Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   θολουρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=85879)

Stefanosss 01-04-15 19:43

θολουρα
 
Μετα απο πολυ κοπο πιστευω πως τα καταφερα να αλλαξω την διακοσμιση του 240 λιτρα ενυδειου μου. Πηρα απο πετ σοπ ασβεστολιθικη αμμο και πετρες απο μαντρα εχει μια ωρα που τελειωσα το στησιμο και υπαρχει πολυ εντονη θολουρα.. την αμμο την ξεπλινα πολυ σχολαστικα μου πηρε περιπου 3 ωρες καθαρισματος τις πετρες τισ εβρασα. θα φυγει η θολουρα η θα εχω και παλι προβλημα.. να θυμησω πως πριν ειχα χαλικι και διαφορα διακοσμιτικα.. κ Κλεοβουλε τα φωτα σας.. τι δεν εκανα παλι σωστα;

nazgul 01-04-15 19:47

Θα φυγει. Μαλλον ηθελε ακομα περισσοτερο πλυσιμο. Βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο και αλλαζε το καθε μερα.

Stefanosss 01-04-15 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 883407)
Θα φυγει. Μαλλον ηθελε ακομα περισσοτερο πλυσιμο. Βαλε ενυδρειακο βαμβακι στο φιλτρο και αλλαζε το καθε μερα.

Ποσο πιο πολυ πλησιμο; Νομιζω πω το ξεπλινα αρκετα.. τι να πω μακαρι ν φυγει.. εβαλα ηδη βαμβακι..

nazgul 01-04-15 19:57

Εχεις ψαρια μεσα αυτη τη στιγμη?

Stefanosss 01-04-15 20:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 883409)
Εχεις ψαρια μεσα αυτη τη στιγμη?

Ναι εχω για την αλλαγη τα ειχα βγαλει και τα εβαλα σε ενα κουβα.. απο το ενυδρειο επισης εκανα αλλαγη το μισο νερο

nazgul 01-04-15 20:05

Μετρησεις εκανες πριν τα ξαναβαλεις? Ή εστω τωρα?

Η θολουρα θα φυγει, μη σε ανησυχει. Αλλα κανε ανα καποιες ωρες μετρησεις για να δεις αν πηγαινουν ολα καλα.

Stefanosss 01-04-15 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 883412)
Μετρησεις εκανες πριν τα ξαναβαλεις? Ή εστω τωρα?

Η θολουρα θα φυγει, μη σε ανησυχει. Αλλα κανε ανα καποιες ωρες μετρησεις για να δεις αν πηγαινουν ολα καλα.

Μετρησεις δεν εχω κανει γιατι δεν εχω τεστ αυριο ομως πρωτη μου δουλεια θα ειναι αυτο.. δειτε και μια φωτο για να μου πειτε αν ειναι ενταξει αν και στη φωτο δε φαινεται η θολουρα τοσο εντονα οσο ειναι στην πραγματικοτητα... ολες οι παρατηρησεις δεκτες.. ξερω ισως χρειαζεται περισσοτερες πετρες.. τωρα για την ψαροσυνθεση οταν μαθω ακριβος πως λεγονται θα κανω μια παρουσιαση κανονικη..

Stefanosss 01-04-15 20:40

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 883422)
Μετρησεις δεν εχω κανει γιατι δεν εχω τεστ αυριο ομως πρωτη μου δουλεια θα ειναι αυτο.. δειτε και μια φωτο για να μου πειτε αν ειναι ενταξει αν και στη φωτο δε φαινεται η θολουρα τοσο εντονα οσο ειναι στην πραγματικοτητα... ολες οι παρατηρησεις δεκτες.. ξερω ισως χρειαζεται περισσοτερες πετρες.. τωρα για την ψαροσυνθεση οταν μαθω ακριβος πως λεγονται θα κανω μια παρουσιαση κανονικη..

η φωτο

Κλεόβουλος 02-04-15 10:13

Θολούρα δεν βλέπω, κι αν υπάρχει θα φύγει με το ενυδρειακό βαμβάκι.
Έχεις κάνει πρόοδο με το στήσιμο και την ψαροσύνθεση (πρέπει να δούμε όταν γράψεις τι και πόσα ψάρια έχεις, αν πρέπει να κάνεις διορθώσεις) ;)

Stefanosss 02-04-15 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 883515)
Θολούρα δεν βλέπω, κι αν υπάρχει θα φύγει με το ενυδρειακό βαμβάκι.
Έχεις κάνει πρόοδο με το στήσιμο και την ψαροσύνθεση (πρέπει να δούμε όταν γράψεις τι και πόσα ψάρια έχεις, αν πρέπει να κάνεις διορθώσεις) ;)

Η θολουρα εφυγε ενταξει ειναι τωρα το νερο εγινε τζαμι.. σημερα λεω να παρω και κανενα φυτο μεσα, για πετρες τι λετε να βαλω κιαλες ή ειναι καλα ετσι;

Κλεόβουλος 02-04-15 13:16

Πριν βάλεις πέτρες (θέλεις κι άλλες) και φυτά
φτιάξε την ψαροσύνθεση γιατί μετά δεν θα μπορείς εύκολα να βγάλεις κάποιο ;)
Βάλε φωτο ένα-ένα τα ψάρια να δούμε τι έχεις.

Stefanosss 02-04-15 13:50

1 Συνημμένο(α)
Λοιπον εψαξα και τα βρηκα, εχω:
2 labidochromis caeruleus
2 Pseudotropheus Socolofi
3 rez zebra
3 pseudotropheus demasoni
και 2 απο αυτα


Stefanosss 02-04-15 13:56

Νομιζω πως χρειαζομαι αλλαγες.. πειτε μου τι πρεπει να κανω

Κλεόβουλος 02-04-15 14:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 883541)
Λοιπον εψαξα και τα βρηκα, εχω:
2 labidochromis caeruleus
2 Pseudotropheus Socolofi
3 rez zebra
3 pseudotropheus demasoni
και 2 απο αυτα


Τώρα δεν έπρεπε να γράφουμε εδώ που είναι το θέμα γαι τη "θολούρα" σου
αλλά στο θέμα με την παρουσίαση, αλλά τεσπα :cool:
1.τα ψάρια αυτά δεν μπαίνουν σε 2άδες ή κατά χρώματα που μας αρέσουν αλλά σε χαρέμια (1αρσ.+ 3/5 θηλ.)
2. Δεν βάζουμε μαζί συγγενικά είδη ή είδη με παρόμοιο χρωματισμό γιατί ή θα έχουμε θανάτους λόγω ανταγωνισμού/επιθετικότητας ή θα έχουμε ανεπιθύμητα υβρίδια
3. Δεν θυμάμαι τώρα πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις για να σου πω και πόσα είδη απ' αυτά μπορείς να κρατήσεις
4. τα τελευταία δεν καταλαβαίνω τι είναι

Τα υπόλοιπα στη παρουσίαση του ενυδρείου σου (ξαναβάλε αν θέλεις κι εκεί τις φωτο) και θα βρούμε άκρη ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01625 seconds with 11 queries