Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104)
-   -   Πλατανόφυλλα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64841)

CHRIS4204 14-09-12 11:18

Πλατανόφυλλα?
 
Καλημέρα έχω δυο πλάτανους που τώρα ρίχνουν τα φύλλα τους.
Μπορώ να βάζω στο ενυδρείο με τις red cherry ?
Είναι το ίδιο με τα catappa ??
Μιλάμε για τα ξερά που πέφτουν μόνα τους πάντα και χωρίς ραντίσματα και φάρμακα.

platy 14-09-12 14:07

πλύσιμο καλό με βραστο νερό,στέγνωμα στο μπαλκόνι ή στο αεροθερμο στο φουρνο και μετα μεσα στο ενυδρείο..αφοβα..;)

Κουραμπιές 14-09-12 14:38

μπορεις να κανεις και αυτο...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=28

Nick74 14-09-12 14:49

αν τα βρασει βρε πανε οι ουσιες που θελουμε...


απλα ενα πλυσιμο θελουν.

Τα catappa που αγοραζουμε μηπως στην τελικη τα παιρνουμε αποστειρωμενα?


Αν τωρα καποιος ειναι πολυυυυ προσεκτικος (σε βαθμο υποχονδρισμου) μπορει να τα αποστειρωσει μαλλον με καπνισμα η με καθαρο co2 (πρεπει να φτιαξει και τον καταλληλο αεροστεγη θαλαμο βεβαια)

Κουραμπιές 14-09-12 14:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 692225)
αν τα βρασει βρε πανε οι ουσιες που θελουμε...


απλα ενα πλυσιμο θελουν.

Τα catappa που αγοραζουμε μηπως στην τελικη τα παιρνουμε αποστειρωμενα?


Αν τωρα καποιος ειναι πολυυυυ προσεκτικος (σε βαθμο υποχονδρισμου) μπορει να τα αποστειρωσει μαλλον με καπνισμα η με καθαρο co2 (πρεπει να φτιαξει και τον καταλληλο αεροστεγη θαλαμο βεβαια)

ααα ναι λογικο...πασο :D. Αρα αν θελουμε blackwater και η τυρφη δεν μας δωσει το προσδοκωμενο, μπορουμε να βρασουμε φυλλα και να βαλουμε το ζουμι οπως στο λινκ ετσι? Αφου χρησιμοποιουμε τυρφη θα εχουμε ευεργετικες ουσιες μεσα εξορισμου ετσι?

Nick74 14-09-12 15:03

εγω βρε παιδια παντα ειχα απο blackwater μεχρι ...κατραμι-water και ποτε δεν εβρασα τιποτα...
απλα τυρφη και catappa εβαζα μια ζωη...
τελευταια ασχοληθηκα και με φυλλα βελανιδιας, δεν ειναι ασχημα αλλα σαν τα catappa δεν ειναι ως προς το χρωμα...

kgf12345 14-09-12 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 692230)
ααα ναι λογικο...πασο :D. Αρα αν θελουμε blackwater και η τυρφη δεν μας δωσει το προσδοκωμενο, μπορουμε να βρασουμε φυλλα και να βαλουμε το ζουμι οπως στο λινκ ετσι? Αφου χρησιμοποιουμε τυρφη θα εχουμε ευεργετικες ουσιες μεσα εξορισμου ετσι?

κοιτα,το χρωμα που θα δωσει η τυρφη και τα καταπα δεν το πιανεις με τα πλατανοφυλλα.θα πρεπει να βρασεις πολυ φυλλο και πολυ νερο για να το πιασεις και δεν συμφερει μονο και μονο για τον κοπο που θα κανεις.απλα τα πλατανοφυλλα εγω προσωπικα τα προτιμω γιατι μου αρεσουνε παρα πολυ στο νερο,βοηθανε οσο βοηθανε και γενικα τα χρησιμοποιω κυριως σαν "συμπληρωμα" στις κλασσικες μεθοδους.οχι οτι εκεινες χρειαζονται συμπληρωμα αλλα γιατι οπως ειπα εμενα προσωπικα μου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα και η ασχολια περισσοτερο.γενικα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις σαν συμπληρωμα η σαν κατι που το βρισκεις ευκολα,οικονομικα και βοηθαει σαυτο που θες να πετυχεις για σενα και τα ψαρια σου.

απλα πολυ δυσκολα θα υποκαταστησεις εντελως την τυρφη στα αποτελεσματα της οσον αφορα το χρωμα που δινει και τις ιδιοτητες της να αλλαζει τις παραμετρους του νερου.αυτη ειναι η γνωμη μου.

Κουραμπιές 14-09-12 15:30

OK κατανοητοι και οι δυο! ;):):)

Nick74 14-09-12 15:32

στο βυθο μ αρεσουν κι εμενα τα στρωμενα πλατανοφυλλα αλλα απο την αλλη δεν το χω κανει γιατι προτιμω τις ζουγκλες φυτων


btw σχετικα με το χρωμα, καποτε εριξα 2 μεγαλα catappa (εικοσαποντα) + μερικα τριματα στο 80ρι και δεν εβλεπα ουτε τη μυτη μου (ηταν η πρωτη φορα που ειχα παρει μεγαλα και νομιζα πως ειναι σαν τα ξεπλυμενα που πουλουσε σε φακελακια η jbl)

stelios816 14-09-12 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 692245)
κοιτα,το χρωμα που θα δωσει η τυρφη και τα καταπα δεν το πιανεις με τα πλατανοφυλλα.θα πρεπει να βρασεις πολυ φυλλο και πολυ νερο για να το πιασεις και δεν συμφερει μονο και μονο για τον κοπο που θα κανεις.απλα τα πλατανοφυλλα εγω προσωπικα τα προτιμω γιατι μου αρεσουνε παρα πολυ στο νερο,βοηθανε οσο βοηθανε και γενικα τα χρησιμοποιω κυριως σαν "συμπληρωμα" στις κλασσικες μεθοδους.οχι οτι εκεινες χρειαζονται συμπληρωμα αλλα γιατι οπως ειπα εμενα προσωπικα μου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα και η ασχολια περισσοτερο.γενικα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις σαν συμπληρωμα η σαν κατι που το βρισκεις ευκολα,οικονομικα και βοηθαει σαυτο που θες να πετυχεις για σενα και τα ψαρια σου.

απλα πολυ δυσκολα θα υποκαταστησεις εντελως την τυρφη στα αποτελεσματα της οσον αφορα το χρωμα που δινει και τις ιδιοτητες της να αλλαζει τις παραμετρους του νερου.αυτη ειναι η γνωμη μου.



σαν χρωμα βαλε και ενα μοπανι καινουργιο μαζι να βρασει και ειναι φοβερο. εμενα παντως οι δισκοι το καταχαρηκαν αψογη συνταγη.

Nick74 14-09-12 15:39

βρε Στελιο γιατι να βρασει? (αμαν μ αυτα τα βρασιματα)
Το μοπανι βγαζει ουσιες για πολυυυυ καιρο (ισως πανω απο χρονο) ενω αν το βρασεις θα τις βγαλει ολες με τη μια και μετα θα εχεις ενα νεκρο πραγμα...

Αξιζει τον κοπο?
Να ηταν σαν το πευκο πχ που πας σε ενα δασακι και το βρισκεις οκ, αλλα τα συγκεκριμενα ειναι και πανακριβα


Αν το ζητουμενο ειναι χρωμα βαλε κανα catapa παραπανω και δε θα βλεπει ουτε το ενα ψαρι το αλλο :D

kgf12345 14-09-12 15:43

ναι ξυλο βαζω κιεγω που και που.εχω ενα κομματι Mopani που εχει μεινει και καθε φορα κοβω ενα μικρο κομματι και το ριχνω μεσα στο βρασιμο;)αν και τωρα δε μπαινω στη διαδικασια γιατι εχω τα καταπα και βγαζουνε ποοοολυ πραμα.

nick τα καταπα απο ebay μου κανανε κιεμενα τρομερη εντυπωση στο ποσο χρωμα βγαζουνε.ειχα δοκιμασει μονο της dennerle και μου ειχανε φανει μουφες,αλλα τελικα πρεπει να πεφτει τοση επεξεργασια σαυτα που καταληγουν ναναι σκετο αχυρο.κανουνε μονο και μονο για φαι για τις γαριδες δηλαδη.

Alex_Salonica 14-09-12 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 (Μήνυμα 692134)
Καλημέρα έχω δυο πλάτανους που τώρα ρίχνουν τα φύλλα τους.
Μπορώ να βάζω στο ενυδρείο με τις red cherry ?
Είναι το ίδιο με τα catappa ??
Μιλάμε για τα ξερά που πέφτουν μόνα τους πάντα και χωρίς ραντίσματα και φάρμακα.

Αν τα δέντρα είναι κοντά σε δρόμο ή γενικά μέσα στην πόλη δεν θα σου το συμβούλευα λόγω καυσαερίου.
Βάλε cattapa καλύτερα, φθηνά είναι.

Nick74 14-09-12 16:06

ναι, αυτα του e-buy δεν εχουν καμια σχεση με τα ξεπλυματα που θα βρεις σε μαγαζια

stelios816 14-09-12 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 692264)
βρε Στελιο γιατι να βρασει? (αμαν μ αυτα τα βρασιματα)
Το μοπανι βγαζει ουσιες για πολυυυυ καιρο (ισως πανω απο χρονο) ενω αν το βρασεις θα τις βγαλει ολες με τη μια και μετα θα εχεις ενα νεκρο πραγμα...

Αξιζει τον κοπο?
Να ηταν σαν το πευκο πχ που πας σε ενα δασακι και το βρισκεις οκ, αλλα τα συγκεκριμενα ειναι και πανακριβα


Αν το ζητουμενο ειναι χρωμα βαλε κανα catapa παραπανω και δε θα βλεπει ουτε το ενα ψαρι το αλλο :D

απλα νικολα στα λιτρα μου με 7 κιλα μοπονι στο sump δεν καταλαβενει απο χρωμα ελαχιστα πραγματα ενω ετσι φιλε φυσαει και αφου εχω ακρη και τα περνω σχεδον τσαμπα δεν με καιει κιολας φιλε:smt023

Nick74 14-09-12 16:18

κατσε βρε αυτα δε μου τα χεις πει... σχεδον τζαμπα τα mopani?
βρισκεις οση ποσοτητα θες η απλα ετυχε μια μικρη ποσοτητα?
αν βρισκεις οσο θες με ενδιαφερει...
αν ειναι ετσι να αλλαζω και τα δικα μου καθε ενα δυο μηνες...

CHRIS4204 14-09-12 22:10

Κοιτάξτε δεν θέλω να κάνω black water αλλά ούτε και να ρίξω το ph.
Απλά αν έχω καταλάβει καλά τα ξερά φύλλα πιάνουν μία ουσία μετά από λίγο που την τρώνε οι γαρίδες. Αυτό με ενδιαφέρει καθώς και το αισθητικό κομμάτι.
Ερωτήσεις τώρα:
1)Άντε και το έβαλα το φύλλο, μετά τι γίνεται? το βγάζω κάποια στιγμή και αν ναι πότε?
2)Μιλάμε για ένα ενυδρείο 35λτ με 1m-2f platy και καμιά 20αριά red cherry.

Nick74 14-09-12 22:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 (Μήνυμα 692439)
Απλά αν έχω καταλάβει καλά τα ξερά φύλλα πιάνουν μία ουσία μετά από λίγο που την τρώνε οι γαρίδες.

η αληθεια ειναι πως κι τα catappa ποτε δεν προλαβαινουν να σαπισουν να τα βγαλεις, τα ξεκοκκαλιζουν:D


πλατανοφυλλα πλυμενα ειναι μια χαρα, φτανει να ειναι απο καθαρο περιβαλλον χωρις φυτοφαρμακα η καυσαερια

kgf12345 14-09-12 23:25

οταν δεις και τα εχουν φαει,η αρχισουνε να λιωνουνε.λιωνουνε πολυ πιο αργα απτα καταπα οποτε δε θα εχεις προβλημα μαυτο.αν τα δεις και μαυριζουνε τα βγαζεις και βαζεις καινουρια.τουλαχιστον εγω ετσι εκανα γιατι μου αρεσε αυτο το καφεκοκκινο χρωμα που εχουνε στο νερο:D

CHRIS4204 15-09-12 14:20

Το νερό θα μαυρίσει αναγκαστικά? Δεν μπορώ να το αποφύγω ??
Αν μαλακώσει το νερό ή αν πέσει το ph δεν θα έχουν πρόβλημα τα platy ???

platy 15-09-12 14:25

με 2-3 πλατανόφυλλα(ολοκληρα στα 35λιτρα δεν χωράνε παραπάνω) ή έστω σπασμένα κομματάκια ..μην περιμένεις ούτε black water ούτε τραγική μειωση του πεχα ,παρα μερικά δεκατα ...:)

kgf12345 15-09-12 16:44

καλα δε θα δεις τρελλα πραγματα με πλατανοφυλλα,αλλα αστο ντε να σκουρηνει λιγο το νερακι! τι σε πειραζει?:Dενταξει γουστα ειναι αυτα αλλα αχρωμο τελειως τι να το κανεις?βαλε απτη βρυση ενα ποτηρι νερο και κοιτα το:D

CHRIS4204 15-09-12 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 692690)
καλα δε θα δεις τρελλα πραγματα με πλατανοφυλλα,αλλα αστο ντε να σκουρηνει λιγο το νερακι! τι σε πειραζει?:Dενταξει γουστα ειναι αυτα αλλα αχρωμο τελειως τι να το κανεις? βάλε απτη βρυση ενα ποτηρι νερο και κοιτα το:D

Με ένα μονομάχο μέσα κιόλας....χαχαχα
Οκ θα βάλω μερικά μιας και υπάρχουν άπειρα και βιολογικά κιόλας (ούτε φάρμακα και χωρίς καυσαέριο)
Θα τα μουλιάσω πρώτα για κανένα 10 λεπτό σε καυτό νερό και οκ.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Στο ενυδρείο συμπληρώνω μετά την αλλαγή με εμφιαλωμένο χρειάζεται αντιχλώριο ? κάθε Παρασκευή περίπου 5 λίτρα αλλάζω.
Κάτι άλλο θέλουν οι γαρίδες στο νερό τους ????

kgf12345 15-09-12 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 (Μήνυμα 692763)
Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Στο ενυδρείο συμπληρώνω μετά την αλλαγή με εμφιαλωμένο χρειάζεται αντιχλώριο ? κάθε Παρασκευή περίπου 5 λίτρα αλλάζω.
Κάτι άλλο θέλουν οι γαρίδες στο νερό τους ????

καλυτερα μη χρησιμοποιεις εμφιαλωμενο.εκτος του οτι πολλα ειναι αρκετα αλκαλικα οποτε πιστευω οτι δε βοηθανε στη σταθεροτητα των παραμετρων αν προσθετεις απο δαυτα,η φυλαξη τους δεν γινεται και σωστα πολλες φορες(μενουν ωρες στον ηλιο κλπ)οποτε μπορει να σου προκυψει προβλημα.ασε που δε συμφερει κιολας οικονομικα.απτη βρυση μια χαρα ειναι.παρε ενα βαρελακι αναλογου μεγεθους με τα λιτρα της αλλαγης σου και ετοιμαζε το νερο εκει μεσα με αντιχλωριο,φυλλα κλπ.θαναι πολυ καθαροτερο και πολυ πιο ευργετικο για τα ζωντανα αποτι το εμφιαλωμενο.
για τις γαριδες σου μπορεις να δεις το προφιλ τους και να δεις και τα θεματα εδω μεσα;)αν ειναι red cherry μπορεις να δεις και εδω.περιμενε ομως να παρεις κιαλλες γνωμες απτους γαριδαδες εδω μεσα.

Κουραμπιές 15-09-12 23:34

ΜΑΚΡΙΑ απτα εμφιαλωμενα

Σωτος1981 16-09-12 20:34

Αν θες πες μας λιγο,τι τιμες νερου εχεις στο ενυδρειο σου.
Το εμφιαλωμενο γενικα μην το χρησιμοποιεις (δεν κανει την 'δουλεια' που ισως να πιστευεις οτι κανει).
Αυτο που θελουν οι γαριδες (περα απο στρωμενο ενυδρειο) ειναι καθαρο νερο,νιτρικα <10 mg και σταθερες παραμετρους (Ph-Gh-Kh),κατι που το εμφιαλωμενο δεν σε βοηθαει.
Αν σε ενδιαφερει και η αναπαραγωγη,τοτε θα πρεπει να τις εχεις μονες τους χωρις λοιπους συγκατοικους.

CHRIS4204 17-09-12 07:23

Ενυδρείο diy 35λίτρων (30-32καθαρά)
Φωτισμός 11watt
Φίλτρανση 200lt/hour
Θερμοστάτης 150watt
Αλλαγή 6-7λίτρα κάθε 7 ημέρες.
Κάτοικοι: 20red cherry (τουλάχιστον την παρασκευή που μπήκαν) και 3 platy
ph 7.4 (έχω ηλεκτρονικό πεχάμετρο)
Αμωνία 0-0,3 mg/L
No2 0-0,1
Kh 10
Gh -

Το ενυδρείο είναι στη δουλειά μου και γι αυτό και το εμφυαλομένο, ειναι από τις μπουκάλες των ψυκτών που πίνουμε μιας και τις αλλάζουμε πριν τελειώσουν.

Nick74 17-09-12 09:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 (Μήνυμα 693089)
Ενυδρείο diy 35λίτρων (30-32καθαρά)
Φωτισμός 11watt
Φίλτρανση 200lt/hour
Θερμοστάτης 150watt
Αλλαγή 6-7λίτρα κάθε 7 ημέρες.
Κάτοικοι: 20red cherry (τουλάχιστον την παρασκευή που μπήκαν) και 3 platy
ph 7.4 (έχω ηλεκτρονικό πεχάμετρο)
Αμωνία 0-0,3 mg/L
No2 0-0,1
Kh 10
Gh -

Το ενυδρείο είναι στη δουλειά μου και γι αυτό και το εμφυαλομένο, ειναι από τις μπουκάλες των ψυκτών που πίνουμε μιας και τις αλλάζουμε πριν τελειώσουν.


τα κοκκινα υπογραμμισμενα ειναι τα λαθη...


τα πλατυ τι δουλεια εχουν εκει μεσα? Μιλαμε για ενα κουτακι 35 λιτρων που μονο για γαριδαδικο κανει.
Γιατι εχεις αμμωνια και νιτρωδη? ειτε ειναι αστρωτο ειτε απλα η βιολογια δεν ειναι αρκετη
Το εμφιαλωμενο νερο δεν κανει για ενυδρεια, ουτε τελικα για ανθρωπους... εχουν γραφτει αρκετα σχετικα...

delta66 17-09-12 09:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 (Μήνυμα 692629)
Το νερό θα μαυρίσει αναγκαστικά? Δεν μπορώ να το αποφύγω ??
Αν μαλακώσει το νερό ή αν πέσει το ph δεν θα έχουν πρόβλημα τα platy ???

Ηδη δεν πρεπει να ηταν στο ενυδρειο

CHRIS4204 17-09-12 09:55

Τα υπογραμισμένα τα έβαλα εγώ τα τεστ δείχνουν καθαρο "0". Απλά επειδή η αμέσως επόμενη βαθμίδα που μετράνε είναι : Αμωνία μετά το μηδέν έχει 0,5 εγώ είμαι στο "0". Νιτρώδη πάλι τα ίδια.Απλά θεώρησα ότι το απόλυτο μηδέν ίσως είναι λίγο υπερβολικό, λάθος μου !!!
Οκ για το εμφυαλωμενο το θέμα λύθηκε θα μπαίνει από τη βρύση με αντιχλώριο.
Τώρα όσον αφορά τα platy δυστυχώς δεν μπορουν να φύγουν, ούτε βέβαια και να φτιαχτεί μεγαλύτερο ενυδρείο. :(
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, μου έφεραν καμιά 10αρια μπαμπου αυτά από το ΙΚΕΑ μπορω να βάλω μερικά στο ενυδρείο. (όχι τα ξερά τα κανονικά που μεγαλώνουν με το μισό και παραπάνω μέσα στο νερό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02910 seconds with 11 queries