Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Υπόστρωμα για φυτά που να μην χρειάζεται χαλίκι από πάνω; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53631)

krispie 10-06-11 14:02

Υπόστρωμα για φυτά που να μην χρειάζεται χαλίκι από πάνω;
 
Καλησπέρα, να ρωτήσω ψάχνω για υπόστρωμα για φυτά για το ενυδρείο http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=167&I temid=313〈=en
οπότε ενδιαφέρομαι για φυτά μέχρι μέτριων απαιτήσεων...
Όμως θέλω να μην χρειάζεται από πάνω χαλίκι αλλά να μπαίνει μόνο του...
Αυτά που ξέρω ότι μπαίνουν μόνα τους είναι της Seachem.
Επίσης ξέρω ότι μπαίνει και αυτό: http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...398/jbl-manado
αλλά δεν ξέρω αν είναι υπόστρωμα για φυτά όντως...

Ακόμα, δεν ξέρω αν αυτό(http://www.jbl.de/en/aquatics-freshw...asis-plus#info
μπαίνει μόνο του...

Αν κάποιος ξέρει και άλλα υποστρώματα που μπορούν να μπουν χωρίς προσθήκη χαλικιού ας μου πει να ξέρω...

Ευχαριστώ

tsoum 10-06-11 14:05

Το πρωτο, όπως λες, δεν ξέρω αν ειναι ακριβως υπόστρωμα.

Το δευτερο το λεει ξεκάθαρα. "Does not require mixing with gravel" - Δεν χρειαζεται ανακατεμα με χαλίκι.

krispie 10-06-11 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 598356)
Το πρωτο, όπως λες, δεν ξέρω αν ειναι ακριβως υπόστρωμα.

Το δευτερο το λεει ξεκάθαρα. "Does not require mixing with gravel" - Δεν χρειαζεται ανακατεμα με χαλίκι.

Α, ναι όντως...(βλακεία μου...)
το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;
Επίσης πόσο να χρειαστεί για το ενυδρειάκι;;;

tsoum 10-06-11 14:13

Για την ποσότητα ξέρω! :D Πανω απο 5 κιλα δεν παιζει. Μη σου πω και πιο λίγο ισως...

Για την ποιοτητα δυστυχως δεν γνωρίζω. Δεν χρησιμοποιω υποστρωμα.

\/ag 10-06-11 14:14

To πρώτο το έχω χρησιμοποιήσει...είναι το Manado της JBL!!

Είναι σίγουρα για φυτά,δέν χρειάζεται υπόστρωμα,κάνει πολύ καλή δουλειά στην ανάπτυξη των φυτών και έχει απίστευτο χρώμα σαν βυθός..επίσης είναι αρκετά φθηνό!!Απλά ξέπλυνε το καλά 1-2 φορές πριν το βάλεις μέσα στο ενυδρείο(το λέει και η συσκευασία αλλά εγώ ο πονηρός και βιαστικός δεν το έκαναzw)..

Στο συνιστώ πάντως...

Με ένα 5κιλο είσαι κομπλέ..θα σου περισσέψει κιόλας...

krispie 10-06-11 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 598362)
To πρώτο το έχω χρησιμοποιήσει...είναι το Manado της JBL!!

Είναι σίγουρα για φυτά,δέν χρειάζεται υπόστρωμα,κάνει πολύ καλή δουλειά στην ανάπτυξη των φυτών και έχει απίστευτο χρώμα σαν βυθός..επίσης είναι αρκετά φθηνό!!Απλά ξέπλυνε το καλά 1-2 φορές πριν το βάλεις μέσα στο ενυδρείο(το λέει και η συσκευασία αλλά εγώ ο πονηρός και βιαστικός δεν το έκαναzw)..

Στο συνιστώ πάντως...

Α, μάλιστα... Βασικά βολεύει και πολύ γιατί έχει και μικρές συσκευασίες...
Όμως χρειαζόσουν λίπανση από τις ρίζες, θα μπλέξουμε δηλαδή με ταμπλέτες κλπ;;; Ή είναι όπως τα άλλα υποστρώματα που ησυχάζεις τουλάχιστον για κάποιο διάστημα...

\/ag 10-06-11 14:32

Εγώ προσωπικά για 5 μήνες που το είχα δεν έβαλα τίποτα...

krispie 10-06-11 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 598369)
Εγώ προσωπικά για 5 μήνες που το είχα δεν έβαλα τίποτα...

Ωραία... Και από ανάπτυξη;;; Φουλ;;
Άντε να δούμε... Κανένα άλλο υπάρχει;;;
(Αν και δεν νομίζω...)

\/ag 10-06-11 17:35

Aπό ανάπτυξη φυτών μια χαρά..για άλλο δεν ξέρω!εγώ αυτό το έχω δοκιμάσει κιόλας και μπορώ να εκφέρω άποψη...

krispie 10-06-11 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από \/ag (Μήνυμα 598429)
Aπό ανάπτυξη φυτών μια χαρά..για άλλο δεν ξέρω!εγώ αυτό το έχω δοκιμάσει κιόλας και μπορώ να εκφέρω άποψη...

Σε ευχαριστώ φίλε...
Λογικά της Seachem θα θεωρείται καλύτερο φαντάζομαι... Όμως ακριβό και μεγάλη συσκευασία...:(

delta66 11-06-11 09:05

Δεν χρειαζεσαι υποστρωμα λιπανσης

paco 11-06-11 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 598434)
Σε ευχαριστώ φίλε...
Λογικά της Seachem θα θεωρείται καλύτερο φαντάζομαι... Όμως ακριβό και μεγάλη συσκευασία...:(

οπως λεμε
σαν την χαλκιδικη δεν εχ
κατι τετοιο ειναι και το Seachem:D

krispie 11-06-11 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 598580)
Δεν χρειαζεσαι υποστρωμα λιπανσης

τι εννοείς φίλε delta;
να πάω με ταμπλέτες;;;

delta66 11-06-11 10:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 598594)
τι εννοείς φίλε delta;
να πάω με ταμπλέτες;;;

Και πολυ θα ειναι για μεχρι μετρια φυτα.

krispie 11-06-11 10:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 598597)
Και πολυ θα ειναι για μεχρι μετρια φυτα.

Και πως;;; θα αντέξουν χωρίς καθόλου λίπανση;;

delta66 11-06-11 10:43

Τα μεχρι μετρια ναι. Το αζωτο και τα λιγα φωσφορικα που υπαρχουν στο νερο απο τους ρυπους των ψαριων φτανει. (αρκει να ειναι σωστη αναλογια και δεν ευννοουνται οι αλγες)
Το πολυ πολυ για να ειναι και σε πολυ καλη κατασταση, να βαλεις ταμπλετες στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες και αυτες κομμενες με κοφτη στη μεση και οχι πολυ κοντα στη ριζα και την καψει. 2-4 εκ μακρυα.
Για τα υπολοιπα ενα γενικο λιπασμα ιχνοστοιχειων ειναι υπεραρκετο και αν δεις τρυπιτσες (που δεν οφειλονται σε τσιμπημα απο ψαφια) να προσθεσεις και λιγο καλιο.
Πιο βασικο θα ηταν το διοξειδιο, θα ελεγα.
-------------------------
Εχετε υποψιν σας οτι τα φυτα δεν ειναι αθανατα. Ή μαλλον τα φυλλα των φυτων δεν ειναι αθανατα. (οι ριζες μας ενδιαφερουν να ειναι ζωντανες)
Χαλανε τα παλια φυλλα και βγαινουν καινουρια.
Τα βοηθαμε κοβοντας τα χαλασμενα και κλαδευοντας. Οπως και με τα φυτα κηπου.
Η διαφορα ειναι στις ριζες που σε πολλα υδροβια φυτα βοηθαει και το κλαδεμα των ριζων.
Μη περιμενετε να ειναι τα φυτα σας παντα οπως στις φωτογραφιες των διαγωνισμων.
Ουτε αυτα ειναι παντα οπως στις φωτογραφιες

tsoum 11-06-11 11:31

Εσύ τι φυτά σκέφτεσαι να βάλεις;

krispie 11-06-11 11:47

Βασικά το ενυδρείο δεν είναι δικό μου...:D
Είναι της κοπέλας του κολλητού μου η οποία είναι σε αρχάριο επίπεδο ακόμα...
Γι'αυτό το λόγο για να είναι ιδανικές οι συνθήκες στην αρχή για τα φυτά για να μην έχει άλγες κλπ.
Και για να μην μπλέξει με υπόστρωμα και χαλίκι από πάνω ψάχνω ένα να μπαίνει σκέτο...
Δεν σκέφτομαι σωστά;

delta66 11-06-11 12:05

Αν εχει σωστο ισορροπημενο νερο το ενυδρειο, θα ειναι μια χαρα ολα.
Αν βαλει λιπασματα σε φρεσκο ενυδρειο, πιο πολλες ειναι οι πιθανοτητας να εχει αλγες παρα να τις αποφυγει.
Για την αποφυγη αλγεων βοηθαει οπως ξαναειπα το διοξειδιο. η νορμαλ φωτοπεριοδος και μετρια ενταση φωτισμου.
Λιπασματα μονο αν δειξουν τα φυτα οτι τα χρειαζονται (και αυτο δεν γινεται υποχρεωτικα απο ελλειψη λιπασματων) και αυτο μετα την σχετικη ωριμανση του ενυδρειου.
Παντα μιλαμε για μεχρι μετρια φυτα.
Η θερμοκρασια του νερου θα παιξει σημαντικο ρολο στην κατασταση των φυτων επισης.

krispie 11-06-11 16:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 598624)
Αν εχει σωστο ισορροπημενο νερο το ενυδρειο, θα ειναι μια χαρα ολα.
Αν βαλει λιπασματα σε φρεσκο ενυδρειο, πιο πολλες ειναι οι πιθανοτητας να εχει αλγες παρα να τις αποφυγει.
Για την αποφυγη αλγεων βοηθαει οπως ξαναειπα το διοξειδιο. η νορμαλ φωτοπεριοδος και μετρια ενταση φωτισμου.
Λιπασματα μονο αν δειξουν τα φυτα οτι τα χρειαζονται (και αυτο δεν γινεται υποχρεωτικα απο ελλειψη λιπασματων) και αυτο μετα την σχετικη ωριμανση του ενυδρειου.
Παντα μιλαμε για μεχρι μετρια φυτα.
Η θερμοκρασια του νερου θα παιξει σημαντικο ρολο στην κατασταση των φυτων επισης.

Μάλιστα...
Εσύ δηλαδή προτείνεις να βάλει άμμο ή χαλικάκι σκέτο κάτω;
Δεν θα τα παίξουν τα φυτά;

delta66 11-06-11 16:21

Οτι θελει μπορει να βαλει αρκει να ειναι και συμβατο με τα ψαρια

krispie 11-06-11 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 598680)
Οτι θελει μπορει να βαλει αρκει να ειναι και συμβατο με τα ψαρια

Σύμφωνοι, όμως θεωρείς περιττό το υπόστρωμα ή πιστεύεις ότι θα κάνει δουλειά;;;

tsoum 11-06-11 17:12

Κοιτα, θα προσφερει στα φυτά ενα δυνατό ξεκίνημα. Οταν ωριμάσει ο βυθός (μετα απο αρκετό καιρό δηλαδη) δεν θα χρειαζονται και ιδιαιτερο λίπασμα. Εκτός αυτου, τα φυτα μετριαζουν την ανάπτυξή τους αναλογα με τα θρεπτικά συστατικά που έχουν.

krispie 11-06-11 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 598691)
Κοιτα, θα προσφερει στα φυτά ενα δυνατό ξεκίνημα. Οταν ωριμάσει ο βυθός (μετα απο αρκετό καιρό δηλαδη) δεν θα χρειαζονται και ιδιαιτερο λίπασμα. Εκτός αυτου, τα φυτα μετριαζουν την ανάπτυξή τους αναλογα με τα θρεπτικά συστατικά που έχουν.

ΟΚ, κι εγώ αυτό έχω υπόψιν μου...
Και επειδή δεν μιλάμε για δύσκολα φυτά και βολεύει και το μέγεθος(και η τιμή) λέω να της πω να πάρει το Manando της JBL...
Νομίζω ότι είναι καλό για αρχή...
Έτσι κι αλλιώς για να πάρει χαλίκι θα δώσει κάποια λεφτά...
Γιατί να μην δώσει λίγα παραπάνω για υπόστρωμα...

tsoum 11-06-11 17:43

Καλα αυτό κατάλαβες; ^^

Εγω δεν ειμαι υπερ του υποστρώματος αν δεν πας για σοβαρό φυτεμα. Μπορει να παρει ενα κουτακι ταμπλετες καλύτερα. Δεν ξέρω πόσο θα δώσει για χαλίκι, εγω δινω ~6€ για καμια 20αρια κιλα!

Να σου πώ:
Vallisneria
Egeria densa
Cryptocorine
Anubia
Hydrocotyle leucocephala
Pistia
Ceratophylum
Hygrophila ((difformis polysperma κτλπ)
Microsorum Pteropus
moss
και αλλα πολλα δεν χρειάζονται καθόλου λιπασμα. Σε εμενα ολα πανε πολύ καλα και δεν χρησιμοποιώ λιπάσματα.

Επισης και οι εχινώδοροι, με μια τεμπλετιτσα ειναι πολύ καλα.

Με τα παραπάνω γεμιζεις ανετα ενα 200αρι χωρίς πολλα επαναλαμβανομενα φυτά!

krispie 11-06-11 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 598696)
Καλα αυτό κατάλαβες; ^^

Εγω δεν ειμαι υπερ του υποστρώματος αν δεν πας για σοβαρό φυτεμα. Μπορει να παρει ενα κουτακι ταμπλετες καλύτερα. Δεν ξέρω πόσο θα δώσει για χαλίκι, εγω δινω ~6€ για καμια 20αρια κιλα!

Να σου πώ:
Vallisneria
Egeria densa
Cryptocorine
Anubia
Hydrocotyle leucocephala
Pistia
Ceratophylum
Hygrophila ((difformis polysperma κτλπ)
Microsorum Pteropus
moss
και αλλα πολλα δεν χρειάζονται καθόλου λιπασμα. Σε εμενα ολα πανε πολύ καλα και δεν χρησιμοποιώ λιπάσματα.

Επισης και οι εχινώδοροι, με μια τεμπλετιτσα ειναι πολύ καλα.

Με τα παραπάνω γεμιζεις ανετα ενα 200αρι χωρίς πολλα επαναλαμβανομενα φυτά!

Κατάλαβα τι λες φίλε...
Ξέρει κανείς να μου πει τιμή από Ελλάδα για το Manado τα 3 λίτρα;
στο aquaristikshop το έχει 5,75 γι'αυτό λέω ότι είναι αρκετά φτηνό από τη στιγμή που δεν θέλει πολύ ποσότητα...
παίζει να είναι μικρή η διαφορά αν το πάρει σε σχέση με απλό χαλίκι και τις ταμπλέτες...

tsoum 11-06-11 18:18

Ετσι όπως το θέτεις, ναι, όντως. Ρωτα στα μεγάλα πετ, γιατί ιντερνετικώς δεν το έχω δει εγώ προσωπικα!

krispie 11-06-11 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 598710)
Ετσι όπως το θέτεις, ναι, όντως. Ρωτα στα μεγάλα πετ, γιατί ιντερνετικώς δεν το έχω δει εγώ προσωπικα!

Ναι, είναι μικρό το ενυδρείο και μικρή συσκευασία...
Και νομίζω όταν σε λίγους μήνες πες ότι αποφασίζει να βάλει γρασίδι ας πούμε, θα είναι πιο εύκολο...
Τέλος πάντων, θα ρωτήσω τιμή να ξέρουμε τι λέμε για να κάνουμε σωστή σύγκριση...;)

delta66 11-06-11 21:58

Βαλε το Manado. :smt020:smt020

krispie 12-06-11 01:54

Ευχαριστώ παιδιά που με καταλάβατε...
Να σε ρωτήσω delta, δεν είναι λίγο υπερβολή να της πω να βάλει CO2;;;
Α, και τα υποκατάστατα τύπου Excel κάνουν δουλειά;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02646 seconds with 11 queries