Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Κατασκευές με plexiglass, καπάκια φίλτρα και άλλα πολλά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74654)

pagokoftis 01-04-15 10:42

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Μια πλακίτσα είπα να κάνω κι εγώ σήμερα...
Καλό μήνα....
Μακαρι να ειχαμε ένα τέτοιο... Θα είχες οργιάσει πιστεύω :D :D :D

kostasagk 01-04-15 13:57

μπορεισ να κοψεις και με το κολητηρι κανει καλη δουλεια

pagokoftis 01-04-15 22:06

Δεν γίνονται χάλια μαύρα όμως οι άκρες?? Δεν είναι χρονοβόρο?? ΕΠίσης πρέπει να βγάζει τρελή μπόχα η οποία είναι και τοξικότατη... Δεν το έχω δοκιμάσει...

Τάκης 01-04-15 22:37

Δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο να το κόψεις με κολλητήρι, πολύ βαβούρα, καθυστέρηση και αισθητικά θα είναι άσχημο, ασε τη μυρωδιά καμμένου πλαστικού.
Παιδιά όποιος δεν μπορεί με δισκοπρίονο (δύσκολο να βρεθεί και ακριβό) το κοφτάκι (παπαγαλάκι) κάνει θαύματα, έχω κόψει πολλά μέτρα (μη πω χιλιόμετρα :) ). Εχω μάθει πλέον και κόβω κομμάτια για πλάκα

Τάκης 07-04-15 12:46

Μια συμβουλή για όσους θέλουν να φτιάξουν κάτι με πλεξιγκλάς και χρειαστεί να κολλήσουν κάποια κομμάτια.
Μη χρησιμοποιήσετε εποξική κόλλα 2 συστατικών.
Προχθές το Σ/Κ έβγαλα να καθαρίσω το φίλτρο που έχω στα συννεφάκια, είναι από τις πρώτες κατασκευές που είχα φτιάξει πριν από 2 χρόνια περίπου, σε ένα σημείο εξωτερικά, είχα χρησιμοποιήσει εποξική κόλλα 2 συστατικών για να γεμίσω κάποιο κενό που υπήρχε, η κόλλα είχε κιτρινίσει και έφυγε με το πρώτο άγγιγμα, προφανώς η κόλλα πολυμερίζεται με το φως και κάποια στιγμή φεύγει. Ευτυχώς δεν υπήρχε διαρροή και γέμισα το κενό για καλό και για κακό με κόλλα για σκληρά πλαστικά της Bisson, σε κανά 2 χρόνια θα μάθουμε αν και αυτή αντέχει :)
Ότι έχει κολληθεί με χλωροφόρμιο ή κόλλα για πλεξιγκλάς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, γιατί αυτά δεν είναι κόλλες αλλά διαλύτες, λιώνουν το πλεξιγκλάς και έτσι κολλάνε τα κομμάτια μεταξύ τους

delta66 23-04-15 11:40

Καλα.
Κατσε φτιαξε τιποτα, γιατι τα αμερικανακια πλουτιζουν κι εσυ κοιτας. :D
Παράθεση:

API Test Kit Organizer with 12ml sampling syringe - Aquarium Test Kit Organizer
EUR 27.04


http://www.aquatek.gr/rimages/albums...qua-misc-2.jpg

FREE SHIPPING (actually shipping is included in the price)
This is an acrylic and nylon test kit organizer designed to fit API Freshwater Master Test Kit, API Reef Master Test Kit, or API Marine Test Kit. In addition to holding the chemicals and tubes from the master test kit there is room for additional test tubes, a couple additional test reagents, and a TDS meter.

This organizer is not assembled to reduce the shipping cost but only requires a Phillips screw driver, fingers, and a few minutes assemble.

Features:
  • Holes under test tubes so they can dry when inserted inverted
  • Top is just below fill lines on test tubes for convenience.
  • Laminated Color comparison card slides in behind test tubes for easy comparison and storage.
  • Storage spot for TDS meter
  • Holds 9 reagent bottles
  • Holds 10 API test tubes
  • Comes with 12ml syringe for taking water samples and accurately filling tubes

NOTE: Test Kit chemicals, test tubes, laminated comparison card or TDS Meter NOT included.
I ship in Priority Mail box so you'll have it quickly - I'm not sure why Ebay lists delivery in 2 days - I've never known the USPS to be that reliable - but it will be shipped by Priority.

Τάκης 23-04-15 11:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 886459)
Καλα.
Κατσε φτιαξε τιποτα, γιατι τα αμερικανακια πλουτιζουν κι εσυ κοιτας. :D

:D:D:D:D
Για εμένα Σπύρο έχω φτιάξει εδώ και χρόνια, το έχεις δει.
Δεν μου ζήτησε κανεις να του φτιάξω .
Ετσι και με τα κουτιά για STC , έβαλα αγγελία πως μπορώ να φτιάξω και μόνο ένα παιδί μου ζήτησε :confused:

delta66 23-04-15 12:01

Βαλτα στο ebay αγορι μου :cool:

Τάκης 23-04-15 12:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 886463)
Βαλτα στο ebay αγορι μου :cool:

Μανούρα είναι βρε Σπύρο.
Και αυτά που υπάρχουν τώρα στο ebay είναι βιομηχανοπιημένα, δεν τα φτιάχνουν στο χέρι όπως εγώ ο μαζόχας

Κωστας Malawi 23-04-15 13:16

αφου τρωγεσαι με τα πλεξι δε μου φτιαχνεις ενα?

Τάκης 23-04-15 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886471)
αφου τρωγεσαι με τα πλεξι δε μου φτιαχνεις ενα?

:D:D:D:D:D
Πιο από όλα βρε Κώστα ; :D:D:D:D

Κωστας Malawi 23-04-15 13:19

stc 1000

Τάκης 23-04-15 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886475)
stc 1000

ο.κ.

kgf12345 23-04-15 14:39

συμφωνω για το ebay,θα πρεπε ναχεις βαλει ηδη:D

Τάκης 23-04-15 14:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 886485)
συμφωνω για το ebay,θα πρεπε ναχεις βαλει ηδη:D

:D:D:D:D
Βρε φωτιές μου ανάβετε τώρα ε :D:D:D:D:D

Κωστας Malawi 23-04-15 14:46

παρε ενα dremel και γινε plexiglass master:)

Τάκης 23-04-15 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886487)
παρε ενα dremel και γινε plexiglass master:)

Ετσι όπως πάει θα το χρειαστώ το dremel, αλλά σε λίγες περιπτώσεις χρεάζεται, με το dremel δεν μπορείς να κόψεις ευθεία.
Ενα τέτοιο πριονάκι θέλω να πάρω τώρα

http://www.luthier.gr/index.php?acti...ach=1254;image

kgf12345 23-04-15 14:53

στο ειπα,εγω θαχα βαλει.

Κωστας Malawi 23-04-15 14:54

βρε παρε απο ολα!!εγω αγοραζω εργαλεια κι ας μη μου χρειαζονται:D
ειναι μια αρωστια κι αυτο...

Τάκης 23-04-15 14:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 886490)
στο ειπα,εγω θαχα βαλει.

Δεν είναι τόσο απλό βρε Γιώργο, και θέλει και πολύ χρόνο


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886491)
βρε παρε απο ολα!!εγω αγοραζω εργαλεια κι ας μη μου χρειαζονται:grin:
ειναι μια αρωστια κι αυτο...

Το ξέρω Κώστα, μεγάλη αρώστεια, η γυναίκα μου δεν με αφήνει να πάω στο Praktiker, όταν πάω όλο και κάτι θα φορτώσω

Κωστας Malawi 23-04-15 15:03

αρα δεν ειμαι ο μονος..και νομιζα οτι κατι εχω:p
συνολικα εχω δωσει περιπου 5000 ευρω σε εργαλεια.και λογο δουλειας φυσικα..
αλλα οπως λες,αμα παω πρακτικερ η λερο'υ' φροντισω να μη φυγω ποτε με αδεια χερια:D
παντως αν χρειαστεις κατι σφυρα..ηλεκτροκοληση inverter,dremel,κρουστικα η επαναφορτιζομενα κλπ....

Τάκης 23-04-15 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886494)
αρα δεν ειμαι ο μονος..και νομιζα οτι κατι εχω:p
συνολικα εχω δωσει περιπου 5000 ευρω σε εργαλεια.και λογο δουλειας φυσικα..
αλλα οπως λες,αμα παω πρακτικερ η λερο'υ' φροντισω να μη φυγω ποτε με αδεια χερια:D
παντως αν χρειαστεις κατι σφυρα..ηλεκτροκοληση inverter,dremel,κρουστικα η επαναφορτιζομενα κλπ....

Και εγώ σχεδόν από όλα έχω, και ηλεκτροκόλληση αλλά χαλκού , έτοιμος ήμουνα για ηλεκτρονική και με σταμάτησε η γυναίκα, έτσι και αλλιώς σπάνια κολλάω, dremel όντως δεν έχω πάρει, και ζαχάρωνα ένα που είχε φέρει το Lidl.
Και να σκεφτείς πριν 4-5 χρόνια που μου πήρε φωτιά η αποθήκη μου κάηκε άλλη μία ηλεκτροκόλληση, ένας μεγάλος τροχός Steyer, 2 δραπανοκατσάβιδα μπαταρίας , ένα φυσερό που ρουφάει τα φύλλα και μία σκούπα ηλεκτρική νερού που τώρα κάνει 3.000 Ευρώ, μαζί με τα χαλιά και τα μαξιλάρια που κάηκαν έπαθα ζημιά πάνω από 10.000 Ευρώ

Κωστας Malawi 23-04-15 15:19

πω τι ειπες τωρα??μεγαλη ζημια..δυστυχως κι αυτα συμβαινουν:(
παντως καλυτερα που δεν πηρες το dremel του lidl..το εκανε το λαθος ενας γνωστος μου..

Τάκης 23-04-15 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 886499)
π
παντως καλυτερα που δεν πηρες το dremel του lidl..το εκανε το λαθος ενας γνωστος μου..

Είναι τόσο χάλια ; Να μη το πάρω δηλαδή αν το ξαναβάλει ε

Κωστας Malawi 23-04-15 15:24

για κανενα λογο.ουτε αν το βαλουν 1 ευρω.πετα το καλυτερα..
χαλαει και μονο που το κοιτας..δες ebay καλυτερα.εχει πολυ καλες τιμες.και εξαρτηματα αγοραζεις μονο αυτα που χρειαζεσαι απο εδω οπως δισκους,ανταπτορες κλπ..

stanisalus18 23-04-15 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 886501)
Είναι τόσο χάλια ; Να μη το πάρω δηλαδή αν το ξαναβάλει ε

ουτε εγω νομιζω οτι θα στο προτεινα, το ειχε παρει ενας φιλος μου και το δουλευε σχεδον καθε μερα στη σχολη, δεν αντεχε για πολυ ωρα, καιγοταν μετα απο συνεχη χρηση και αν θυμαμαι καλα επεφτε σε αποδοση. οποτε και το αφηνε να κρυωσει για να το ξαναδουλεψει. βεβαια δεν μπορω να πω οτι ειναι καλυτερο απο το γνησιο Dremel, αυτο δεν το ειχε ετσι ωστε να το συγκρινουμε σε πραγματικες συνθηκες. ο δασκαλος μας απο την αλλη τα ειχε σε μεγαλη εκτιμηση τα εργαλεια απο το LIDL κι ας ειχε απο τα επωνυμα εργαλεια, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο. λεω τωρα μηπως μπορω να βοηθησω εδω μιας και κατι εχω δει.

kgf12345 23-04-15 19:29

τα Parkside σε γενικες γραμμες για φτηνα,ειναι καλα εργαλεια.μαλιστα καποια δραπανα κλπ εχουν και τσοκ μεγαλων εταιρειων κλπ.
για φτηνα ειναι καλα.ισως πολυ καλα αν υπολογισεις και την εγγυηση για 3 χρονια που εχουνε και η οποια πραγματι σε καλυπτει(δοκιμασμενα).
ειναι καλες προτασεις γενικα(για τα λεφτα τους).

δυστυχως καποια ειναι μουφες,οπως αυτο το πολυεργαλειο:D
δεν εχω δοκιμασει το 12βολτο με το ξεχωριστο τροφοδοτικο,αλλα το επαναφορτιζομενο ηταν αστα να πανε:D

τακη αν σκεφτεσαι για τετοιο μονο Dremel η proxxon.
τα υπολοιπα ειναι πεταμενα λεφτα νομιζω.
κανεις δουλεια μεν,αλλα σαν αυτα,δεν...
του Dremel του εχω πιει το αιμα 6-7 χρονια και ακομα δεν εχω αλλαξει καρβουνα στο μοτερ.
φιλος με Proxxon το ιδιο.
μαλιστα τα proxxon ειναι και πιο "βαρια" εργαλεια και δεν εχουν τοση πλαστικουρα οπως τα Dremel.


δυστυχως δεν προλαβα ενα καθετο δραπανο που ειχανε στα lidl πριν κανα 2 μηνες,θα το χρησιμοποιουσα τωρα.
βρηκαν και την εβαλαν την προσφορα λιγο πριν πιασω δουλεια:rolleyes:

Michali[s] 23-04-15 19:45

Τακη, εννοειται κατι τετοιο το παιζεις ebay. Περνα και απο etsy να δεις τι παιζει.
Εχω δει να πουλανε εκει κουτσουρα ( ναι κουτσουρα ) σκαλισμενα για να καθεται πανω iphone ( ΜΟΝΟ iphone ) 80 και 90 ευρω.

Ρε παιδια εγω το dremel δεν το χαρηκα, χαλασμενο το πηρα ( δουλεψε 10 λεπτα ), χαλασμενο το πηρα πισω απο την αντιπροσωπια, χαλασμενο εμεινε αφου γιναμε οικογενια με την αντιπροσωπια, ακομα χαλασμενο ειναι.. γενικα, απο την αντιπροσωπια ( bosch αν θυμαμαι καλα ) και το προιον δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος.

Βεβαια αν και με πατεντες ακομα με αυτο τρυπαω πλακετες.

Τάκης 23-04-15 19:47

Κάποια στιγμή τότε θα πάρω το αυθεντικό Dremel.
Τώρα κοίταζα και τα proxxon

Κωστας Malawi 23-04-15 19:52

εμενα το προξον δουλευει χρονια και δεν καταλαβενει τιποτα.με αυτο τρυπησα το καπακι του ενυδρειου για να βαλω τα ανεμηστιρια.ουτε να ζεσταθει ουτε τιποτα..λιγο θορυβωθες ειναι αλλα τη δουλεια του την κανει καλα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03206 seconds with 11 queries