Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Φωτισμός - Θέση Λαμπτήρων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89347)

Fighter 23-12-15 11:21

Φωτισμός - Θέση Λαμπτήρων
 
Καλημέρα σας,
ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση....θέλω να στήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο 120 λίτρων με δίσκους...
Σχετικά με το φωτισμό έχω μια λάμπα tropical της JBL / 25 watt (4000K) , και μια Grolux 18 watt...
To πρόβλημα μου είναι ότι στο καπάκι του ενυδρείου έχω μόνο την 25 watt, ενώ τη grolux σκέφτομαι να την βάλω έξω από το ενυδρείο και στο ύψος του βυθού....δηλάδη ο φωτισμός θα είναι απο κάτω προς τα πάνω....κάτι τετοιο θα μου δημιουργήσει προβλήματα??

Υ.Γ. όλο αυτό γίνεται γιατί δεν βρίσκω τρόπο να χωρέσω τη Grolux στο καπάκι...:mad:
Υ.Γ. 2 Να σημειώσω πως θα μπεί και co2, και έχει ήδη μπει υπόστρωμα με λίπασμα της JBL

johnpecn` 23-12-15 12:12

Πρόβλημα δεν θα σου δημιουργήσει αλλα μαλλον θα παει τζαμπα η λαμπα, δεν βάζεις μια φωτο το καπακι να το δούμε;

Το πιο σημαντικό ομως ειναι οτι δίσκοι ΔΕΝ μπαίνουν σε 120 λιτρα.

Τάκης 23-12-15 12:14

Φίλε μου ξεκινάς λάθος
σε 120 λιτρα δεν μπορεις να βάλεις δισκους, μερικα κοπαδοψαρα μόνο, ειναι πολύ λίγα τα λίτρα σου για δισκους.
Απο εκει και πέρα πας για μετατροπή στο καπακι, προσθηκες κλπ, αν δεν χωράνε πας για DIY κατασκευη με LED
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 911827)

Το πιο σημαντικό ομως ειναι οτι δίσκοι ΔΕΝ μπαίνουν σε 120 λιτρα.

Με πρόλαβε ο johnpecn` :)

Fighter 23-12-15 13:02

Για ένα ζεύγος σκεφτόμουν...να το αποκλείσω??:smt120

Skydiver 23-12-15 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fighter (Μήνυμα 911836)
Για ένα ζεύγος σκεφτόμουν...να το αποκλείσω??:smt120

Απ' όσο γνωρίζω οι δίσκοι πρέπει να μπαίνουν σε μία ομάδα των 8+. Ιδανικά ενυδρεία είναι 400+ λίτρα και να έχουν ύψος το λιγότερο 50. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν οι γνώστες του είδους. :p
Τώρα για το φωτισμό σου. Πάνω κάτω μπορώ να καταλάβω πως είναι το καπάκι σου και τι πρόβλημα έχεις. Την λύση που προτείνεις απλά ξέχνα την γιατί το μόνο που θα καταφέρεις είναι να καίς τσάμπα ρεύμα μιας και η λάμπα εκεί δεν θα κάνει απολύτως τίποτα. Ίσως να δημιουργεί πρόβλημα και σε κάποια φυτά γιατί δεν θα ξέρουν προς τα που να στρέψουν τα φύλλα τους. :smt017
Η προτάσεις οι δικές μου είναι:
  1. Να πάρεις ένα ενυδρείο κατάλληλο για δίσκους αν επιμένεις να ασχοληθείς με τα εν λόγω ψάρια όπου εκεί πιθανότατα θα μπορέσεις να παίξεις κάπως διαφορετικά με τον φωτισμό σου.
  2. Να φτιάξεις ένα νέο καπάκι όπου θα μπορείς να τοποθετήσεις ικανό φωτισμό για τα φυτά σου. Ο φωτισμός που έγραψες πριν, ακόμη και με την δεύτερη λάμπα τοποθετημένη στο καπάκι είναι ιδιαίτερα χαμηλός. Θα μπορείς να βάλεις φυτά χαμηλών απαιτήσεων μόνο. Σε αυτή την περίπτωση το CO2 που λες, είναι περιττό και δεν θα σου χρειάζεται.

Fighter 23-12-15 14:05

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
οποτε θα επισκευτώ έναν ηλεκτρολόγο να βρούμε τρόπο να προσαρμόσουμε μια 2η λάμπα 25 watt στο καπάκι...μετά θα υπάρχουν 50 watt σε 120 λιτρα...
είναι 0,42 watt/λίτρο...νομίζω σε συνδιασμό με το co2 και το υπόστρωμα θα είναι οκ για μεσαίων απαιτήσεων φυτά...
Βασικά αυτό που θέλω να καταφέρω είναι καποια είδος "χαλιού"-γρασιδι....ειδικά στο μπροστινό μέρος...

Υ.Γ. Για 2η λάμπα σε περίπτωση που τοποθετηθεί θα προτείνατε την grolux ή κάποια άλλη?? (θα ήθελα η αλήθεια είναι κάποιο φωτισμό που να τονίζει τα χρώματα)

platy 23-12-15 14:16

co2 θα βάλλεις DIY ή συστημα αγοραστό?

Το καπακι απο πιο ενυδρείο ειναι και δεν παίρνει μετατροπη?.

Τα υπολοιπα περι λίτρων κ δισκων στα είπαν ηδη...

στα 120 λιτρα κανεις ενα πολυ ωραίο φυτεμενο παντως...

και να ξερεις οτι περι γρασιδιών και τετοια,σημαντικό ρόλο παιζει και το υψος του ενυδρειου η αποσταση δηλαδη αναμεσα στις λάμπες και στον πυθμένα ,το φάσμα κλπ κλπ για την σωστή αναπτυξη των φυτών..

Στην παρουσα φάση με φυτα μετριων απαιτήσεων θα εισαι οκ

Skydiver 23-12-15 14:26

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fighter (Μήνυμα 911841)
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας...
οποτε θα επισκευτώ έναν ηλεκτρολόγο να βρούμε τρόπο να προσαρμόσουμε μια 2η λάμπα 25 watt στο καπάκι...μετά θα υπάρχουν 50 watt σε 120 λιτρα...
είναι 0,42 watt/λίτρο...νομίζω σε συνδιασμό με το co2 και το υπόστρωμα θα είναι οκ για μεσαίων απαιτήσεων φυτά...
Βασικά αυτό που θέλω να καταφέρω είναι καποια είδος "χαλιού"-γρασιδι....ειδικά στο μπροστινό μέρος...

Υ.Γ. Για 2η λάμπα σε περίπτωση που τοποθετηθεί θα προτείνατε την grolux ή κάποια άλλη?? (θα ήθελα η αλήθεια είναι κάποιο φωτισμό που να τονίζει τα χρώματα)

Ο φωτισμός αυτός θα είναι πολύ χαμηλός για φυτά μεσαίων απαιτήσεων αλλά και τα πιο εύκολα γρασιδάκια. Για τα φυτά ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ για τα γρασίδια.
Εγώ προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την Sera Color Plant.
Θα σου πρότεινα, να κοιτάξεις να βγάλεις ένα φωτισμό 0,6 - 0,9 w/l αφού έχεις σκοπό να ασχοληθείς με φυτά μεσαίων απαιτήσεων και ιδιαίτερα με γρασίδια.

Fighter 23-12-15 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 911842)
co2 θα βάλλεις DIY ή συστημα αγοραστό?

Το καπακι απο πιο ενυδρείο ειναι και δεν παίρνει μετατροπη?.

Τα υπολοιπα περι λίτρων κ δισκων στα είπαν ηδη...

στα 120 λιτρα κανεις ενα πολυ ωραίο φυτεμενο παντως...

και να ξερεις οτι περι γρασιδιών και τετοια,σημαντικό ρόλο παιζει και το υψος του ενυδρειου η αποσταση δηλαδη αναμεσα στις λάμπες και στον πυθμένα ,το φάσμα κλπ κλπ για την σωστή αναπτυξη των φυτών..

Στην παρουσα φάση με φυτα μετριων απαιτήσεων θα εισαι οκ

Co 2 με μπουκάλα όχι DIY...
To ύψος είναι 46cm...αλλα με υποστρωμα και χαλικι..έχει κατέβει γύρω στα 40cm....

Παράθεση:

Ο φωτισμός αυτός θα είναι πολύ χαμηλός για φυτά μεσαίων απαιτήσεων αλλά και τα πιο εύκολα γρασιδάκια. Για τα φυτά ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ για τα γρασίδια.
Εγώ προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με την Sera Color Plant.
Θα σου πρότεινα, να κοιτάξεις να βγάλεις ένα φωτισμό 0,6 - 0,9 w/l αφού έχεις σκοπό να ασχοληθείς με φυτά μεσαίων απαιτήσεων και ιδιαίτερα με γρασίδια.
Από το λινκ είδα ότι η λάμπες Τ5 βγάζουν περισσότερα watt στα αντίστοιχα μήκη σε σχέση με τις T8..oπότε αν καταφέρω να εισάγω 2η στο καπάκι θα προτιμήσω Τ5..

Τάκης 23-12-15 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fighter (Μήνυμα 911846)
Co 2 με μπουκάλα όχι DIY...
To ύψος είναι 46cm...αλλα με υποστρωμα και χαλικι..έχει κατέβει γύρω στα 40cm....

Ιδανικο υψος για φυτεμενο, αλλά ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ

Skydiver 23-12-15 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fighter (Μήνυμα 911846)
Από το λινκ είδα ότι η λάμπες Τ5 βγάζουν περισσότερα watt στα αντίστοιχα μήκη σε σχέση με τις T8..oπότε αν καταφέρω να εισάγω 2η στο καπάκι θα προτιμήσω Τ5..

Όπως σου είπα και πιο πριν, πρέπει να κινηθείς σε φωτισμό άνω του 0,6w/l για να έχεις επιτυχία σε αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις. :smt102

stav 24-12-15 04:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 911850)
Ιδανικο υψος για φυτεμενο, αλλά ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ

Αρχισες να επιρρεαζεσαι απο τον Discus fan:)

Τάκης 24-12-15 07:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 911935)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 911850)
Ιδανικο υψος για φυτεμενο, αλλά ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ

Αρχισες να επιρρεαζεσαι απο τον Discus fan:)

Μα δεν το ξέρεις ; Άμα κάτσεις με στραβό αλληθωρίζεις :D

Fighter 24-12-15 11:04

Ακολουθώντας πιστά τις συμβουλές σας, ενημερώνω πως το καπάκι ήδη τροποποιήθηκε με λάμπες Τ5...είμαστε πλέον στο 0,6 watt/λίτρο...

Προέκυψε όμως κάποιο άλλο πρόβλημα...καθώς η μπουκάλα διοξειδίου που έχω είναι μικρή (500ml) και πήγα σήμερα να την γεμίσω στην Οlympia, όπου μου είπαν ότι δε μπορούν να την αναγομώσουν επειδή έχει διαφορετική βαλβίδα...ξέρετε που μπορώ να την γεμίσω??

johnpecn` 24-12-15 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fighter (Μήνυμα 911944)
Ακολουθώντας πιστά τις συμβουλές σας, ενημερώνω πως το καπάκι ήδη τροποποιήθηκε με λάμπες Τ5...είμαστε πλέον στο 0,6 watt/λίτρο...

Προέκυψε όμως κάποιο άλλο πρόβλημα...καθώς η μπουκάλα διοξειδίου που έχω είναι μικρή (500ml) και πήγα σήμερα να την γεμίσω στην Οlympia, όπου μου είπαν ότι δε μπορούν να την αναγομώσουν επειδή έχει διαφορετική βαλβίδα...ξέρετε που μπορώ να την γεμίσω??

Δοκίμασε στο revival στην Πειραιώς,μοσχάτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02265 seconds with 11 queries