Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Πρωτη γεννα otopharynx lithobates (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86767)

Bill-Samos 30-05-15 14:56

Πρωτη γεννα otopharynx lithobates
 
3 Συνημμένο(α)
Βγηκαν 6-8 μικρα για πρωτη φορα και η θηλυκια απομακρυνθηκε..

kostaskich 30-05-15 16:30

kostaskich
 
να σου ζησουν με το καλο

Κλεόβουλος 30-05-15 17:17

Καλώς τα δέχτηκες Bill
Μήπως είναι ώρα να μας παρουσιάσεις το ενυδρείο σου? :rolleyes:

Bill-Samos 30-05-15 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskich (Μήνυμα 891233)
να σου ζησουν με το καλο

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 891235)
Καλώς τα δέχτηκες Bill
Μήπως είναι ώρα να μας παρουσιάσεις το ενυδρείο σου? :rolleyes:

Ευχαριστω παιδια..
Ολα θα γινουν.Ημαστε σε καλο δρομο :D
Εχω καταληξει στη συνθεση,εχω τα ψαρια σε σωστα χαρεμια και προχωρω..Στο τελος θα μεινουν Cyrtocara,lithobates,borleyi και labido στο ενα και ιωδια και acei στο αλλο..
Βρε παιδια ,στη γεννηστρα εχω δυο τρεις red cherry ενηλικες..Κινδυνευουν τα μικρα λετε?

Κλεόβουλος 30-05-15 18:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 891236)
Βρε παιδια ,στη γεννηστρα εχω δυο τρεις red cherry ενηλικες..Κινδυνευουν τα μικρα λετε?

Δεν έχω δοκιμάσει αυτό το συνδυασμό :D
αλλά σε λίγο μάλλον θα κινδυνεύουν εκείνες.

tsala 30-05-15 18:34

να σου ζησουν Βασιλη!
τι να κινδυνεουν ρε συ ? :D
τιποτα δεν θα τα κανουν.. αλλα εχε το νου σου γιατι οπως ειπε ο Κλεοβουλος , σε λιγο θα κινδυνευουν αυτες.

Bill-Samos 30-05-15 18:52

χαχα λετε ε?Μην τις υποτιματε παντως, οι γαριδες ειναι αρπαχτικα,να δειτε τσερυ να βουταει στον αερα γοννο white cloud....Eiχα αρχισει στη γεννηστρα μια επιλεκτικη αναπαραγωγη αλλα προεκυψαν λιθοβατακια και ποιος ..κοιταει τις γαριδες τωρα...

tsala 30-05-15 18:54

ελα ρε.. εγω ολους τους γοννους σε γαριδαδικα τους μεγαλωνω..
δεν ειχα ποτε προβλημα.. ουτε και με τους μικροτερους (ps. gertrudae)

pas4 31-05-15 23:32

Να σου ζήσουν φίλε! Περιμένουμε να δούμε και τα μεγάλα :smt041

Bill-Samos 13-08-15 16:36

2 Συνημμένο(α)
μετα απο δυομιση μηνες τα μωρα εχουν γινει εφηβοι :p εχουν ξεπερασει τα 2,5 εκατοστα (μηνα και εκατοστο το πανε..) ,τρωνε φουλ θαλασσινα,στρειδια ,πινες,κυδωνια,γαριδες,ολοφρεσκα.. και εχει προκυψει και νεα γεννα πριν πεντε μερες (με πανω απο 25 μικρα!) που βολευεται σε 15αρι γιατι δεν εχω αλλη καραντινα και μου φαινεται θα επιστρατευσω τη λεκανη της μπουγαδας..
Ετσι το γεννεαλογικο δεντρο εχει ως εξης..
ο πατερ φαμιλιας

Bill-Samos 13-08-15 16:46

1 Συνημμένο(α)
Τα παιδια (πρωτη γεννια..)

Bill-Samos 13-08-15 16:48

2 Συνημμένο(α)
και η δευτερη..

Κλεόβουλος 13-08-15 17:38

Πανέμορφα ψάρια! Να τα χαίρεσαι Bill :)

Tanganyiκας 13-08-15 19:35

Μπράβο Bill καλή ανάπτυξη να έχουν!

Bill-Samos 13-08-15 22:00

Ευχαριστω !!Ταυτοχρονα εχω μπουκωμενα acei,labido,iodotropheus,cyrtocara και μια αυλονακαρα baenschi σε διαφορετικα ενυδρεια..καλα λενε οτι τα θαλασσινα ειναι αφροδισιακα :D:D

tsantos 22-01-16 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 896144)
μετα απο δυομιση μηνες τα μωρα εχουν γινει εφηβοι :p εχουν ξεπερασει τα 2,5 εκατοστα (μηνα και εκατοστο το πανε..) ,τρωνε φουλ θαλασσινα,στρειδια ,πινες,κυδωνια,γαριδες,ολοφρεσκα.. και εχει προκυψει και νεα γεννα πριν πεντε μερες (με πανω απο 25 μικρα!) που βολευεται σε 15αρι γιατι δεν εχω αλλη καραντινα και μου φαινεται θα επιστρατευσω τη λεκανη της μπουγαδας..
Ετσι το γεννεαλογικο δεντρο εχει ως εξης..
ο πατερ φαμιλιας

Διαβασε το παρακατω
http://www.newsbeast.gr/greece/arthr...iloumeno-eidos

Bill-Samos 22-01-16 22:27

Εκτος απο τις πινες ,ετσι κι αλλιως ολα τα οστρακα απαγορευεται να αλιευονται απο ερασιτεχνες..Απλα το λεω ευθεως οτι περιφρονω το νομο,τουλαχιστον τον συγκεκριμενο..Γιατι δεν εχει σκοπο την προστασια του ειδους,που σαφως δεν απειλειται απο τρεις πινες το χρονο και δυο κιλα κυδωνια που θα βγαλω εγω..Την ιδια στιγμη,οι επαγγελματιες οστρακαλιεις με οξυγονο οργωνουν το βυθο και στο περασμα τους αφηνουν νεκρη φυση.Εχοντας γεννηθει κυριολεκτικα μεσα στη θαλασσα,απο μικρο παιδι εμαθα να τη σεβομαι και να παιρνω απ αυτη μονο οσα μπορει να ξαναγεννησει.Ξερω το μετρο και οπως και λιγοι ακομα ,εχω βαλει ορια αυστηρα πολυ πριν καποιοι γραφειοκρατες θελησουν να βαλουν απ τα γραφεια τους σφραγιδα στη 'σωτηρια των ειδων'.Ποτε δεν κινδυνευσαν με εξαφανιση τα ψαρια ,τα οστρακα,τα μαλακια μεχρι να γινουν αντικειμενο εμπορικης εκμεταλευσης.Την αειφορια της θαλασσας ενας εραστης της την σεβεται οπως δεν μπορει να τη σεβαστει κανενας εμπορος ή επαγγελματιας.Μεχρι να σταματησουν λοιπον να πουλανε σπινιαλο τα ντελικατεσσεν στο Κολωνακι οι λιθοβατες μου θα τρωνε καμια πινα που και που..και γω δυο τρεις κλαμες με το τσιπουρακι μου:p

Irakles 22-01-16 23:03

Πολυ ομορφα τα ψαρακια!!! Καλως τα δέχτηκες φιλε μου!!!

Bill-Samos 22-01-16 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Irakles (Μήνυμα 916191)
Πολυ ομορφα τα ψαρακια!!! Καλως τα δέχτηκες φιλε μου!!!

Ευχαριστω..Ειναι βεβαια παλιο το θεμα,εχουν κλεισει 8μηνο περιπου και καποια απ αυτα ζουν σε αλλο ενυδρειο φιλου:p

Irakles 22-01-16 23:26

Δεν εχει σημασία ειναι πολυ ωραίοι οι γονείς!!! εχεις πουθενα και τα πιτσιρίκια να τα δουμε???

Bill-Samos 22-01-16 23:33

Εχω σκοπο εντος των ημερων που θα μετακομισει η δευτερη γεννα να βγαλω καποιες φωτο για να συνοδευσω τις παρατηρησεις μου σχετικα με τη θερμοκρασια και το φυλο μια και απο 20 περιπου μικρα βγηκε ενα μονο αρσενικο και ολα τα υπολοιπα θηλυκα..θα το επισπευσω..

argy1 23-01-16 09:34

Πολυ χρησιμες νομιζω θα ειναι οι σημειωσεις σου και ευχαριστουμε που θα τις μοιραστεις μαζι μας.Μακαρι ολοι να εκαναν το ιδιο!

Κλεόβουλος 23-01-16 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 916194)
Εχω σκοπο εντος των ημερων που θα μετακομισει η δευτερη γεννα να βγαλω καποιες φωτο για να συνοδευσω τις παρατηρησεις μου σχετικα με τη θερμοκρασια και το φυλο μια και απο 20 περιπου μικρα βγηκε ενα μονο αρσενικο και ολα τα υπολοιπα θηλυκα..θα το επισπευσω..

για πες, για πες :)

Samian 23-01-16 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 916189)
Εκτος απο τις πινες ,ετσι κι αλλιως ολα τα οστρακα απαγορευεται να αλιευονται απο ερασιτεχνες..Απλα το λεω ευθεως οτι περιφρονω το νομο,τουλαχιστον τον συγκεκριμενο..Γιατι δεν εχει σκοπο την προστασια του ειδους,που σαφως δεν απειλειται απο τρεις πινες το χρονο και δυο κιλα κυδωνια που θα βγαλω εγω..Την ιδια στιγμη,οι επαγγελματιες οστρακαλιεις με οξυγονο οργωνουν το βυθο και στο περασμα τους αφηνουν νεκρη φυση.Εχοντας γεννηθει κυριολεκτικα μεσα στη θαλασσα,απο μικρο παιδι εμαθα να τη σεβομαι και να παιρνω απ αυτη μονο οσα μπορει να ξαναγεννησει.Ξερω το μετρο και οπως και λιγοι ακομα ,εχω βαλει ορια αυστηρα πολυ πριν καποιοι γραφειοκρατες θελησουν να βαλουν απ τα γραφεια τους σφραγιδα στη 'σωτηρια των ειδων'.Ποτε δεν κινδυνευσαν με εξαφανιση τα ψαρια ,τα οστρακα,τα μαλακια μεχρι να γινουν αντικειμενο εμπορικης εκμεταλευσης.Την αειφορια της θαλασσας ενας εραστης της την σεβεται οπως δεν μπορει να τη σεβαστει κανενας εμπορος ή επαγγελματιας.Μεχρι να σταματησουν λοιπον να πουλανε σπινιαλο τα ντελικατεσσεν στο Κολωνακι οι λιθοβατες μου θα τρωνε καμια πινα που και που..και γω δυο τρεις κλαμες με το τσιπουρακι μου:p


+1000 --> ......

Τάκης 23-01-16 15:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Samian (Μήνυμα 916224)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 916189)
Εκτος απο τις πινες ,ετσι κι αλλιως ολα τα οστρακα απαγορευεται να αλιευονται απο ερασιτεχνες..Απλα το λεω ευθεως οτι περιφρονω το νομο,τουλαχιστον τον συγκεκριμενο..Γιατι δεν εχει σκοπο την προστασια του ειδους,που σαφως δεν απειλειται απο τρεις πινες το χρονο και δυο κιλα κυδωνια που θα βγαλω εγω..Την ιδια στιγμη,οι επαγγελματιες οστρακαλιεις με οξυγονο οργωνουν το βυθο και στο περασμα τους αφηνουν νεκρη φυση.Εχοντας γεννηθει κυριολεκτικα μεσα στη θαλασσα,απο μικρο παιδι εμαθα να τη σεβομαι και να παιρνω απ αυτη μονο οσα μπορει να ξαναγεννησει.Ξερω το μετρο και οπως και λιγοι ακομα ,εχω βαλει ορια αυστηρα πολυ πριν καποιοι γραφειοκρατες θελησουν να βαλουν απ τα γραφεια τους σφραγιδα στη 'σωτηρια των ειδων'.Ποτε δεν κινδυνευσαν με εξαφανιση τα ψαρια ,τα οστρακα,τα μαλακια μεχρι να γινουν αντικειμενο εμπορικης εκμεταλευσης.Την αειφορια της θαλασσας ενας εραστης της την σεβεται οπως δεν μπορει να τη σεβαστει κανενας εμπορος ή επαγγελματιας.Μεχρι να σταματησουν λοιπον να πουλανε σπινιαλο τα ντελικατεσσεν στο Κολωνακι οι λιθοβατες μου θα τρωνε καμια πινα που και που..και γω δυο τρεις κλαμες με το τσιπουρακι μου:p

+1000 --> ......

+2000
Ετσι είναι

Bill-Samos 23-01-16 16:15

Καθε νομισμα εχει δυο πλευρες..οπωσδηποτε ο καθενας την ευαισθησια του την εκδηλωνει με τον τροπο του..Εχει το δικιο του και ο Αλεξανδρος..Αντε να κοψω τις πινες ,να τον παρω με το καλο να μου στειλει καμια φροντοζογεννα:D:D

ChocolatePuma 23-01-16 17:38

Δεν είχα παρακολουθήσει το θέμα!
Χίλια μπράβο Βασίλη...

tsantos 25-01-16 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 916239)
Καθε νομισμα εχει δυο πλευρες..οπωσδηποτε ο καθενας την ευαισθησια του την εκδηλωνει με τον τροπο του..Εχει το δικιο του και ο Αλεξανδρος..Αντε να κοψω τις πινες ,να τον παρω με το καλο να μου στειλει καμια φροντοζογεννα:D:D

Εχεις σκοπο την υπογραφη σου να την κανεις πραξη ε?:smt052
Λογικα φετος θα παρω γεννα ετοιμασε το χωρο σου και τα αλλα αστα πανω μου!!!;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02268 seconds with 11 queries