Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   προβλημα με το χαλικι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13682)

rockislander 11-10-06 15:41

προβλημα με το χαλικι
 
Γεια σας!!

Συγχαρητηρια γαι το φορουμ!

Νεος και 'γω στο χομπυ αγορασα ενα ενυδρείο 100λτ. Διαβασα με προσοχη
θεματα απο αυτη την ιστοσελιδα οσο κ απο αλλες πριν αγγιξω οτιδηποτε στο ενυδρείο ετσι ωστε να αποφυγω τα λαθη.

Ωστοσο μου φενεται οτι έκανα την πρωτη γκάφα:smt105. Αγορασα 2 σακια χαλικι(απο πετ σοπ)ενα με ψιλο μαυρο και ενα με φυσικο χαλικι. Πριν τα πλυνω τα αναμειξα και μετα αρχισα το πλυσιμο. Τοτε συνειδητοποιησα οτι το φυσικο χαλικι σε αντιθεση με το μαυρο ειχε παρα πολυ σκονη μεσα στο σακι. Το προβλημα ειναι οτι πλυνω χαλικι απο χθες το πρωι και ακομα βγαζει βρωμικο νερο!:confused:

Παρακαλώ αν εχεται κατι να μου προτινετε???? Μηπως να παρω καινουριο χαλικι? Ευχαριστω!!!;)

klaz 11-10-06 16:11

κατ'αρχας καλως ηρθες.
λοιπον στο θεμα μας.αν εξαιρεσω τον ακουαλιτη=(ειδος χαλικιου)(που τον τοποθετουμε κατ'ευθειαν στο ενυδρειο μας χωρις πλυσιμο)ΟΛΑ τα υπολοιπα χαλικια πασης φυσεως τα πλενουμε πολυ καλα,και οσες φορες χρειαστει ,ωστε να φυγει ολη η βρωμια και η σκονη.;)

rockislander 11-10-06 16:41

Ευχαριστώ για την αμεση απάντηση.

Κατι ακομα, δεν ξερω αν ειναι υπερβολικο να πω οτι εχω ξεπαράσει συνολικα τις 10 ωρες τριψιμο και πλυσιμο ειτε με τον παραδοσικο τροπο με μικρες ποσοτητες αναμεσα στις παλαμες (πλαθω κοιυλουρακια!!!:p ), ειτε με κοσκινο με λιγο μεγαλυτερες ποσοτητες χαλικιου. Αλλα τιποτα.

Απλα για να ξερω περιπου ποσες ωρες σας πηρε εσας αυτη η διαδικασια??!! Για να δω αν εχω ξεφυγει, οχι τιποτα αλλο!!:o Μηπως υπαρχει καλυτερος τροπος πλυσιματος απο αυτους που ανεφερα?

alan boy 11-10-06 16:49

καλως ηρθες
 
αν το χαλικι σου ειναι ακουαλιτης εχει επανω μια σκονη που ειναι καλο για τα φυτα (ετσι γραφει επανω) αυτη η σκονη δεν ξεπλενεται ευκολα.
ομως εγω θα σου ελεγα να την ξεπλυνεις γιατι αν μεινει θα πιανει πανω στο ενυδρειο ενα φιλμ σκονης,το οποιο αλλιως θα φυγει με τις αλαγες νερου.
μπορεις να πεις τι εγραφε επανω η συσκευασια του χαλικιου?

billy 11-10-06 16:53

Νομιζω θα ητανε ποιο ευκολο να εβαζες ολο το χαλικι σε μια μεγαλη λεκανη και να αφηνες να τρεχει το νερο μεσα ανακατεβοντας μετα χερια σου θα φυγει ολοι η βρομια

rockislander 11-10-06 17:00

alan boy δυστυχως η σακουλα δεν γραφει τιποτα επανω!:( αλλα νομιζω οτι ισως ειναι αυτο που λες. Θα ακολουθησω την συμβουλη του billy και θα σας πω τα αποτελεσματα!!;)

ευχαριστω πολυ!!

sakis1976 11-10-06 17:01

Εγώ πάντως το ξέπλυνα με μια απόχη και είχα πολύ καλά αποτελέσματα και με λίγες φορές πλυσίματος.Η απόχη ήταν σχετικά μεγάλη και το έβαζα λίγο λίγο και το ξέπλενα κάτω από τη βρύση.Ίσως δουλειά να μπορείς να κάνεις και με ένα δίχτυ ψιλό από κάποιες συσκευασίες λαχανικών (πατάτες κλπ.)

alan boy 11-10-06 17:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από billy
Νομιζω θα ητανε ποιο ευκολο να εβαζες ολο το χαλικι σε μια μεγαλη λεκανη και να αφηνες να τρεχει το νερο μεσα ανακατεβοντας μετα χερια σου θα φυγει ολοι η βρομια


και εγω αυτο κανω :smt023:smt023:smt023:smt023 νομιζω ειναι ο καλυτερος τροπος

crazyio 12-10-06 01:36

πιστεύω με κοσκίνισμα και αρκετή υπομονή θα κάνεις δουλειά ....αλλιώς όπως είπαν τα παιδιά με τον κουβά και σιγά σιγά ανακάτεμα να φύγει ότι εχει μείνει ..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01683 seconds with 11 queries