Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αέρας στο φίλτρο... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81377)

redman88 20-07-14 00:17

Αέρας στο φίλτρο...
 
Παιδιά έχω ένα fluval 205 και το τελευταίο διάστημα μαζεύει συνεχώς αέρα μέσα.
Πρόσφατα άλλαξα την φλάντζα κεφαλής γιατί έχανε νερό από εκεί οπότε αυτομάτως αποκλείω αυτό το σημείο, από που αλλού μπορεί να τραβάει αέρα ;
Αυτό που σκέφτηκα αρχικά είναι ότι δεν μπορεί να είναι από κάποιο σημείο του φίλτρου γιατί αν υπάρχει κάπου "κενό" το λογικό θα ήταν να έβγαζε νερό παρά να τραβάει αέρα λόγω της πίεσης που δημιουργείτε στον κάδο και αυτό που σκέφτηκα είναι μήπως είναι υπεροξυγονομένο το ενυδρείο και ένα μέρος του αδιαλυτου οξυγόνου συσσωρευεται στο φίλτρο...

Bill-Samos 21-07-14 14:12

Καμια φορα τραβαει απο το σημειο που κουμπωνουν τα βανακια ή εχει κανενα κοψιματακι το σπιραλ-αν το εχεις κρατησει..Γενικα ειναι οτι πιο αθορυβο εχω δει ,κοιμαμαι διπλα του και ειμαι και τζωρας στον υπνο..

dragonld 21-07-14 14:21

Στο κανει συνεχεια η' μετα απο ανοιγμα του καδου;
Δοκιμασες να κανεις 2-3 φορες με τη τρομπα;
Αν δοκιμασες και ηταν χαλαρη τοτε δεν ειχε γεμισει ολο με νερο.
Οταν ειναι γεματο ολο, η τρομπα γινεται σκληρη και δεν ανεβοκατεβαινει ευκολα.

redman88 21-07-14 15:06

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες μου το κάνει συνέχεια, πριν 3 μέρες το έκανα πολύ καλή εξαερωση μέχρι που το αναποδογύρισα κιόλας 2-3 φορές και έφυγε όλος ο αέρας από μέσα αλλά μετά μάζεψε και πάλι...

dragonld 21-07-14 16:47

Mηπως εχεις αεροπετρα αεραντλιας κοντα στην εισαγωγη;
Ειχα για χρονια fluval 305 διπλα στο κρεββατι μου και ποτε δεν με ενοχλησε αν και εχω διαβασει οτι τα fluval κανουν μονα τους εξαερωση.
Το 206 το εχω στην εισοδο αλλα και αυτο ποτε δεν το ακουσα να κανει θορυβο η' εξαερωση.
(Με εξαιρεση την εκινηση μετα απο καθε ανοιγμα)

Bill-Samos 21-07-14 16:57

Επικεντρωσε στα βανακια(εχουν και κατι φλαντζακια..),στα σπιραλ, και δες αν οι ενωσεις των σπιραλ με τα μπαστουνια ειναι μεσα στο νερο..

Sakisdraminos 21-07-14 22:26

1δες στους σωληνες ειναι ευκαμπτοι αρα και ευκολοι στο να ανοιξουν.
2δες τα βανακια. Τσιμουχακια στο σημειο που ενονετε με τα λαστιχα και στα πλαγια που γιρναει η βανες.
3τρομπα προβλημα μπορει να ξεραθικε η τσιμουχα και να θελει αλλαγη.
4παρατηρησε μιπος απλα γεμιζει το αυλακι την ωρα που κλινει την κεφαλη και σταζει μεχρι να αδιασει!

redman88 21-07-14 23:38

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα κάτσω να κάνω αύριο όλους τους ελέγχους που προτείνατε.

Ξαναλέω ότι δεν χάνει από πουθενά νερό αλλά με κάποιο τρόπο παίρνει αέρα και με βάση τους νόμους της φυσικής δεν μπορώ να το εξηγήσω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01219 seconds with 11 queries