Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αναπαραγωγή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=110)
-   -   τα χρυσοψαρα μου κυνηγιουνται (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=16865)

stef23 20-04-07 13:19

τα χρυσοψαρα μου κυνηγιουνται
 
εχω 6 χρυσοψαρα σε λιμνη ,περιπου 2500-3000 λιτρα.
5 κοινα και ενα πορτοκαλι.
σημερα το πρωι τα υπολοιπα κυνηγουσαν το πορτοκαλι,νομισα οτι ηθελαν να το σκοτωσουν.
το μεσημερι διαπιστωσα οτι ζει,και ενα μονο συνεχιζει να το κυνηγα.
μηπως επειδη εχω πανω απο μηνα να τα ταισω;
τρωνε ομως αλγη .

PascM 20-04-07 13:51

Είναι πολύ πιθανόν να παίζει το θέμα ταϊσματος όμως υπάρχει και η περίπτωση να έχουν αρχίσει τα ερωτικά παιχνίδια!

SOCRATIS 20-04-07 16:40

Άλλωστε ,μόλις άρχισε η περίοδος αναπαραγωγής ;)

stef23 21-04-07 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS (Μήνυμα 169301)
Άλλωστε ,μόλις άρχισε η περίοδος αναπαραγωγής ;)


μου περασε αυτη η σκεψη,σχετικα με ζευγαρωμα....αλλα τοσο κυνηγητο!!!

σημερα κυνηγανε αλλο....αλλη υποθετω,μαλλον οι μ....που τρεχουν απο πισω θα ειναι τα αρσενικα.

PascM 21-04-07 23:08

:D :D :smt030 :smt082 :smt082 ΄Ω ναι! Έτσι είναι συνήθως!!!

Blanch 24-04-07 00:06

Εύχομαι να δεις και μικρά σύντομα! :p :p :p

in the pond 24-05-07 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stef23 (Μήνυμα 169252)
εχω 6 χρυσοψαρα σε λιμνη ,περιπου 2500-3000 λιτρα.
5 κοινα και ενα πορτοκαλι.
σημερα το πρωι τα υπολοιπα κυνηγουσαν το πορτοκαλι,νομισα οτι ηθελαν να το σκοτωσουν.
το μεσημερι διαπιστωσα οτι ζει,και ενα μονο συνεχιζει να το κυνηγα.
μηπως επειδη εχω πανω απο μηνα να τα ταισω;
τρωνε ομως αλγη .

Άργησα καθότι νέος αλλά συμφωνώ με τους προλαλίσαντες. Πρόκειται για ζευγάρωμα. Η λίμνη σου είναι αρκετά μεγάλη ώστε να δεκτεί πολλά ακόμα χρυσόψαρα. Θα σε συμβούλευα ακόμα και για 3-4 ΚΟΙ.

Για να επιζήσουν τα μικρά, πρέπει να τους δώσεις τις σωστές συνθήκες εξ' αρχής (όταν ακόμα είναι αυτά). Τα χρυσόψαρα σκάβουν στον βυθό με αποτέλεσμα να τρώνε και να καταστρέφουν πολλές φορές τα αυγά. Υπάρχουν φυτά όπου αναπτύσσουν πυκνό ρίζωμα όπου εκεί αποθέτουν τα αυγά τους τα θηλυκά. Στην περίπτωση αυτή, τα αυγά έχουν φυσική προστασία και αργότερα όταν εκκολαυθούν χώρο για κρυψώνα.

Τα χρυσόψαρα είναι πολύ κοινονικά ψάρια και θα δεις πολλές φορές μικρά ψαράκια 1-2εκ. να "συναναστρέφονται" με μεγάλα 15-20εκ.

Κανόνικά μέχρι τώρα θα έχεις δει κάποια μικρά. Ειδοποίησε μας.

stef23 24-05-07 20:43

πριν 2 ωρες αναρωτιωμουν σχετικα μ αυτο το θεμα .
δεν εχω δει μικρα.
πιστευω οτι τρωνε τα αυγα.
φυτα δεν εχω πολλα μεσα.
1 νουφαρο,και 3-4 που μαζεψα απο ποταμι.
κρυψωνες εκτος απο τις ριζες των φυτων που εξεχουν απο τις γλαστρες,μονο κατω απο μια πετρα που εχω τοποθετησει με κενο απο κατω.
παντως τα εχω δει ξανα να ζευγαρωνουν.
μηπως επειδη δεν τα ταιζω πολυ;
μηπως τα αλλα μικρα ποταμισια ψαρακια;αλλα ειναι πολυ μικρα και κινουνται στην επιφανεια. ;;;;;

in the pond 07-06-07 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stef23 (Μήνυμα 177269)
πριν 2 ωρες αναρωτιωμουν σχετικα μ αυτο το θεμα .
δεν εχω δει μικρα.
πιστευω οτι τρωνε τα αυγα.
φυτα δεν εχω πολλα μεσα.
1 νουφαρο,και 3-4 που μαζεψα απο ποταμι.
κρυψωνες εκτος απο τις ριζες των φυτων που εξεχουν απο τις γλαστρες,μονο κατω απο μια πετρα που εχω τοποθετησει με κενο απο κατω.
παντως τα εχω δει ξανα να ζευγαρωνουν.
μηπως επειδη δεν τα ταιζω πολυ;
μηπως τα αλλα μικρα ποταμισια ψαρακια;αλλα ειναι πολυ μικρα και κινουνται στην επιφανεια. ;;;;;

έλα φίλε και με συγχωρείς για την καθηστέρηση.
Δηλαδή, για να κατανοήσω καλύτερα τα γραφόμενα σου, έχεις μαζέψει από ποτάμι άλλα μικρά ψαράκια?

Takis 07-06-07 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stef23 (Μήνυμα 177269)
μηπως τα αλλα μικρα ποταμισια ψαρακια;αλλα ειναι πολυ μικρα και κινουνται στην επιφανεια. ;;;;;

Ελπιζω οχι http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ia_affinis.htm

in the pond 08-06-07 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Takis (Μήνυμα 181190)

Φίλε Τάκη και εγώ για αυτό το συγκεκριμένο διαβολάκι, θα ρωτούσα τον φίλο. Δύο πράγματα από τα γραφόμενα του με παράπεμψαν σε αυτή την παρατήρηση. Το πρώτο, ότι δεν έχει δει ποτέ μικρό ψαράκι και ότι συχνάζουν στην επιφάνεια της λίμνης.

Αν αυτά όντως έχεις μαζέψει φίλε από το ποταμάκι, τότε πολύ φοβάμαι ότι δεν θα δεις ποτέ μικρά ψαράκια. Το δε χειρότερο, πολύ δύσκολα θα τα απομακρύνεις.

Πάντα πρέπει να ρωτάμε πριν προχωρούμε σε μια κίνηση.
-------------------------
...α! κάτι που δεν έχουμε αναφέρει. Πολύ συχνά το ονομάζουμε musquito fish. Πιο απλά όμως, κινδυνεύει άμεσα ότι κινείται και το χωράει το στόμα τους.

stef23 10-06-07 09:51

δεν μπορω να καταλαβω αν οντως ειναι "κουνουποψαρο"
τωρα εχουν γινει τα μεγαλα 2-3 εκατοστα.
οταν προτωζευγαρωσαν τα χρυσοψαρα ηταν το μεγαλυτερο 1 εκατοστο, μπορει να εφαγαν τα αυγα;
παντως ορεξη εχουν,οποτε ριξω τροφη στα χρυσοψαρα την εξαφανιζουν ,πριν τα χρυσοψαρα την αντιληφθουν.
τα εβαλα για να παραμεινουν το χειμωνα ,οταν μεταφερω τα χρυσοψαρα σε πιο ζεστο σημειο,για να υπαρχει κατι μεσα.
σιγουρα θα τα αραιωσω,τριαντα οταν μεγαλωσουν θα ειναι πολλα στη λιμνη.
-------------------------
εβαλα ενα σε γυαλα μπροστα μου
πραγματι ειναι κουνουποψαρο.
αν πολλαπλασιαζονται τοσο γρηγορα η λιμνη θα γεμιση υπερβολικα .
θα πρεπει συνεχως να τα αραιωνω.
λεω να μεταφερω μερικα στο ποταμακι στο χωριο,που δεν εχει ψαρια τα τελευταια 20 χρονια.
ισως και να τα βγαλω ολα .
αν καποιος εχει περισσοτερη εμπειρια με το ειδος αυτο ,ας προτεινει κατι.
παντως δινουν ζωντανια στη λιμνη,και δεν μεγαλωνουν πολυ 4 εκατοστα τα αρσενικα,και 7 τα θηλυκα.
οσο για το αν καποιος θελει μερικα ,δεν το συζηταμε.

Takis 11-06-07 19:41

Τα Gambusia affinis φροντιζουν να μην μεγαλωνει τιποτα μεσα στην λιμνη. Οτι ειναι μικρο και κινηται, παει. Μιλαω ακομα και για λαρβες λιβελλουλας κλπ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01801 seconds with 11 queries