτο δεν εχω,ασε που ειναι δυσκολο να τον βγαλω με ολα αυτα τα φυτα που εχω....χανετε μονιμος!)

Το τελικό μέγεθος του ψαριού στην φωτό είναι 10cm αλλά στην περίπτωση σου μή ξέροντας το είδος θα έλεγα ότι θα φθάσει στην κλίμακα των 8cm-12cm.

Για να έχει "κερατάκια" από τόσο μικρός,μάλλον για αρσενικός πρόκειτε,οπότε μπορείς άνετα να πάρεις ένα θυληκό! :lol:

johnny98130 09-11-04 15:53

Απλα προσθέτω ότι τα ενηλικα αρσενικά σε ένα μικρο ενυδρείο ενδέχεται να πλακώνονται συχνοτατα.

silver 22-11-04 02:20

Τον θηλυκο ancistrus πως μπορουμε να τον αναγνωρισουμε οταν ειναι πολυ μικρος ηλικιακα???
Τα "κερατακια" στο κεφαλι τα εχουν και τα 2 φυλα?
Η αναπαραγωγη τους ειναι δυσκολη?

(θα ηθελα πολυ να αγορασω μια θηλυκη και δεν θελω σε καμια περιπτωση να μου βγει αντρας και να εχω μονομαχιες μεσα στο ενυδρειο.... :twisted: )

dantouan 23-11-04 00:20

Τα "κερατακια" στο κεφαλι των ancistrus τα εχουν και τα 2 φυλα απλα στα αρσενικα ειναι πιο μεγαλα και πιο εντονα...

Husky_Jim 23-11-04 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dantouan
Τα "κερατακια" στο κεφαλι των ancistrus τα εχουν και τα 2 φυλα απλα στα αρσενικα ειναι πιο μεγαλα και πιο εντονα...

Τα 'bristles' μπορεί να μήν εμφανιστούν ποτέ στα θυλικά σε μερικα είδη.

dantouan 23-11-04 02:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από husky_jim

Τα 'bristles' μπορεί να μήν εμφανιστούν ποτέ στα θυλικά σε μερικα είδη.

Σωστο κι αυτο, αλλα γενικα αυτο με τα κερατακια ειναι μεγαλο βοηθημα...

BILAS 23-11-04 14:47

Να εχετε κατα νου παντα κιολας και σε τι ηλικια ειναι περιπου ,
τον δικο μου τον ειχα για κυρια αφου για 7 μηνες που τον ειχα δεν ειχε βγαλει τιποτα και ξαφνικα το τελευταιο 3μηνο εχει γινει τρομερος με τα κερατα του(ωραια γυναικα θα εχει με τετοια κερατα :lol: )

johnny98130 24-11-04 12:16

Ποιος ξέρει τι θα είδαν τα ματάκια του. :shock: :shock: :D
Α ρε Βilly μεγάλε!!!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01469 seconds with 11 queries