Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   ancistrus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49154)

Koninos 11-02-11 00:39

ancistrus
 
καλησπέρα! αύριο πρόκειται να αποκτήσω έναν ancistrus και ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να τον ταίζω και σε τι μορφή. ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν με το θέμα :):grin:

giannisaek 11-02-11 01:20

Τρέφεται φίλε μου με άλγη, αλλά δεν θα πει όχι και στις ταμπλέτες βυθού κατά προτίμηση σπιρουλίνα αλλά και στο αγγουράκι κομμένο στα δύο κατά μήκος και δεμένο σε πέτρα για να βουλιάζει, αν βάλεις μπορείς να το αφήσεις μέχρι δυο μέρες στο ενυδρείο. Επίσης αρέσει και ο αρακάς λίγο βρασμένος.

Koninos 11-02-11 01:21

ευχαριστώ πολύ φίλε μου :) να 'σαι καλα :)

beat89 11-02-11 01:30

Απο λαχανικα επισης καροτο,κολοκυθι κ μπροκολο.
Μπορεις να παρεις κ waffers να ριχνεις μια φορα στις 3 μερες περιπου.

giannisaek 11-02-11 01:45

Δες και αυτό

beat89 11-02-11 01:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 551090)
Δες και αυτό

Αυτος ομως δεν ειναι ο dolichopterus αλλα ο sp3.

tsoum 11-02-11 02:04

Για να τα λέμε με το ονομά τους, πλεόν ο sp3 ονομάζεται cf. cirrhosus!

Αυτό το είδος θα πάρεις εσυ; Υπάρχουν μερικοί οι οποίοι αρεσκονται στο να τρώνε ξύλο οπότε μερικά μαλακά ξύλα όπως το bogwood είναι απαραίτητα στο ενυδρείο.

delta66 11-02-11 03:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 551093)
Για να τα λέμε με το ονομά τους, πλεόν ο sp3 ονομάζεται cf. cirrhosus!

Αυτό το είδος θα πάρεις εσυ; Υπάρχουν μερικοί οι οποίοι αρεσκονται στο να τρώνε ξύλο οπότε μερικά μαλακά ξύλα όπως το bogwood είναι απαραίτητα στο ενυδρείο.

Δεν αρεσκονται απλα.
Συστατικα που εχει το ξυλο bogwood (ή αλλιως Morta - ημιαπολιθωμενο ξυλο) και ιδιαιτερως η λυγνινη, τα χρειαζονται στη διατροφη τους.

Τα ψαρια θα φανε οτι βρισκουν, γι'αυτο προσπαθησε να αποφυγεις να βρισκουν πρωτεινικη τροφη, γιατι ως φυτοφαγα, το πεπτικο τους συστημα δεν θα τα μεταβολισει σωστα και θα δημιουργησουν προβληματα στο στομαχι και το εντερο τους που θα καταληξουν σε προωρους θανατους ή ασθενειες.

Ταισε φρέσκα λαχανικά και φρούτα, αλλά και καλής ποιότητας ταμπλέτες άλγης. Γενικά καλό είναι η τροφή να είναι σε μορφή βυθιζόμενης ταμπλέτας, ενώ τα λαχανικά και τα φρούτα να τα τοποθετούμε έτσι ώστε να βυθίζονται (είτε πιασμένα με λαστιχάκι σε κάποια πέτρα, ή με οδοντογλυφιδα είτε σε ειδικά clips για λαχανικά που πωλούνται στα ενυδρειακά καταστήματα, είτε σε ένα προϊόν που είναι από χειρουργικό ανοξείδωτο ατσάλι και λέγεται screwcumber).
Λαχανικά οπως αγγούρι, μπρόκολο, σπανάκι, κολοκύθι, καρότο, μαρούλι, λάχανο, πατάτα, γλυκοπατάτα, πράσινα φασολάκια (χωρίς το εξωτερικό φλούδι), αρακάς, κουνουπίδι (αν δεν σας ενοχλεί η μυρωδιά του) και φρούτα όπως μάνγκο, μπανάνα (για λίγη ώρα όμως, γιατί λερώνει πολύ το νερό), παπάγια, πεπόνι και άλλα.
Τα σκληρά λαχανικά όπως καρότο, πατάτα, μπρόκολο, σπανάκι, λάχανο, φασολάκια, αρακάς, κουνουπίδι κλπ, χρειάζονται ελαφρύ ζεμάτισμα σε σκέτο βραστό νερό για 2-3 λεπτά.
Όλα τα φρούτα και λαχανικά πρέπει να είναι πολύ καλά πλυμένα και καθαρισμένα.
Αφήνουμε τα λαχανικά και τα φρούτα τόση ώρα μέσα στο ενυδρείο, ανάλογα το μέγεθος του ενυδρείου, την φίλτρανση του, το είδος του λαχανικού αλλά και το αν το έχουμε ζεματίσει πριν.
Συνήθως 12 ώρες ειναι αρκετές για να φαγωθεί η τροφή. Σε κάποια φρούτα όπως η μπανάνα που διαλύεται γρήγορα και λερώνει το νερό , καλό είναι να την αφήνουμε λιγότερο μέσα στο ενυδρείο πχ 2-3 ώρες και να προτιμάμε να ταΐζουμε ρυπαρή τροφή λίγο πριν την αλλαγή νερού. Τα ζεματισμένα λαχανικά διαλύονται πιο γρήγορα και πρέπει να αφαιρούνται πιο σύντομα από τα ωμά, τα οποία μπορούν να παραμείνουν και 24-48 ώρες μέσα στο ενυδρείο, ανάλογα τα λιτρα του ενυδρειου.
Πχ σε 100 λιτρα ενυδρειο δεν θα αφηνα πανω απο 12 ωρες ενα κομμενο στη μεση κομματι 5-6 εκ ωμο αγγουρι και πανω απο 3-4 το ζεματισμενο κολοκυθι.
Ταισμα τη νυχτα, που ειναι δραστηριατα ψαρια.

tsoum 11-02-11 12:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 551100)
Δεν αρεσκονται απλα.
Συστατικα που εχει το ξυλο bogwood (ή αλλιως Morta - ημιαπολιθωμενο ξυλο) και ιδιαιτερως η λυγνινη, τα χρειαζονται στη διατροφη τους.

Τα ψαρια θα φανε οτι βρισκουν, γι'αυτο προσπαθησε να αποφυγεις να βρισκουν πρωτεινικη τροφη, γιατι ως φυτοφαγα, το πεπτικο τους συστημα δεν θα τα μεταβολισει σωστα και θα δημιουργησουν προβληματα στο στομαχι και το εντερο τους που θα καταληξουν σε προωρους θανατους ή ασθενειες.

Ταισμα τη νυχτα, που ειναι δραστηριατα ψαρια.

Πολύ σωστα!

Πολύ σωστα!

Εδω λίγο.... Αρκετοι ανκινστροι ειναι μερα/νυχτα! Στη φύση μπορει να είναι νυκτόβια, αλλα εγώ δεν είχα ποτε πλεκο/ancistrus που να κρύβεται και να μην τρώει, αμα υπαρχει τροφή την ημέρα. Και υπάρχουν και αλλοι ancistrus που δραστηριοποιούνται κυρίως την ημέρα. Ομως αυτός είναι ο γενικότερος "κανονας", οτι είναι νυκτόβια!

Χωρίς το είδος όμως, δεν μπορουμε να συνεχίσουμε νομίζω!

georgis4 11-02-11 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 551191)
Πολύ σωστα!

Πολύ σωστα!

Εδω λίγο.... Αρκετοι ανκινστροι ειναι μερα/νυχτα! Στη φύση μπορει να είναι νυκτόβια, αλλα εγώ δεν είχα ποτε πλεκο/ancistrus που να κρύβεται και να μην τρώει, αμα υπαρχει τροφή την ημέρα. Και υπάρχουν και αλλοι ancistrus που δραστηριοποιούνται κυρίως την ημέρα. Ομως αυτός είναι ο γενικότερος "κανονας", οτι είναι νυκτόβια!

Χωρίς το είδος όμως, δεν μπορουμε να συνεχίσουμε νομίζω!

Ο dolichopterus πιτσιρικι που εχω παντος ολη μερα βοσκει σε ξυλο/χαλικι/τζαμια/φυτα :D

delta66 11-02-11 18:39

Τι ηλικια εχουν τα ψαρια σας?
Εχουν σπηλιες τα ενυδρεια?

tsoum 11-02-11 18:49

Μηνών είναι. Και τα δικά μου, και του αλλου Γιώργου!

Εγώ εχω 1 καρύδα και αρκετα σκοτεινα σημεία απο ξύλα κ πετρες.

delta66 11-02-11 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 551346)
Μηνών είναι. Και τα δικά μου, και του αλλου Γιώργου!

Τα ξαναλεμε σε κανενα χρονο ;)

eimaste aR21rwstoi 15-02-11 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 551347)
Τα ξαναλεμε σε κανενα χρονο ;)

εγω εχω δυο ανσιστρους μωρα ακομα ο ενας ειναι αντρακλας βγαζει μουστακια :p και δεν το βλεπεις την μερα πολυ σπανια ενω το αλλο το μικρο ελπιζω να ειναι θυληκο κυκλοφορει κανονικα την μερα...
εγω μεχρι τωρα τα ταιζω ταμπλετα σπιρουλινα και ειναι μια χαρα....

εννοειται πως τα ραμιρεζι αν δεν φανε τα; ανσιστρους δεν την ακουμπανε την ταμπλετα:grin:

delta66 15-02-11 17:42

Δοκιμασε tropical pleco's tabin

HLIASKR 15-02-11 17:46

Εγω δινω αυτες



http://www.petcumulus.gr/products/CA...-1-68467_s.jpg
Tropical Green Algae Wafers

tsoum 15-02-11 21:59

Παντα να δίνεται και φρεσκα λαχανικά 2 φορες την εβδομάδα. Κανουν πολύ καλό στους πλεκο η φρεσκια τροφή.

eimaste aR21rwstoi 16-02-11 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 553120)
Παντα να δίνεται και φρεσκα λαχανικά 2 φορες την εβδομάδα. Κανουν πολύ καλό στους πλεκο η φρεσκια τροφή.

λαχανικα οπως???
το ειχα διαβασει και αλλου αλλα δεν θυμαμαι...

βραστα η οχι???

και ποσες μερες τα αφηνουμε μεσα???

αυτα τα ολιγα απο εμενα:D

tsoum 16-02-11 11:57

κολοκυθάκι κ αγγουρι δίνω εγώ. Υπάρχουν κ αλλά όπως ο αποφλιωμενος αρακας και νομίζω μπροκολο. Εγώ τα ζεματιζω για λίγο. Το κολοκύθι βραστό βουλιαζει. Αλλιώς σε μια πέτρα με ένα λάστιχακι. Δεν πρέπει να μένουν πολύ μέσα. Μεταξύ 12-24 ώρες. Τα βραστά κρατάνε λιγότερο από τα φρέσκα. Γενικά τρώνε τα σπορια κ αφήνουν το έξω έξω. Οπότε όταν το βλέπεις τελειωμένο το βγάζεις. Εύκολο είναι να το βάζεις το απόγευμα και να το βγάζεις το άλλο πρωί.

eimaste aR21rwstoi 17-02-11 14:16

τα ανσιστρους σε τι ηλικια ζευγαρωνουν και ειναι ευκολη η αναπαραγωγη τους?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02215 seconds with 11 queries