Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Θεμα με pH (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61960)

Vangelis21 30-04-12 10:28

Θεμα με pH
 
Παιδια εχω 3 ηδη αφρικανων (σιανοχρωμις, μιλομο, λαμπιντο) οι οποιες χρειαζονται υψηλο πεχα. Σωστα; Μετραω με υγρα της ΑΠΙ και το pH μου βγαζει 7.6 ενω το high range pH 7.4. Τι ισχυει; Πρεπει να το ανεβασω ; Τι μπορω να κανω ευκολα και γρηγορα και ανεξοδα;

Εχω πετρες αγνωστο αν ειναι ασβεστολιθικες, χαλαζιακη αμμο, λιγο μπαμπου. Ευχαριστω

snakepanos 30-04-12 10:34

Δεν νομίζω να εχεις προβλημα ,αφου το ph σου ειναι πανω απο 7,5.
Και εγω τα λαμπιντο τα εχω σε 7,6 και ειναι μια χαρα..
Αμα θελεις να το ανεβασεις και αλλο βαλε καμια πετρα ασβελ, παραπάνω

Κλεόβουλος 30-04-12 10:40

Όπως τα λέει ο Πάνος.
Αλλά αν θέλεις να ανεβάσεις λίγο την τιμή
σταδιακή προσθήκη μαγειρικής σόδας (πάντα μετρήσεις πριν και μετά την προσθήκη)
μέχρι να βρεις την απαραίτητη ποσότητα που πρέπει να προσθέτεις για να πιάσεις την επιθυμητή τιμή. Προσοχή, όχι απότομες αυξομειώσεις.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=6988

Vangelis21 30-04-12 11:00

Απλα μαγειρικη σοδα δηλαδη; Αν μεινω οπως ειμαι ειμαι οκ;
-------------------------
Ααα νιτρικα εχω 5-10 περιπου. Καλα ειναι η ειναι λιγα;

snakepanos 30-04-12 11:04

Ο Κλεοβουλος σου λεει αμα θελεις να ανεβασεις την τιμη βαλε σοδα ,,και ετσι καλα εισαι.
Οσω για τα νιτρικα εχεις φυτα μεσα στο ενυδρειο σου ???

Κλεόβουλος 30-04-12 11:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 666615)
Απλα μαγειρικη σοδα δηλαδη; Ναι Αν μεινω οπως ειμαι ειμαι οκ;δεν υπάρχει πρόβλημα στα ψάρια αναπαραγωγής.
Ξανα-επισημαίνω: οποιαδήποτε αλλαγή στο Ph πρέπει να γίνεται πολύ προσεκτικά και σταδιακά (η κλίμακα μέτρησης του είναι λογαριθμική και η αύξηση ενός βαθμού σημαίνει 10 φορές περισσότερο ;))
-------------------------
Ααα νιτρικα εχω 5-10 περιπου. Καλα ειναι η ειναι λιγα;

Λογικά είναι. Τα νιτρικά τα μειώνεις με τις αλλαγές νερού.

Vangelis21 30-04-12 11:15

Γιατι να τα μειωσω; Αν εχω διαβασει σωστα μεχρι και 40 ειναι νορμαλ και λογικο ειναι 10+. Λαθος κανω;

Παιδια αν ξερετε κανεναν να ενδιαφερετε για την σιανοχρομις και την μιλομο βοηθηστε για να τις δωσω καπου

delta66 01-05-12 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 666621)
Ξανα-επισημαίνω: οποιαδήποτε αλλαγή στο Ph πρέπει να γίνεται πολύ προσεκτικά και σταδιακά (η κλίμακα μέτρησης του είναι λογαριθμική και η αύξηση ενός βαθμού σημαίνει 10 φορές περισσότερο :wink:)

Ετσι :smt023
Μια διαφορά pH 1 βαθμού, πχ από 6.0 σε 7.0, κανει το νερό 10 φορές πιό αλκαλικό, και 100 φορές πιό αλκαλικό από 6.0 σε 8.0

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 666622)
Γιατι να τα μειωσω; Αν εχω διαβασει σωστα μεχρι και 40 ειναι νορμαλ και λογικο ειναι 10+. Λαθος κανω;

Γιατι παντα περα απο το καλο, υπαρχει το καλυτερο.
Το υψος των ανεκτων νιτρικων παιζει απο ψαρι σε ψαρι, οπως και απο ηλικια σε ηλικια (πχ στο γονο θελουμε μηδεν)
Υπογραμμιζω το ανεκτων".
Το καλυτερο για ολα τα ψαρια, οπως και για τον ανθρωπο, ειναι το ΜΗΔΕΝ.
Κανε αναζητηση Google για nitrate poisoning.

Vangelis21 01-05-12 20:51

δηλαδη θελουμε τα νιτρικα μηδεν? μα αυτο απο οσο εχω ακουσει συμβαινει μονο κατα το στρωσιμο ή στα φουλ φυτεμενα ενυδρεια. ολοι οι αλλοι δηλητηριαζουμε τα ψαρακια δηλαδη?

delta66 01-05-12 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 (Μήνυμα 666921)
δηλαδη θελουμε τα νιτρικα μηδεν? μα αυτο απο οσο εχω ακουσει συμβαινει μονο κατα το στρωσιμο ή στα φουλ φυτεμενα ενυδρεια. ολοι οι αλλοι δηλητηριαζουμε τα ψαρακια δηλαδη?

Αργα αλλα σταθερα :cool:

"Κατα στο στρωσιμο" γιατι και πως?
Στα "φαουλ φυτεμενα", πολλοι βαζουν φουλ νιτρικα σε λιπασμα για να πάραμεινουν φουλ φυτεμενα και ειναι μια η αλλη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01558 seconds with 11 queries