Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Φίλτρο 255 λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76867)

Timo 06-01-14 19:21

Φίλτρο 255 λιτρα
 
Καλησπέρα παιδια και καλή χρονια! Θα ήθελα μια συμβουλή για φίλτρο.. Για 255 λιτρα με κιχλιδες Malawi ειναι καλό το TETRA TEC EX 1200;

Κλεόβουλος 06-01-14 20:00

Καλώς ήρθες & Καλή Χρονιά!
Μια χαρά είναι από άποψη χώρου για βιολογικό υλικό και ροή.

Παναγιώτης Κ 06-01-14 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Timo (Μήνυμα 811146)
Καλησπέρα παιδια και καλή χρονια! Θα ήθελα μια συμβουλή για φίλτρο.. Για 255 λιτρα με κιχλιδες Malawi ειναι καλό το TETRA TEC EX 1200;

Kαλησπέρα!
Ναι επαρκεί για τα λίτρα σου, αν και θα έλεγα να πάς σε κάτι λίγο πιο δυνατό.
Έχεις κατασταλλάξει σε αυτό? Το έχεις ήδη?
Πάντως έχεις και άλλες επιλογές σε φίλτρα.

Timo 06-01-14 22:33

Όχι δεν το εχω πάρει ακόμα.. Απλά σε μια πρώτη έρευνα αγοράς που έκανα το βρήκα νομίζω σε καλή τιμή (108ευρω), μου εχει μείνει και το εσωτερικό φίλτρο και έλεγα μήπως έβαζα και τα δυο.. (Αν κ δε φαίνεται και πολυ ωραίο..) Έχετε να προτείνετε κανένα καλύτερο;

korasidikos 06-01-14 22:57

καλως ηρθες και χρονια πολλα.μπορεις να δεις κατι αναμεσα σε eheim 2217 η σε fluval 406,πολυδουλεμενα και τα δυο και με πληθωρα ανταλακτικων αν ποτε χρειαστεις κατι!!

Timo 06-01-14 23:27

Ευχαριστώ! Με γλιτώνετε απο πολυ ψάξιμο! Να ρωτήσω βρε παιδια και κατι άλλο? ο αραγονιτης στον πάτο ειναι καλή ιδέα η θα βρομιζει πολυ? Υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί κανένα ψάρι? δεν ξέρω αν φαίνομαι λιγο χαζή με αυτή την ερώτηση αλλά επειδή διάβασα οτι τους αρέσει να σκάβουν και ο αραγονιτης μου φαίνεται λιγο κοφτερός σε σχέση με την άμμο...

Παναγιώτης Κ 07-01-14 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Timo (Μήνυμα 811233)
Ευχαριστώ! Με γλιτώνετε απο πολυ ψάξιμο! Να ρωτήσω βρε παιδια και κατι άλλο? ο αραγονιτης στον πάτο ειναι καλή ιδέα η θα βρομιζει πολυ? Υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί κανένα ψάρι? δεν ξέρω αν φαίνομαι λιγο χαζή με αυτή την ερώτηση αλλά επειδή διάβασα οτι τους αρέσει να σκάβουν και ο αραγονιτης μου φαίνεται λιγο κοφτερός σε σχέση με την άμμο...

Mήπως δεν είναι αραγωνίτης, αλλά σπασμένο κοράλι σε χοντρά κομμάτια? Γιατί ο αραγωνίτης δεν είναι κοφτερος όπως λες.

Timo 07-01-14 00:23

Πολυ πιθανό! Το παιδι στο μαγαζί μου είχε πει οτι ήταν αραγονιτης αυτο που μου έδειξε αλλά δε θα ναι και η πρώτη φορά που μου λένε οτι να ναι στα pet shop.. Μάλλον θα επιλέξω την άμμο πάντως.. ελπιζω να καταφέρω να μην την τραβάω με τη σκούπα στο καθάρισμα.. ;)

Παναγιώτης Κ 07-01-14 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Timo (Μήνυμα 811248)
Πολυ πιθανό! Το παιδι στο μαγαζί μου είχε πει οτι ήταν αραγονιτης αυτο που μου έδειξε αλλά δε θα ναι και η πρώτη φορά που μου λένε οτι να ναι στα pet shop.. Μάλλον θα επιλέξω την άμμο πάντως.. ελπιζω να καταφέρω να μην την τραβάω με τη σκούπα στο καθάρισμα.. ;)

Μπορεί όντως να σου σέρβιρε σπασμένο κοράλι για αραγωνίτη.
Το αν θα το τραβάς με τη σκούπα έχει να κάνει με το πόσο λεπτόκοκο είναι.

Πάντως αν έχεις καλή κυκλοφορία, δνε θα μένουν πολλά κάτω για να παίρνεις με την σκούπα.;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01358 seconds with 11 queries