Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ?????? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25922)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 13:47

ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΚΙΑ??????
 
Για ένα RIO 125l που ανεβάζει μέχρι 30 βαθμούς πόσα ανεμιστηράκια να βάλω (είμαι σε σκέψη να βάλω 4 αλλά δεν ξέρω αμα είναι πολλά):confused::confused:

strider 28-06-08 13:59

Στο ίδιο ενυδρεό εχω 2 9αρια και κρατάν μια χαρά.
Αυτο βεβαια δε σημαίνει τιποτα καθως παίζουν ρολο οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος.

gohn1990 28-06-08 14:11

με δυο πιστευω και εγω θα εισαι μια χαρα.....στο δωματιο μου (καμινι:D) χωρις ανεμιστηρακια χτυπαει 30-35 με 2 ανεμιστηρακια εχω σταθερα 26 βαθμους.......

DJK 28-06-08 14:34

Εμένα στο 180λτ μου αρκεί 1 το οποίο χτυπάει μέσα στο εσωτερικό φίλτρο. Τα πάντα είναι σετικά, πάντως 4 είναι πολλά

Πάνος 28-06-08 14:39

στα 120 λιτρα 2 8αρια..το ενα βαζει το αλλο βγαζει αερα...απο 31 βαθμους εχω 26...και οχι στα 12 βολτ αλλα στα 7.5...

kalagio 28-06-08 14:53

Eγω στα 100 λιτρα με 12αρι εχω σταθερα 26 με θερμοκρασια περιβαλλοντος 33+

PascM 28-06-08 15:22

Αυτό που θέλει λοιπόν προσοχή είναι η θερμοκρασία του χώρου στον οποίο βρίσκετε το ενυδρείο καθώς και ο φωτισμός που έχουμε!
Εγώ στο ΡΙΟ 180 με 4 λάμπες μέχρι τώρα (στο προηγούμενο σπίτι) ήθελα 2 ανεμιστήρες (12αρηδες) τώρα με έναν είμαι οκ!

blondi 28-06-08 18:51

με 2 νομίζω πως θα είσαι μια χαρά!!!

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 28-06-08 20:53

Και σκέφτομαι να τα βάλω και με θερμοστάτη για να μην έχω κάποιο πρόβλημα την περίοδο των διακοπών (γιατί θα είναι 15 μέρες)

madfdg 28-06-08 21:20

Το καλύτερο που μπορείς να κάνει είναι να τα βάλεις πάνω σε ένα κοντρολλερ θερμοκρασίας.Αν κάνεις αυτό που σκέφτεσαι φοβάμαι πως θα έχεις και τον θερμαντήρα και τα ανεμιστηράκια να δουλευουν συνέχεια :rolleyes:

delta66 29-06-08 00:50

Θα πληρωσει δλδ στη ΔΕΗ τα λεφτα του controller :D

Εχω και τα δυο συστηματα να δουλευουν (controller στο ενα, συνδυασμο ανεμιστηρακι με θερμαντηρα στο μικρο).
Εκ πειρας λεω οτι οι διακυμανσεις που θα εχεις απο τη διαφορα μερας (μεγαλυτερη εξωτερικη θερμοκρασια και ζεστη απο λαμπες) και νυχτας (πιο δροσερη και σβηστες λαμπες) θα ειναι αρκετη.
Αν υπολογισεις και το ενδεχομενο στις 15 μερες που θα λειψεις να υπαρξει καποιος καυσωνας ή καποια αποτομη πτωση θερμοκρασιας σε σχεση με τις θερμοκρασιες που θα υπαρχουν την περιοδο που θα ξεκινησεις τις διακοπες σου, τοτε πρεπει να κανεις πολυ καλο υπολογισμο για ολα.;)

Απο δικες μου μετρησεις στις θερμοκρασιες, ειχα με το ανεμιστηρακι ρυθμισμενο χαμηλες στροφες, απο 26,3 (ανοιγε και ο θερμαντηρας που εχω στους ~26 ρυθμισμενο) μεχρι 27,5.
Και αυτο μετα απο παρατηρηση και μικρορυθμισεις με ντιμερ σε συδυασμο με τα βολτ του τροφοδοτικου κλπ.
Μετα απο ολα αυτα σκεφτηκα να παρω και στο μονομαχοενυδρειο καποια στιγμη controller. :p
Στο μεγαλο ειμαι 27,4-27,5 ολη μερα.

Παρατηρησε λοιπον καλα πριν φυγεις, για να ρυθμισεις σωστα.

Εγω θα ελεγα 2 ανεμιστηρακια μεσα και ενα εξω για 3 λογους.
1. Να μη χρειαζεται να τσιτωνεις για να κατεβαζουν τη θερμοκρασια και εχεις θορυβο.
2. Να εχεις το περιθωρειο να καει καποιο οταν θα λειπεις.
3. Σε περιπτωση πολυ μεγαλης ζεστης να εχεις τη δυνατοτητα να ανταπεξελθεις. Απλα αν τωρα ψυχει πολυ, τα κατεβαζεις και στα 6V με απολυτη ησυχια :cool:

kanarini 29-06-08 08:30

καλημερα πως ρυθμιζουμε τα volt με τροφοδοτικο

Neoklis 29-06-08 08:37

Υπάρχουν τροφοδοτικά τα οποία έχουν επιλογή να αλλάζεις τα volt με ενα κουμπι...
πχ. http://www.djshop.gr/LH2Uploads/DefaultItemPics/11645_1.JPG

kanarini 29-06-08 10:46

ευχαριστω πολυ τα ανεμιστηρακια εχουν 3 καλωδια πια χρησιμοποιουμε και πως κανουμε την συνδεση

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 29-06-08 10:55

Με controller σκέφτομαι να τα βάλω αλλά θα συνδέσω μόνο τα ανεμιστηράκια. Τον θερμαντήρα πρέπει να τον συνδέσω και εκείνον στο controller ?

PascM 29-06-08 10:58

Καλό θα σου κάνεις αν συνδέσεις και τον θερμαντήρα!

madfdg 29-06-08 11:21

Μήτσε έλα κάποια στιγμή απο το σπίτι μου για να σου δείξω τον κοντρολλερ και να σου πώ πώς μπορείς να τα συνδέσεις και τα δύο ;)

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 29-06-08 11:35

Κώστα περιμένω μέσα στην βδομάδα να μου έρθει ο controller και μετά θα χρειαστώ την βοηθειά σου

delta66 29-06-08 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kanarini (Μήνυμα 277498)
ευχαριστω πολυ τα ανεμιστηρακια εχουν 3 καλωδια πια χρησιμοποιουμε και πως κανουμε την συνδεση

Συνηθως ασπρο μαυρο αλλα αν δεν δουλεψει δοκιμασε συνυασμους και φυσικα δοκιμασε και με αναποδη πολικοτητα.
Αν δεν τα αφησεις πολυ ωρα με λαθος συνδεσμολογια δεν παθαινουν τιποτα.

-Το τροφοδοτικο για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα "καψει" τα ανεμιστηρακια να κοιταξεις να ειναι σταμπιλαρισμενο (ή αλλιως σταθεροποιημενο)
-Για να εχεις επιλογες αλλαγης βολτ, να ειναι πολλαπλης τασης (ή αλλιως mutli ή πολυπακ)
πχ το MWS 8211 εδω http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=3#

-Για να μη ζεσταινεται το τροφοδοτικο να κοιταξεις να ειναι παραπανω mA απο το συνολο των ανεμιστηρων πχ αν ειναι το καθε ανεμιστητρακι 170mA και βαλεις 4 τοτε : 4Χ170= 680mA, αν βαλεις λοιπον ενα τροφοδοτικο 1000mA (ή αλλιως 1Α) εισαι καλυμενος, (εγω εβαλα 1400mA ;))

κοιτα και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
η πιο απλη κατασκευη αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25435

ΜΗΤΣΑΡΑΣ 01-07-08 17:29

Ο IC902 κοντρόλλερ κάνει για την δουλειά που θέλω? Είναι καλύτερα να τον δουλέψω με 12 ή 220V?

giorgosp 01-07-08 22:55

Ο ic 902 βγαζει μια εξοδο.Σου κανει για να βαλεις μονο τα ανεμιστηρακια ή μονο θερμαντηρα

gfdimopo 02-07-08 10:35

Παιδιά εγώ εχω το RIO 125 lt high lite με T5 Λάμπες και θέλω να βάλω ανεμηστηράκια.



Σκέφτομαι να βάλω 2 ανεμηστηράκια 8cm γιατι παραπάνω δεν βλέπω να χωράνε. Επειδή το μπροστινό καπάκι δεν θέλω να το χαλάσω και εκτός αυτού έχει την υποδοχή για ταίστρα το ξεχνάω. Αρα μου μένει το πίσω καπάκι του Rio.

Το προβλημα μου ειναι το εξής:

Tα ανεμηστηράκια μπορούν να μπούν εξαιτίας των λαμπτήρων και των ανακλαστήρων στις άκρες στο πίσω καπάκι.

Απο την μία πλευρά είναι Οκ

αλλα απο την άλλη υπάρχει το εσωτερικό φίλτρο της Juwel. Είναι καλό να ανοίξω το καπάκι του φίλτρου και το ανεμηστηράκι να βρίσκεται πάνω απο το φίλτρο? η δεν υπάρχει πρόβλημα

PascM 02-07-08 10:51

Το έχω δοκιμάσει στο καπάκι και λειτουργεί, από την άλλη στο πίσω μέρος και με ένα μόνο ανεμιστηράκι θα κάνεις μια χαρά δουλειά!
(Ριο 180 με 4χ30 Τ8 και το κρατάω μια χαρά στους 27)

gfdimopo 02-07-08 11:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 278274)
Το έχω δοκιμάσει στο καπάκι και λειτουργεί, από την άλλη στο πίσω μέρος και με ένα μόνο ανεμιστηράκι θα κάνεις μια χαρά δουλειά!
(Ριο 180 με 4χ30 Τ8 και το κρατάω μια χαρά στους 27)


ελεγα να έβαζα δύο και για λόγους αισθητικής....χεχε...

δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα με το φίλτρο?σωστά

αν το βάλω λέτε να μην προσφέρει τίποτα επειδή θα κτυπάει το φίλτρο το οποίο έχει καπάκι?

moudi 02-07-08 11:57

Χθες πηρα απιονισμενο νερο για να συμπληρωνω λογο εξατμισης του νερου με τα ανεμηστηρακια (δεν εχω α/ο).Θα πρεπει να βαζω αντιχλωριο στο απιονισμενο η οχι?????

PascM 02-07-08 12:19

Αν και θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο (προσωπικά θα έβαζα)

moudi 02-07-08 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 278290)
Αν και θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο (προσωπικά θα έβαζα)

Οκ thanks...

xontros 02-07-08 14:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 277459)
Θα πληρωσει δλδ στη ΔΕΗ τα λεφτα του controller :D

Εχω και τα δυο συστηματα να δουλευουν (controller στο ενα, συνδυασμο ανεμιστηρακι με θερμαντηρα στο μικρο).
Εκ πειρας λεω οτι οι διακυμανσεις που θα εχεις απο τη διαφορα μερας (μεγαλυτερη εξωτερικη θερμοκρασια και ζεστη απο λαμπες) και νυχτας (πιο δροσερη και σβηστες λαμπες) θα ειναι αρκετη.
Αν υπολογισεις και το ενδεχομενο στις 15 μερες που θα λειψεις να υπαρξει καποιος καυσωνας ή καποια αποτομη πτωση θερμοκρασιας σε σχεση με τις θερμοκρασιες που θα υπαρχουν την περιοδο που θα ξεκινησεις τις διακοπες σου, τοτε πρεπει να κανεις πολυ καλο υπολογισμο για ολα.;)

Απο δικες μου μετρησεις στις θερμοκρασιες, ειχα με το ανεμιστηρακι ρυθμισμενο χαμηλες στροφες, απο 26,3 (ανοιγε και ο θερμαντηρας που εχω στους ~26 ρυθμισμενο) μεχρι 27,5.
Και αυτο μετα απο παρατηρηση και μικρορυθμισεις με ντιμερ σε συδυασμο με τα βολτ του τροφοδοτικου κλπ.
Μετα απο ολα αυτα σκεφτηκα να παρω και στο μονομαχοενυδρειο καποια στιγμη controller. :p
Στο μεγαλο ειμαι 27,4-27,5 ολη μερα.

Παρατηρησε λοιπον καλα πριν φυγεις, για να ρυθμισεις σωστα.

Εγω θα ελεγα 2 ανεμιστηρακια μεσα και ενα εξω για 3 λογους.
1. Να μη χρειαζεται να τσιτωνεις για να κατεβαζουν τη θερμοκρασια και εχεις θορυβο.
2. Να εχεις το περιθωρειο να καει καποιο οταν θα λειπεις.
3. Σε περιπτωση πολυ μεγαλης ζεστης να εχεις τη δυνατοτητα να ανταπεξελθεις. Απλα αν τωρα ψυχει πολυ, τα κατεβαζεις και στα 6V με απολυτη ησυχια :cool:


Σπύρο, προσθέτωντας τον controller, είδες διαφορά στην εξάτμιση?

Να πω γιατί ρωτάω:

Αυτή τη στιγμή έχω το ανεμιστηράκι στο χρονοδιακόπτη που ανάβει τις λάμπες.. Μέχρι να ανάψουν οι λάμπες, η θερμοκρασία (ανάλογα τη μέρα) μπορεί να ανέβει μέχρι και τους 28.. Μετά, το ανεμιστηράκι τη ρίχνει στους 26-27 περίπου, όπου είναι και ο θερμοστάτης (πιθανότατα να την έριχνε και χαμηλότερα δηλαδή, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει..)

Το θέμα είναι ότι έτσι βλέπω ότι χάνω πάρα πολύ νερό σε εξάτμιση.. Και νομίζω ότι είναι και λόγω περιττής λειτουργίας του ανεμιστήρα και του θερμοστάτη ταυτόχρονα.. Οπότε λέω.. Να πάρω eliwell? Ή να πάρω αυτόματη αναπλήρωση? Θεωρητικά, κάποια στιγμή θα τα πάρω και τα δύο.. Αλλά ποιο θεωρείς εσύ σαν πρώτη προτεραιότητα?

delta66 02-07-08 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 278290)
Αν και θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο (προσωπικά θα έβαζα)

Για ποιο λογο μπορεις να διευκρινισεις?
Εχει χλωριο το απιονισμενο?


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 278319)
Σπύρο, προσθέτωντας τον controller, είδες διαφορά στην εξάτμιση?

Δεν εχω κανει συγκριση στο ιδιο ενυδρειο με και χωρις controller, αλλα βλεπω πως λειτουργει το ενα και πως το αλλο ενυδρειο ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 278319)
Να πω γιατί ρωτάω:

Αυτή τη στιγμή έχω το ανεμιστηράκι στο χρονοδιακόπτη που ανάβει τις λάμπες.. Μέχρι να ανάψουν οι λάμπες, η θερμοκρασία (ανάλογα τη μέρα) μπορεί να ανέβει μέχρι και τους 28.. Μετά, το ανεμιστηράκι τη ρίχνει στους 26-27 περίπου, όπου είναι και ο θερμοστάτης (πιθανότατα να την έριχνε και χαμηλότερα δηλαδή, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει..)

Το δοκιμασα και αυτο, με τη διαφορα οτι το θερμαντηρα το ειχα πιο χαμηλα ρυθμισμενο στους 26 και δεν κατεβαζε το ανεμιστηρι τοσο χαμηλη θερμοκρασια για να αρχιζει ο θερμαντηρας.
Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις τη χρυση τομη και αν τη βρεις την αλλη μερα μπορει να αλλαξει ο καιρος και να τη χασεις παλι :grin:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 278319)
Το θέμα είναι ότι έτσι βλέπω ότι χάνω πάρα πολύ νερό σε εξάτμιση.. Και νομίζω ότι είναι και λόγω περιττής λειτουργίας του ανεμιστήρα και του θερμοστάτη ταυτόχρονα.. Οπότε λέω.. Να πάρω eliwell? Ή να πάρω αυτόματη αναπλήρωση? Θεωρητικά, κάποια στιγμή θα τα πάρω και τα δύο.. Αλλά ποιο θεωρείς εσύ σαν πρώτη προτεραιότητα?

Και τα δυο ειναι σημαντικα.
Και με τον controller θα εχεις εξατμιση, αυτο που "προσφερει" ο controller ειναι η εξασφαλισμενη "χρυση τομη" που ελεγα πιο πανω.
Ομως, οσο υπαρχει προσπαθεια για κατεβασμα θερμοκρασιας υπαρχει εξατμιση, ειτε με controller ειτε χωρις.
Ενα που θα προσθεσω εγω σαν σημαντικο αναμεσα στην αυτοματη αναπληρωση και στον controller ειναι η Α/Ο (για να εχει νερο η αναπληρωση να βαζει ;))

Η σειρα προταιρεοτητας νομιζω ειναι ειναι ψυξη(ανεμιστηρια)>controller>Α/Ο>αυτοματη αναπληρωση.

Τουλαχιστον εχω κανει τα 2 απο 4 βηματα.
Προς το παρον το νερο απο ΑΟ το αντικαθιστω με απιονισμενο και τη αναπληρωση την κανω με τα χερακια μου :grin:
Ε που θα παει θα τα αλλαξω κι αυτα, αν σκεφτεις οτι περσυ την εβγαλα με ανεμιστηρακι προσωπου συνδεδεμενο πατεντα με τροφοδοτικο και στερεωμενο προχειρα στο καπακι και ελεγχο θερμοκρασιας με το ματι :grin:

Το κακο ειναι οτι θα τα ολα κανω διπλα (και για τα 2 ενυδρεια :smt035)
Οπως ελεγε και η Στανιση "οτι βγαλαμε στα ξενα, στο μ.... και στην ταβερνα"
με παραφραση "οτι βγαλαμε στα ξενα, στο ενυδρειο και στην ταβερνα" (χοντρε σου ριχνω :D)

crazyio 02-07-08 18:05

Κατ εμέ ... να καλύψεις πρώτα το θέμα με τον controller και μετά όλα τα άλλα ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02414 seconds with 11 queries