Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ερώτηση σχετικά με ΝΟ3 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72711)

Netrino 25-06-13 14:44

Ερώτηση σχετικά με ΝΟ3
 
Τις τελευταιές δύο εβδομάδες μετράω στο ενυδρείο μου μηδενικά τελείως νιτρικά(το υγρό είναι πιο κίτρινο και απο το 0 να φανταστήτε).Η αλήθεια είναι πώς έχω βάλει αρκετά φυτά και σε σχέση με την αμμωνία που βγάζουν τα ψαράκια κ η τροφή,δν νομίζω να είναι αρκετή οσον αφορά την διάσπαση.Πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ οτι τα φυτά θα κλατάρουν?ρίχνω και λίγο flourish μια φορά τον μήνα,να αυξήσω την τακτικότητα???

neos 25-06-13 16:22

Οι μηδενικές τιμές ΝΟ3 δεν είναι εντελώς απίθανες αλλά για να ισχύουν θα πρέπει να έχεις πραγματικά μεγάλη φυτομάζα (φουλ φυτεμένο με γρήγορης ανάπτυξης φυτά) και ελάχιστη ιχθυοφόρτιση.
Αν χρησιμοποιείς τα γνωστά υγρά τεστ της ΑΡΙ, λάβε υπόψη σου ότι χρειάζονται πολύ καλή ανακίνηση (περισσότερη από τη μίνιμουμ που αναφέρουν στις οδηγίες) γιατί διαφορετικά μπορεί να σε οδηγήσουν σε πλασματικές μετρήσεις.
Αν οι μετρήσεις είναι πραγματικές (μηδενικές) μπορείς να προσθέσεις άζωτο με diy λίπασμα. Κάνε αναζήτηση στο φόρουμ για KNO4 και θα βρεις πολύ πληροφορία.

Netrino 25-06-13 16:26

Της api χρησημοποιώ,με ένα λεπτό ανακίνηση το καθένα πριν την χρήση,λες και κάνω φραπε!Αυτό ακριβώς ανέφερα έχω ένα κάρο ευκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης με λίγα ζωντανά!θα το ψάξω αυτο που πρότινες!Θα ήθελα όμως και άλλες γνώμες(χωρις παρεξήγηση)

plin 25-06-13 18:58

Και εγώ έχω πολύ φυτομάζα. 'Οταν είχα μικρή ιχθυοφόρτηση μέτραγα 0 NO3 με το υγρό τεστ της Sera. Τώρα που ανέβασα σημαντικά την ιχθυοφόρτηση μετρώ συνήθως μέχρι 10ppm, και μερικές φορές, ακόμα και τώρα, 0 ppm! Αυτά που αναφέρει ο φίλος neos παραπάνω είναι αλήθεια!
Αναγκάζομαι λοιπόν να συμπληρώσω νιτρικά με λίπασμα. Προσπαθώ να τα έχω λίγο περισσότερο από 10ppm. Πάντως, για φυτεμένα, πολύ προτείνουν τα 20ppm.

Netrino 25-06-13 19:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plin (Μήνυμα 774355)
Και εγώ έχω πολύ φυτομάζα. 'Οταν είχα μικρή ιχθυοφόρτηση μέτραγα 0 NO3 με το υγρό τεστ της Sera. Τώρα που ανέβασα σημαντικά την ιχθυοφόρτηση μετρώ συνήθως μέχρι 10ppm, και μερικές φορές, ακόμα και τώρα, 0 ppm! Αυτά που αναφέρει ο φίλος neos παραπάνω είναι αλήθεια!
Αναγκάζομαι λοιπόν να συμπληρώσω νιτρικά με λίπασμα. Προσπαθώ να τα έχω λίγο περισσότερο από 10ppm. Πάντως, για φυτεμένα, πολύ προτείνουν τα 20ppm.

Δεν αμφιβάλω για την εγκυρότητα του φίλου!τι λιπάσματα συμπλήρωνεις???

plin 25-06-13 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 774356)
τι λιπάσματα συμπλήρωνεις???

Για το ΝΟ3 Seachem nitro.

thanasis76 25-06-13 21:34

το ενυδρειο ποσο καιρο τρεχει??? εκανες τιποτα αλλαγες???
ποσα λιτρα ειναι?
τι ψαρια εχει μεσα??
τι φυτα και ποσα...??

Netrino 25-06-13 23:07

Το ενυδρείο με το συγκεκριμένο setup τρέχει γύρο στα 4 χρονάκια!Λίτρα 100 περίπου ίσως λίγο παραπάνω(Δεν το έχω υπολογίσει ποτέ ακριβια)!7 καρδηνάλιους 7 ροδόστομους 1 σκαλάρι μικρό(για δώσιμο).
φυτά: 1 ανουμπια(πάει για φόυντο μάλλον,δν μεγαλώνει),hygrophila corymbosa 2,hygrophila polysperma καμια 10αρια,valisneria καμιά 10αρια πάλι,egeria densa κάποιοι θαμνοι δν μπορώ να τα μετρησω,και λίγο Java fern που περιμένω να μεγαλώσει αλλά δν το βλέπω,heteranthera zosterifolia 4 ρίζες,limnophila sessiflora 4ρίζες!p.h 6.8 T.27!!

thanasis76 25-06-13 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 774416)
Το ενυδρείο με το συγκεκριμένο setup τρέχει γύρο στα 4 χρονάκια!Λίτρα 100 περίπου ίσως λίγο παραπάνω(Δεν το έχω υπολογίσει ποτέ ακριβια)!7 καρδηνάλιους 7 ροδόστομους 1 σκαλάρι μικρό(για δώσιμο).
φυτά: 1 ανουμπια(πάει για φόυντο μάλλον,δν μεγαλώνει),hygrophila corymbosa 2,hygrophila polysperma καμια 10αρια,valisneria καμιά 10αρια πάλι,egeria densa κάποιοι θαμνοι δν μπορώ να τα μετρησω,και λίγο Java fern που περιμένω να μεγαλώσει αλλά δν το βλέπω,heteranthera zosterifolia 4 ρίζες,limnophila sessiflora 4ρίζες!p.h 6.8 T.27!!

ολα μια χαρα φενονται. αλλα λογικα λιγα ΝΟ3 θα επρεπε να εχεις... αν οι μετρησεις σου ειναι ολες οκ, τοτε συνεχιζεις, χωρις αγχος...

Netrino 26-06-13 00:00

Μετρήσεις είναι όλες μια χαρά!!!μόνο τα νιτρικά είναι 0...θα αυξήσω λιγάκι το ταίσμα μπας βα ανεβάσω λίγο την αμμωνία και έτσι τα νιτρικά!!

Qbrain 26-06-13 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 774425)
Μετρήσεις είναι όλες μια χαρά!!!μόνο τα νιτρικά είναι 0...θα αυξήσω λιγάκι το ταίσμα μπας βα ανεβάσω λίγο την αμμωνία και έτσι τα νιτρικά!!

εγω πάντως στο 220 που εχω το ιδιο πρόβλημα δεν έχω καταφέρει να αυξήσω τα no3 με το τάισμα

Netrino 26-06-13 16:29

Ο χρόνος θα δείξει!!!Αλλιώς με βλέπω με το nitrogen αγκαλιά!!

kgf12345 26-06-13 19:14

ποσο ταιζεις;

Netrino 26-06-13 20:21

Τρεις φορές την ημέρα..2 flakes και το βραδυ κατεψυγμένα αιματοσκουλικα!!!Και κάθε κυριακή νυστία!

kgf12345 27-06-13 00:48

δε δοκιμαζεις κ με αλλο τεστ για καλο κ για κακο;

Qbrain 27-06-13 09:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 774599)
δε δοκιμαζεις κ με αλλο τεστ για καλο κ για κακο;

και γω ταιζω 3-4 φόρες την ήμερα, και το τεστ μου μεσα εχει τεστ επαλήθευσης του τεστ!
αλλα παράλληλα μετράω και στα αλλα 2 ενυδρεία και περνώ φυσιολογικές μετρήσεις

Netrino 27-06-13 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 774599)
δε δοκιμαζεις κ με αλλο τεστ για καλο κ για κακο;

Της API είναι,λές να μην είναι καλα?Θα ξανακάνω σήμερα!!!!

panik 27-06-13 11:02

Η ΑΡΙ ειναι καλη εταιρεια αλλα υπαρχει παντα η περιπτωση καποιοα παρτιδα να μην ειναι σωστη ή απο κακες συνθηκες αποθηκευσης να χαλασει νωριτερα το υγρο.
Οσο ποιο κοντα στην ημερομηνια ληξης ειναι τοσο περισσοτερες οι πιθανοτητες σφαλματος. Μου εχει συμβει και ξερω.

Netrino 27-06-13 11:16

τα δικά μου είναι καινούρια,το 2017 λήγουν!!!

kgf12345 27-06-13 11:48

δεν ειναι απαραιτητο οτι ειναι χαλασμενο το τεστ.απλα για σιγουρια το λεω.παντως αν τα φυτα σου δεν εχουν προβλημα οπως ειναι τωρα,με τη ρουτινα κ το ταισμα που κανεις,εγω δεν θα αλλαζα τιποτα.το οτι ειναι μηδεν τα νιτρικα δε σημαινει απαραιτητα οτι θα εχουν προβλημα.μπορει ναχεις πετυχει την τελεια ισορροπια για το ενυδρειο σου.
αν τρεχει καιρο ετσι κ τα φυτα πανε καλα,εγω θα το αφηνα ετσι κ δε θα αλλαζα κατι ουτε στο ταισμα ουτε πουθενα,μεχρι να προκυψει προβλημα.

Alex_Salonica 27-06-13 13:15

Το ότι έχεις 0 νιτρικά δεν είναι απαραίτητα κακό από τη στιγμή που τα φυτά σου δεν παρουσιάζουν πρόβλημα.

Αν παρ'όλα αυτά θέλεις να αποκτήσεις νιτρικά μπορείς να μειώσεις τη συχνότητα αλλαγών νερού ή να βγάλεις τα "σφουγγάρια" νιτρικών όπως είναι το egeria densa.

delta66 27-06-13 13:33

Δεν αναφερεις ομως οτι με τη μειωση των αλλαγων, μαζι με την αλλαγη στην παραμετρο των νιτρικων θα υπαρξουν και αλλαγες σε αλλες παραμετρους του νερου.

Netrino 27-06-13 15:25

Την Ρουτίνα στις αλλαγές δν την αλλάζω για τον λόγο που είπε ο σπυρος!Σήμερα μέτρησα 5ppm αρα καλά πάμε αν σκεφτώ πως κάθε κυριακή αλλάζω νερό!!

Kostas12 27-06-13 15:37

Η ρουτίνα στις αλλαγές νερού είναι πολύ βασικό σε ένα ενυδρείο, έτσι ώστε οι διάφοροι παράμετροι να είναι σταθεροί καλά κάνεις και δεν την αλλάζεις.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02318 seconds with 11 queries