Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Διάχυση CO2 - με Φίλτρο Νερού Ρολογιών (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14922)

TaitO 05-01-07 08:52

Διάχυση CO2 - με Φίλτρο Νερού Ρολογιών
 
Καλημέρα σας :)

Υπάρχει κάπου παρουσίαση αυτού του DIY συστήματος, ειδάλλως παρουσιάζω εγώ την πατέντα αυτή που είναι στην ουσία ίδια με του Γιάννη (lasal) αλλά με διαφορετικά σύνεργα :)

ΥΓ: Οι συνδέσεις του φίλτρου είναι από χαλκό και για να σφίξουν τα σωληνάκια εκεί χρησιμοποιήθηκαν χάλκινοι/μεταλλικοι σφιγκτήρες...

Υπάρχει κάποιο Πρόβλημα? (μήπως θέλει πλαστικούς να βρω?)

Ευχαριστώ :)

netblues 05-01-07 08:53

Χαλκο το ξεχνας...
Πλαστικο ειναι οκ, οπως επισης και ανοξειδωτο.

TaitO 05-01-07 09:16

ιχχχ το έχω βάλει σε λειτουργία... πρέπει να πάω σήμερα να ψάξω για πλαστικές ενώσεις....

Thanks :)

lasal 06-01-07 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TaitO (Μήνυμα 146535)
Υπάρχει κάπου παρουσίαση αυτού του DIY συστήματος, ειδάλλως παρουσιάζω εγώ την πατέντα αυτή που είναι στην ουσία ίδια με του Γιάννη (lasal) αλλά με διαφορετικά σύνεργα :)

ΥΓ: Οι συνδέσεις του φίλτρου είναι από χαλκό και για να σφίξουν τα σωληνάκια εκεί χρησιμοποιήθηκαν χάλκινοι/μεταλλικοι σφιγκτήρες...

Υπάρχει κάποιο Πρόβλημα? (μήπως θέλει πλαστικούς να βρω?)

Απότι βλέπω το τόλμησες ;)
Η συγκεκριμένη πατέντα χρησιμοποιείται ήδη απο μερικούς όπως κλαζ θοδωρής κλπ.
Η παρουσίαση ηταν στο πρόγραμμα να γίνει μόνον που δεν βρέθηκε ο χρόνος.
Σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με τον χαλκό και τον ξεχνάς τελείως.
Είμαι περίεργος να δω τα "διαφορετικά σύνεργα" :)
Καλή επιτυχία Στέλιο

TaitO 06-01-07 13:32

Γιάννη έφτασα στο σημείο να το κάνω κι εγώ επειδή η ιδέα ήρθε από σένα και η συμβουλή από τον klaz :)

Βέβαια δεν ξέρω αν μπήκαν τα σωστά υλικά από άποψη υγείας...

Δηλαδή : σωλήνας PVC, χαλκινο τουμπόραμα (που θα αλλαχθεί σε πλαστικά που βρήκα ήδη)

Κάτι που παρατήρησα από την διαφορά σκάλας της hagen με την διάχυση του φίλτρου είναι πως με τη σκάλα έκαναν μεγαλύτερη φωτοσύνθεση τα φυτά...

ΥΓ: Διαφορετικά σύνεργα εννοώ ότι αντί για το κουτάκι έχουμε φίλτρο νερού... κατα τα άλλα είναι ίδια ... :)

lasal 06-01-07 14:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TaitO (Μήνυμα 146795)
ΥΓ: Διαφορετικά σύνεργα εννοώ ότι αντί για το κουτάκι έχουμε φίλτρο νερού... κατα τα άλλα είναι ίδια ... :)

Ποιό κουτάκι!!!
Αφού και μεις φίλτρο νερού έχουμε

TaitO 06-01-07 14:24

στην παρουσίαση που έκανες ένα πλαστικό κουτάκι δεν χρησιμοποίησες?

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2d.htm ???

Εκτός εάν πήρες μόνο το κάτω μέρος και δεν το κατάλαβα...

lasal 06-01-07 16:35

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TaitO (Μήνυμα 146801)
στην παρουσίαση που έκανες ένα πλαστικό κουτάκι δεν χρησιμοποίησες?

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/co2d.htm ???

Εκτός εάν πήρες μόνο το κάτω μέρος και δεν το κατάλαβα...

Στην συνάντηση σου ειχα πεί οτι δεν το χρησιμοποιώ πλέον εφόσον εχω κατασκευάσει καλύτερο με φίλτρο νερού (όπως ειναι και των άλλων παιδιών).
Ξερω οτι στο χαλάω αλλα......:D:D:D
ΥΓ.
Η παρακάτω φωτο ειναι απο το ενυδρείο του θοδωρή.

Takis 06-01-07 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 146813)
δεν το χρησιμοποιώ πλέον εφόσον εχω κατασκευάσει καλύτερο με φίλτρο νερού

Μηπως να αλλαξουμε και στο αρθρο το συγκεκριμένο σημειο?

TaitO 07-01-07 02:02

Γιάννη δεν μιλήσαμε μαζί καθόλου ρε...
Απλώς συστηθήκαμε :) Με μπέρδεψες με άλλον :)
Νταξ απλώς ήθελα να ξέρω ποιο συγκεκριμένα πράγματα για την συγκεκριμένη πατέντα , γιαυτό και άνοιξα θέμα :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

lasal 07-01-07 02:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis (Μήνυμα 146892)
Μηπως να αλλαξουμε και στο αρθρο το συγκεκριμένο σημειο?

Μόλις επισκευάσω την φωτογραφική :( ή αν βρώ κάποια εύκαιρη.

stigma98 28-02-07 23:03

Παιδια μηπως μπορει να μας το εξηγησει καποιος πως το κατασκευαζουμε και τι υλικα χρησιμοποιουμε?:confused:

TaitO 01-03-07 08:58

Εγώ το έφτιαξα στα 2 ενυδρεία μου και έχω και ένα καβάτζα για το 3ο... το συστηματάκι αυτό απλώς είναι όλα τα λεφτά.... (και χωρίς να δώσεις λεφτά :Ρ)

lasal 02-03-07 01:01

Η καινούργια version εχει μια μικρή λεπτομέρεια που το κάνει ακόμη ποιο αποδοτικό.
Οχι τεράστιες διαφορές, απλα....... υπαρκτές.
:D:D:D

stigma98 04-03-07 05:15

ok δεκτα ολα αυτα,αλλα δεν μας δωσατε να καταλαβουμε.:confused::confused:Ελπιζω στο μελλον γιατι υπαρχει προβλημα με την διαχυση.πληρωσα στην Πατρα ενα συστημα της EHEIM που περισσοτερο για μετρητη φυσαλιδων μου κανει παρα για διαχυση.Το ΠΛΗΡΩΣΑ ΚΑΙ 20 ΕΥΡΩ.:mad::mad::mad::mad:

GP250381 04-03-07 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 158246)
Η καινούργια version εχει μια μικρή λεπτομέρεια που το κάνει ακόμη ποιο αποδοτικό.
Οχι τεράστιες διαφορές, απλα....... υπαρκτές.
:D:D:D

δηλαδη Γιαννη?τι διαφορες?

Nik25 19-04-07 02:43

Μπορει να ειναι παλιο το ποστ αλλα θα λελα να μαθω αυτο το φιλτρο για ρολοι νερου απο που το αγοραζουμε?Περισσοτερες λεπτομερειες για την κατασξευη του συστηματος θα μου ηταν πολυ χρησιμες!

jojo 19-04-07 12:06

Απο το praktiker με καμια εικοσαρια ευρω το μικρο.

klaz 19-04-07 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jojo (Μήνυμα 169076)
Απο το praktiker με καμια εικοσαρια ευρω το μικρο.

...και αν την ψαξεις περισσοτερο με 15 ευρωπαιους παιρνεις το μεσαιο μεγεθος....(μην παει ο νους σας στο πονηρο......:rolleyes::D)

Nik25 19-04-07 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 169082)
...και αν την ψαξεις περισσοτερο με 15 ευρωπαιους παιρνεις το μεσαιο μεγεθος....(μην παει ο νους σας στο πονηρο......:rolleyes::D)


Tελικα αγορασα απο την Φραγκων με 16 ευρω το μεσαιο μεγεθος,Ιταλικό.Το προβληματακι που εχω εντωπισει ειναι οτι οι βολτες απο το σπειρωμα ειναι απο μπρουτζο,ολες ομως οι ενωσεις που αγορασα ειναι πλαστικες.

Λοιπνο τον διαχυτηρα τον εφτιαξα και εβαλα και σωληνα στο κεντρο για να περιστρεφετε το νερο.το σωληνακι παει κατω απο το σφουγγάρι σωστα?με αυτο τον τροπο ομως συγκεντρωνετε το CO2 κατω απο το σφουγγαρι οχι σε φυσσαλιδες αλλα σε μια μεγαλη φυσσαλιδα σσαν να θελει εξαερισμο.Κανω κατι λάθος??

Neoklis 19-04-07 21:08

Όποιος θέλει και μπορεί ας κάνει μία πλήρης περιγραφή του διαχυτήρα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.....

lasal 19-04-07 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 169113)
Λοιπνο τον διαχυτηρα τον εφτιαξα και εβαλα και σωληνα στο κεντρο για να περιστρεφετε το νερο.το σωληνακι παει κατω απο το σφουγγάρι σωστα?με αυτο τον τροπο ομως συγκεντρωνετε το CO2 κατω απο το σφουγγαρι οχι σε φυσσαλιδες αλλα σε μια μεγαλη φυσσαλιδα σσαν να θελει εξαερισμο.Κανω κατι λάθος??

Για την ώρα ολα δείχνουν σωστά.
Η φυσσαλίδα λογικά θα περάσει μέσα απο το σφουγγάρι.
Τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

Nik25 19-04-07 22:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 169179)
Για την ώρα ολα δείχνουν σωστά.
Η φυσσαλίδα λογικά θα περάσει μέσα απο το σφουγγάρι.
Τις επόμενες μέρες θα ανεβάσω και φωτογραφίες.


Το λαστιχακι το βαζουμε κατω απο το σφουγγαρι ετσι?Το σω΄ληνα πρεπει να τον κολλησουμε?εγω τον εβαλα σφηνωτα.Παντως αυτο που παρατηρω ειναι οτι μαζευονται οι φυσαλλιδες κανουν μια μεγαλη και μολις η μεγαλη μεγαλωσει πολυ φευγει μονοκαμματη μεσα απο το λαστιχο.Ειναι ετσι σωστο.Τι κανω λαθος?

lasal 19-04-07 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 169192)
Το λαστιχακι το βαζουμε κατω απο το σφουγγαρι ετσι?Το σω΄ληνα πρεπει να τον κολλησουμε?εγω τον εβαλα σφηνωτα.Παντως αυτο που παρατηρω ειναι οτι μαζευονται οι φυσαλλιδες κανουν μια μεγαλη και μολις η μεγαλη μεγαλωσει πολυ φευγει μονοκαμματη μεσα απο το λαστιχο.Ειναι ετσι σωστο.Τι κανω λαθος?

Μέσα απο το σφουγγάρι πρέπει να φεύγει οπότε μάλλον εχεις κάνει μεγάλη τρύπα στο λάστιχο.

Neoklis 19-04-07 23:01

Πάντως εγώ lasal περιμένω την παρουσιάση σου γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ....

Nik25 19-04-07 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 169193)
Μέσα απο το σφουγγάρι πρέπει να φεύγει οπότε μάλλον εχεις κάνει μεγάλη τρύπα στο λάστιχο.

Μεσα απο το σφουγγαρι φυεγει και μετα παει στο λαστιχο της εξοδου

Μετα απο μια ωρα κατι...
Επιτελους τα καταφερα!!!Λειτουργει μια χαρα απο τι φενεται!


http://aycu23.webshots.com/image/140...5610384_rs.jpg


http://aycu18.webshots.com/image/133...1442125_rs.jpg

Nik25 24-04-07 21:31

Kαι επειδη μαρεσει να πειραματιζομαι σημερα μονταρισα εναν αλλο διαχυτηρα εμπνευσμενος απο τον ΑquaMedic Reactor 1000.Δουλευει μια χαρα ως τωρα.Ο παρον θα χαριστει διοτι εχω ηδη παραγγειλει τον ΑΜ και περιμενω να μου ρθει.

http://aycu38.webshots.com/image/162...7927950_rs.jpg

DiscusBoy 05-09-07 13:51

Παιδια καλησπερα!

Uα μπορουσε κανειw να μας πει και εμας πως το φτιαχνουμε αυτο το difuser με το φιλτρο νερου. Στης επομενες μερες μου ερχετε ο p.h controler και θα ηθελα να το δοκιμασω.

Keep up the good work!!!!

klaz 05-09-07 13:54

νομιζω οτι το εξηγει,και μαλιστα αρκετα αναλυτικα ο νικ 25 παραπανω......

DiscusBoy 05-09-07 14:37

Φιλε Klaz.

Εχω ψιλο καταλαβει πως λειτουργει το ολο συτημα. Ειναι κατι λεπτομεριες που δεν καταλβαινω. Για παραδειγμα, χρειαζετε να εχω εξαερωση?? Αν ναι, που ακριβος την βαζω, και το σφουγκαρι, μπορω να το αλλαξω και να βαλω bio-balls για να "χτυπαει τησ φισαληδες καλητερα το νερο???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02546 seconds with 11 queries