Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μπορώ να έχω αποτέλεσμα;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15068)

MiziGr 12-01-07 18:32

Μπορώ να έχω αποτέλεσμα;;;
 
Καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο 50 λίτρων. Είναι αρκετό για να φιλοξενήσει ένα ζευγάρι μονομάχων;;; Αν ναι θα μπορούσα να έχω ελπίδες για αναπαραγωγή;;; Είναι δύσκολη η διαδικασία για να καταφέρω να κάνω τα ψαράκια να ζευγαρώσουν;;;

deMetrIs 12-01-07 18:45

πες μας τι διαστασεις έχει το ενυδρείο.
όχι δεν ειναι ιδιετερα δυσκολη διαδικασια να ζευγαρωσουν μετα αρχιζουν τα δυσκολα στο μεγαλωμα των μικρων!

MiziGr 12-01-07 19:17

Μόλις το μέτρησα είναι 51χ28χ32.Παίζουν κανένα ρόλο οι διαστάσεις;;;

deMetrIs 12-01-07 19:43

παιζουν καθως η σταθμη του νερου πρεπει να κατεβει στους 13-15 ποντους -για να μπορουν τα μικρα να γεμιζουν την νηκτικη κυστη με αερα- αρα λιγοστευουν και τα λιτρα

MiziGr 12-01-07 19:58

Γιατί τόσο λίγο;;;Έτσι το ενυδρείο θα φαίνεται άδειο!!!! Δεν αρκεί απλά να αφήσω 4-5 πόντους;;; Έχω και αεραντλία μέσα στο ενυδρείο...

MiziGr 12-01-07 20:00

Ήθελα ακόμα να ρωτήσω τί να κάνω με το φίλτρο;;; Έχω ένα project brio 3 15watt που κυκλοφορεί 300l/h. Κάπου διάβασα πως στους μονομάχους δεν αρέσει η ροή του νερού;;; Υπάρχει καμία εναλλακτική;;;

deMetrIs 12-01-07 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 148324)
Γιατί τόσο λίγο;;;Έτσι το ενυδρείο θα φαίνεται άδειο!!!! Δεν αρκεί απλά να αφήσω 4-5 πόντους;;; Έχω και αεραντλία μέσα στο ενυδρείο...

οχι γιατι μεχρι να αναιβουν και να παρουν αερα θα πεθανουν απο ασφηξια
την αεραντλία να την φύγεις οπως και το φίλτρο όταν μεγαλωσουν λιγο τα μικρα μπορεις βαλεις ενα αεροφίλτρο

crazyio 12-01-07 20:38

Δημήτρη εσυ του λές για αναπαραγωγή μονομάχων ενώ ουσιαστικά δεν είδες το πρώτο σκέλος της ερώτησης του ....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr
Καλησπέρα. Έχω ένα ενυδρείο 50 λίτρων. Είναι αρκετό για να φιλοξενήσει ένα ζευγάρι μονομάχων;;;

δυστυχώς η απάντηση είναι πώς όχι φίλε μας ...... δεν πρέπει να αφήσεις ζευγάρι σε ενυδρείο .....

MiziGr 12-01-07 20:49

Φίλε crazyio τί εννοείς όταν λές πως δεν μπορώ να αφήσω ζευγάρι σε ενυδρείο;;;

MiziGr 12-01-07 20:51

deMetrIs εννοείς να βγάλω τελείως το φίλτρο και την αεραντλία;;; Αν ναί πως θα φιλτράρεται το νερό;;; Σόρυ αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς μου είπες να κάνω

deMetrIs 12-01-07 21:06

@crazyio εχεις δικιο νομιζα να φιλοξενισει το ζευαγαρι μεχρι αν ζευγαρώσει κτλ.:rolleyes:
@mizigr αν πας για αναπαραγωγή καλο ειναι να μην τα εχεις σε λειτουργεια τις πρωτες μερες γιατι ο μπαμπας θα δυσκολευτει να μαζευει συνεχως τα παιδια του που θα πεφτουν απο την φουσκαλοφωλια

MiziGr 12-01-07 21:16

deMetrIs θα μου εξηγήσεις πως ακριβώς γίνεται η αναπαραγωγή γιατί έχω μπερδευτεί;;;;

Mariel 13-01-07 02:02

ζευγαρι δεν μπορει να μεινει μαζι επι μονιμου βασεως.βρισκονται μονο για να ζευγαρωσουν και μετα ξαναχωριζονται.η σταθμη πρεπει να ειναι οντως τοσο χαμηλη τον πρωτο καιρο.

για την αναπαραγωγη,η κανε μια αναζητηση εδω,υπαρχουν παρα πολλα σχετικα θεματα η διαβασε τα τευχη 6 και 7 του περιοδικου ;)

MiziGr 13-01-07 06:44

Mariel ποιό περιοδικό να διαβάσω;;;;

Xotikouli 13-01-07 08:06

Η Mariel εννοεί το περιοδικό "Ενυδρείο" του Π.Σ.Φ.Ε.

Περιληπτικά το ζευγάρωμα των μονομάχων χρειάζεται τα εξής:

-Προετοιμασία ζευγαριού (καλό τάισμα με θρεπτικές τροφές)
-Προετοιμασία ενυδρείου (περίπου 15εκ νερό, καθόλου/ελάχιστη κυκλοφορία νερού, φυτά για κρυψώνες)
-Εισαγωγή ζευγαριού στο ενυδρείο (όχι ταυτόχρονα!)
-Απομάκρυνση θηλυκιάς (αμέσως μετά το ζευγάρωμα)
-Απομάκρυνση αρσενικού (αμέσως αφού αρχίσουν να κολυμπάνε τα μικρά)
-Μεγάλωμα μικρών (τάισμα με αρτέμια)
-Διαχωρισμός των μικρών (αφού μεγαλώσουν λίγο και αρχίσουν να ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά)

Έχεις λοιπόν να σκεφτείς τα εξής για να αποφασίσεις αν θα προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο:

-Έχεις αρκετό χρόνο για να διαβάσεις πολύ πριν ξεκινήσεις και μετά για να ασχοληθείς με το μεγάλωμα των μικρών?
-Έχεις ένα ενυδρείο αρκετά μεγάλο ώστε να φιλοξενήσει τα μικρά για τους πρώτους 1-2 μήνες της ζωής τους?
-Έχεις 2 χωριστά ενυδρειάκια για τους γονείς?
-Έχεις σκεφτεί τι θα κάνεις τα μικρά? Τα αρσενικά δεν μπορούν να μείνουν μαζί σε καμία περίπτωση. Πολλές φορές ούτε και τα θηλυκά. Πρέπει να έχεις προετοιμάσει χώρο για να μπουν όλα τα μικρά και μάλιστα χωριστά.

Αν σε όλα τα παραπάνω η απάντησή σου είναι ΝΑΙ, τότε προχώρα και καλή επιτυχία! Είναι μια διαδικασία μαγική που θα ανταμείψει τους κόπους σου...

Υ.Γ. Προσοχή τα παραπάνω είναι απλώς η περίληψη! Αν θες πραγματικά να ασχοληθείς με την αναπαραγωγή των μονομάχων, πρέπει να ενημερωθείς και για τις λεπτομέρειες. Κάνε μια αναζήτηση στο forum, θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες.

MiziGr 13-01-07 14:28

Μάλλον θα την αφήσω την ιδέα της αναπαραγωγής. Είνια αρκετά δύσκολη και χρονοβόρα και εγώ έχω και εξεταστική!!!

Mariel 14-01-07 02:49

εκανες καλα που δεν προχωρησες χωρις να το σκεφτεις καλυτερα ;) αν καποια στιγμη θεωρησεις οτι εχεις αρκετο χωρο και χρονο το προχωρας :D

MiziGr 14-01-07 06:12

Mariel ευτυχώς που υπάρχει και το GAB και ξεστραβωνόμαστε!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01666 seconds with 11 queries