Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αναγκαιοτητα αλλαγων νερου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21745)

orck 27-12-07 16:39

αναγκαιοτητα αλλαγων νερου
 
εχω αλλη μια "περιεργη" ερωτηση
εχω ενα ενυδρειο 120 λιτρων, αλλαζα το νερο του καθε δυο εβδομαδες ενα ποσοστο 30-40% πριν κανω την αλλαγη ειχα περιπου No3 15

μετα την αλλαγη το No3 πηγαινε πολυ χαμηλοτερα κατω απο 8 ισως (βεβαια αυτο μαθηματικα δεν μου βγαινει αλλα ας το παραβλεψουμε)
να πω εδω οτι ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα τυπικος με τις αλλαγες, αρκετες φορες εκανα αλλαγες και καθε εβδομαδα αλλα οχι παντα

προσφατα αξιωθηκα να βρω κερατοφυλο (να εισαι καλα Sonia) και μια-δυο εβδομαδες μετα δεν ανιχνευουν τα τεστ μου καθολου No3, μιλαμε για υγρα τεστ της Sera (για εμενα δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας των τεστ)

για ποιο λογο να συνεχισω τις αλλαγες νερου; (για να μην υπαρξει παρανοηση θεωρουμε οτι τα No3 ειναι οντως 0)

επισης κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι δεν προσπαθω να αποφυγω τις αλλαγες να καταλαβω την διαδικασια θελω, ευχαριστω πολυ

klaz 27-12-07 16:42

αλλαγες νερου δεν κανουμε μονο για να μειωσουμε τα νιτρικα,αλλα για να δωσουμε ιχνοστοιχεια που μειωνονται στο νερο και ειναι χρησιμα για τα ψαρια και τα φυτα μας,καθως και γενικα για να φρεσκαρουμε το ολο συστημα...
δεν ειναι βεβαια πανακεια,εαν παραληψουμε για μερικες μερες την αλλαγη νερου ,ουτε ερχεται και το τελος του κοσμου....
αυτα..

caverman 27-12-07 16:48

ένας απλούστατος λόγος είναι ότι από το φρέσκο νεράκι τα ψαράκια σου χρησιμοποιούν κάποια "άλατα και ιχνοστοιχεία" για να έχουν καλή υγεία....:)
και αν το πάμε και παραπέρα το NO3 είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου αφού και με άλλες βλαβερές ουσίες που δεν είναι μετρήσιμες (με απλά τέστ) όταν υπερβούν κάποια όρια αρχίζουν τα προβλήματα.
Με τις αλαγές πετυχαίνουμε σταθερότητα χωρίς να γίνουμε όλοι χημικοί μηχανικοί για να καλογνωρίζουμε τι γίνεται μέσα.:rolleyes:

ελπίζω να σε διαφώτισα....

χρόνια πολλά,
Caverman

orck 27-12-07 16:58

απολυτα, σας ευχαριστω και τους δυο,
χρονια πολλα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 224126)
ένας απλούστατος λόγος είναι ότι από το φρέσκο νεράκι τα ψαράκια σου χρησιμοποιούν κάποια "άλατα και ιχνοστοιχεία" για να έχουν καλή υγεία....:)
και αν το πάμε και παραπέρα το NO3 είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου αφού και με άλλες βλαβερές ουσίες που δεν είναι μετρήσιμες (με απλά τέστ) όταν υπερβούν κάποια όρια αρχίζουν τα προβλήματα.
Με τις αλαγές πετυχαίνουμε σταθερότητα χωρίς να γίνουμε όλοι χημικοί μηχανικοί για να καλογνωρίζουμε τι γίνεται μέσα.:rolleyes:

ελπίζω να σε διαφώτισα....

χρόνια πολλά,
Caverman



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01390 seconds with 11 queries