Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   λαδιλα στο νερο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17960)

steady 09-06-07 23:37

λαδιλα στο νερο
 
ρε παιδια τωρα τελευταια αλλα και ποιο παλια μερικες φορες δημιουργειται μια λαδιλα στην επιφανεια του νερου σαν αυτη στα λιμανια ενα πραμα ξερεται τι μπορει να φταιει?

Neoklis 09-06-07 23:41

αν δεν κανω λαθος αυτο συνηθως συμβαινει απο την τροφη που ταιζουμε και δηλωνει οτι υπαρχουν φωαφωρικά σε μεγάλη ποσότητα...

steady 09-06-07 23:42

ισα ισα που ταιζω με πολυ μετρο δεν μπορω να καταλαβω αμα ειχα πολλα φωσφορικα θα χα και αλγη και απο αλγη δεν εχω ιχνος...

Neoklis 09-06-07 23:46

Πρόσφατα ειχαμε μια συζητηση με εναν φιλο για την ιδια λαδιλα...
Τι τροφή ταιζεις....???

Και οσο για την αλγη εξαρταται και τι ψαρια εχεις...
Εγω απο εκει που ειχα γεματο το μπροστα και πισω τζαμι, καθοτι νεοσυστατο το ενυδρειο αφότου έβαλα 4 amano και 4 οτο μέσα σε ένα βράδι την καθαρισαν και το επομενο πρωι δεν υπηρχε δειγμα αλγης.....

steady 10-06-07 00:06

τετρα rubi,sera vipan και hikari micropellets και καποιες ταμπλετες ocean nutrinion και hikari μια στο τοσο τα ancistrus μου ενω καθημερινα στο βυθο ολο και καποιο λαχανικο παιζει παλι για τα ancistrus..

Neoklis 10-06-07 00:11

Πάντως εγώ από εδώ και πέρα θα δίνω μόνο Omega One και Buslers....
Θεωρούνται από τις πλέον κορυφαίες τροφές... Ειδικά την Buslers την ξεσκίζουν και τα guppies και τα νεον μεχρι στιγμής (τα guppies με τα νεον ειναι σε διαφορετικο ενυδρείο)......

steady 10-06-07 00:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 181681)
Πάντως εγώ από εδώ και πέρα θα δίνω μόνο Omega One και Buslers....
Θεωρούνται από τις πλέον κορυφαίες τροφές... Ειδικά την Buslers την ξεσκίζουν και τα guppies και τα νεον μεχρι στιγμής (τα guppies με τα νεον ειναι σε διαφορετικο ενυδρείο)......

την buslers αμα σου πω δεν την εχω δει πουθενα...ναι εχεις δικιο sera tetra για πεταμα ειναι αλλα μου χουν μεινει και περιμενω να τελειωσουν:D
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%ED%E5%E9%E1

ξετρυπωσα αυτο μηπως το σχεδιο που λειπει τυχαινει να το χεις ακομα lasal?

Lsourtzo 10-06-07 01:23

Έχω την εντύπωση ότι αναφέρεσαι στο πρωτεϊνικό φιλμ … γενικά είναι φυσιολογικό .. και μόνο μία καλή ανατάραξη της επιφάνειας βοηθάει την κατάσταση … αλλά και πάλι σιγά σιγά μαζεύετε …
Σε κάθε αλλαγή νερού απλά θα προσπαθήσεις να γυρνάς ανάποδα το χωνί ώστε να τραβάς νερό από την επιφάνεια … έτσι θα το περιορίσεις αρκετά ..
Στα θαλασσινά έχουμε το skimmer και κάνει την βρομοδουλειά … στου γλυκού … μόνο με το χεράκι γίνετε !!

msigouros 10-06-07 04:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 181689)
μόνο μία καλή ανατάραξη της επιφάνειας βοηθάει την κατάσταση

Δεν μπορώ παρά να συμφωνίσω με τον Λεωνίδα:p :p

Neoklis 10-06-07 08:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 181682)
την buslers αμα σου πω δεν την εχω δει πουθενα...ναι εχεις δικιο sera tetra για πεταμα ειναι αλλα μου χουν μεινει και περιμενω να τελειωσουν

Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει σε αρκετά μαγαζιά... Δεν νομίζω να μην υπάρχει στην Αθήνα επομένως... Αλλιώς τότε περιμένεις και πέρνεις από aquaristic όταν γίνει καμιά μαζική παραγγελία....

netblues 10-06-07 08:34

Αμα την γραφαμε και σωστα ισως ναταν και λιγο ευκολοτερο ε?
Dr. Bassleer's Biofish Food
Παντως τροφη που να μην εχει μεσα και ολιγον λαδακι δυσκολο
Επισης τα φωσφωρικα δεν δημιουργουν φιλμ επιφανειας.

gaia 10-06-07 10:14

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...fHSDP2C6DC8SE1

τα έχω βάλει στα 2 φυτεμένα μου και σε λίγα λεπτά λειτουργίας ...γειά σου. Αθόρυβο και εύκολο στην τοποθέτηση-ρύθμιση . Τα δουλεύω ένα μήνα χωρίς προβλήματα και η επιφάνεια μόνιμα κρύσταλο.

Θέλει κλείσιμο όταν ταίζουμε τροφές που επιπλέουν και δεν ξέρω πόσο σημαντικές είναι οι απώλειες σε co2 για τα φυτεμένα που κινούνται σε οριακά επίπεδα co2 , αν η παροχή γίνεται από μπουκάλα πίεσης αυτές είναι ασήμαντες.

glazar 10-06-07 11:22

Περα απο τις τροφες οπου συμφωνω απολυτα με τους παραπανω, επειδη ειχα αντιμετωπισει και εγω το ιδιο προβλημα παλιοτερα παρατηρησα οτι οφειλοταν στην λαθος θεση του φιλτρου και συγκεκριμενα στην εξαγωγη του η οποια ηταν κατω απο την επιφανεια του νερου και χωρις φυσαλιδες με αποτελεσμα να ηταν η επιφανεια στεκουμενη σχεδον.Οποτε δεν μπορουσε να διαλυθει αυτη η λαδιλα.
Ανεβασα το φιλτρο στη επιφανεια ετσι ωστε να έχω καλο κυματισμο και το προβλημα εξαφανιστηκε ,και αν υπαρχει και φυσαλιδα αερα ακομα καλυτερα.Δεν εμφανιστηκε ξανα το φαινομενο αυτο !!!!

steady 10-06-07 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gaia (Μήνυμα 181707)
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...fHSDP2C6DC8SE1

τα έχω βάλει στα 2 φυτεμένα μου και σε λίγα λεπτά λειτουργίας ...γειά σου. Αθόρυβο και εύκολο στην τοποθέτηση-ρύθμιση . Τα δουλεύω ένα μήνα χωρίς προβλήματα και η επιφάνεια μόνιμα κρύσταλο.

Θέλει κλείσιμο όταν ταίζουμε τροφές που επιπλέουν και δεν ξέρω πόσο σημαντικές είναι οι απώλειες σε co2 για τα φυτεμένα που κινούνται σε οριακά επίπεδα co2 , αν η παροχή γίνεται από μπουκάλα πίεσης αυτές είναι ασήμαντες.

http://www.aquaristic.net/aquarium/f...35.html?lang=1

gaia αυτο που μου δειξες μηπως ειναι ιδιο με αυτο το εξαρτημα της eheim?
παντως εχω αρκετη αναταραξη και δεν κανει και τιποτα το σπουδαιο..απλα το απομακρυνει απο τη μιση επιφανεια και λιγοτερο ισως...

klaz 10-06-07 12:48

μιλατε και οι 2, για απλα σκιμερακια επιφανειας για γλυκο νερο,και τιποτε αλλο.....
ολα κανουν δουλιτσα,αλλα χρειαζεται σαφως και προσοχη στην ποιοτητα-ποσοτητα των τροφων που ριχνουμε.....

steady 10-06-07 14:19

klaz δηλαδη λες δεν αξιζει τον κοπο ενα τετοιο μναραφετι ε?πρεπει να πιανει και πολυ χωρο

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 10-06-07 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Neoklis (Μήνυμα 181681)
Πάντως εγώ από εδώ και πέρα θα δίνω μόνο Omega One και Buslers....
Θεωρούνται από τις πλέον κορυφαίες τροφές... Ειδικά την Buslers την ξεσκίζουν και τα guppies και τα νεον μεχρι στιγμής (τα guppies με τα νεον ειναι σε διαφορετικο ενυδρείο)......

Συγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλά γιατί και από ποιους θεωρούνται η Omega One και η Biofish Food κορυφαίες;

gaia 10-06-07 16:30

Αυτό που λέω έχει μικρότερο όγκο απ' αυτό της eheim και νομίζω ότι δουλεύει πιό σωστά (δεν έχω δοκιμάσει της eheim) , επίσης είναι μαύρο και μ' ένα μαύρο φόντο γίνεται σχεδόν αόρατο.
Κώστα δεν λειτουργεί ως σκίμμερ αλλά με την λογική της υπερχείλησης.

steady 10-06-07 17:05

με απλα λογια μπορει να εξηγησει καποιος πως λειτουργει?

Lsourtzo 10-06-07 17:16

τα περισσότερα φίλτρα τραβάνε νερό από τον πάτο του ενυδρείο μόνο ...
στην ουσία βάζοντας αυτό το εξάρτημα τραβάει νερό και από την επιφάνεια (επομένως και το φιλμ) και το στέλνει στο φίλτρο όπου και το φιλτράρει ...
χοντρικά πάντα !!

steady 10-06-07 17:53

απλα θελω να καταλαβω πως γινεται για να δω αν περνει πατεντα...παιρνει τι λετε?

maikl 10-06-07 18:57

Αν εχεις καποιο μικρο εσωτερικο φιλτρο γυρνα το αναποδα(το πανω-κατω) και βαλτο να δουλεψει...:cool:

Neoklis 10-06-07 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 181772)
Συγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος, αλλά γιατί και από ποιους θεωρούνται η Omega One και η Biofish Food κορυφαίες;

Ίσως να ήμουν κάπως υπερβολικός...

Θέλω να πω απλά ότι θεωρούνται πολύ πιο καλές από τις ΤΕΤΡΑ και ΣΕΡΑ....
Και προσωπικά σε μένα τα τρώνε με πολύ πιο μεγάλη όρεξη....

Tolis 10-06-07 21:16

Για την omega ειναι γνωστο οτι λιγα ψαρια της αντιστεκονται - λογω μυρωδιας προφανως.

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 10-06-07 21:52

Με την άδεια του Τόλη... θα αδράξω την ευκαιρία να το συνεχίσω λίγο :D .
Κατ`αρχήν δεν νομίζω πως αρκεί μία τροφή να είναι καλύτερη από κάποια άλλη για να λέμε ότι είναι κορυφαία, ή έστω και καλή.
Δεύτερον, το ότι τα ψάρια τρώνε με ευχαρίστηση μία τροφή δεν την καθηστά και καλή.
Και τρίτον δεν νομίζω μία τροφή εν έτος 2007 που δεν αναγράφει συστατικά να θεωρείται κορυφαία.
Φιλικά πάντα έτσι;;;
Ανδρέας.

thanosatha 10-06-07 22:55

Νομιζω οτι το να ψαχνει κανεις το θεμα της τροφης ειναι λιγο υπερβολικο. Το γεγονος ομως οτι οι omega one και οι Dr. Baslleer's εχουν τα χαμηλοτερα ποσοστα φωσφορου θα με κανουν να τις προτιμησω απο τις υπολοιπες για λογους σιγουρα οχι υγειας των ψαριων κλπ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02021 seconds with 11 queries