Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   diy υπερχειλιση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22116)

πλυμμήρας 25-01-08 17:25

Η κόλλα που χρησιμοποιούμε για την πιβισι σωλήνα είναι καυστική.Και αυτό γιατί λιώνει (σε μικρό βαθμό) τοπικά τα προς συγκόλληση σημεία και αφού κρυώσει γίνονται ένα γιατί το πιβισι έχει την ιδιότητα αφού ζεσταθεί - λιώσει - κρυώσει επανέρχεται στις αρχικές του ιδιότητες.Το αγρίεμα εξυπηρετεί στο να πάρει περισσότερη ΄σιλικόνη και όχι για να γαντζωθεί η σιλικόνη.Και αυτό καμια φορά χρειάζεται ότν σωλήνες και εξαρτήματα δεν είναι της ίδιας εταιρείας και υπάρχουν πολύ μικρές διαφορές (μιλάμε για 1 χιλιοστό) στις διαμέτρους.

γαυρος 25-01-08 19:22

ααααααααααααααλλο αυτο, και αλλο να κολησει μονο με σιλικονη!!

τωρα θα συμφωνησω !!!
ξανα παμε λοιπον στο ιδιο, οτι για να κολλησουμε ΜΟΝΟ με κολλα.
η στεγανοποιηση αν ειναι αναγκαια επεται...

πλυμμήρας 25-01-08 19:42

Αν η κόλλα απλωθεί ομοιόμορφα με το σφουγγαράκι της τότε δεν τίθεται θέμα σταγανότητας.
Αλλά μπορούμε να τα αποφύγουμε όλα αυτά αφού πλέον έχουν κατασκευαστεί εξαρτήματα με λαστιχένιο δαχτυλίδι εσωτερικά το οποίο κάνει την στεγανοποίηση και μπαίνουν κουμπωτά.Πολύ πιο γρήγορα στην κατασκευή - τοποθέτηση αλλά το μεγάλο τους πλεονέκτημα είναι πώς ότι ώρα θέλεις τα βγάζεις (ξεκουμπώνεις) και προσθέτεις κάτι ή αλλάζεις κάτι χωρίς πολλά πολλά διότι τα εξαρτήματα αυτά δεν είναι μιας χρήσης...
Είναι λίγο πιο ακριβά αλλά στις οικοδομές μας έχουν σώσει...

kill_bill 25-01-08 22:56

Ασχετο: Η σιλικονη (σαν υλικο) κολλαει/στεγανοποιει σχεδον οτιδηποτε, αρκει να χρησιμοποιηθει ο σωστος τυπος και να προηγηθει η καταλληλη εκαστοτε προεργασια. Λογω επαγγελματος χρησιμοποιω πανω απο 6 διαφορετικα στη συνθεση τους ειδη σιλικονης (οχι μαρκες) και το λεω με σιγουρια αυτο. Δεν ισχυει φυσικα αυτο με 100% καθαρη σιλικονη ενυδρειακης χρησης που αλλωστε ειναι κ το θεμα μας.

dimitris21 21-04-08 16:31

Πληροφοριακά και μόνο να σας πληροφορήσω ότι η συγκεκριμένη υπερχείλιση κατασκευάστηκε και δοκιμάστηκε το προηγούμενο Σάββατο στο σύλλογο και δουλεύει άψογα.

floridis 14-07-08 13:06

την κατασκευασα με σωληνα 32mm και δουλευει αψογα με 2000 λιτρα αλλα με πολυ θορυβο και φισσαλιδες να κατεβενουν στο sump.
μια τροποποιηση που σκευτομε ειναι να βαλω ενα σωληνα να τραβα απο το ιδιο υψος με την υπεχειλειση νερο και να τελειωνει μεσα απο μια ταπα αεροστεγες στο σωληνα εξαερωσης .
το αποτελεσμα θεωρητικα θα ειναι να μην τραβα αερα απο την εξαερωση και να μην κανει τοσο θορυβο βεβαια σε περιπτωση σταματηματος του συστηματος θα σταματησει να τραβα νερο και θα παρει αερα απο το σωληνα που θα ειναι ποιο ψηλα απο την υπεχειλειση. με αποτελεσμα να μην χαλασει το συφονι και να μπορει να ξαναξεκινησει.
εχει κανεις καμια προταση για αυτη την τροποποιηση

floridis 16-07-08 10:57

την δοκιμη την εκανα και τα αποτελεσματα ηταν εντυπωσιακα ελαχιστος θορυβος με λιγοτερες φυσαλιδες μια ταπα στον σωληνα της εξαερωσης με ενα σωληνακι αερος να βγαινει και να μπαινει λιγο ποιο πανω απο την σταθμη ηρεμιας του ενυδρειου.

dimitris21 16-07-08 11:17

μια φωτογραφία θα βοηθούσε αρκετούς να καταλάβουν τι ακριβώς έκανες.

orfanos 20-01-09 00:56

που ειναι η φωτογραφια οεο?

3r4ndo 21-02-09 13:13

Παιδια εχω σκευτει κ εγω ενα σχεδιακι για υπερχειληση, σιγουρα καποιος θα ειχε την ιδεα πριν απο μενα αλλα θα ποσταρω σε ενα καινουριο θεμα. Δεν θα σας προβλιματησει ουτε στην κατασκευη του ουτε στην λειτουργεια του και δεν εχει κανενα φοβο πλυμηρας η αποτυχιας. Το ανεβαζω αμεσως!!

mikrosaquaristas 16-05-09 23:27

πρίν την κόλλα για το pvc οπωσδήποτε γυαλοχαρτάρισμα και πέρασμα με το κατάλληλο διαλυτικό

μην ακουσω ου απο τίποτα εμπειροτεχνίτες γιατί είμαι "παθών-μαθών"

πάντα γυαλοχαρτάρισμα και διαλυτικό και όσο μεγαλώνει το πάχος και η διάμετρος τόσο περισσότερο διαλυτικό χρειάζεται-μέχρι να μαλακώσει το υλικό και μετά κόλλα. για σωστές κολλήσεις

όσο για την σιλικόνη-έχω δεί πολυαιθυλένιο κολλημένο με κόλλα pvc να αντέχει 3-4 μέρες σε φυσική ροή-αλλά σιλικόνη να κολλάει pvc πρώτη φορά-μάλλον σε κάνει να νομίζεις ότι κόλλησε ενώ στην ουσία έχει απλά σφηνώσει

Dream Waters 16-05-09 23:56

Αυτο παλι είναι μια υπκειμενική άποψη.Όσες κολλήσεις και αν έκανα με pvc κόλλα δεν τις γυαλοχάρτωσα ΠΟΤΕ και έχουν γίνει ένα σώμα.Μόνο με πριόνι κόβεις πλέον τις ενώσεις.Πάντα μιλάω για απλή ροή νερού με βαρύτητα.

mikrosaquaristas 18-05-09 10:49

πού είναι το τόπικ με τις κολλήσεις pvc να επιμείνω για την αντικειμενικότητα της πρότασής μου-

:D

φυσική ροή εντάξει και το νερό είναι κρύο

αλλά το σωστό είναι σωστό

και με μαστίχα χίου μπορεί να κολλήσει αν είναι σφηνωμένες οι διάμετροι αλλά δεν το προτείνει κανένας...:smt033

Dream Waters 18-05-09 11:16

Συνήθως ,επειδή μιλαμε για ενυδρειακές κατασκευές, το νερό δεν υπερβαίνει τους 32οC.
Τωρα για την μαστιχα Χίου θα σε γελάσω.Όπως λενε και οι Αμερικάνοι συνχομπίστες για όλα τα πράγματα υπάρχουν 3 τρόποι.
-Ο σωστός τρόπος
-Ο λάθος τρόπος
-Και ο δικός μας τρόπος, που συνήθως δουλέυει για μας.

mikrosaquaristas 18-05-09 16:09

στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν-ο σωστός τρόπος είναι γυαλοχαρτάρισμα-διαλυτικό-κόλλα και στα δύο κομμάτια

αν και ίσως το pvc καλυτερα να αποφευγεται σε νερά που δεν είναι για απόρριψη

ακριβό το pp και το pe αλλά είναι και ατοξικά

off topic και τα μυαλά στα κάγκελα:smt033

Strahos 18-05-09 16:33

εγώ θα πρότεινα σωλήνες θερμοκόλλησης μεγάλης διατομής αντί pvc. ούτε κόλλες, όυτε ενώσεις, ούτε άγχος.

Το έχω σκεφτεί το εγχείρημα παλιότερα και είπα ότι θα το παρουσίαζα κιόλας όταν είχα χρόνο. Τελικά δεν το έκανα ακόμα. Η δική μου σκέψη όμως ήταν πιο απλή, με απλό λάστιχο. Η φιλοσοφία ίδια. Θα βγει πολύ φτηνό με σχεδόν καθόλου εξαρτήματα και κολλήσεις. Κάποια στιγμή ελπίζω να βρω λίγο χρόνο και διάθεση. Όχι για λειτουργία σαμπ όμως, απλά για υπερχείληση σε αναπλήρωση νερού (αυτόματες αλλαγές, αναπληρώσεις κτλ)

Dream Waters 18-05-09 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas (Μήνυμα 355751)
στα λόγια μου έρχεσαι λοιπόν-ο σωστός τρόπος είναι γυαλοχαρτάρισμα-διαλυτικό-κόλλα και στα δύο κομμάτια

αν και ίσως το pvc καλυτερα να αποφευγεται σε νερά που δεν είναι για απόρριψη

ακριβό το pp και το pe αλλά είναι και ατοξικά

off topic και τα μυαλά στα κάγκελα:smt033

Οκ συμφωνούμε, φαντάσου να είσαι υδρυλικός και να έχεις να κάνεις ολόκληρη οικοδομη...φανταζεσαι να κάθεσαι να γυαλοχαερτιάζεις κάθε κόλληση??ΤΡΕΛΑ!

mikrosaquaristas 20-05-09 16:52

θα γίνω κόσμιος φορουμίστας αλλά πρίν...ας κάνω το τελευταίο μου όφ τόπικ:smt033

μην ακούω για μαστορους σε οικοδομές....τα νευρα μου...
αν έτσι πρέπει
έτσι να κάνει
αλλιώς ας αφήσει την αγορά για αυτούς που ενδιαφέρονται για ποιότητα υπηρεσιών και καλή καρδιά

Δεν θα ξανα οφτοπικάρω το ορκίζομαι:D

neo 22-08-09 23:12

Το έφτιαξα χθες και το δοκίμασα σήμερα!
Απλά τέλειο :D

Troll 01-09-09 19:39

Eχει δοκιμασει καποιος κατι τετοιο? Εδω φαινεται πως δουλευει...
Σκεφτομαι να το δοκιμασω, με καποια παραλλαγη...
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...um-aqua005.jpg

akoylini 10-09-10 20:10

παιδια στην συγκεκριμενη υπερχειλιση του αρχικου ποστ που ομολογω οτι δουλευει αψογα,πως μπορω να την κανω αθορυβη?υπαρχει καποιος τροπος?

harris samos 19-12-10 00:02

παιδια ξερει καποιος να μου πει αν δουλευει σωστα η υπερχηληση της φωτο απο πανω ???

και εχω κια απορια γιατι ολλες η εργοστασιακες υπερχηλησης εχουν πανο στο γιου ενα σωλινακι τι κανει ακριβος αυτο ?????????

kostas82 19-12-10 00:17

ψαχνεσαι για το σαμπ εε :D; λοιπον δεν ξερω αν δουλευει καλα η συγκεκριμενη ,το σωληνακι στην κορυφη του υ ειναι για να ρουφας τον αερα να γεμισει με νερο και να ξεκινησει να κατευαζει και οταν καποια στιγμη μαζευτει πολυς αερας απο εγκλωβισμενες φυσαλιδες να τον αφαιρεσεις ρουφοντας με την ''καλη'' εννοια απο πανω

ΑΝΔΡΕΑΣ 07-02-11 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 228381)
αυτο ειναι ολοκληρο πλοιο τι σχεση εχει με τη δικια μου;;;;τοσο ντελικατη τοσο αιθερια......μια σωστη αμαρτια!!!!!


Που μπορούμε να δούμε την δικιά σου?

dimitris21 08-02-11 08:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ (Μήνυμα 549889)
Που μπορούμε να δούμε την δικιά σου?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11792

sonic 08-08-13 09:49

Μπορει καποιος να μας πει στο περιπου φ20 ,φ25 ,φ30 ποσο νερο κατεβαζουν θεωρητικα για το αρχικο σχεδιο μηλαω γιατι εχω μπερδεψει τα μπουτια μου? Δεν ειμαστε και για πειραματα και λεφτα για πεταμα

giannisqq 19-09-13 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonic (Μήνυμα 780007)
Μπορει καποιος να μας πει στο περιπου φ20 ,φ25 ,φ30 ποσο νερο κατεβαζουν θεωρητικα για το αρχικο σχεδιο μηλαω γιατι εχω μπερδεψει τα μπουτια μου? Δεν ειμαστε και για πειραματα και λεφτα για πεταμα

Περιμένω και εγω μια απάντηση γιαυτο που ρώτησε ο φίλος ...απο αυτούς που ξερουν:D

sonic 22-09-13 20:35

εγω τελικα εφτιαξα στο νανο μου ενα μινι sump με φ20 κατεβαζει περιπου 1000 λιτρα την ωρα το παρακατω βιντεο γραφει στο 6:20 τις διαμετρους και τι γαλονια κατεβαζουν κανε την αντικατασταση τις ιντσες και τα γαλονια με εκατοστα και λιτρα π.χ(γραφεις στο google: 1 inch to cm και απο κατω θα σου βγαλει ποσα εκατοστα ειναι το ιδιο και για τα γαλονια με τα λιτρα) και θα δεις πιο σου κανει για την αντλια που εχεις απλα προσεξε και στην εξοδο προς το sump και προς το ενυδρειο να βαλεις ρυθμιστη ροης.

https://www.youtube.com/watch?v=7DFk4bnIxEg

Nick74 22-09-13 20:50

στην εξοδο προς το σαμπ ρυθμιση ροης ναι, στην εξοδο απο το σαμπ προς το ενυδρειο καλυτερα οχι, εκτος κι αν θελουμε ελεγχομενη ροη οποτε καλυτερα με αλλους τροπους κι οχι με στραγγαλισμο

giannisqq 22-09-13 21:45

Την έκανα σημερα με φ20 αλλα δυστηχως το νερο δεν κατεβαίνει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02760 seconds with 11 queries