Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Greek Aquarist's Boards (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Πώς γίνεται κάποιος Senior Member? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45666)

Aquablue 08-11-10 09:53

Πώς γίνεται κάποιος Senior Member?
 
Παιδιά καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως γίνεται κάποιο μέλος του φόρουμ Senior?

Αν κατάλαβα καλά, έχει σχέση με το χρονικό διάστημα που είναι κάποιος μέλος στο site?! Αν αυτό ισχύει, δεν θα έπρεπε να έχει και ένα σχετικό επίπεδο γνώσεων κάποιος για το χόμπυ αλλά και εμπειρία για να αποκαλείται senior member?

Έτυχε να δώ κάποια posts στο φόρουμ από senior members που ρωτάνε πράγματα που έχει σαν απορίες ένας αρχάριος στο χόμπυ. Έτυχε να δώ επίσης άτομο 12 χρόνων να είναι senior member!!!

Αν όλα τελικά έχουν σχέση με το αν έκανα την εγγραφή μου στο forum πρίν από 2 χρόνια για παράδειγμα και αν μέσα σ' αυτό το χρονικό διάστημα ασχολούμαι ελάχιστα με το χόμπυ π.χ. έχω ένα μονομάχο σε γυάλα, τότε μπορώ να αποκαλούμαι senior member σε ένα Aquarist Board?

Κάποιες φορές ένας αρχάριος όταν δεί μια απάντηση σε ένα thread από senior member ίσως την εκλάβει ως απάντηση από ένα έμπειρο χομπίστα αλλά στην ουσία αυτά που ξέρει ο senior να είναι λιγότερα από αυτά που γνωρίζει για το χόμπυ κάποιο απλό μέλος!

Τώρα θα μου πείτε δεν θα στέλνει και το βιογραφικό του ο καθένας ή θα δίνει εξετάσεις αλλά κάπου πρέπει να ελεγχθεί η κατάσταση.

exelix 08-11-10 09:55

Εξαρτάται από τον αριθμό των post, αλλά δε θυμάμαι το νούμερο. Πρέπει να είναι γύρω στα 450.

Τηλέμαχος 08-11-10 09:56

Εμένα εννοείτε senior; Χαχα
Έχει να κάνει με τις δημοσιεύσεις που έχω κάνει, δηλαδή εγώ 1000+
-------------------------
Όχι που να πάρει! Με νικήσατε αυτή τη φορά κύριε Στέλιο!!!:smt041

exelix 08-11-10 09:58

Κύριος είσαι και φαίνεσαι!:p

georgis4 08-11-10 09:59

Στο 99% των φορουμ υπαρχει η κατηγοριοποιηση και εξαρτατε απλα και μονο απο τα ποστ η την χρονικη περιοδο που γραφτηκες στο σαιτ.
Οι τιτλοι δεν κανουν τον μαστορα :D

Aquablue 08-11-10 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 504912)
Εξαρτάται από τον αριθμό των post, αλλά δε θυμάμαι το νούμερο. Πρέπει να είναι γύρω στα 450.

Κι έτσι να είναι... έχω πάλι τις αμφιβολίες μου κατά πόσον μπορεί ένα συγκεκριμένο μέλος να αποκαλείται Senior Member. Αν κάνω δηλαδή 450 posts από τα οποία τα 300 να είναι άσχετα ή αν γράφω μπαρούφες τότε μπορώ να γίνω senior?

Roussaks 08-11-10 10:02

Βρε αλλο στο χομπι και αλλο στο σιτε !!!
Μην κολλας σε ταμπελες ...δλδ αν ειχα nickname masterOFaquarium θα με ακουγες ασυζητητι !!!

Στο χομπι ποτε δεν γινεσαι senior παντα θα υπαρχει κατι καινουργιο για καποιο ψαρι καπου σε αυτον τον κοσμο που δεν θα το ξερεις !!!

exelix 08-11-10 10:02

Μπορείς να κάνεις μια σύντομη αναζήτηση στις δημοσιεύσεις του άλλου και να δεις κατά πόσο μπορείς να τον εμπιστευτείς. Εξάλλου το μεγάλο λάθος θα το διορθώσουν οι άλλοι όταν το δουν. Από όσο ξέρω είχε συζητηθεί παλιότερα και κάποιου άλλου είδους κατηγοριοποίηση αλλά ήταν δύσκολη η εφαρμογή και εγκαταλήφθηκε ως ιδέα.

Γιαννης Μ5 08-11-10 10:02

Πιστεψε με,δεν χρειαζεται να κοιτας τι ειναι ο καθενας....Δεν εχει σημασια αν ειναι member,senior memeber,junior member.Σημασια εχει τι απαντησεις δινουν.Και μην νομιζεις οτι τα ξερουμε ολα(ολοι ανοιγουμε νεα θεματα με ερωτηματα,ακομα και οι moderator)...Τα μυνηματα που πρεπει να φτασεις ειναι τα 400,αλλα πιστεψε με δεν εχει καμια μα καμια σημασια.;)

bokostas 08-11-10 10:03

'Ενα δίκιο το έχεις. Βέβαια το "Senior Member" δεν σημαίνει τίποτε παραπάνω από "παλιό μέλος".

Γιαννης Μ5 08-11-10 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 504924)
'Ενα δίκιο το έχεις. Βέβαια το "Senior Member" δεν σημαίνει τίποτε παραπάνω από "παλιό μέλος".



Κωστα θα διαφωνησω.Δεν σημαινει καθολου παλιο μελος.Οποιοσδηποτε αν πλακωθει και γραψει σε 1 μηνα 400 μυνηματα,γινεται senior member.Αυτο δεν τον κανει παλιο στο φορουμ.Γι αυτο υπαρχει η ημερομηνια εγγραφης του καθενος,πανω δεξια.Υπαρχουν ατομα που εχουν 300 και κατι μυνηματα ειναι γραμμενοι απο το 2007-08 και ξερουν παρα πολλα,απλα θα γραψουν οταν υπαρχει καποιο ειδικευμενο ερωτημα και οχι ερωτηματα που μπορουν να απαντηθουν απο την αναζητηση του φορουμ..;)

Roussaks 08-11-10 10:13

ή απο αυτους που πανε να πιασουν τα 400σια !!!:grin:

Aquablue 08-11-10 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 504928)
Κωστα θα διαφωνησω.Δεν σημαινει καθολου παλιο μελος.Οποιοσδηποτε αν πλακωθει και γραψει σε 1 μηνα 400 μυνηματα,γινεται senior member.

Γι αυτό έχω τις αμφιβολίες μου. Αν το κάνω αυτό που λέει ο Γιάννης Μ5 τότε γίνομαι αυτόματα senior member. Δε νομίζετε όμως ότι κάπου χάνει και την αξιοπιστία της η αναβάθμιση του status?

Γιαννης Μ5 08-11-10 10:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Aquablue (Μήνυμα 504931)
Γι αυτό έχω τις αμφιβολίες μου. Αν το κάνω αυτό που λέει ο Γιάννης Μ5 τότε γίνομαι αυτόματα senior member. Δε νομίζετε όμως ότι κάπου χάνει και την αξιοποστία της η αναβάθμιση του status?



Εγω αυτο που θα προτεινα να κανεις,ειναι αυτο που σου ειπε ο exelix

Μπορείς να κάνεις μια σύντομη αναζήτηση στις δημοσιεύσεις του άλλου και να δεις κατά πόσο μπορείς να τον εμπιστευτείς. Εξάλλου το μεγάλο λάθος θα το διορθώσουν οι άλλοι όταν το δουν.

bokostas 08-11-10 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 504928)
Κωστα θα διαφωνησω.Δεν σημαινει καθολου παλιο μελος.Οποιοσδηποτε αν πλακωθει και γραψει σε 1 μηνα 400 μυνηματα,γινεται senior member.Αυτο δεν τον κανει παλιο στο φορουμ.Γι αυτο υπαρχει η ημερομηνια εγγραφης του καθενος,πανω δεξια.Υπαρχουν ατομα που εχουν 300 και κατι μυνηματα ειναι γραμμενοι απο το 2007-08 και ξερουν παρα πολλα,απλα θα γραψουν οταν υπαρχει καποιο ειδικευμενο ερωτημα και οχι ερωτηματα που μπορουν να απαντηθουν απο την αναζητηση του φορουμ..;)

Γι' αυτό είπα ότι ένα δίκιο το έχει. Η ερμηνεία που έδωσα είναι η ετυμολογία του όρου και φυσικά δεν μπορεί να δείχνει την εμπειρία και τις γνώσεις.
Αυτά όμως δεν υπάρχει τρόπος να φαίνονται στο κάθε προφίλ, για τα υπόλοιπα, απλά συγκρίνεις την ημερομηνία εγγραφής και τον αριθμό των ποστς.
Όλα αυτά έχουν να κάνουν με την συμμετοχή στο φόρουμ και όχι με εμπειρίες και κατάρτιση, πώς θα μπορούσαν όμως τα τελευταία να αποτυπωθούν?

Κι εγώ όταν γράφτηκα εδώ είχα 28 χρόνια εμπειρίας και είχαν περάσει από τα χέρια μου εκατοντάδες ψάρια, παρ' όλα αυτά δεν ήξερα την τύφλα μου.
Και σήμερα, παρά τα +2.000 ποστς, ξέρω λιγότερα από κάποια μέλη που έχουν 200 και δεν γράφουν συχνά, όλα είναι σχετικά, όπως και το Senior Member.

ippomas 08-11-10 10:32

Σωστη η αποψη του Γιαννης Μ5 ισως σε μερικα θεματα θα πρεπει να διξουμε λιγο προσοχη. Ενα σιτε οπως αυτο που βλεπω οτι λειτουργη πολυ καλα κατι τετοιες μικρες λεπτομεριες θα πρεπει να τις αντιμετωπιζη.

Aquablue 08-11-10 10:32

Τώρα κατάλαβα πως έχει η κατάσταση τουλάχιστον γιατί κάπου είχα μπερδευτεί με κάποια posts που έβλεπα από κάποια ''Senior'' members!

platy 08-11-10 10:37

επισης μηνυματα τυπου σπαμ ή αγγελιες διαγραφονται!! καθως και παλια μηνυματα διαγραφονται για να υπαρχει χωρος!! για αυτο καμια φορα τα μηνυματα μας (πανω δεξια ) μπορει να δεις να αυξομειωνονται

Γιαννης Μ5 08-11-10 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 504940)
επισης μηνυματα τυπου σπαμ ή αγγελιες διαγραφονται!! καθως και παλια μηνυματα διαγραφονται για να υπαρχει χωρος!! για αυτο καμια φορα τα μηνυματα μας (πανω δεξια ) μπορει να δεις να αυξομειωνονται



Και καποια στιγμη σβηνονται τα ασχετα με το χομπι μυνηματα,οποτε μενουν τα καθαρα μυνηματα.

Roussaks 08-11-10 10:54

Παιδια μην το αναγετε σε υπερτατο θεμα γιατι νομιζω στα παιδια θα ειναι πολυ ευκολο απλα να το βγαλουν το καουντερ απο εκει που ειναι και να μην βλεπει κανεις τιποτα !!!

Λογικη και κριση χρειαζεται μαζι με διασταυρωση πληροφοριων για μην καταπινουμε αμασητα οτι μας λεει ο καθενας δεν παν να νε senior ή moderator ή ο τυπος με το 1 ποστ! Το οτι "μιλαμε" μεσα απο ενα κουτι δεν παει να πει οτι αλλαζει κατι...

manthos333 08-11-10 10:57

εμενα παλι δεν με νοιαζουν αυτα ...... συνηθως τα μεγαλα λαθη γινονται απο <<μεγαλους ανθρωπους>> οποτε προτιμω να ειμαι αρχαριος ωστε τα λαθη μου να ειναι μικρα ......:cool:

Aquablue 08-11-10 11:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manthos333 (Μήνυμα 504948)
εμενα παλι δεν με νοιαζουν αυτα ...... συνηθως τα μεγαλα λαθη γινονται απο <<μεγαλους ανθρωπους>> οποτε προτιμω να ειμαι αρχαριος ωστε τα λαθη μου να ειναι μικρα ......:cool:

Ούτε εμένα με νοιάζουν αυτά.... ήθελα απλά μια διευκρίνηση!

Πάνος 08-11-10 11:20

η δικη μου γνωμη ειναι οτι απλα δε πρεπει να κοιταμε την κατηγοριοποιηση αυτη οσον αφορα την εγκυροτητα των απαντησεων....θα μου πειτε ..."γιατι υπαρχει τοτε?"..πραγματικα δεν εχω καταλαβει αλλα το βλεπω σε ολα τα φορα...
θεωρειται μαλλον κατι σαν δεικτης συμμετοχης σε ενα φορουμ παρα σαν δεικτης γνωσεων. το οτι καποιος ειναι π.χ. senior member σημαινει οτι εχει συμμετασχει αρκετα με δικα του μηνυματα στο φορουμ -ειτε με ασχετα ειτε με σχετικα- και οχι πως εχει πολλες γνωσεις η εμπειρια...
αν το εκλαβετε ετσι δε θα πεσετε σε κανενα τρυπακι "μου το ειπε ο παλιος ή ο εμπειρος"..
σαφως μπορει καποιος με λιγα μηνυματα να ειναι πολυ πιο ενεργο μελος με καθημερινη αναγνωση θεματων διαφορων κατηγοριων και οχι γραπτων απαντησεων...αλλα ..ο καθενας επιλεγει πως θα αξιοποιησει την ενυδρειακη αυτη κοινοτητα...
αλλοι σαν και μενα μπορει να μη βαζουν γλωσσα μεσα (χερι κατω :D ) και να εχουν πολλα μηνυματα...δε λεει τιποτα αυτο. ;)

olga 08-11-10 11:28

Αν κρινουμε απο τον αριθμο των ποστ σου Πανο,πρεπει να εχεις λιωσει πολλα πληκτρολογια..:D
Οταν ξεκινησα και γω να μπαινω στο φορουμ και να διαβαζω δεν μπορουσα να καταλαβω τι ειναι ο καθενας και ποσες γνωσεις εχει.Μετα απο λιγο καιρο διαβασματος και παρακολουθωντας διαφορα θεματα,νομιζω πως καποιος μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του και να μαθει ποιες απαντησεις εχουν πραγματικα βαση..εχω δει ατομα με ελαχιστα ποστ να δινουν πολυ σωστες απαντησεις και το αντιστροφο.Λιγη παρακολουθηση θελει και συντομα θα μπορεις με σιγουρια να ξερεις που μπορεις να ''βασιστεις''.;)

georgis4 08-11-10 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 504954)
η δικη μου γνωμη ειναι οτι απλα δε πρεπει να κοιταμε την κατηγοριοποιηση αυτη οσον αφορα την εγκυροτητα των απαντησεων....θα μου πειτε ..."γιατι υπαρχει τοτε?"..πραγματικα δεν εχω καταλαβει αλλα το βλεπω σε ολα τα φορα...
θεωρειται μαλλον κατι σαν δεικτης συμμετοχης σε ενα φορουμ παρα σαν δεικτης γνωσεων. το οτι καποιος ειναι π.χ. senior member σημαινει οτι εχει συμμετασχει αρκετα με δικα του μηνυματα στο φορουμ -ειτε με ασχετα ειτε με σχετικα- και οχι πως εχει πολλες γνωσεις η εμπειρια...
αν το εκλαβετε ετσι δε θα πεσετε σε κανενα τρυπακι "μου το ειπε ο παλιος ή ο εμπειρος"..
σαφως μπορει καποιος με λιγα μηνυματα να ειναι πολυ πιο ενεργο μελος με καθημερινη αναγνωση θεματων διαφορων κατηγοριων και οχι γραπτων απαντησεων...αλλα ..ο καθενας επιλεγει πως θα αξιοποιησει την ενυδρειακη αυτη κοινοτητα...
αλλοι σαν και μενα μπορει να μη βαζουν γλωσσα μεσα (χερι κατω :D ) και να εχουν πολλα μηνυματα...δε λεει τιποτα αυτο. ;)

Aκριβως αυτο ειναι ;)

Roussaks 08-11-10 11:33

Ναι δλδ 2.000 και κατι τον χρονο μελος απο το 06 , αλλα ο Τηλεμαχος εχει σε 5 μηνες 1000
(σορρυ Τηλεμαχε αλλα κοιταζα τα ατομα που ειναι στην συζτητηση ...σορρυ )

γνωμη μου παντως μιας και ειμαστε φορουμ πρεπει να σημετεχουμε ενεργα οχι με οσα δεν ξερουμε αλλα εστω με οσα ξερουμε ! Λιγα ειναι αυτα λιγα να λεμε ... γιατι αλλιως παραπεμπη σε ενα ειδος " technical support on line"

Tolis 08-11-10 11:34

Αν ειμασταν στην Ισπανια δεν θα υπηρχε αυτο το θεμα, θα βαζαμε απλως και για τις κυριες του φορουμ το seniorita member :smt110

Πάνος 08-11-10 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 504959)
Αν κρινουμε απο τον αριθμο των ποστ σου Πανο,πρεπει να εχεις λιωσει πολλα πληκτρολογια..:D

καποια μερα ενας φιλος στο τηλ μου λεει "σημερα εγινες top poster"...και του απαντω "τι σημαινει αυτο"..περα βεχει δηλαδη ουτε την "ορολογια" ξερω :D....απλα ο συνδυασμος αρκετων ετων στο gab και η λογοδιαρροια που με χαρακτηριζει οδηγησαν εκει....στο λιωσιμο πληκτρολογιων... :D
παντως οφειλω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο gab γιατι αν τυχει και χασω τη δουλεια μου θα βρω σιγουρα σαν γραμματεας καπου...η ταχυτητα πληκτρολογησης πλεον ειναι απιστευτη...τωρα εξασκουμαι στο τυφλο συστημα... ;)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από olga (Μήνυμα 504959)
.Μετα απο λιγο καιρο διαβασματος και παρακολουθωντας διαφορα θεματα,νομιζω πως καποιος μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του και να μαθει ποιες απαντησεις εχουν πραγματικα βαση..εχω δει ατομα με ελαχιστα ποστ να δινουν πολυ σωστες απαντησεις και το αντιστροφο.Λιγη παρακολουθηση θελει και συντομα θα μπορεις με σιγουρια να ξερεις που μπορεις να ''βασιστεις''.;)

αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια...
αν εχεις "απο κοντα" το φορουμ....πολυ συντομα θα καταλαβεις με ποιες απαντησεις θα νιωθεις περισσοτερο κατοχυρομενος...καταλαβαινεις αρκετα για τον τροπο σκεψης του αλλου και φυσικα πολλα ερωτηματα δεν εχουν απολυτες απαντησεις....συχνα διαβαζουμε πανω απο 1-2 γνωμες που καθε μια ειναι σωστη με τον τροπο της και τη δικη της οπτικη...αλλα υιοθετουμε μια γιατι ταιριαζει με το δικο μας τροπο σκεψης.

Τηλέμαχος 08-11-10 11:37

Εγώ είμαι πολυλογάς:grin: και κάνω λάθη, αλλά από τα λάθη μαθαίνουμε:smt052

platy 08-11-10 11:38

εγω θα μεινω στα οσα εγραψε η ολγα!!! συμφωνω απολυτα επικεντρονωντας το ενδιαφερον μου στο εξης: καποιος που βρισκεται καιρο σε ενα φορουμ(και ισως εχει γνωρισει καποια ατομα απο κοντα σε καποια συναντηση) πιστευω πως βρισκεται σε θεση να καταληξει και να βαθμολογησει τον καθενα ξεχωριστα αναλογα με την συμπεριφορα τις γνωσεις κλπ!!! ολοι λιγο πολυ εχουμε (μεσα απο τα μηνυματα μας ) καταλαβει ποιος και τι ξερει καλυτερα καποια πραγματα απο μας >!! καποιοι εχουν καλυτερο τροπο εξηγησης ,αλλοι πιο απλο..σημασια εχει η συνεργασια και η διαθεση για το χομπυ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02558 seconds with 11 queries