Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Nέο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27690)

Melissan8h 29-10-08 11:16

Nέο ενυδρείο
 
Καλημέρα παιδιά, σύντομα θα αποκτήσω ένα ενυδρείο των 100 λίτρων και ήθελα να σας ρωτήσω πόσο καιρό θα πρέπει να τρέχει για να στρώσει και να είναι έτοιμο για τα ψαράκια μου και βέβαια τί είδους ψάρια και πόσα θα μπορούσα να βάλω ( για να μην την πάθω όπως την πρώτη φορά :o )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων-+5

george 29-10-08 11:24

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

harilaos 29-10-08 11:31

Η δική μου άποψη είναι η εξής. Πριν αγοράσεις το 100άρι αποφάσισε τι σου αρέσει από ψάρια και ως βιότοπος. 100 λίτρα δεν είναι και τόσα πολλά και ίσως περιορίζεσαι (ανάλογα βέβαια και με τι σου αρέσει).
Για κάνε μια βόλτα από τις παρουσιάσεις ενυδρείων και δες τι σου αρέσει και το ξανασυζητάμε. :D

Melissan8h 29-10-08 15:27

Ανέβηκε η τιμή αλλά ανέβηκαν και τα λίτρα. 200 κυρίες και κύριοι :D

Roussaks 29-10-08 15:51

mia sibvouli! min akous ton petshopa! rota ta paidia edo tin rxoun/exoume pathei kai xeroun!oso gia psaria des kixlides!

Melissan8h 29-10-08 16:10

ναι σ'ευχαριστω, δεν ακουω πλεον τους πετσοπαδες γιατι κι εγω ημουν μεσα σε αυτους που την επαθαν εξ'αρχης. Σημερα που ρωταγα για το ενυδρειο μου μου ειπε πως δεν χρειαζεται να περιμενω μεχρι να στρωσει, υπαρχει λεει ενα ειδικο φαρμακο που το στρωνει το ενυδρειο μεσα σε 3 μερες :confused: του ειπα οτι εγω θα περιμενω και θα το κανω κανονικα και πως καποιος απο εδω θα μου δωσει και μπολι. και δεν ειχε ιδεα τι ειναι το μπολι. :smt079

ερωτηση....δισκοι σε 200 λιτρα?

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 29-10-08 16:22

Κεντρο το εχει το μαγαζι ο πετσοπας σου?

Μπολι Μπολικο αμα χρειαστεις.

και αμα ειναι ο ανωτερω ΜΗΝ τον ακους.Μπορει να σου βαλει κοι-μονομαχο-αστακο και χταποδι στο ιδιο ενυδρειο αμα σε παρει χαμπαρι οτι εισαι καινουργιος στο χομπι.

delta66 31-10-08 02:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Melissan8h (Μήνυμα 301064)
..ερωτηση....δισκοι σε 200 λιτρα?

Οχι, πρπει να ειναι σε ομαδα 5-6 ατομων τουλαχιστον και σε ενυδρειο 400 λιτρα και πανω.
Επισης ειναι δυσκολο και ακριβο ψαρι στη διατηρηση.
Θελει εμπειρια, δεν συγχωρει λαθη.
Ξεκινα με ψαρια που ζουν σε κοντινο περιβαλλον (προς το μαλακο και οξυνο νερο) και αρχισε να προμηθευεσαι τον καταλληλο εξοπλισμο για δισκους σιγα σιγα. (Αντιστροφη οσμωση, δοχειο για προετοιμασια νερου, τυρφη, εξτρα φιλτρα και αντλια κλπ)
Σε ενα χρονο με διαβασμα και βοηθεια απο το φορουμ θα εισαι ετοιμη πιστευω.
Καλη συνεχεια.

Melissan8h 01-11-08 17:31

Delta σ'ευχαριστώ για την απαντηση, έχεις δίκιο κι εσύ καλύτερα να περιμένω μέχρι να αποκτήσω την κατάλληλη εμπειρία.
Αντώνη δεν το έχει στο κέντρο όχι, είναι καινούριο το μαγαζί και προφανώς δεν έχει αποκτήσει ούτε και ο ιδιοκτήτης την κατάλληλη εμπειρία, πάντως τον βλέπω ψάχνεται και είναι εντάξει γενικά σαν άτομο.
Ωστόσο σήμερα πήγα να παραγγείλω το 200λτ ενυδρείο που σας έλεγα και μου είπε οκ αλλά είναι πολλά τα λίτρα για σένα, θα θέλεις χρήματα για να το γεμίσεις να το φτιάξεις κλπ και γιατί δεν παίρνεις το 100λτ που μπορείς να βάλεις και 4 :rolleyes: δίσκους μέσα ( εδώ διαφώνησα εννοείται ) και θα σου βγεί πιο οικονομικά.Αργότερα λέει αν θέλεις το πουλάς και παίρνεις ένα μεγαλύτερο.
Εγώ λοιπόν δεν έχω πρόβλημα να ξοδεύω χρήματα εν καιρώ αρκεί να κάνω τα πράγματα σωστά. Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας, τα λίτρα ειναι πολλά για μένα ως αρχάρια?

aaaooll 01-11-08 17:34

οσο ποιο λιγα λιτρα τοσο ποιο ασταθες συνθυκες, και δεν συγχωρει λαθη... και οσο ποιο μεγαλο, το αντιθετο... γνωμη μου, να παρεις το ποιο μεγαλο...

Melissan8h 01-11-08 17:36

αυτό σκεφτομαί κι εγώ... thank you

aquaman 01-11-08 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Melissan8h (Μήνυμα 301064)
ναι σ'ευχαριστω, δεν ακουω πλεον τους πετσοπαδες γιατι κι εγω ημουν μεσα σε αυτους που την επαθαν εξ'αρχης. Σημερα που ρωταγα για το ενυδρειο μου μου ειπε πως δεν χρειαζεται να περιμενω μεχρι να στρωσει, υπαρχει λεει ενα ειδικο φαρμακο που το στρωνει το ενυδρειο μεσα σε 3 μερες :confused: του ειπα οτι εγω θα περιμενω και θα το κανω κανονικα και πως καποιος απο εδω θα μου δωσει και μπολι. και δεν ειχε ιδεα τι ειναι το μπολι. :smt079

ερωτηση....δισκοι σε 200 λιτρα?

Mellisan8h, προσοχή στα "ζουμιά" που πουλάνε για το στρώσιμο. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο forum θα δεις ότι δεν δουλεύουν, ή το λιγότερο είναι αμφιλεγόμενα. Εγώ χρησιμοποίησα σχολαστικά το Nitrivec και σύμφωνα με τις οδηγίες, και δεν φαίνεται να έκαναν καμμία διαφορά (είμαι στις 25 μέρες και δεν έχει στρώσει ακόμη, μάλλον πάω για μήνα ή λίγο παραπάνω, που μάλλον είναι το συνηθισμένο). Αυτά από τη μικρή μου εμπειρία.

delta66 01-11-08 19:27

Στα πολλα λιτρα θα "δυσκολευτεις" μονο στις εβδoμαδιαιες αλλαγες νερου που θα πρεπει να συνηθισεις τη διαδικασια και να παρεις ενα λαστιχο για να μη κουβαλας κουβαδες.
Επισης μια αντλια για να ανεβαζεις χαλαρα το νερο απο το δοχειο στο ενυδρειο χωρις να γινεται ανακατεμα μεσα στο ενυδρειο.
Προτεινω ενα δοχειο (για ελιες πχ) στο 1/3 τουλαχιστον των λιτρων νερου του ενυδρειου, τοποθετημενο καπου σταθερα στο σπιτι χωρις να ενοχλει, οπου θα βαζεις το νερο και θα ριχνεις το αντιχλωριο (ή αργοτερα να μαζευεις εκει το νερο της οσμωσης) και θα εχεις μια αντλια μεσα που θα στελνει με λαστιχο το νερο ευκολα και χαλαρα στο ενυδρειο.

Δοχειο : http://i225.photobucket.com/albums/d.../P3190017b.jpg
Αντλια : http://www.aquaristic.net/shop.php/s...compact%201000

tsagieras 02-11-08 12:37

φιλαρακι να το παρισ το 200λιτρο ουτε λογοσ για το αντιθετο...οσο πιο πολα τοσο πιο καλα κ τοσο πιο πολα ι πιο μεγαλα ψαρια...στα 200λτ εχισ πολεσ επιλογεσ για πολα...το μονο πραμα που θα ξοδευτισ ινε οτι θα χριαστισ 1-2 σακουλακια παραπανο με αμο κ καναδιο μεγαλιτερα διακοσμιτικα, ενα φιλτρο τελιο κατα βασι εξοτερικο αν δεν βαριεσε να το καθαριζισ...το ενιδριο μολισ το στισισ αστο να δουλεψι καμια 10ρια μερεσ κ ισε μπομπα...εγο θα σου ελεγα να ξεκινισισ με κιχλιδεσ τανκανικα κ μαλαουη που οσ επι το πλιστον ινε ανθεκτικα ψαρια κ ινε κ πανεμορφα κ μεγαλονουν σε λογικα πλεσια σαν μεγεθοσ...

Tolis 02-11-08 12:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsagieras (Μήνυμα 301937)
φιλαρακι να το παρισ το 200λιτρο ουτε λογοσ για το αντιθετο...οσο πιο πολα τοσο πιο καλα κ τοσο πιο πολα ι πιο μεγαλα ψαρια...στα 200λτ εχισ πολεσ επιλογεσ για πολα...το μονο πραμα που θα ξοδευτισ ινε οτι θα χριαστισ 1-2 σακουλακια παραπανο με αμο κ καναδιο μεγαλιτερα διακοσμιτικα, ενα φιλτρο τελιο κατα βασι εξοτερικο αν δεν βαριεσε να το καθαριζισ...το ενιδριο μολισ το στισισ αστο να δουλεψι καμια 10ρια μερεσ κ ισε μπομπα...εγο θα σου ελεγα να ξεκινισισ με κιχλιδεσ τανκανικα κ μαλαουη που οσ επι το πλιστον ινε ανθεκτικα ψαρια κ ινε κ πανεμορφα κ μεγαλονουν σε λογικα πλεσια σαν μεγεθοσ...

Μετα εισαι μπομπα για τι? Για να βαλεις 1-2 ψαρια? Για να βαλεις 30 ψαρια?
Παρακαλω να κοψουμε λιγο φόρα.
Το ενυδρειο αστο να τρεχει 10 μερες και μετα εισαι μπομπα, μονο καλη συμβουλη δεν ειναι, οπως γραφτηκε.

tsagieras 02-11-08 12:59

ναι οκ το διατιποσα λαθοσ...σορρυ αστο να λιτουργισι 10 μερεσ με αεραντλιεσ,φιλτρα,θερμοστατεσ κτλπ μπορι κ λιγο παραπανο αν χριαστι αυτο θα το βλεπισ κανοντασ μετρισισ σε τακτα χρονικα διαστιματα κ μετα θα ισε 'μπομπα' βαζοντασ 1 ψαρακι με τι σοστι προσαρμογι στο νερο του ενιδριου σου για αρχι να δισ αν θα δεχτι καλα τι πιοτιτα του νερου κ τι θερμοκρασια κ τον φοτισμο κ μετα απο μερικεσ μερεσ αφου ολα πανε ρολοη κ δεν εχι παρουσιασι τπτ...ανορεξια,στιγματα,στρεσ κ το νερο ινε μια χαρα ΤΟΤΕ θα ισε ετιμοσ να ιποδεχτισ κ αλλα ψαρια με τι γνοστι προσαρμογι παντα ενοητε.

maikl 02-11-08 13:02

Toli ....μπομπα για εκρηξεις και θανατους...:smt067

netblues 02-11-08 13:05

Good wines1456

Tolis 02-11-08 13:09

Δλδ ενα φιλτρο που εφτιαξε αποικιες για ενα ψαρακι θα δεχτει μετα ολα τα ψαρια μαζι και θα ανταπεξελθει.
Ξανα παρακαλω να κοψουμε λιγο φορα, και να μη λεμε λαθος συμβουλες, και να διαβασουμε και αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

tsagieras 02-11-08 13:16

μιλαμε παντα για κανονικο αριθμο ψαριον δεν ιπα ποσ θα ινε οκ σε ολα κ για ολα κ ιπα οτι τα παντα που θα γινοντε θα μετριουντε...κ δεν θα βαλι 1 τιχεο ψαρακι...θα θελι παραδιγμα το ενιδριο να το κανι τανκανικα ε δοκιμαστικα θα βαλι 1 τανκανικα αυτο ενοουσα κ μετραη κ βλεπι κ σιμπεριφορεσ κ ζοη γενικοτερα...

μαλον εγο τα εκφρασα λαθοσ κ γινετε παρεξιγισι τορα.

οσο για το threat...τι να πο?νομιζισ οτι ιμε αρχαριοσ,ανθουσιασμενοσ,κτλπ κ μου το εστιλεσ αυτο ρε boy?τι να πο...

Melissan8h 02-11-08 13:22

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις, αύριο μέχρι το μεσημέρι το 200λτ ενυδρείο θα είναι εδώ, οπότε θα αρχίσει η διαδικασία του στρωσίματος , εντατικό διάβασμα και εξυπηρετικότατοι όπως είστε δεν μου μένει παρά να σας ενοχλήσω ξανά
( σε αυτό το θέμα για να μην ανοίγω διάφορα άλλα και γίνομαι κουραστική κι εγώ με τη σειρά μου για τους mods. )

-+5

kill_bill 02-11-08 13:26

Εδω μεσα ψαχνουν απαντησεις αρκετοι αρχαριοι (μαζι κ εγω) και η οποια λαθος απαντηση/εκτιμηση/υποθεση καποιου αλλου αρχαριου μπορει να αποβει μοιραια κινηση καθως ο αλλος θεωρει δεδομενο οτι η απαντηση που πηρε ειναι σωστη προερχομενη απο καποιον γνωστη με αντιστοιχη εμπειρια.
Η θεληση να προσφερουμε βοηθεια σε καποιον ειναι παντα κατι το καλο, αλλα στην περιπτωση που δεν ξερουμε η δεν ειμαστε σιγουροι δημιουργειται ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα.

tsagieras 02-11-08 13:28

σιμφονο μαζι σου man.+10000000000-+5

Melissan8h 06-11-08 14:02

Παιδια επειδη διαβαζω τωρα απο την αρχη για το στρωσιμο του ενυδρειου και δεν εχω καταλαβει κατι, περα απο τον εξοπλισμο πρεπει να εχω και τα φυτα που θελω μεσα για να στρωθει σωστα, ή περιμενω να στρώσει πρωτα και τα βάζω μετά?

chemical mac 06-11-08 14:09

Τα φυτα είναι καλύτερο να μπούνε στην αρχή για να διαμορφώσεις και το aquascape όπως το θέλεις. Επίσης τώρα στην αρχή που δεν έχεις ψάρια, μπορείς να κάνεις πιο εύκολα την όποια ανακατάταξη θέλεις χωρίς να δημιουργείς stress στα ψάρια. Επιπλέον τα φυτά βοηθούν στο στρώσιμο.

PUF 06-11-08 14:10

Τα φυτα τα βαζεις απο την αρχη μεσα.

Edit: με προλαβε ο chemical :)

chemical mac 06-11-08 14:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 301955)
Δλδ ενα φιλτρο που εφτιαξε αποικιες για ενα ψαρακι θα δεχτει μετα ολα τα ψαρια μαζι και θα ανταπεξελθει.
Ξανα παρακαλω να κοψουμε λιγο φορα, και να μη λεμε λαθος συμβουλες, και να διαβασουμε και αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177

Γέρασες και μαλάκωσες; :D

Melissan8h 06-11-08 14:14

οκ ευχαριστώ :) έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένα μήπως που θα προσφέρουν κάτι και στα ψαράκια - όπως καλές κρυψώνες πχ - , ή να βάλω απλά ότι μου αρέσει σε εμφάνιση?

PUF 06-11-08 14:19

Σου προτεινω anubies σιγουρα και οτι αλλο θες απο αυτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02676 seconds with 11 queries