Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ανθρακας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4284)

Tolis 10-12-02 18:51

Ανθρακας
 
Title: Ανθρακας
Post by: Komis on 06/21/02 at 18:05:25
--------------------------------------------------------------------------------
Σε περιπτωση που θελουμε να χρησιμοποιησουμε ανθρακα η εφαρμογη του θα γινει πριν κανουμε αλλαγη νερου η εφοσον κανουμε και μετα ;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ανθρακας
Post by: Giorgos on 06/21/02 at 19:58:16
--------------------------------------------------------------------------------
Γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις άνθρακα; Για να απορροφήσει κάποιο φάρμακο, οσμή, δισχρωμία; Καλύτερα να γίνεται πρώτα μια αλλαγή νερού και μετα η εφαρμογή του άνθρακα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ανθρακας
Post by: ASCCO1 on 06/23/02 at 12:25:34
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνω σε αυτο που λεει ο GIORGOS οταν εχουμε κανει μια θεραπεια, καλο θα ειναι να μπαινει ο ανθρακας κατοπιν μιας αλλαγης νερου. Αν δεν με απατα η μνημη μου τα περισοτερα φαρμακα του εμποριου λενε στις οδηγιες του για αλλαγη νερου υστερα το τελος τις θεραπειας.
Τωρα αν απλος θελουμε να βαλουμε ανθρακα στο φιλτρο μας για να εχουμε χημικο φιλτραρισμα (κατι τετοιο οπως γνωριζουν οι περισοτεροι το απεχθανομαι-- ΙΜΟ--), δεν νομιζω οτι χρειαζεται αλλαγη νερου( ΙΜΟ).? :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Ανθρακας
Post by: Giorgos on 06/25/02 at 05:46:41
--------------------------------------------------------------------------------
Οι οδηγίες που αναγράφονται στα φάρμακα λένε για αλλαγή νερού στο τέλος της θεραπείας ώστε να απομακρύνεται το φάρμακο πόυ υπάρχει στο νερό.
Η χρήση άνθρακα ως μέσο χημικού φιλτραρίσματος είναι πολύ ξεπερασμένο (γινότανε προ 15ετίας+ σε άλλες χώρες) και συμφωνώ με τη γνώμη του ASCCO1. Μετά από 2-3 ??? βδομάδες ο άνθρακας χάνει τις απορροφητικές του ικανότητες και λειτουργεί πλέον ως βιολογικό υλικό (χαμηλής ποιότητας). Υπάρχουν πολύ καλύτερα υλικά και για χημικό αλλά και για βιολογικό φιλτράρσιμα.

parrot 03-12-05 23:40

Αντικατάσταση άνθρακα με τι?
 
Έχω ένα εξωτερικό φίλτρο που χωρίζεται σε τρεις θήκες. Όταν το αγόρασα ο καταστηματάρχης μου είπε να βάζω υαλοβάμβακα στην πρώτη και στην τρίτη και να γεμίζω τη δεύτερη με ενεργό άνθρακα. Έτσι και κάνω εδώ και αρκετό καιρό, εδώ όμως διαβάζω ότι η συνεχής χρήση άνθρακα δεν έχει νόημα και ιδιαίτερα αφού δεν έχει χρειαστεί να απορροφηθεί κάποια χρωστική ουσία από φάρμακα κλπ.

Δεν έχω καταλάβει κάποιο πρόβλημα στα ψάρια αλλά αν πιστεύετε ότι υπάρχει λύση καλύτερη από τη χρησιμοποίηση του άνθρακα είμαι όλος αυτιά.

Το ενυδρέιο μου είναι 70 λίτρων κοινωνικό με 2 clown 1 pleco μικρό και 3 red parrots.

george hmmy 04-12-05 11:32

Βιολογικό υλικό έχεις ακούσει φίλε μου? :) Ο άνθρακας είναι απαραίτητος μόνο στα θαλασσινά (reef συγκεκριμένα), στο γλυκό κάνει καλό μόνο στο κατάστημα που αγοράζεις. Επίσης ο υαλοβάμβακας είναι μηχανικό φίλτρο το οποίο σημαίνει ότι κατακραττεί αιρωρούμενα σωματίδια και βρωμιές. Ρίξε μια ματιά είτε στο gab είτε στο site του Τάκη στο κεφάλαιο φίλτρο και θα βρεις ό,τι ψάχνεις.

parrot 04-12-05 13:19

ανθρακας
 
Eυχαριστώ για την άμεση απάντηση... θα το ψάξω το θέμα με το βιολογικό φίλτρο και θα δώ τη μπορώ να κάνω.

ΥΓ. Ελπίζω βέβαια να μη διαταράξω την ισορροποία που επικραττεί τώρα στο ενυδρείο μιας και δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα...

george hmmy 04-12-05 13:29

O υαλομπάμπακας αν και δεν είναι βιολογικό υλικό, με την έννοια ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του, έχει κάποια στοιχειώδη αποικία βακτηριδίων και αυτός είναι ο λόγος που δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα στο ενυδρείο σου. όταν δεις πώς δουλεύει το φίλτρο, ποια είναι η σημασία του, και αγοράσεις βιολογικό υλικό φίλτρου, πχ σφουγγάρι, μακαρόνι κλπ, μην πετάξεις τον υαλομπάμπα αλλά βάλε μαζί και το βιολογικό υλικό για ένα διάστημα 15-20 ημερών ούτως ώστε να δημιουργηθεί και στο νέο υλικό αποικία βακτηριδίων. αν πετάξεις τις αποικίες που έχεις θα ανέβουν αμμωνίες κλπ με δυσάρεστες συνέπειες για τα ψαράκια σου.

parrot 04-12-05 14:55

Οk, δηλαδή φίλε αν κατάλαβα καλά, έξω ο άνθρακας, μέσα μακαρονάκι, μπλέ σφουγγάρι κλπ μαζί με τον υαλοβάμβακα στην αρχή μέχρι να αποικιστούν από βακτηρίδια και τα καινούρια υλικά...

Ευχαριστώ και πάλι.

newfish 05-12-05 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Ο άνθρακας είναι απαραίτητος μόνο στα θαλασσινά (reef συγκεκριμένα), στο γλυκό κάνει καλό μόνο στο κατάστημα που αγοράζεις.

Ο άνθρακας δεν κάνει μόνο για θαλασσινό ή για τα κατάστημα.

Εάν κάνεις μια θεραπεία σε ολόκληρο το ενυδρείο, τότε μετά το τέλος της θεραπείας πρέπει να μπει ενεργός άνθρακας ώστε να απομακρυνθούν τυχόν υπολείμματα του φαρμάκου. Επίσης αρκετή το χρησιμοποιούν ώστε να καθαρίσουν το νερό από το σκούρο χρώμα που δίνει η τύρφη.

george hmmy 05-12-05 13:20

Φίλε newfish σε μόνιμη βάση εννοώ ότι δεν χρειάζεται ο άνθρακας στο γλυκό νερό σε αντίθεση με το θαλασσινό. Για τα καταστήματα το σχόλιο αφορά στις τιμές που το δίνουν, πήρα 18€ το σακουλάκι. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

newfish 05-12-05 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
σε μόνιμη βάση εννοώ ότι δεν χρειάζεται ο άνθρακας στο γλυκό νερό σε αντίθεση με το θαλασσινό.

Απλά να το διευκρινίζουμε για να μην υπάρχουν παρεξήγησης. ;)

ahar 05-12-05 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Βιολογικό υλικό έχεις ακούσει φίλε μου? :) Ο άνθρακας είναι απαραίτητος μόνο στα θαλασσινά (reef συγκεκριμένα), στο γλυκό κάνει καλό μόνο στο κατάστημα που αγοράζεις. Επίσης ο υαλοβάμβακας είναι μηχανικό φίλτρο το οποίο σημαίνει ότι κατακραττεί αιρωρούμενα σωματίδια και βρωμιές. Ρίξε μια ματιά είτε στο gab είτε στο site του Τάκη στο κεφάλαιο φίλτρο και θα βρεις ό,τι ψάχνεις.

O ανθρακας εκτος απο χρωστικές που αφαιρεί απο το νερο , αφαίρει και πολλες ουσιες που παραγονται απ οτον μεταβολισμο των ψαριών. (τα ψαρακια δεν βγάζουν μόνο αμμώνια!!!) .
Αφαιρεί λιπιδια , αμινοξεα, οξυδια αλουμινιου & σιδήρου , χλωραμινες , καποιές φωσφορικές ενωσεις κ.α.

Ο Ανθρακάς ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ και στο γλυκο νερο! . Μπορει να μην το έχουμε συνέχεια μεσα (οι ποιο εμπειροι απο εμάς ) αλλα για το γλυκο νερο είναι ότι το σκιμμερ για το θαλλασσινο

Γιώργο ας προσέχουμε τι γράφουμε σε ποιο νεους φίλους για να μην ξεκινανε στραβα.

george hmmy 05-12-05 14:01

Ok, sorry Αλέξανδρε αν είναι παραπληροφόρηση. Ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί έτσι και η μοναδική φορά που χρησιμοποίησα άνθρακα ήταν μετά από θεραπεία. Ίσως οι αλλαγές νερού που κάνω να είναι η αιτία που δεν έχει έχει χρειαστεί ο άνθρακας. :confused: Απλά θυμάμαι ότι και σε μιά άλλη περίπτωση που χρησιμοποιούσε σε μόνιμη βάση είχε πει το ίδιο και ο netblues, ότι ο άνθρακας δε χρειάζεται συνέχεια.

edit: βασικά ακόμα και στο Post του Τόλη λέει: Γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις άνθρακα; Για να απορροφήσει κάποιο φάρμακο, οσμή, δισχρωμία

από αυτό δε συμπεραίνει κάποιος ότι δεν τον έχεις μέσα μόνιμα τον άνθρακα? δεν επιμένω, απλά ρωτάω να το ξεκαθαρίσουμε τώρα.

edit2:

με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα και αυτό:διαβάζοντας πολλά και διάφορα στο φορουμ έπεσα πάνω στην παρακάτω φράση -->

Quote:
Ανθρακα να μην ξαναβαλεις ειδικοτερα απο τη στιγμη που εχεις φυτά.
Δεν προσφέρει απολύτως τίποτε στην περιπτωση σου για να μην πω οτι κανει και κακό.

από εδώ όπου ο φίλος drakoulis βρήκε αυτό που είπα παραπάνω.

edit3: συν αυτό: Σε πρωτη ευκαιρια βγαλε και τον ανθρακα απο το φιλτρο. από εδώ

accnt 05-12-05 14:25

Δεν νομίζω ότι τα γραφόμενα του Γιώργου θα παραπληροφορήσουν τον φίλο parrot!
Άλλωστε του λέει να βγάλει τον άνθρακα και να βάλει βιολογικό φίλτρο!
Για την ώρα έχω την εντύπωση ότι είναι το σωστό.
Βέβαια καλό είναι να υπάρχει στο ενυδρείο μας, αλλά προσωπικά το θεωρώ υπερβολή εφόσον γίνονται τακτικά οι αλλαγές νερού και ο καθαρισμός του ενυδρείου μας. Ιδίως με την τιμή που έχει!!!
Στους δίσκους είχα συνέχεια άνθρακα στο φίλτρο μου. Μετά από καιρό τον έβγαλα και δεν παρατήρησα καμία μεταβολή. Και γέννες είχα και τα ψάρια μεγάλωναν κανονικά.

ahar 05-12-05 15:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Ok, sorry Αλέξανδρε αν είναι παραπληροφόρηση. Ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί έτσι και η μοναδική φορά που χρησιμοποίησα άνθρακα ήταν μετά από θεραπεία. Ίσως οι αλλαγές νερού που κάνω να είναι η αιτία που δεν έχει έχει χρειαστεί ο άνθρακας. :confused: Απλά θυμάμαι ότι και σε μιά άλλη περίπτωση που χρησιμοποιούσε σε μόνιμη βάση είχε πει το ίδιο και ο netblues, ότι ο άνθρακας δε χρειάζεται συνέχεια.

edit: βασικά ακόμα και στο Post του Τόλη λέει: Γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις άνθρακα; Για να απορροφήσει κάποιο φάρμακο, οσμή, δισχρωμία

από αυτό δε συμπεραίνει κάποιος ότι δεν τον έχεις μέσα μόνιμα τον άνθρακα? δεν επιμένω, απλά ρωτάω να το ξεκαθαρίσουμε τώρα.

edit2:

με μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα και αυτό:διαβάζοντας πολλά και διάφορα στο φορουμ έπεσα πάνω στην παρακάτω φράση -->

Quote:
Ανθρακα να μην ξαναβαλεις ειδικοτερα απο τη στιγμη που εχεις φυτά.
Δεν προσφέρει απολύτως τίποτε στην περιπτωση σου για να μην πω οτι κανει και κακό.

από εδώ όπου ο φίλος drakoulis βρήκε αυτό που είπα παραπάνω.

edit3: συν αυτό: Σε πρωτη ευκαιρια βγαλε και τον ανθρακα απο το φιλτρο. από εδώ


Ma είναι ξεκαθαρο τι λεει....
Μιλαμε για ενυδρειο φυτεμενο με λιπανση....
Δεν ειναι λογικο οτι ο ανθρακας θα αφαιρέσει το λιπασμα που ριχνει;

Αρα σε αυτη την περιπτωση και εφοσον λιπαινει καλα κανει και το βγάζει!


Ειπαμε.... οι εμπειροι (που ξερουν και πως να βλεπουν τα σημάδια και να προβλέπουν καταστάσεις!!!!) ξερουν και ποτε να τον βάλουν.

Ο ποιος νεος στο σπορ καλο είναι στην αρχή να το έχει μεσα!

parrot 05-12-05 21:40

Ανθρακας
 
Καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Το ενυδρείο το έχω εδώ και αρκετό καιρό και είμαι στη φάση που σκέφτομαι τι διαφορετικό θα μπορούσα να κάνω για να εμβαθύνω στο χόμπι και ν'απολαμβάνω το ενυδρείο μου ακόμη περισσότερο.... προς το παρόν δεν έχω αληθινά φυτά και εξετάζω τις προοπτικές αλλά δεν θέλω να παρασυρθώ, να την πατήσω και αντί για ένα πιο όμορφο και φυσικό ενυδρείο να αποκτήσω ένα κεφάλι καζάνι:smt067 :smt086 με άπειρες μετρήσεις νερού, αρρώστιες κλπ.

Ένα βήμα κάθε φορά (μάλλον το βιολογικό φίλτρο θα είναι το επόμενο)

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

Tolis 06-12-05 00:43

Ισως ο Αλεξ δεν εξεφρασε σωστα αυτο που ηθελε να πει. Ο ανθρακας δεν ειναι απαραιτητος στο γλυκο νερο, εκτος περιπτωσεων που θελουμε να βγαλουμε φαρμακα, χρωστικες ουσιες, ή εχει γινει θολο το νερο για διαφορους λογους. Αλλιως δεν χρειαζεται.
Απο την άλλη, να επαναλαβουμε οτι δεν ειναι επικινδυνος ουτε κανει κακο (το χειροτερο ειναι να αποροφησει καποια θρεπτικα φυτων - που δεν ειναι και μεγαλη ζημια, ουτε γινεται σε μεγαλο βαθμο).
Παλια, υπηρχε ο κινδυνος ο ανθρακας να "ξερασει" αυτα που μαζεψε με τον καιρο, αλλά πλεον οι ποιοτητες εχουν βελτιωθει και δεν υπαρχει τετοιο προβλημα. Απλως μετα απο ενα - δυο μηνες λειτουργειας, κατανταει αχρηστος και δουλευει απλα ως βιολογικο υλικο.

parrot 03-01-06 22:29

Ehfimech - Substrat Pro
 
Τον άνθρακα πριν τον βάλουμε στο φίλτρο τον ξεπλένουμε, τώρα που θα βγεί ο άνθρακας και θα μπουν EFHIMECH (μακαρόνι) κάτω κάτω, SUBSTRAT PRO στην μέση και πάνω πάνω ο παλιός υαλοβάμβακας για να βοηθηθούν οι αποικίες βακτηριδίων, τα ξεπλένουμε και αυτά?

Ίσως αφελής η ερώτηση αλλά για να μην έχουμε απρόοπτα...

yannis 04-01-06 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από parrot
Τον άνθρακα πριν τον βάλουμε στο φίλτρο τον ξεπλένουμε, τώρα που θα βγεί ο άνθρακας και θα μπουν EFHIMECH (μακαρόνι) κάτω κάτω, SUBSTRAT PRO στην μέση και πάνω πάνω ο παλιός υαλοβάμβακας για να βοηθηθούν οι αποικίες βακτηριδίων, τα ξεπλένουμε και αυτά?

Ίσως αφελής η ερώτηση αλλά για να μην έχουμε απρόοπτα...

Τα EFHIMECH και SUBSTRAT PRO μπορείς να τα πλύνεις με νερό από το ενυδρείο (για το οποίο προορίζονται). Για τον άνθρακα δεν ξέρω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Αν έχω καταλάβει καλά θέλεις να αντικαταστήσεις υλικά φίλτρου που περιέχει: υαλοβάμβακα + ενεργό άνθρακα + υαλοβάμβακα, με υλικά: EFHIMECH + SUBSTRAT PRO + παλιός υαλοβάμβακας.

Δεν νομίζω ότι αυτό που θέλεις να κανείς είναι πολύ ασφαλές ΑΝ σκοπεύεις να απομακρύνεις όλο τον άνθρακα με την μια. Φοβάμαι ότι θα καταλήξεις με άστρωτο φίλτρο.

Εγώ στην θέση σου θα έβαζα EFHIMECH + λίγα SUBSTRAT PRO + παλιό άνθρακα + παλιό υαλοβάμβακα για αρχή και σιγά σιγά (κάθε 10 μέρες) θα αντικαταστούσα όλο τον άνθρακα με τα SUBSTRAT PRO.

Με αυτό τον τρόπο θα δώσεις τον χρόνο στα καινούρια υλικά να στρώσουν.

andreasp 04-01-06 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ahar
Ma είναι ξεκαθαρο τι λεει....
Μιλαμε για ενυδρειο φυτεμενο με λιπανση....
Δεν ειναι λογικο οτι ο ανθρακας θα αφαιρέσει το λιπασμα που ριχνει;

Αρα σε αυτη την περιπτωση και εφοσον λιπαινει καλα κανει και το βγάζει!

Πηρα καινούργιο ενα Eheim 2213 και εχει μέσα ενα μάυρο σφουγγαρι ανθρακα.
Απορροφάει τα λιπάσματα που ρίχνω μέσα?
Να το βγάλω αυτο το σφουγγάρι?

george 04-01-06 11:52

Δεν χρειαζεται ...βγαλτο !

andreasp 04-01-06 11:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george
Δεν χρειαζεται ...βγαλτο !

Δεν χρειάζεται? ή απορροφαει τα λιπάσματα?

parrot 04-01-06 21:24

Γιάννη σωστά κατάλαβες αυτήν ακριβώς την αντικατάσταση θέλω να κάνω... σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια... έλεγα μήπως αρκούσε ο παλιός υαλοβάμβακας στο να μην αποκτήσω ξαφνικά ένα άστρωτο φίλτρο αλλά θα το κάνω σταδιακότερα.

Ευχαριστώ και πάλι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02974 seconds with 11 queries