Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Το ενυδρείο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41189)

CHRISTOS13 11-06-10 11:50

Το ενυδρείο μου
 
8 Συνημμένο(α)
- Μέγεθος ενυδρείου (λίτρα): Juwel Rio 125 Lt
- Λειτουργία ενυδρείου (από πότε λειτουργεί): Λειτουργεί από 15/12/2009
- Κάτοικοι ενυδρείου (είδος, αριθμός και μέγεθος ψαριών): 1 Red Oranda, 1 Oranda Calico, 1 Shubunkin, 1 Veiltail, 7 Wlile Cloud Minnow, 2 Pleco Albino & 4 Neritina Zebra snails
- Εξοπλισμός (φίλτρο, φωτισμός κ.α.): Φίλτρο Εσωτερικό Bioflow 3, Φωτισμός 2 λάμπες χ 28 Watt ( 7 ώρες την ημέρα )
- Φυτά: Anubias ( Barteri, Barteri nana, Angustifoglia ).
- Συχνότητα αλλαγών νερού: 30-40% κάθε 15 ημέρες
- Με τι και σε ποιά ποσότητα ταϊζετε τα ψάρια σας: Δύο φορές την ημέρα, με Sera flakes & Sera goldy royal
- Θερμοκρασία: Τον χειμώνα το είχα στους 23 C ( Από τον Μάιο έχω αποσυνδέσει τον θερμοστάτη )
- Οξυγόνωση (ναι/όχι): Αεραντλία Einheim 100 ( Περίπου 3 ώρες την ημέρα )
- Επίπεδο αμμωνίας (ppm): 0 - 0,03
- Επίπεδο ph: 7,50 - 8,00
- Επίπεδο Nitrite (ppm): 0
- Επίπεδο Nitrate (ppm): 0 - 1
- Λίπανση στα φυτά: Κάθε 2η ημέρα Seacheam Flourish Excel & 1 φορά την εβδομάδα Ferropol ( JBL )
- Επιπλέον κάθε εβδομάδα ( Nitrivec ) και με κάθε αλλαγή νερού ( Toxivec )

thanasisg 11-06-10 12:10

Ως εικόνα είναι όμορφο άλλα έχεις πολλά ψάρια και σε συνδιασμό με τις αλλαγές ανά 15 ημέρες δεν είναι καλό!!

Τι εννοείς αμμωνία 0-0,03? Δεν ξέρω πως μετράς αλλά για να είσαι ΟΚ θα πρέπει η αμωνία σου να είναι μη μετρήσιμη, δηλαδή πρακτικά 0!!

syphon 11-06-10 12:15

Πολύ ωραίο!
Σαν παλιός χρυσοψαράς θα σου πρότεινα να απομακρύνεις τους πλέκο και να αναβαθμίσεις την φίλτρανση με κάποιο εξωτερικό.

bokostas 11-06-10 16:13

Πολύ όμορφο φίλε, να το χαίρεσαι.

Μην προσθέσεις άλλα ψάρια, είναι ήδη λίγο στριμωγμένα.

kotsos83 11-06-10 17:34

Ομορφο φιλε μου,καλο ειναι να βγαλεις καποια ψαρακια ειδικα τους πλεκο,με την αμμωνια ψαξτο γενικα με τις μετρησεις,παρε υγρα τεστ, ενω τα νιτριβεκ κ τοξιβεκ ειναι αχρηστα μη τα βαζεις

kingrim 11-06-10 20:48

Ομορφο το ενυδρειο σου
το background τι ειναι?

kalaxan 12-06-10 11:07

ωραίο το ενυδρείο σου..καλά έκανες και έβαλες ανούμπιες και ξεμπέρδεψες..μόνο αυτες δε μασουλάνε..όλα τα άλλα τα έχουν πετσοκόψει.. τι εχινοδορους,τι βαλισνιέρες, τι υγροφιλες,πολυσπερμα,κρυπτοκορινες,εγγερια κτλ..
αχ.. τεσπα....


Χρειάζεσαι όμως να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο και να βγαλεις τους πλέκο...

Τα χρυσόψαρα είναι πολύ φαγανά και λιγο βρωμιαρικα..

Θα πρότεινα να βγάλεις και τα white cloud για να μεινουν μονο τα χρυσοψαρα και να είναι άρχοντες..

Σε καμια περιπτωση μη βαλεις αλλα ψαρια.αλλιως θα έχεις προβληματα...ήδη και με τα συγκεκριμένα..(πλεκο) λογικα θα έχεις μακροπροθεσμα..

CHRISTOS13 14-06-10 08:55

Καλημέρα.
Τo background αν δεν κάνω λάθος είναι προϊόν της Juwel
και φαίνεται σαν φυσικός βράχος.
Βέβαια σου μειώνει λίγο τα λίτρα γιατί έχει πάχος από 1 έως 3 εκατοστά
αλλά νομίζω όμως ότι είναι πολύ εντυπωσιακό σε εμφάνιση.
-------------------------
Τα pleco albino θα τα δώσω.
Τα white cloud λέω να προσπαθήσω να τα κρατήσω ( Τα βλέπω πως συμβιώνουν εδώ και 4 μήνες άνετα με τα χρυσόψαρα χωρίς καθόλου αψημαχίες!!
Λόγω του ότι μου είναι λίγο δύσκολο να βάλω εξωτερικό φίλτρο λόγω χώρου,
εαν αλλάξω το μοτεράκι του φίλτρου από 600lt/h σε 1000lt/h και κάνω κάθε 7 ημέρες αλλαγή νερού είμαι Ο.Κ.?????

maikl 14-06-10 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 (Μήνυμα 456252)
.....
εαν αλλάξω το μοτεράκι του φίλτρου από 600lt/h σε 1000lt/h και κάνω κάθε 7 ημέρες αλλαγή νερού είμαι Ο.Κ.?????

...για να μη πληρωνεις "χρυσο"τον κυκλοφορητη juwel ,ψαξε για hydor,αυτον δηλαδη αυτον,ή αν πας σε 1000αρι δες αυτον,κουμπωνουν ιδια στο ανταλακτικο,της αντλιας

douran_p 14-06-10 10:10

nice!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01597 seconds with 11 queries