Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY CO2 - Υλικά... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10029)

caverman 20-12-05 16:19

DIY CO2 - Υλικά...
 
Επειδή θα προσπαθήσω να φτιάξω το DIY CO2 μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρώ βαλβίδες αντεπιστροφής ; Φαντάζομαι στα υδραυλικά είδη θα είναι πολύ μεγάλες για τα σωληνάκια που συνήθως χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία.

Ευχαριστώ.

klaz 20-12-05 16:22

εχουν ολα τα πετ σοπς.......

caverman 20-12-05 16:28

Ευχαριστώ Klaz ήταν το μόνο που μου έλειπε για να ξεκινήσω τις δοκιμές.;)

Stavros7 13-01-14 13:31

Για να μην ανοιξω αλλο θεμα σε ενα αγγλικο φορουμ διαβασα οτι για να κανεις co2 χρησημοποιεις


1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda

εμεις χρησιμοποιουμαι αλλα,τι εχετε να πειτε?

rottbea 13-01-14 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 812791)
Για να μην ανοιξω αλλο θεμα σε ενα αγγλικο φορουμ διαβασα οτι για να κανεις co2 χρησημοποιεις


1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda

εμεις χρησιμοποιουμαι αλλα,τι εχετε να πειτε?

Στα Αγγλικα ειχα τγια(3)
Μαγια και ζαχαρη χρειαζεσαι!

tzetzos 13-01-14 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 812792)
Στα Αγγλικα ειχα τγια(3)

Τι εννοείς;

rottbea 13-01-14 13:54

Οτι οι κανονες του φορουμ ειναι να γραφουμε στα ελληνικα.
Οταν λοιπον καποιος γραφει
1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda
Και μπαινω να διαβασω και δεν καταλαβαινω, σου απαντω οτι στα Αγγλικα ειχα παρει 3!

platy 13-01-14 13:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 812796)
Οτι οι κανονες του φορουμ ειναι να γραφουμε στα ελληνικα.
Οταν λοιπον καποιος γραφει
1x 200g of Citric acid or 200ml of vinegar
1x 200g of baking soda
Και μπαινω να διαβασω και δεν καταλαβαινω, σου απαντω οτι στα Αγγλικα ειχα παρει 3!

200γραμμαρια κιτρικό οξυ ή 200ml ξύδι
200 μαγειρική σόδα...

δεν ξέρω που το διαβασες αυτο..αλλα εγω δεν θα το δοκίμαζα για κανενα λογο...οι περισσότεροι κανουν το κλασσικό με μαγιά..(ακομα και στα βιντεο στο youtube) :smt031

plin 13-01-14 14:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 812797)
200γραμμαρια κιτρικό οξυ ή 200ml ξύδι
200 μαγειρική σόδα...

δεν ξέρω που το διαβασες αυτο..αλλα εγω δεν θα το δοκίμαζα για κανενα λογο...οι περισσότεροι κανουν το κλασσικό με μαγιά..(ακομα και στα βιντεο στο youtube) :smt031

Και καλά θα έκανες που δεν θα το δοκίμαζες. Καμμία σταθερότητα στην παραγωγή CO2. Χρήσιμο μόνο για να πετάς τους φελούς από από μπουκάλια όπως κάναμε μικροί.

Stavros7 13-01-14 14:14

Στο youtube το ειδα σε ενα βιντεο και παραξενευτικα,τι δοσολογια απο ζαχαρη-μαγια και νερο παρακαλω?

Κουραμπιές 13-01-14 14:38

Εχει μια χαρα αποτελεσμα αλλα θελει ολοκληρο συστημα με βαλβιδες υπερπιεσης για νασαι σιγουρος και ναναι σταθερο. Μαγια και ζαχαρη κ αγιος ο θεος. Εγω ειχα 3 1,5 λιτρα απο ανθρακουχο ποτο (αντεχει σε πιεση μεγαλη) με 300γρ και μισο κουταλακι (και παραπανω) ξερη μαγια μεσα λογω κρυου καιρου. Στο καθε ενα.Το καλοκαιρι 1\4 κουταλακι. Αλλαζα το ενα μπουκαλι καθε βδομαδα(το πιο παλιο). Σταθεροτατο ακομα και στην αλλαγη.

tzetzos 13-01-14 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 812804)
Στο youtube το ειδα σε ενα βιντεο και παραξενευτικα,τι δοσολογια απο ζαχαρη-μαγια και νερο παρακαλω?

αυτό εδώ θα εννοείς..

http://www.ebay.co.uk/itm/Complete-D...item3cb89034ab

Stavros7 13-01-14 16:11

ναι μπραβο,εγω βεβαια το ειδα στο youtube oχι στο e-bay..Για πεσμου?

Κουραμπιές 13-01-14 16:24

Αν ειναι να δωσεις 20 ευρω για συστημα φτιαχτο, παρε απο αγγελια μια δικιλη μπουκαλα Παρε και απο ebay ενα μανομετρο να ξεμπερδευεις. Η εννοια του φτιαχτου ειναι να γινει τσαμπα. Αλλιως πας σε σωστα πραγματα και δεν ξανασχολησε :p

Τάκης 13-01-14 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 812831)
Αν ειναι να δωσεις 20 ευρω για συστημα φτιαχτο, παρε απο αγγελια μια δικιλη μπουκαλα Παρε και απο ebay ενα μανομετρο να ξεμπερδευεις. Η εννοια του φτιαχτου ειναι να γινει τσαμπα. Αλλιως πας σε σωστα πραγματα και δεν ξανασχολησε :p

+1000 :smt023

tzetzos 13-01-14 16:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 812831)
Αν ειναι να δωσεις 20 ευρω για συστημα φτιαχτο, παρε απο αγγελια μια δικιλη μπουκαλα Παρε και απο ebay ενα μανομετρο να ξεμπερδευεις. Η εννοια του φτιαχτου ειναι να γινει τσαμπα. Αλλιως πας σε σωστα πραγματα και δεν ξανασχολησε :p

δεν κάνει κακό να διαβάσουμε λιγάκι πριν μιλήσουμε.

Το λινκ το έστειλα για τη διαδικασία που ακολουθείται για τη συγκεκριμένη συνταγή. Δεν είναι το ίδιο με τη μαγιά και τη ζάχαρη.

Κουραμπιές 13-01-14 16:49

Χαχα δικιο εχεις. Να διαβαζεις λοιπον πριν μιλησεις. Ομως απεναντιας, ειναι κακο να βγαζουμε και γρηγορα συμπερασματα, μιας και απαντησα και πιο πανω με ολη μου τη διαδικασια που εκανα παλια, και οτι και η αλλη συνταγη δουλευει οντως αλλα με βαλβιδες κλπ. Και εσυ να διαβαζεις καλο κανει. Δεν αναφερθηκα καν σε εσενα αλλα ειπα μια γενικη αποψη μου πανω στο θεμα. Οποια συνταγη και να ακολουθησει, ειναι φτιαχτο, συνταγες και ειτε χημικη (κιτρικο οξυ και σοδα) ειτε βιολογικη (μαγια ζαχαρη) αντιδραση. Και τα δυο ειναι ημιμετρα, αν ειναι να μπλεξει με ρυθμισεις, παει σε μπουκαλα. Και για 6 μηνες δεν ασχολητε βγαλε μπουκαλι φτιαξε μιγμα, σιροπια, οχι δεν δουλεψε η μαγια, οχι ζεστανα πολυ το νερο. Τελος να προσθεσω οτι αν σκοπευει να το βαλεις στον 200λιτρο κυβο....μπα. Για σοβαρη δουλεια (το τονιζω) οντως μεχρι 120λιτρα ισως και να την παλεψει η παροχη του diy. Απο εκει και πανω ειναι παιδεμα πολυ, αλλιως αν το θελεις για χαμηλοτερες συγκεντρωσεις (σε καμια περιπτωση 30-35ppm δηλαδη high tech με 1+ w/l), επικουρικα ισα ισα να βοηθηθουν ευκολα και μετρια φυτα, οκ πασο.
-------------------------
Επισης, παρε και ισως το καλυτερο κιτ για κιτρικο οξυ και σοδα. Μονο 28 λιρες :D:D
http://item.mobileweb.ebay.co.uk/vie...349&cmd=VIDESC

Τάκης 13-01-14 16:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 812837)
δεν κάνει κακό να διαβάσουμε λιγάκι πριν μιλήσουμε.

Το λινκ το έστειλα για τη διαδικασία που ακολουθείται για τη συγκεκριμένη συνταγή. Δεν είναι το ίδιο με τη μαγιά και τη ζάχαρη.

Δεν είναι ίδια, δημιουργεί γρήγορα μεγάλη ποσότητα CO2 με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πίεση και να μη θεωρείται ασφαλής μέθοδο, θες ειδικά καπάκια που πρέπει να αγοράσεις όπως αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10029 , βελονοειδή βαλβίδα για να ελέγχεις τη ροή και τη πίεση και γενικά θες ένα εξοπλισμό που δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου και θα σου κοστίσει, αντίθετα η ζάχαρη με τη μαγιά , από εξοπλισμό δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα, η παραγωγή CO2 είναι πιο ομαλή και πιο ακίνδυνη.
Συμφωνώ με το φίλο Κουραμπιέ πως για χρησιμοποιήσεις αύτη τη μέθοδο θα πρέπει να αγοράσεις κάτι, γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω να πας σε μπουκάλα και μανόμετρα που είναι ο καλύτερος , ασφαλέστερος και μακροχρόνια ο οικονομικότερος τρόπος ?

tzetzos 13-01-14 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 812844)
Δεν είναι ίδια, δημιουργεί γρήγορα μεγάλη ποσότητα CO2 με αποτέλεσμα να αυξάνεται η πίεση και να μη θεωρείται ασφαλής μέθοδο, θες ειδικά καπάκια που πρέπει να αγοράσεις όπως αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10029 , βελονοειδή βαλβίδα για να ελέγχεις τη ροή και τη πίεση και γενικά θες ένα εξοπλισμό που δεν μπορείς να φτιάξεις μόνος σου και θα σου κοστίσει, αντίθετα η ζάχαρη με τη μαγιά , από εξοπλισμό δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα, η παραγωγή CO2 είναι πιο ομαλή και πιο ακίνδυνη.
Συμφωνώ με το φίλο Κουραμπιέ πως για χρησιμοποιήσεις αύτη τη μέθοδο θα πρέπει να αγοράσεις κάτι, γιατί δεν δίνεις κάτι παραπάνω να πας σε μπουκάλα και μανόμετρα που είναι ο καλύτερος , ασφαλέστερος και μακροχρόνια ο οικονομικότερος τρόπος ?

φίλοι μου,

δεν υποστήριξα τη συγκεκριμένη μέθοδο.
απλά υπέδειξα τον τρόπο παρασκευής.

Κουραμπιές 13-01-14 17:01

Τακη να ξερεις, εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας, αλλος ξεκινησε το τοπικ, αλλος ρωτησε για τα κιτρικο, αλλος εδωσε ενα λινκ, εγω σε αλλον απαντησα(σαυτον που ρωτησε για κιτρικο), αλλος "παρεξηγηθηκε"(τροπος του λεγειν)(αυτος με το λινκ).χαχαχαχαχαχαχα

Τάκης 13-01-14 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 812845)
φίλοι μου,

δεν υποστήριξα τη συγκεκριμένη μέθοδο.
απλά υπέδειξα τον τρόπο παρασκευής.

Δεν είπα πως υποστήριξες, συμφώνησα με τον Κουραμπιέ πως δεν αξίζει ο κόπος, και σου εξήγησα και το λόγο για να είναι πιο κατανοητό
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 812847)
Τακη να ξερεις, εχουμε μπλεξει τα μπουτια μας, αλλος ξεκινησε το τοπικ, αλλος ρωτησε για τα κιτρικο, αλλος εδωσε ενα λινκ, εγω σε αλλον απαντησα(σαυτον που ρωτησε για κιτρικο), αλλος "παρεξηγηθηκε"(τροπος του λεγειν)(αυτος με το λινκ).χαχαχαχαχαχαχα

Εχεις δίκιο, αλλά δεν είναι κακό να εξηγούμε τους λόγους γιατί θα μπουν σε τσάμπα κόπο και κόστος, και προσωπικά τα έχω κάνει αυτά και τελικα έγινα υπέρμαχος της μπουκάλας, έχω αγοράσει και το καπάκι, και τη βαλβιδα που χάλασε σε 1 εβδομάδα και ξαναγορασα και άλλη και είδα και αποείδα , πήρα μπουκαλα και μανόμετρα και κοιμάμε ήσυχος.
-------------------------
Και για να σε ενημερώσω λίγο παραπάνω, και στη μέθοδο με τη ζάχαρη και τη μαγιά, αν μετά το τέλος (μετά τη βδομάδα ή τις 10 μέρες) προσθέσεις 1 κουταλάκι σόδα θα έχεις περίπου το ίδιο αποτέλεσμα που έχεις με τη σόδα και το ξύδι, και αν το κάνεις πρόσεχε γιατί εγώ ακόμα καθαρίζω τοίχους που κολλάνε (άσε τις παντοφλιές που έφαγα από τη σύζηγο)

Κουραμπιές 13-01-14 17:11

Λογικο ειναι να συμφωνεις μαζι μου, κουραμπιες ειμαι, ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο???

Συμφωνω μαζι σου γιαυτο εγραψα και το σεντονι για να μην υπαρχουν μπερδεματα.:D

Χαχαχχαχαα τωρα διαβασα και το τελευταιο σου. Καθως το διαβαζα ελεγα μεσα μου "τι λεει τι λεει???" προς το τελος ηρεμησα. Αν δεν ειναι αναφυκτικου το μπουκαλι, θα την πληρωσει ο τοιχος, αν ειναι, θα την πληρωσουν τα ψαρια.

Τάκης 13-01-14 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 812856)
Λογικο ειναι να συμφωνεις μαζι μου, κουραμπιες ειμαι, ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο???

:smt023 χαχαχαχ
Στο κουραμπιέ αντιστέκομαι, στα μελομακαρονα όχι
χαχαχχα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 812856)

Χαχαχχαχαα τωρα διαβασα και το τελευταιο σου. Καθως το διαβαζα ελεγα μεσα μου "τι λεει τι λεει???" προς το τελος ηρεμησα. Αν δεν ειναι αναφυκτικου το μπουκαλι, θα την πληρωσει ο τοιχος, αν ειναι, θα την πληρωσουν τα ψαρια.

Αναψυκτικού ήταν , και είχα και ένα τελευταίο μπουκάλι να μαζεύει τα υγρα που υπερχειλίζουν για να μη μπει υγρό στο ενυδρείο (την είχα ψιλιαστή πως αν γίνει στραβή να μη τη πληρώσουν τα ψάρια), αλλά έσκασαν τα σωληνάκια, και τότε τα πέταξα όλα και πήρα μπουκάλα και μανόμετρα

Κουραμπιές 13-01-14 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 812858)
:smt023 χαχαχαχ
Στο κουραμπιέ αντιστέκομαι, στα μελομακαρονα όχι
χαχαχχα
-------------------------

Αναψυκτικού ήταν , και είχα και ένα τελευταίο μπουκάλι να μαζεύει τα υγρα που υπερχειλίζουν για να μη μπει υγρό στο ενυδρείο (την είχα ψιλιαστή πως αν γίνει στραβή να μη τη πληρώσουν τα ψάρια), αλλά έσκασαν τα σωληνάκια, και τότε τα πέταξα όλα και πήρα μπουκάλα και μανόμετρα

Ωραια πραγματα. Χαχα. Και εγω στα μελομακαρονα με τιποτα μια απτα ιδια...:D:D

Stavros7 13-01-14 18:13

εχει γινει εδω ασχημο μπερδεμα,για κανενα λογο νομιζω. στην ουσια ολοι λενε μπουκαλα συμφωνω και εγω,αυτη την στιγμη δεν εχω κατι απο τα δυο ολη η ερωτηση μου ηταν απλα πια η διαφορα κιτρικο οξυ που λενε εκει και ποια η ελληνικη συνταγη,τακης εσενα γιατι εσκασε δεν καταλαβα,εβαλες παραπανω δωση?

Τάκης 13-01-14 19:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 812874)
εχει γινει εδω ασχημο μπερδεμα,για κανενα λογο νομιζω. στην ουσια ολοι λενε μπουκαλα συμφωνω και εγω,αυτη την στιγμη δεν εχω κατι απο τα δυο ολη η ερωτηση μου ηταν απλα πια η διαφορα κιτρικο οξυ που λενε εκει και ποια η ελληνικη συνταγη,τακης εσενα γιατι εσκασε δεν καταλαβα,εβαλες παραπανω δωση?

Εβαλα σόδα μετα από μια εβδομάδα, στο μίγμα μαγιά-ζάχαρη υπάρχει ζήμωση, όπως περίπου γίνεται με το κρασί (αν όχι ακριβώς), δημιουργείται διοξείδιο του άνθρακα και οινόπνευμα (και άλλα πολλά) και προφανώς και άλλα οξέα όπως το ξύδι, τα οξέα αυτά αντιδρούν με τη σόδα και παράγουν πάλι διοξείδιο του άνθρακα και διάφορα άλλα, αλλά αυτή η αντίδραση είναι πολύ πιο γρήγορη από ότι η ζύμωση και αυξάνεται η πίεση. Για τον ίδιο λόγο η προσθήκη σόδας στο μίγμα μαγιά-ζάχαρη έχει μεγαλύτερη διάρκεια, αλλά εκεί η αντίδραση είναι πιο αργή γιατί είναι αργή η ζύμωση και άρα αργή παραγωγή οινοπνεύματος και των άλλων οξέων.

tzetzos 13-01-14 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 812856)
ποιος αντιστεκεται στον κουραμπιε οεοοο??

η αλήθεια είναι ότι σπάνια βρίσκω να μου αρέσει μελομακάρονο όσο κουραμπιέδες...

και ναι το παραδέχομαι...στους κουραμπιέδες δε φέρνω καμία αντίσταση!!!

Stavros7 13-01-14 20:27

δηλαδη τακη την ζημωση με την σοδα δεν την αντεχει το μπουκαλι?

Τάκης 13-01-14 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 (Μήνυμα 812921)
δηλαδη τακη την ζημωση με την σοδα δεν την αντεχει το μπουκαλι?

Το μπουκάλι την αντέχει , σε εμένα και το καπάκι άντεξε, δεν άντεξαν τα σωληνάκια , βγήκε ένα σωληνάκι από το καπάκι και πετάχτηκε υγρό έξω, το καπάκι του μπουκαλιού το είχα φτιάξει με μπεκάκι από αυτόματο πότισμα
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...XKZlKqdyIsZdL8
όπως αυτό,
βγάζω το κόκκινο καπάκι, του κάνω μια τρύπα για να χαλάσω τη βελονοειδή που έχει από μέσα, ανοίγω στο καπάκι του αναψυκτικού μια τρύπα όσο το μαύρο με τις βόλτες, και βιδώνω από μέσα από το καπάκι του αναψυκτικού το κόκκινο καπάκι του μπεκ, βάζω και ενυδριακή σιλικόνη για καλύτερη μόνωση να μην έχω διαρροές, έτσι στο καπάκι του αναψυκτικού είναι το καρφί που έχει το μπεκ, στο καρφί βάζω το σωληνάκι για το CO2, από εκεί έφυγε το σωληνάκι, μετά βέβαια έβαλα ταιραπ
http://www.getatool.gr/media/catalog...l/elektron.jpg

αλλά το βαρέθηκα όλο αυτό με τα σορόπια και κάθε εβδομάδα να φτιάχνω μίγματα αλλά και να εχω το νου μου αν βγάζει φυσαλίδες ή όχι

plin 14-01-14 17:56

Πληροφοριακά, αν χρησιμοποιήσετε μαγιά σαμπάνιας (από το ebay, περίπου 1,5€ το φακελάκι) το μπουκάλι του 1,5lt κρατά για περισσότερο από ένα μήνα (με ρυθμό 1φυσ/2δευτ), η παραγωγή CO2 έχω την αίσθηση ότι είναι σταθερότερη με το χρόνο και, το σπουδαιότερο για εμένα, δεν επηρεάζεται από θερμοκρασιακές μεταβολές (δούλευε κανονικά στους 15°C θερμοκρασία δωματίου).
Όπως προαναφέρθηκε, και εγώ δεν ρίχνω σόδα στην αρχή, αλλά όταν η παραγωγή τείνει να μειωθεί. Μετά την προσθήκη σόδας η παραγωγή αυξάνεται. Έτσι κερδίζω αρκετές εβδομάδες χωρίς να αλλάξω το ζαχαρόζουμο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 812937)
Το μπουκάλι την αντέχει , σε εμένα και το καπάκι άντεξε, δεν άντεξαν τα σωληνάκια , βγήκε ένα σωληνάκι από το καπάκι και πετάχτηκε υγρό έξω, το καπάκι του μπουκαλιού το είχα φτιάξει με μπεκάκι από αυτόματο πότισμα

Μπορεί να θυμάμαι λάθος, αλλά θαρρώ ότι είχες αναφέρει ότι έκλεινες την παροχή του CO2 και το αποθήκευες στο μπουκάλι. Έτσι ήταν και γι' αυτό έσκασαν τα σωληνάκια;
Διαφορετικά θα ήθελα να μάθω, αν η παροχή ήταν ελεύθερη, πως ανέβηκε τόσο η πίεση. Το CO2 έχει μόνο να υπερνικήσει την πίεση της στήλης του νερού (το πολύ 60εκ νερό, ούτε το 1/3 της ατμοσφαιρικής). Είχε βουλώσει το σωληνάκι από κάτι; (π.χ. από βρωμιές; )


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02676 seconds with 11 queries