Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αγορά καπάκι ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79863)

Fishbone 03-05-14 15:42

Αγορά καπάκι ενυδρείου
 
Αγόρασα ένα επιπλέον ενυδρείο ή μάλλον μια μεγάλη Γυάλα :) 60χ30χ30 αλλά το θέμα είναι επειδή είναι DIY και ήταν σε προσφορά δεν έχει καπάκι. Επειδή δεν το έχω όμως στις κατασκευές παρόλο που είδα πολλά threads με DIY καπάκια δεν μπαίνω στην διαδικασία γιατί η αλήθεια θα το ξεκινήσω αλλά το θέμα είναι πως θα μείνω στην αρχή χωρίς αποτέλεσμα. Γνωρίζει κανείς λοιπόν απο που θα μπορούσα να αγοράσω ένα καπάκι σε αυτές τις διαστάσεις?

ΥΓ: Ελπίζω να το έκανα post στο σωστό section :confused:

lepa83 03-05-14 17:03

μήπως?

http://www.petsupermarket.gr/3133/%C...60-x-35cm.html

maikl 03-05-14 18:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lepa83 (Μήνυμα 835883)

Οχι αυτο σιγουρα ειναι 60χ35 ;)

Αυτο ;)

Nickthefish 03-05-14 18:36

Καλησπέρα χρειαζεσαι ενα καπάκι απο ενυδρείου juwel record 600 ή απο eheim mp aquastar 60.

PETROS_AFRICANOS 03-05-14 18:58

ΜΕΤΑΦΟΡΑ BIOFILTER ΣΕ RIO 300
 
Αγαπητή μου Ελένη είναι πολύ εύκολο,θυμίσου δεν χρειάζεται ζόρισμα.Καθαρίζεις με μια ενειδρειακή ξύστρα - μην χρησιμοποιήσεις άλλο αιχμηρό εργαλείο για να μην κάνεις χαρακιές - τα τζάμια από τη σιλικόνη αλλά και το φίλτρο.Στη γωνία που θέλεις να το τοποθετήσεις βάλε 5-6 σφηνάκια ή κάτι άλλο για ν' ακουμπήσεις επάνω το φίλτρο αφού πρώτα μετρήσεις την απόσταση από το ψηλότερο σημείο του φίλτρου μέχρι το καπάκι να είναι ίση κι όχι μεγαλύτερη από την απόσταση που έχει το κόκκινο σημάδι του ενυδρείου από το καπάκι του.Αν το σιγούρεψες είσαι έτοιμη,βάζεις σιλικόνη πάνω στις 2 πλευρές του θα εφάπτονται στο ενυδρείο και 2τουλάχιστον κόντρες,μία από κάθε πλευρά που θα κρατούν συνεχώς σφιχτά εφαπτόμενο το φίλτρο στα τζάμια.¶στο για σιγουριά έτσι την πρώτη μέρα.
-------------------------
Συγγνώμη παιδιά,σε άλλο θέμα έκανα post reply και βρέθηκα εδώ χωρίς να το καταλάβω.

giorgosg 03-05-14 20:43

Αν το θελεις σαν απλο σκεπαστρο χωρις φωτα,θυριδες/πορτακια κλπ
τοτε παιρνεις ενα κομματι απο plexi ή γυαλι στις διαστασεις σου
με μεντεσεδακια,πομολακι κλπ και τελιωσες.
Οποτε αν δεν το κανεις diy απο πλεξιγκλας ή απο ξυλο
μου φαινεται θα το πληρωσεις
πιο ακριβα απο οτι θα επαιρνες ενα καινουργιο στα ιδια λιτρα με
καπακι λαμπες και φιλτρο που συνηθως εχει στο πακετο
π.χ http://www.petsupermarket.gr/6904/%C...CE%BF-54l.html

Fishbone 03-05-14 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgosg (Μήνυμα 835925)
Αν το θελεις σαν απλο σκεπαστρο χωρις φωτα,θυριδες/πορτακια κλπ
τοτε παιρνεις ενα κομματι απο plexi ή γυαλι στις διαστασεις σου
με μεντεσεδακια,πομολακι κλπ και τελιωσες.
Οποτε αν δεν το κανεις diy απο πλεξιγκλας ή απο ξυλο
μου φαινεται θα το πληρωσεις
πιο ακριβα απο οτι θα επαιρνες ενα καινουργιο στα ιδια λιτρα με
καπακι λαμπες και φιλτρο που συνηθως εχει στο πακετο
π.χ http://www.petsupermarket.gr/6904/%C...CE%BF-54l.html

Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι πως στο τέλος ενώ θα το ξεκινήσω με όρεξη θα καταλήξω να κάνω καπάκι πατάτα :smt043. Πάντως μου καρφώθηκε μια ιδέα για να αποφύγω και σιλικόνες και και, να πάρω σε πλαίσιο να μου φτιάξουν από αλουμίνιο και απο πάνω να τοποθετήσω το plexiglass χωνευτό. Το θέμα είναι ότι ενώ το ενυδρείο κανονικά είναι 60*30 βγαίνει 60,50-30,50 θα πρέπει σε αυτές τις διαστάσεις να το κάνω ή λίγο πιο μεγάλο. Κάτι άλλο στην περίπτωση που θα ασχοληθώ και για να μην ανοίγω και άλλο θέμα εάν θέλω σε αυτές τις διαστάσεις να βάλω και δύο λαμπίτσες τι λάμπες πρέπει και τι ύψος έχουν αυτές. Εννοώ τι ύψος πρέπει να το κάνω για να χωράνε και να αφήνει και λίγο αέρα χωρίς να γίνεται αντιαισθητικό. Επίσης χωράνε να τοποθετήσω και ένα ανεμιστηράκι έστω.? Πολλές ερωτήσεις αλλά εφόσον μπω σε αυτήν την διαδικασία τουλάχιστον να είμαι σίγουρος για το καθετί.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nickthefish (Μήνυμα 835897)
Καλησπέρα χρειαζεσαι ενα καπάκι απο ενυδρείου juwel record 600 ή απο eheim mp aquastar 60.

Αυτό είναι κατάφαση να φανταστώ ή ερώτηση :P

Nickthefish 03-05-14 22:55

Κατάφαση φιλε μου,τα μοντέλα ενυδρείων που σου έγραψα παραπανω είναι στις διαστάσεις της γυαλας σου.

Fishbone 03-05-14 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nickthefish (Μήνυμα 835957)
Κατάφαση φιλε μου,τα μοντέλα ενυδρείων που σου έγραψα παραπανω είναι στις διαστάσεις της γυαλας σου.

Σε ευχαριστώ αν και το πρόβλημα μου δεν ήταν ότι δεν γνωρίζω τι καπάκι χρειάζομαι. Τουλάχιστον όσον αφορά τα έτοιμα. Αλλά το ότι δεν μπορώ να βρω εδώ σε ελληνικά καταστήματα.

Τάκης 03-05-14 23:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishbone (Μήνυμα 835956)
Για να είμαι ειλικρινής σκέφτομαι πως στο τέλος ενώ θα το ξεκινήσω με όρεξη θα καταλήξω να κάνω καπάκι πατάτα :smt043. Πάντως μου καρφώθηκε μια ιδέα για να αποφύγω και σιλικόνες και και, να πάρω σε πλαίσιο να μου φτιάξουν από αλουμίνιο και απο πάνω να τοποθετήσω το plexiglass χωνευτό. Το θέμα είναι ότι ενώ το ενυδρείο κανονικά είναι 60*30 βγαίνει 60,50-30,50 θα πρέπει σε αυτές τις διαστάσεις να το κάνω ή λίγο πιο μεγάλο. Κάτι άλλο στην περίπτωση που θα ασχοληθώ και για να μην ανοίγω και άλλο θέμα εάν θέλω σε αυτές τις διαστάσεις να βάλω και δύο λαμπίτσες τι λάμπες πρέπει και τι ύψος έχουν αυτές. Εννοώ τι ύψος πρέπει να το κάνω για να χωράνε και να αφήνει και λίγο αέρα χωρίς να γίνεται αντιαισθητικό. Επίσης χωράνε να τοποθετήσω και ένα ανεμιστηράκι έστω.? Πολλές ερωτήσεις αλλά εφόσον μπω σε αυτήν την διαδικασία τουλάχιστον να είμαι σίγουρος για το καθετί.

Δεν χρειάζεται πλαίσιο από αλουμίνιο, μια γωνιά αλουμινίου εσωτερικά για κοντρα γιατι το πλεξιγκλας πετσικάρει με το καιρό.
Μισο πόντο τον χρειάζεσαι να τον προσθέσεις για να υπάρχει λίγο κενό.
Το ύψος εξαρτάται από τα φώτα που πρόκειται να βάλεις και το ύψος της στάθμης του νερού σε σχέση με τα τζάμια. Να υπολογίζεις πάνω από 8 πόντους.
Το πλέξιγκλας θέλει λίγη προσοχή βέβαια στη κατασκευή, δεν είναι και τόσο φθηνό αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάχνεις τα πάντα.
Και αφού είσαι από Πειραιά έχει κοντά σου για να αγοράσεις τα υλικά.
-------------------------
Εδω αναφέρω αρκετές πληροφορίες για κατασκευές με πλεξιγκλας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654

Fishbone 04-05-14 13:12

Τελικά πήρα το καπάκι. Στο 30χ60 έχει μια Τ8 λάμπα βέβαια αλλά οκ. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να του κάνω τπτ
-------------------------
¶ κάτι που το είχα απορία. Επειδή πήρα ρυθμιστή αυτόματο για την λαμπίτσα θα ανάβει απο τις 18:00-0:00. Θα έπρεπε μήπως να τις σπάσω τις ώρες κάποιες στιγμές το πρωί και μετά το απογευματάκι και βράδυ?

Τάκης 04-05-14 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishbone (Μήνυμα 836010)
¶ κάτι που το είχα απορία. Επειδή πήρα ρυθμιστή αυτόματο για την λαμπίτσα θα ανάβει απο τις 18:00-0:00. Θα έπρεπε μήπως να τις σπάσω τις ώρες κάποιες στιγμές το πρωί και μετά το απογευματάκι και βράδυ?

Οχι , μη το κάνεις, είναι καλύτερα να είναι συνεχόμενη η φωτοπερίοδος, στη φύση ο ήλιος δεν βγαίνει 2 φορές την ημέρα. Απλά βρες τη περίοδο που σε βολεύει να το βλέπεις τις ώρες που θα είσαι σπίτι, εγώ πχ το έχω 14:00 με 00:00 γιατί είμαι σπίτι μετά το απόγευμα

Fishbone 04-05-14 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 836013)
Οχι , μη το κάνεις, είναι καλύτερα να είναι συνεχόμενη η φωτοπερίοδος, στη φύση ο ήλιος δεν βγαίνει 2 φορές την ημέρα. Απλά βρες τη περίοδο που σε βολεύει να το βλέπεις τις ώρες που θα είσαι σπίτι, εγώ πχ το έχω 14:00 με 00:00 γιατί είμαι σπίτι μετά το απόγευμα

Δυστυχώς δεν το πολυχαίρομαι γιατί εγώ γυρίζω σπίτι 23 οπότε στην ουσία να ανάβει για τα ψαράκια. Γιατί αν είναι να το ανάβω την ώρα που θα γυρίζω θα ενοχλεί τα ψαράκια αφού απο βράδυ θα γίνεται μέρα και μετά ξανά βράδυ. Απλώς καλύτερα είναι να το ανάβω πριν δύσει ο ήλιος οπότε να μην πηγαίνουν στο απόλυτο φως απο το σούρουπο. Να το αφήσω δηλαδή 18:00-00:00?

Τάκης 04-05-14 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fishbone (Μήνυμα 836015)
Δυστυχώς δεν το πολυχαίρομαι γιατί εγώ γυρίζω σπίτι 23 οπότε στην ουσία να ανάβει για τα ψαράκια. Γιατί αν είναι να το ανάβω την ώρα που θα γυρίζω θα ενοχλεί τα ψαράκια αφού απο βράδυ θα γίνεται μέρα και μετά ξανά βράδυ. Απλώς καλύτερα είναι να το ανάβω πριν δύσει ο ήλιος οπότε να μην πηγαίνουν στο απόλυτο φως απο το σούρουπο. Να το αφήσω δηλαδή 18:00-00:00?

6 ώρες δηλαδή, δεν είναι άσχημα, αν είσαι ξύπνιος μέχρι της 01:00 βάλτο να το βλέπεις και εσύ λίγο, να το έχεις 7 ώρες δηλαδή. Μη ξεχνάς πως τα τροπικά ψάρια έχουν ήλιο πάνω από 10-11 ώρες την ημέρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01881 seconds with 11 queries