Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Δεθτερη γεννα σε 10 μερες!!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30693)

kakouras 05-03-09 21:50

Δεθτερη γεννα σε 10 μερες!!!!!
 
Καλησπερα τα guppies μου, γεννησαν ξανα μεσα σε δεκα μερες (εντεκα μερες τρεχει το ενυδρειο :p) . Η απορια μου ειναι η εξης, η πρωτη γεννα ηταν οχτω μωρα και η χθεσινη πεντε (αν εχω καταφερει να τα μετρησω ολα). Γιατι γινεται αυτο? Εχω διαβασει οτι γεννουν 20-40 μωρα? Υπαρχει περιπτωση να φταιει κατι στο ενυδρειο μου ή απλα τυχαινει?

manolios 05-03-09 21:52

φίλε μου έχω και εγώ guppies λες να φτάνει το μικρό μου 45 λ για να τα αναπαράγω και τι χρειάζομαι

kakouras 05-03-09 22:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolios (Μήνυμα 338450)
φίλε μου έχω και εγώ guppies λες να φτάνει το μικρό μου 45 λ για να τα αναπαράγω και τι χρειάζομαι



Κοιτα και εμενα τα λιτρα μου ειναι περιπου 54 καθαρα οποτε νομιζω οτι απο χωρο εισαι οχι ανετα αλλα οκ. Ενα χαρεμακι σε αναλογια 3 θυληκιες με ενα αρσενικο (εγω εχω πεντε με ενα), φυτα για κρυψωνες για τα μικρα και αυτο ειναι ολο.:rolleyes:

Πάνος 06-03-09 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kakouras (Μήνυμα 338449)
Καλησπερα τα guppies μου, γεννησαν ξανα μεσα σε δεκα μερες (εντεκα μερες τρεχει το ενυδρειο :p) . Η απορια μου ειναι η εξης, η πρωτη γεννα ηταν οχτω μωρα και η χθεσινη πεντε (αν εχω καταφερει να τα μετρησω ολα). Γιατι γινεται αυτο? Εχω διαβασει οτι γεννουν 20-40 μωρα? Υπαρχει περιπτωση να φταιει κατι στο ενυδρειο μου ή απλα τυχαινει?

και πολλα περισσοτερα μπορουν να γεννησουν..παιζει ρολο και η ηλικια των ψαριων...τοσα λιγα μωρα ομως μαλλον βλεπεις γιατι προφανως τα υπολοιπα δεν επιβιωνουν.....:rolleyes:

MiziGr 06-03-09 12:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manolios (Μήνυμα 338450)
φίλε μου έχω και εγώ guppies λες να φτάνει το μικρό μου 45 λ για να τα αναπαράγω και τι χρειάζομαι

Φίλε συμπολίτη τα συγκεκριμένα ψαράκια και σε ποτήρι να τα βάλεις (που λέει ο λόγος) αναπαράγονται!

Πέρα από υπομονή άντε και λίγο χοντρό αλάτι δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο για να έχεις υγιή ψαράκια και να παίρνεις αναπαραγωγές.

Αν θές να επιβιώνει μεγάλο μέρος από τις αναπαραγωγές σου θα μπορούσες να βάλεις και μερικά εύκολα φυτάκια για να κρύβονται τα μικρά και θα είσαι οκ!

kakouras 06-03-09 17:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MiziGr (Μήνυμα 338573)
Φίλε συμπολίτη


Δυστηχως δεν μενω στην ομορφη Θεσ/νικη. Καλλιθεα Ατιικης μενω:smt001

MiziGr 06-03-09 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kakouras (Μήνυμα 338728)
Δυστηχως δεν μενω στην ομορφη Θεσ/νικη. Καλλιθεα Ατιικης μενω:smt001

Στον manolio αναφερόμουν που είδα πως είναι από τη Λάαρισα! :smt033:smt033:smt033


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01346 seconds with 11 queries