Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   χρυσοψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29427)

mokouren 18-01-09 14:23

χρυσοψαρα
 
καλημερα εγω εχω ενυδριο 93 λιτρων που εφτιαξα εδω και εναμισι χρονο και εχω μεσα 5 κοινα χρυσοψαρα και ενα μαυρο με διπλη ουρα. πως εστησα το ενυδριο ηταν απλο γιατι δεν ηξερα ολα αυτα που διαβαζω εδω μεσα. μαζεψα απο την παραλια του πειραια χαλικι και αμμο και τα επλυνα καλα και ενα κορμο απο δεντρο που τον εφτιξα και τον βυθισα μεσα. εχω ζωντανα κοχυλια απο ποταμακι στην ανδρο (οπως και τα χρυσοψαρα) και αλλο ειδος κοχυλιου που αγορασα απο μαγαζι. το νερο το αλλαζω μια φορα το μηνα 1/3 και βαζω και ανθρακα και τα ψαρια ζουν υπεροχα χωρις απωλειες. το ερωτημα ειναι πως αναγνωριζοντε τα χρυσοψαρα στο φυλο??????? πως γινετε αν γινετε η αναπαραγωγη???? οταν και γεννησουν αυγα αυτα παραμενουν με τους γονεις μεσα στο ενυδριο η πρεπει να απομακρυνθουν σε αλλο χωρο?????????
ευχαριστω.

PascM 18-01-09 15:46

Τα χρυσόψαρα είναι από ποταμάκι στην Άνδρο ή δεν διάβασα καλά?

mokouren 21-01-09 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 322246)
Τα χρυσόψαρα είναι από ποταμάκι στην Άνδρο ή δεν διάβασα καλά?

γεια σου φιλε μου
τα σαλιγκαρακια που εχω στο ενυδριο ειναι απο ποταμακι χαμηλης ροης στην χωρα ανδρου.
τα ψαρακια ειναι απο χαβουζα(δηλαδη τεχνιτη δεξαμενη που χρεισιμοποιουν στα ποτισματα οι αγροτες και παντου υπαρχουν χρυσοψαρα).
ειναι κατηγοριας common goldfish
-------------------------
καλησπερα σας,
θα ηθελα να ρωτησω ενα πραγμα.
στο ενυδριο μου 93 λτρ ειναι μεσα 5 χρυσοψαρα κοινα (common goldfish)
και τον ιουνιο του 2008 το 1 απο τα πεντε εγινε λευκο με πορτοκαλι ουρα και πορτοκαλι ματια. Ειναι μικρο σε ογκο ψαρακι αλλα απο τοτε εδω και τοσους μηνες παραμενει ετσι και μαλιστα τρωει κινητε κανονικα και ειναι το ποιο πειρακτηρι.
1. γιατι εγινε ετσι λευκο ?????
2. υπαρχει η πιθανοτητα επαναφορας????
3. υπαρχουν λευκα χρυσοψαρα common goldfish??????
ευχαριστω

SOCRATIS 22-01-09 08:39

Το πρώτο που θα έπρεπε να σε ένοιαζε,θα ήταν η αναζήτηση λύσης για τον υπερπληθυσμό του ενυδρείου σου καθότι θα διαβασες:
1 χρυσόψαρο = 40-50λτ
Οσον αφορά τα ερώτημα σου θα σου έλεγα πως το χρώμα των χρυσόψαρων αλλαζει και σταθεροποιείται συνήθως μέχρι τα πρώτα 3 χρόνια ζωής τους και παραμένει έτσι μέχρι τέλους.Υπάρχουν και λευκά χρυσόψαρα.

mokouren 22-01-09 21:04

καλησπερα σωκρατη
γνωριζω οτι εχω υπερβολικο αριθμο χρυσοψαρων αλλα υπεθεσα επειδη ειναι μικρα και οχι μεγαλα οτι ηταν οκ αυτο το ενυδρειο.
Γιαυτο προσπαθω μελετωντας ολα εδω μεσα να κανω την σωστη κινηση για αυτα τα ψαρια που τα εχω σχεδον 2 χρονια.
Βεβαιως τωρα σταδιακα θα αφαιρεσω καποια και θα τα παω πισω στο χωριο
μου απο οπου τα πηρα.
Συντομα θα σας παρουσιασω το ενυδρειο μου γιατι θελω την γνωμη σας και να βελτιωσω ακομα και το διακοσμο.
Ευχαριστω.

mokouren 26-01-09 22:45

καλησπερα
εχω ετοιμασει ενα φωτογραφικο υλικο απο το ενυδρειο μου
πειτε μου ποια ειναι η διαδικασια αποστολης των φωτογραφιων
εδω στο ποστ για να δειτε????????
ευχαριστω

Πάνος 26-01-09 23:36

θα πας στις παρουσιασεις ενυδρειων...και θα κανεις ενα νεο θεμα για τη δικη σου παρουσιαση...οταν γραφεις το κειμενο..κατω κατω γραφει "διαχειρηση συννημενων αρχειων"..το πατας και ανοιγει παραθυρο για να αναζητησεις τις φωτο σου στον υπολογιστη σου....επιλεγεις φωτο...πατας ανεβασμα και μετα αναρτας το ποστ σου...

mokouren 27-01-09 23:27

καλησπερα
σε λιγες ημερες θα εχω ετοιμω το υλικο φωτογραφιων
και θα το ανεβασω
ευχαριστω για την υποδειξη


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01310 seconds with 11 queries