Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Κοι εκβιαστής η πως έφτιαξα λίμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52405)

Γιώργος Κ 07-07-12 14:47

Παλι εκβιαζει ... τςτςτς γυναικες ... δε σταματανε ποτε!!! :D:D:smt027

Yiannis59 07-07-12 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 678753)
Tα φυτά μια χαρά Γιάννη, όσο για τα νούφαρα τα είπαμε ξανά. Μεγάλωσε πλέον η εκβιάστρια και δεν...;) Η πας για μερικό περιορισμό των νουφάρων στην ίδια τη λιμνούλα σου, ή προχωράς σε μια μικρή υπερχειλιζόμενη στο πλάι.

Περιορισμο δεν μασα η κυρια πηδά και περνά τα πάντα την εχω τσακώσει να πηδα εξω απο το νερο για να πιάσει ζουζούνια και να καβαλά γλαστρες οποτε μαλλον θα παω στην δευτερη λυση προσεχώς μπας και σταυρώσω κανα νούφαρο

in the pond 09-07-12 08:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 678881)
Περιορισμο δεν μασα η κυρια πηδά και περνά τα πάντα την εχω τσακώσει να πηδα εξω απο το νερο για να πιάσει ζουζούνια και να καβαλά γλαστρες οποτε μαλλον θα παω στην δευτερη λυση προσεχώς μπας και σταυρώσω κανα νούφαρο

Γιάννη, είναι δυστυχώς η μοναδική σου επιλογή, γιατί θα μεγαλώσει κι άλλο. Επίσης, πρέπει να σκέφτεσαι να κάνεις κάτι και για τις γλάστρες, γιατί και αυτές εχουν τους φόβους τους....;)

Yiannis59 09-07-12 12:36

Τις εχω δεσει ολες Βασιλη γιατι βαρέθηκα να τις ψαρευω απο τον βυθο ασε που εχει γεμίσει ο βυθος λάσπη που την ανακατεύουν συνέχεια μαλλον κατα χειμωνα θα την αδειασω την λιμνη για καθαρισμα το θεμα ειναι που να βαλω την κυρια που ειναι πλεον σχεδον 35 ++++ εκατοστα στα βαρελια που εχω δεν χωρα μαλλον θα αγορασω καμια φουσκωτη πισινουλα για παιδια για να την βαλω μια δυο μερες μεχρι να καθαρισω την λιμνη αλλα απο οκτωμβριο γιατι με 39 που εχουμε τωρα θα την ακουσουν τα φυτα

in the pond 09-07-12 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 679031)
Τις εχω δεσει ολες Βασιλη γιατι βαρέθηκα να τις ψαρευω απο τον βυθο ασε που εχει γεμίσει ο βυθος λάσπη που την ανακατεύουν συνέχεια μαλλον κατα χειμωνα θα την αδειασω την λιμνη για καθαρισμα το θεμα ειναι που να βαλω την κυρια που ειναι πλεον σχεδον 35 ++++ εκατοστα στα βαρελια που εχω δεν χωρα μαλλον θα αγορασω καμια φουσκωτη πισινουλα για παιδια για να την βαλω μια δυο μερες μεχρι να καθαρισω την λιμνη αλλα απο οκτωμβριο γιατι με 39 που εχουμε τωρα θα την ακουσουν τα φυτα

35 εκατοστά μόνο? Για σκέψου τα 60 και βάλε που θα φτάσει η κυρά σου...:p

Yiannis59 09-07-12 16:16

με το ματι πανω κατω και ειπα να μην το παιξω σαν τους ψαραδες που παντα πιανουν ενα τοσοοοοο μεγαλο ψαρι μπορει να ειναι 45 εκ αλλα που να την πιασεις για μετρημα ειναι πανεξυπνη ερχετε για μασα αλλα μολις δει απόχη πιάνει πατο και χάνετε στην θολούρα

Yiannis59 15-08-12 16:47

Σήμερα είπα δεν κάνω τίποτε
-μεγάλη γιορτή-
Αλλα! (παλι το ριμαδι το αλλα στην μέση)
Κατεβαίνω με το καφεδάκι μου πρωί πρωί κατά τις 10 http://www.greekdiscus.com/test2000/...ies/tongue.png να ταΐσω τα κοι και μόλις που γλύτωσα το έμφραγμα φτουυυυυhttp://www.greekdiscus.com/test2000/...milies/doh.gif
Συνεβει αυτο που δεν εύχομαι σε κανένα που εχει λίμνη να πάθει, εδω και μια βδομάδα άρχισα την διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου και χθες μετακίνησα τα φίλτρα,
προφανώς κατά λάθος ξεκούμπωσε το ενα με αποτέλεσμα σιγά σιγά να ανοίξει από την πίεση και ολη η λίμνη άδειασε στον κήπο και εδω πρέπει να ευχαριστήσω τους συμπατριώτες μου Γιαννο, Βασιλη, και Ανδρο που μέσα απο τις διαφωνίες τους με πονήρεψαν και είχα σηκώσει την αντλία 10-15 εκατοστά απο τον βυθό
αποτέλεσμα εκτός του ψυχολογικού σοκ καμιά απώλεια
Χρόνια πολλά και του χρόνου

in the pond 15-08-12 20:44

Και τα 30 εκατοστά πιο πάνω από τον πυθμένα, είναι ικανά να σώσουν την κατάσταση.
Η αντλία σου δούλευε στον αέρα Γιάννη? Δεν έχει επηρεαστεί καθόλου?

Όπως και να' χει, είναι κάτι το οποίο μπορεί να το περάσει ο κάθε λιμνόφιλος, επομένως είναι καλύτερα να προβεί σε μέτρα και πρόνοιες πριν το δυσάρεστο γεγονός.

Γιάννη, αφού το φίλτρο που χρησιμοποιείς είναι πιεστικό, θα μπορούσε να πετατρέψεις το χώρο γύρω από αυτό με τέτοιο τρόπο, με ένα κομμάτι λάινερ με κλήση προς τη λίμνη σου, ώστε, ακόμα και με απώλεια νερού, το νερό να επιστρέφει πίσω σαν ρυάκι. ;) Είναι πολύ απλό και εύκολο να γίνει.

Για το άλλο, Γιάννη σε περιμένουμε στην Κύπρο, όποτε το αποφασίσεις. Μακάρι να αλλάξουν τα πράγματα σύντομα.

Andros 15-08-12 20:58

Τι λες ρε φιλε!!!!!!

Ευτυχως και αυτο ειναι που εχει σημασια ειναι οτι τα ψαρια ειναι μια χαρα....

Τωρα δεν ξερω αν αυτο το προβλημα παρουσιαζοταν και πριν μετακινησεις τα φιλτρα (να αδειασει η λιμνη δηλαδη) αλλα αυτο που λεμε παντα ειναι οτι οταν βαζουμε τετοιου ειδους φιλτρα (πιεσεως) θα πρεπει να μπαινουν εντος του οριου της λιμνης...

Γιώργος Κ 15-08-12 21:15

Εκανες και μια μεγααααλη αλλαγη νερου!!! :p:D:p:D

Yiannis59 15-08-12 22:09

Πράγματι Γιώργο το νερό είναι κρύσταλλο τώρα :D
Ανδρο και Βασιλη μόλις τελειώσω την διαμόρφωση θα ανεβάσω φωτο δεν υπαρχει χωρος για ριακι γιατι υπαρχη διαδρομος που πρεπει να κλείσει δυστυχως οταν την ξεκινησα ολα εγιναν χωρις μελετη και προγραμματισμό αυτα για να μαθαίνουν οι νεοι λιμναδες

in the pond 16-08-12 14:49

Mια χαρά το πας! Τα περισσότερα από τα προβλήματα επιλύονται συνήθως όταν τα αντιμετωπίσουμε. Ο αρχικός ενθουσιασμός να ρίξουμε νερό και ψάρια στη λίμνη μας όσο το δυνατόν γρηγορότερα, μας κάνουν εκείνη την περίοδο "τυφλούς". Δεν είναι κάτι νέο. Έτσι λειτουργούν οι περισσότεροι λιμνάδες, μόλις ξεκινήσουν. Αργότερα, η πείρα και οι γνώσεις μας επιβάλλουν να δούμε πολλά πράγματα σε μια νέα προσπάθεια μας για καινούρια λίμνη. Η βιασύνη δημιουργεί λάθη και αυτό είναι απαράβατος κανόνας.


Η λίμνη σου είναι πολύ όμορφη και θα δείξει στο άμεσο μέλλον. Είμαι απόλυτα σίγουρος σε αυτό.;)

Yiannis59 20-08-12 20:29

Στην λίμνη είχα δυο φίλτρα πιέσεως στην σειρά με μια αντλία με το σκεπτικό της αύξησης της βιολογίας
μετα απο την ζημιά που έπαθα και άδειασε η λίμνη μέχρι να καθαρίσω το δεύτερο φίλτρο άφησα σε λειτουργία μόνο το ένα (κάτι που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ)
Διαπίστωσα οτι :
Η ποσότητα λίτρων νερού ανα ωρα που περνά απο το φίλτρο αυξήθηκε αισθητά βαρέθηκα να το μετρήσω (με το μάτι η εκτίμηση) και το κυριότερο η αντλία καταναλώνει 20% εως 25% λιγότερο ρεύμα προφανώς γιατί με τα δυο φίλτρα στην σειρά ζοριζόταν να ανεβάσει πίεση για να διαπεράσει τα υλικά και από τα δυο φίλτρα
Το νερό τωρα ειναι κρύσταλλο πρέπει ομως να περιμένω να δω αν οφείλετε στην αυξημένη κυκλοφορία η στην μεγάλη αλλαγή νερού που έγινε

Υγ. Την κατανάλωση την μετρά ο φορτιστής του ηλιακού που τροφοδοτεί την λίμνη
Υγ2.η Διαμορφωση του χωρου προχωρά με ρυθμό χελώνας

Yiannis59 21-08-12 19:40

5 Συνημμένο(α)
Τα καμάρια μου σήμερα τα κοι εχουν ξεπερασει κατα πολυ τα 35 εκατοστα και η αρχη της διαμόρφωσης του γυρο χώρου

kouman 21-08-12 23:13

πανεμορφα γιαννη! αντε σιγα σιγα φτιαχνεις και τον περιμετρικο χορο!

in the pond 22-08-12 08:41

Ο Σάκης έχει δίκαιο Γιάννη....ο χώρος γύρω από τη λίμνη σου χαλάει την εικόνα. Τα φυτά σου μια χαρά. Τις ιππουρίδες, χώρισε τες σε 4 διαφορετικές γλάστρες φέτος.;) Το μπλε πώς τα πάει Γιάννη? Έκανε κάτι?

Yiannis59 22-08-12 16:20

Βασιλάκη δεν με διαβαζεις προσεχτικά νομίζω :D
σε ολα τα τελευταία ποστ αυτο γράφω οτι ξεκίνησα την διαμόρφωση του γύρο χώρου το πότε θα τελειώσει δεν ξέρω τρια χρονια τωρα ολο ξεκινω και ολο αλλαζω σχεδια :smt017

in the pond 22-08-12 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 685836)
Βασιλάκη δεν με διαβαζεις προσεχτικά νομίζω :D
σε ολα τα τελευταία ποστ αυτο γράφω οτι ξεκίνησα την διαμόρφωση του γύρο χώρου το πότε θα τελειώσει δεν ξέρω τρια χρονια τωρα ολο ξεκινω και ολο αλλαζω σχεδια :smt017

Νόμιζα πως είμαι ο ένας και μοναδικός, αλλά βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι που παιδεύονται με το βάθος χρόνου....χαχαχα:D

Yiannis59 29-08-12 20:25

εχουν περάσει 10+ μερες και το νερο εξακολουθεί να ειναι κρύσταλλο παρόλο που έκλεισα και την UV και το skimmer για λογους οικονομίας οπότε συμπεραίνω οτι μάλλον με το δεύτερο φίλτρο σε σειρα κατι δεν πήγαινε καλά κλαδεψα και τα φυτα στον καταρράκτη σύμφωνα με παλιότερη συμβουλή του Ανδρου γιατι οι ριζες ειχαν βουλώσει την πρώτη λεκάνη και έχανα νερό

Andros 29-08-12 21:03

Γιαννη, το 2007 οταν εστησα για πρωτη φορα την λιμνη, ειχα παρει τοτε μια αντλια βυθου και ενα φιλτρο πιεσεως (αυτο που σου χαρισα) σαν αρχικο εξοπλισμο ας πουμε..

Την αντλια την ειχα βαλει σε ενα βαθρο 40 cm για λογους ασφαλειας της αντλιας γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο για αυτες τις αντλιες να περνα συνεχως απο την προπελα/φτερωτη νερο που μπορει να περιεχει αργυλο, λασπη κλπ εστω και σε μικρες ποσοτητες γιατι με αυτον τον τροπο η μοναδα λειτουργειας θα καταστραφει γρηγορα.....

Αυτο που θελω να πω...την αντλια δεν την εβαλα πανω σε βαθρο για να αποφυγω αυτο που επαθες εσυ...
Το φιλτρο πιεσεως το εβαλα απο την αρχη εντος οριων της λιμνης οποταν η οποια διαροη δε θα αποτελουσε κανενα προβλημα αφου το νερο θα επεστρεφε στην λιμνη.

Αυτο θα επρεπε να κανεις και εσυ απο την αρχη....;)

Τωρα..το οτι η αντλια σου ηταν πανω σε ενα βαθρο αυτο δεν λεει τιποτα...
Δηλαδη, αυτο που θελω να πω τα ψαρια σου ναι μεν γλιτωσαν απο τους 15 η 30 ποντους νερο αλλα το γεγονος οτι ησουν σπιτι ειναι και ο λογος που σημερα τα ψαρια σου ειναι ακομα μαζι σου.....

Φανταστηκες να ελειπες ας πουμε μια βδομαδα (λεω εγω τωρα) λογο διακοπων τι θα γινοταν???

Γι'αυτο τα φιλτρα καλο ειναι να ειναι παντοτε εντος των οριων της λιμνης ;)

Σε τι κατασταση βρηκες την αντλια??

Yiannis59 29-08-12 21:45

Ευτυχως στο παραπεντε πριν βγει εξω απο νερο,
Ακουσα τα νερα που ετρεχαν μολις κατέβηκα με το καφεδάκι μου και την πρόλαβα με ενα εκατοστο νερο πριν ξενερίσει

Andros 30-08-12 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 687162)
Ευτυχως στο παραπεντε πριν βγει εξω απο νερο,
Ακουσα τα νερα που ετρεχαν μολις κατέβηκα με το καφεδάκι μου και την πρόλαβα με ενα εκατοστο νερο πριν ξενερίσει

Να πας να παρεις λαχειο :D

Yiannis59 30-08-12 20:24

Αμα δεν πάθεις δεν μαθαίνεις οτι και να διαβασεις η να σου πουν, γιατι παντα (σε εμενα δεν μπορει να συμβει, ανθρώπινο) εχω πολλα να πάθω και να μαθω ακομα !!

nxr26 06-09-12 14:12

Καλημερα !Ειμαι καινουριος και απειρος!Πολλυ ωραια η λιμνη σου και μπορω να σου πω οτι με ενεπνευσε πολλυ στη κατασκευη της δικιας μου !Εχω γραψει και αλλου και θα το εχετε δει !Ετοιμαζω και εγω κατι σε αυτα τα λιτρα θα ανεβασω φωτο με τι δικια μου στο ποστ που εχω γραψει και ζηταω liner!Αυτη ειναι και η ερωτηση μου αν ξερετε που μπορω να το βρω !Το ναυλον να το ξεχασω (καλα μη βαρατε)!Και εγω για λιγα κοι σκευτομαι και χρυσοψαρα !

Yiannis59 08-01-13 17:48

2 Συνημμένο(α)
Επιτέλους είδαμε Ασπρη μέρα :D

kouman 08-01-13 19:05

+-8+-8+-8

Andros 08-01-13 20:21

Μαγεια Γιαννη!! Θερμοκρασια??

Yiannis59 08-01-13 22:10

Δυο με τρεις αλλα το βλέπω μείον αργα το βραδυ

in the pond 09-01-13 14:36

Σήμερα είναι ψωφόκρυο και στην Κύπρο. Μόλις 1 βαθμό το πρωί και τώρα κάπου 7 μπροστά στην αυλή. Το νερό επιμένει 10 βαθμούς και τα ψάρια κινητικότατα.

Το νερό τί θερμοκρασία έπιασε Γιάννη? Είμαι περίεργος.:rolleyes:

Andros 09-01-13 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 724879)
Σήμερα είναι ψωφόκρυο και στην Κύπρο. Μόλις 1 βαθμό το πρωί και τώρα κάπου 7 μπροστά στην αυλή. Το νερό επιμένει 10 βαθμούς και τα ψάρια κινητικότατα.

Το νερό τί θερμοκρασία έπιασε Γιάννη? Είμαι περίεργος.:rolleyes:

Βασιλη, σημερα το πρωι η θερμοκρασια στην Λευκωσια ηταν 0 βαθμους τωρα το απογευμα ειναι 4 και το νερο της λιμνης ειναι 6 βαθμους...

Αυτο που φοβομουν ειναι η πλαστικη δεξαμενη με τους γονους λογο του οτι το φιλτρο ειναι bakki αλλα ολα καλα....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02603 seconds with 11 queries