Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Colisa lalia και φυτά.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27780)

Shardon 03-11-08 01:44

Colisa lalia και φυτά....
 
Ρε παιδιά... Εγώ νόμιζα ότι τα dwarf gourami θέλουν μπόλικα φυτά.
Δεν ήξερα ότι τα τρώνε όμως!

Έβαλα 2 αρσενικά σήμερα και το micranthemum umbrosum μάζί με το κερατόφυλλο αποτελούν έδεσμα από το απόγευμα....

Θα καταλήξει το ενυδρείο έρημος;

lion 03-11-08 09:45

Mήπως δεν τα τρώνε αλλά κάνουν φωλιές;

Shardon 04-11-08 02:09

Δε ξέρω.. πάντως σήμερα τα είδα πιο ήσυχα.

lion 04-11-08 10:14

Πάντως εαν δεν έχεις αρκετά λίτρα, μπορεί να έχεις προβλήματα. Είχα 2 αρσενικά (τα οποία μου πούλησαν για ζευγάρι) σε 50 λίτρα και ο ένας κρατούσε συνεχώς τον άλλο κρυμμένο σε μία γωνιά του ενυδρείου.

makis206 04-11-08 14:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Shardon (Μήνυμα 302534)
Δε ξέρω.. πάντως σήμερα τα είδα πιο ήσυχα.

Ρίξε μια ματιά στην επιφάνεια του νερού σε κάποια γωνιά του ενυδρείου σου ή στην κορυφή κάποιου φυτού (αν έχεις φωτό που φτάνει μέχρι πάνω). Τα Colisa Lalia φτάχνουν τις φωλιές τους κόβοντας κάποια φυτά συνήθως όμως πάνε στα ξερά/σάπια φύλλα, αυτό τουλάχιστον έχω παρατηρήσει στον δικό μου αν και εγώ δεν έχω micranthemum umbrosum και κερατόφυλλο στο δικό μου ενυδρείο για να μπορώ να πω με σιγουριά ότι δεν τα τρώει.. Το πιθανότερο όμως είναι ότι θα δεις τα κομμένα κομμάτια των φυτών μαζεμένα και πλεγμένα μεταξύ τους σε ένα κομμάτι της επιφάνειας του νερού γεμάτο φυσαλίδες που κάνουν με το στόμα τους, αν όντως είναι έτσι, τότε κάποιος απ'τους λεβέντες έχει κάψες και τό'ριξε στο χτίσιμο :D

Τον δικό μου τον έχω περίπου τρεις μήνες και ανά δυο με δυομισυ εβδομάδες βλέπω φωλίτσα που αναγκάζομαι να χαλάσω για να κάνω την εβδομαδιαία αλλαγή νερού, είναι μόνος στο είδος του εκεί μέσα, στο αναφέρω για να καταλάβεις τη συχνότητα που κάνουν τις φωλιές τους ;)

Shardon 05-11-08 12:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 302557)
Πάντως εαν δεν έχεις αρκετά λίτρα, μπορεί να έχεις προβλήματα. Είχα 2 αρσενικά (τα οποία μου πούλησαν για ζευγάρι) σε 50 λίτρα και ο ένας κρατούσε συνεχώς τον άλλο κρυμμένο σε μία γωνιά του ενυδρείου.

Έχω κάπου 130lt καθαρά. Στην αρχή έκανε κάτι τέτοια το ένα στο άλλο αλλα νομίζω ότι βρήκαν πλέον τις περιοχές τους. Παρέα πάντως δε κάνουν (δε νομίζω ότι θα έπρεπε κι όλας).
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από makis206 (Μήνυμα 302584)
Το πιθανότερο όμως είναι ότι θα δεις τα κομμένα κομμάτια των φυτών μαζεμένα και πλεγμένα μεταξύ τους σε ένα κομμάτι της επιφάνειας του νερού γεμάτο φυσαλίδες που κάνουν με το στόμα τους, αν όντως είναι έτσι, τότε κάποιος απ'τους λεβέντες έχει κάψες και τό'ριξε στο χτίσιμο :D

Η αλήθεια είναι ότι βλέπω κοτσάνια κομμένα στην επιφάνεια από το micranthemum αν και μερικά κοτσάνια έχουν μείνει στο φυτό χωρίς φύλλα πλέον. Φυσσαλίδες δεν είδα, αλλά θα κοιτάξω ξανά το βράδυ.

Πάντως αυτό το micranthemum είναι πολύ άτυχο. Μόλις το έβαλα άρχισαν να το μασουλάνε σαλιγκάρια, μετά ανέλαβαν τα gourami....

smernaros 05-11-08 12:24

και εμενα που και που τσιμπαγαν κανα φυτακι και την αλγη.:p

domenico 22-11-08 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lion (Μήνυμα 302557)
Πάντως εαν δεν έχεις αρκετά λίτρα, μπορεί να έχεις προβλήματα. Είχα 2 αρσενικά (τα οποία μου πούλησαν για ζευγάρι) σε 50 λίτρα και ο ένας κρατούσε συνεχώς τον άλλο κρυμμένο σε μία γωνιά του ενυδρείου.

το ίδιο είχα πάθει κι εγώ με ένα ζευγάρι γκουράμι....γιατί γίνεται αυτό???


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries