Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   White sand (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87689)

black neon 30-08-15 11:50

White sand
 
Καλημέρα σας.ηθελα να ρωτήσω τι υπόστρωμα να χρησιμοποιησω για άσπρο βυθό γιατί δεν έχω δει κάτι πέρα από σκούρα χρωματα

thab 30-08-15 13:37

Χαλαζιακή άμμο.
Εκτός από λευκό υπάρχει και σε μπεζ.

black neon 30-08-15 19:33

Απ ότι κατάλαβα δεν ήμουν καθόλου σαφης.εννοω ότι σκέφτομαι να κάνω ένα φυτεμένο με άσπρη αμμο.αν έχω καταλάβει σωστά κάτω από την αμμο (η αναμεμιγμενο με αυτη) χρειάζεται κάποιο υπόστρωμα με θρεπτικά συστατικα πχ flourite. Δεν έχω βρει όμως κάτι τέτοιο σε λευκό χρωμα. Υπαρχει ? Η μήπως δεν κατανοώ τη διαδικασια?

Lth1 30-08-15 20:03

Επειδη βρισκομαι σε παρομοια κατασταση,πιστευω πως δεν υπαρχει...απλα το καλυπτεις το υποστρωμα με την χαλαζιακη λευκη η μπεζ....τουλαχιστον αυτο θα εκανα εγω...!!!

black neon 30-08-15 23:12

Ok ευχαριστώ μάλλον αυτό θα κανω.αν και θα ήθελα να καθαρίζω το βυθό που κ που.ισως να μην είναι κ απαραιτητο.

tsala 31-08-15 07:38

δεν μπορεις να ανακατεψεις την αμμο με υποστρωμα για φυτα..
εχουν διαφορετικη κοκκομετρια, με τον καιρο θα παει η αμμος κατω (σαν πιο λεπτοκοκκη) και το flourite (ή αλλο) θα ερθει πανω.
Με αποτελεσμα περαν του αισθητικου να εχεις και προβλημα με αναεροβιες περιοχες.
μονο χαλικι παρομοιας κοκκομετριας μπορεις να μπερδεψεις με υποστρωματα.

Lth1 31-08-15 08:40

Δεν γνωριζα οτι θα υπαρξει τετοιο προβλημα μελλοντικα... :-(

Τάκης 31-08-15 10:11

Η άμμο δεν ενδείκνυται για φυτεμένα γιατί μπορεί να πετρώσει, είναι προτιμότερο να βάζουμε ψιλό χαλίκι, επίσης στην άμμο μπορεί να δημιουργηθεί αναερόβια βιολογία και τότε να έχουμε δημιουργία υδρόθειου που είναι δηλητήριο, και τελευταίο δεν μπορεί να μπει ταυτόχρονα με ενεργό υπόστρωμα γιατί τα δύο αυτά υλικά έχουν διαφορετική κοκομετρία. Επίσης να έχεις υπόψη σου πως στο άσπρο φαίνεται η βρώμα και αφού θα το έχεις φυτεμένο δεν θα μπορείς να βάλεις σκούπα. Τώρα βέβαια και εγώ άσπρο ψιλό χαλίκι έχω και στις αρχές η βρώμα έκανε πάρτι, και 2-3 φορές είχα ξηλώσει όλα τα φυτά, έκανα σκούπα να φύγει η βρώμα και πάλι φύτεμα. Αυτό και κουραστικό είναι και επικίνδυνο για τα ψάρια. Έβαλα σαλιγκάρια melanoides και μαζί με τις γαρίδες μου κρατάνε το βυθό πεντακάθαρο, και επειδή δεν έβαλα ενεργό υπόστρωμα έβαζα στις αρχές ταμπλέτες, τώρα μετά από 3 χρόνια και 2 χρόνια χωρίς σκούπα το υπόστρωμα είναι ενεργό από μόνο του. Αρα διαλέγεις, σκούρο ψιλό χαλίκι μαζί με ενεργό υπόστρωμα και θα έχεις στην άμεση και γρήγορη ανάπτυξη φυτών ή άσπρο ψιλό χαλίκι, χωρίς ενεργό υπόστρωμα με ταμπλέτες για να έχεις στην αρχή μια μέτρια έως καλή ανάπτυξη φυτών στους πρώτους μήνες, μετά τους πρώτους 6-8 μήνες τα περισσότερα υποστρώματα είναι τα ίδια. Βέβαια για τη καλή ανάπτυξη των φυτών συντρέχουν και άλλοι λόγοι, όπως φωτισμός, CO2 , λιπάσματα, καλές αλλαγές κλπ

Lth1 31-08-15 10:17

δηλ με χαλαζιακη ασπρη αμμος απο την χωματοτεχνικη θα υπαρξουνε ακριβως τα ιδια προβληματα περι βρομιας εκτος και αν.μπουνε σαλιγκαρια και γαριδες!!!?Σωστα?!?Και για τα φυτα ταμπλετες?!Ποιεε ταμπλετες?!

black neon 31-08-15 10:18

θενκ γιου τακη εισαι κατατοπιστικοτατος

Τάκης 31-08-15 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 897528)
δηλ με χαλαζιακη ασπρη αμμος απο την χωματοτεχνικη θα υπαρξουνε ακριβως τα ιδια προβληματα περι βρομιας εκτος και αν.μπουνε σαλιγκαρια και γαριδες!!!?Σωστα?!?Και για τα φυτα ταμπλετες?!Ποιεε ταμπλετες?!

Πολύ φοβάμαι πως ναι.
Ταμπλέτες υπάρχουν πολλών εταιριών, νομίζω πως της Seachem είναι από τις καλύτερες, στην αρχή εγώ βέβαια έβαλα Sera (δεν ήξερα τι είναι το λίπασμα τότε) αλλά πήγαν σχετικά καλά

Lth1 31-08-15 13:13

εγω σκεφτομαι οπως και ο φιλος το aquascape των χρυσοψαρων αλλα με διαφορα το οτι εγω προσωπικα θελω αριστερα μαυρο αμμοχαλικο και αναμεσα και μπροστα λευκη χαλαζιακη...πιστευω ομως οπως προανεφερες με σαλιγκαρια και γαριδες να μην εχω προβλημα..

Τάκης 31-08-15 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 897563)
εγω σκεφτομαι οπως και ο φιλος το aquascape των χρυσοψαρων αλλα με διαφορα το οτι εγω προσωπικα θελω αριστερα μαυρο αμμοχαλικο και αναμεσα και μπροστα λευκη χαλαζιακη...πιστευω ομως οπως προανεφερες με σαλιγκαρια και γαριδες να μην εχω προβλημα..

αν έχεις χρυσόψαρα τα ξεχνας αυτά, βάζεις άμμο, 1 χρώμα , και δεν θες σαλιγκάρια κλπ, τα χρυσόψαρα θα πάρουν τα φτυάρια, JBC,γκρέϊτερ, γκασμάδες , τσαπες , και τα αλφαδολάστιχα , θα την ανακατέψουν όπως θέλουν αυτά και θα την αλφαδιάσουν, αν βάλεις 2 χρώματα θα δεις όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που μπορεί να βγάλουν αυτά τα χρώματα :)
Καλα δεν έχεις δει πως όλα τα χρυσοψαραδικα έχουν μια ταμπελα που γραφουν
"Εκτελουνται χωματουργικές εργασίες πάσης φύσεως"

http://www.epaggelmatikes-kartes.com...ig/92725-1.jpg

Lth1 31-08-15 14:08

χαχαχαχα ενα χρωμα...ωραια..!!!

stratigos24 31-08-15 14:22

Ένα καλό τιπ που έκανα για να καθαρίζω την άμμο μου (μιας και δεν μπορεί να μπει σκούπα γιατί την ρουφάει):

Έχω βάλει σε ένα κοντάρι (βασικά είναι κοντάρι από ξύστρα για τα τζάμια) ένα σωληνάκι αεραντλίας και με αυτό μπορώ και την καθαρίζω χωρίς να παίρνω άμμο μαζί.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01633 seconds with 11 queries