Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   αλγη. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37474)

Dimitrisss123 01-02-10 18:03

αλγη.
 
Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 45 καθαρα
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):μη φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:4-βδομαδες διαδικασια στρωσιματος ακομη
Υποστρωμα και ποιο:λευκο χαλικι
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):50 watt,1 λαμπτηρας
Φωτοπεριοδος:καθολου τον κραταω κλειστο
Παροχη CO2:καμια
Χρηση excel:καμια
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:κανενα
Ταμπλετες λιπανσης:κανενα

Προγραμμα λιπανσης:κανενα
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):καθολου
Θερμοκρασια:30
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0νιζετε καθημερινα
ΝΟ2:φουλ κοκκινα
ΝΟ3:φουλ κοκκινα
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ:λιγοτερο απο 6
KH:
GH:
Φιλτρανση:ενα απλο φιλτρο μαζι με το ενυδριο ηταν
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):0
Ειδη φυτων:0
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):0
Περιγραφη αλγης:πρασιναδα πανω στο χαλικι,μια μικρη κουκιδα πρασινου στο τζαμι 1 εκατοστο μαξ
Ποτε εμφανιστηκε:5-6 μερες
Αλλα σχολια:διαβασα για τις αλγες διαφορα στο φορουμ αλλα δεν καταλαβα πληρος γιατι πρεπει να αντιμετοπιζονται.πχ σε μενα που δεν το εχω φυτεμενο..
Θα συνεχισει να αυξανεται μεχρι να γεμισει ολο το ενυδριο?
αν ναι τροπος αντιμετοπισης?να καθαρισω το χαλικι που εχει πανω την αλγη?

prospathw 01-02-10 18:35

Αφού κρατάς τα φώτα που σβηστα μάλλον κάποια ώρα της ημέρας χτυπάει το ενυδρείο ο ήλιος.;)οπότε βγαλε όση μπορείς και βρες τι θα κανείς με τον ήλιο...

Dimitrisss123 01-02-10 19:18

τα χαλικια να τα πλυνω με νερο βρυσης?
Δεν το χτυπαει ο ηλιος το ενυδριο.Μπαινει φως απο το παραθυρο αλλα δεν χτυπαει καθολου ηλιος.

prospathw 01-02-10 19:25

Αν μπορείς να πλύνεις το χαλίκι κάνε το αλλά πιο εύκολο είναι να κανείς μια αλλαγή με σκούπα βυθού.τώρα αφού δεν το χτυπάει ο ήλιος δεν μπορώ να καταλάβω πως σχηματίζεται άλγη...:(

Γιώργος Κ 01-02-10 21:47

Ειναι σχεδον αδυνατο να εχεις 50 watt μαλλον 15 εχεις κοιτα πανω στη λαμπα ... γραφει ποσα ειναι! ;)

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876 και πες μας με ποια μοιαζει αν και γραφει στη καθε μια την αντιμετωπιση τους!

Dimitrisss123 02-02-10 04:20

4 Συνημμένο(α)
Η λαμπα δεν γραφει τπτ αλλο πανω εκτος απο το hdd 500 single tube lamp.
Tο οποιο μου θυμιζει σκληρο δισκο:cool:.

Επισυναπτω καποιες φωτο της αλγης να μου πειτε την γνωμη σας.Τι ειναι ακριβως..εμενα μου μοιαζει με πρασιναδα παντως απλη.Περιμενω την απαντηση των ειδικων:).

Dimitrisss123 02-02-10 20:27

Λοιπον κανεις καμια ιδεα τι αλγη,ή αν ειναι αλγη?

halvas69 02-02-10 20:35

Είναι ότι πιο σύνηθες σε φρεσκοστημένα ενυδρεία.
Πράσινη και μετά καφέ, θα φύγει με τον καιρό και με τις αλλαγές νερού.......όταν κάνεις.

Γιώργος Κ 02-02-10 21:15

Αλγη ειναι! Αλλα δεν μπορω να καταλαβω απο τις φωτο!
Σου εβαλα ενα λινκ πιο πανω δεν μπορεις να διακρινεις ποια ειναι?
Με κλειστα τα φωτα λιγο δυσκολο να αναπτυχθει ... αλλιως το βλεπει ηλιος!
Ποσο μηκος εχει η λαμπα σου? :confused:

ErnieBall 02-02-10 21:32

απο μενα μπραβο σου που δεν εχεις ψαρια μεσα και προσπαθεις να το στρωσεις.Δειχνει υπευθυνοτητα!καλη συνεχεια και υπομονη με την αλγη

Dimitrisss123 02-02-10 21:50

E ναι κριμα ειναι να βαλω μεσα ψαρακια.Και μακαρι να τα λεγαν αυτα οι πετσοπαδες απο την αρχη....Υπομενω να δω τα νιτρωδη 0 εδω και ποσο καιρο....Καθε μερα λεω σημερα θα 0νιστουν σημερα....:):)
Η λαμπα μενει κλειστη λογος της αλγης κ λογο οτι δεν εχω ψαρια.

42 εκατοστα ειναι το μηκος του λαμπτηρα μεσα στην λαμπα,συνολο 48 πες...
τωρα στο σαλονι ειναι το ενυδριο ειναι ανοιχτο το φως του σαλονιου.αυτο παιζει ρολο?Γιωργο κοιταγα εχθες τα δισκακια σου κ την ολοι ιστορια του πως μεγαλωναν...Πραγματικα νιωθεις σαν πατερας ετσι δνε ειναι?

Αυτα θα ειναι κ μενα τα παιδια μου οταν παρω και εγω ενα μεγαλυτερο ενυδριο....Πειρα αυτο που ειναι γυρο στα 50 μηκος 35 υψος 35 πλατος και ελεγα στην αρχη ειναι μεγαλο ""ωραια""...αφελης...
ειδα τα δικα σας κ ξενερωσα επιτοπου....:(:(

Στο ποστ που μου εδοσες το ειχα δει κ απο πριν αλλα δεν μοιαζει με καποια αλλη φιλε γιωργο αν κ μαλλον ειναι σε προιμο σταδιο για αυτο δεν μπορω να την συνδεσω με καποια απο κεινες...

Σκοπευω απλα να καθαρισω το χαλικι απο λογικης αποψης και να το ξαναοποθετησω καθαρω..
-------------------------
Ξεχασα και ηλιος δεν το χτυπαει το ενυδριο εχω κατεβασμενη τεντα:DΣιγουρα

Γιώργος Κ 02-02-10 23:53

Eνταξει καταλαβα!! :p
Η λαμπα σου ειναι 15 watt!
Απλα μου εκανε εντυπωση πως δημιουργηθηκε χωρις καποιο φως! Τωρα καταλαβα οτι πριν ειχες ανοιχτα το φως και τωρα πια το εκλεισες!
Καθαρισε το χαλικι αν επιμενεις αλλα μη βαλεις απορρυπαντικα η κατι τετοιο καθαρο νερακι μονο. Μετα αστο σε κουβαδακι με αντιχλωριο μην επηρεασει το στρωσιμο σου και φυσικα ασε κλειστα τα φωτα αφου δεν εχεις φυτα ακομα! ;)

Τα αστερακια μου μεγαλωνουν σκανε καθε μερα στο φαγητο! :p Βεβαια παλι οι γονεις ετοιμαζονται για γεννα :smt120


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01732 seconds with 11 queries