Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αχάρακτα τζάμια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67636)

xrnstos 26-12-12 18:12

Αχάρακτα τζάμια
 
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια καλά !
Ασχολούμαι πάνω από 20 χρόνια με ενυδρεία γλυκού νερού και σκέφτομαι να προχωρήσω στην κατασκευή θαλασσινού.

Το βασικό πρόβλημα όλων των ενυδρείων που είχα ήταν ότι οσο και αν τα πρόσεχα μετά από λίγο καιρό όλο και κάποια γρατζουνιά έβρισκα :(

Το ερώτημα μου είναι το εξής.
Αν υποθέσουμε ότι το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, υπάρχουν "αχάρακτα τζάμια" κατάλληλα για ενυδρείο ή έστω τζάμια που χαράσονται δύσκολα.

Αν ναι μπορεί κάποιος φίλος να μου υποδείξει κάποια πηγή για να τα προμηθευτώ;;;

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων :)

stelios816 26-12-12 18:18

μπορεις να κανεις παραγγελια ψημενα τζαμια αρκει αν θες τρυπες να πεις να γινουν πριν το ψησιμο μετα αν επιχειρησεις γινεται θρυψαλα .οποτε αν δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο θεμα μονο ετσι θα γλυτωσεις τις γρατσουνιες.

σε μεγαλα τζαμαδικα αν πας θα βρεις τετοια τζαμια ποιο οικονομικα αν εχουν φουρνο δικο τους.

xrnstos 27-12-12 23:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 721319)
μπορεις να κανεις παραγγελια ψημενα τζαμια αρκει αν θες τρυπες να πεις να γινουν πριν το ψησιμο μετα αν επιχειρησεις γινεται θρυψαλα .οποτε αν δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο θεμα μονο ετσι θα γλυτωσεις τις γρατσουνιες.

σε μεγαλα τζαμαδικα αν πας θα βρεις τετοια τζαμια ποιο οικονομικα αν εχουν φουρνο δικο τους.

Σε ευχαριστώ φίλε Στέλιο. Θα το ψάξω :)

maxmike 27-12-12 23:31

να ξερεις φιλε μου οτι αυτα τα τζαμια οταν σπανε γινοντε κοκος προκειμενου να αποφεχθουνε τραυματισμοι κατι τετοιο ομως δεν ειναι επιθυμητο στο ενυδρειο καθως σε περιπτωση που σπασει θα βρεις ολο το ενυδρειο στο πατωμα εγω προτηνω το κλασσικο τζαμι και περρισοτερη προσοχη στο καθαρισμα πχ μην πας τον μαγνητη στην αμμο βαλε χερακι με πανακι να καθαρισεις εκει κατω.αυτα τα τζαμια που λεει ο στελιος λεγονται temperd ή securit ;););)

xrnstos 28-12-12 18:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 721541)
να ξερεις φιλε μου οτι αυτα τα τζαμια οταν σπανε γινοντε κοκος προκειμενου να αποφεχθουνε τραυματισμοι κατι τετοιο ομως δεν ειναι επιθυμητο στο ενυδρειο καθως σε περιπτωση που σπασει θα βρεις ολο το ενυδρειο στο πατωμα εγω προτηνω το κλασσικο τζαμι και περρισοτερη προσοχη στο καθαρισμα πχ μην πας τον μαγνητη στην αμμο βαλε χερακι με πανακι να καθαρισεις εκει κατω.αυτα τα τζαμια που λεει ο στελιος λεγονται temperd ή securit ;););)

Ευχαριστώ πολύ φίλε maxmike για τις επιπλέον πληροφορίες.
Πραγματικά το καθάρισμα πάντα το κάνω με πανάκι και πάλι όμως όλο και κάποιο "ατύχημα" συμβαίνει :(
Δόξα το Θεό μετά από 20 χρόνια στα ενυδρεία δε μου έχει τύχει να έχω κάποια θραύση. Ελπίζω να μη μου συμβεί τώρα ;)

stelios816 28-12-12 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maxmike (Μήνυμα 721541)
να ξερεις φιλε μου οτι αυτα τα τζαμια οταν σπανε γινοντε κοκος προκειμενου να αποφεχθουνε τραυματισμοι κατι τετοιο ομως δεν ειναι επιθυμητο στο ενυδρειο καθως σε περιπτωση που σπασει θα βρεις ολο το ενυδρειο στο πατωμα εγω προτηνω το κλασσικο τζαμι και περρισοτερη προσοχη στο καθαρισμα πχ μην πας τον μαγνητη στην αμμο βαλε χερακι με πανακι να καθαρισεις εκει κατω.αυτα τα τζαμια που λεει ο στελιος λεγονται temperd ή securit ;););)

για να καταφερεις να σπασεις τζαμι tempered πρεπει να εισαι κορυφη ομως. μονο με σφυρι σπαει και αν πας να βαλεις ποτηροτρυπανο αλλιως ακραιο. απλως δεν τα δουλευουμε στα ενυδρεια λογο κοστους.

maxmike 28-12-12 18:35

βασικα το τεμπερντ εχει σημαντικα λιγοτερη ελαστηκοτητα που θα πει τιΙ ειναι ποιο ευαισθητο σε πιεσης η κραδασμους οπως το ποτηροτρυπανο φυσηκα η μηχανικη του αντοχη ειναι τερραστια αλλα.....ουδεν καλο αμηγες κακου!!;)

xrnstos 28-12-12 20:10

Πάντως το θέμα του κόστους φαντάζομαι θα μπορούσε να λυθεί μερικώς αν tempered τζάμι μπει μόνο το μπροστινό ...

ελιοτ 28-12-12 20:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 721703)
για να καταφερεις να σπασεις τζαμι tempered πρεπει να εισαι κορυφη ομως. μονο με σφυρι σπαει και αν πας να βαλεις ποτηροτρυπανο αλλιως ακραιο. απλως δεν τα δουλευουμε στα ενυδρεια λογο κοστους.

σε δεδομενες συνθηκες, θα εκπλαγεις με το ποσο ευκολα σπαει.

stelios816 28-12-12 20:23

οπως??υπαρχουν συνθηκες αλλα πρεπει να εισαι κορυφη και μητσοτακης συναμα αλλα δεδομενες συνθηκες υπαρχουν και στα απλα τζαμια πολυ περισοτερες οποτε ?
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xrnstos (Μήνυμα 721745)
Πάντως το θέμα του κόστους φαντάζομαι θα μπορούσε να λυθεί μερικώς αν tempered τζάμι μπει μόνο το μπροστινό ...

συμφωνο απολυτα :smt023:smt023

Κλεόβουλος 29-12-12 09:12

Για να μην κάνετε καμιά στραβή αν δεν γνωρίζετε τι τζάμι έχετε ;)
δείτε ένα έξυπνο τεστ
http://www.salt-city.org/showthread....ss-is-tempered

xrnstos 29-12-12 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 721829)
Για να μην κάνετε καμιά στραβή αν δεν γνωρίζετε τι τζάμι έχετε ;)
δείτε ένα έξυπνο τεστ
http://www.salt-city.org/showthread....ss-is-tempered

Πολύ καλό :smt023

thanasis76 29-12-12 12:01

παιδια προσοχη στα ψημενα τζαμια. στα ενυδρεια μπορει να γινει θρυψαλα ευκολα!!!!! δεν φανταζομουν ποσο ευκολα μπορει να σπασει αν ξερεις... :D:D:D

xrnstos 29-12-12 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 721850)
παιδια προσοχη στα ψημενα τζαμια. στα ενυδρεια μπορει να γινει θρυψαλα ευκολα!!!!! δεν φανταζομουν ποσο ευκολα μπορει να σπασει αν ξερεις... :D:D:D

Δηλαδή φίλε Θανάση σου έχει συμβεί να σου σπάσει ψημένο τζάμι ενυδρείου; Και αν ναι πιστεύεις ότι στην περίπτωση που δεν ήταν ψημένο αλλά ένα απλό συμβαστικό τζάμι δε θα έσπαγε;

thanasis76 29-12-12 12:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xrnstos (Μήνυμα 721854)
Δηλαδή φίλε Θανάση σου έχει συμβεί να σου σπάσει ψημένο τζάμι ενυδρείου; Και αν ναι πιστεύεις ότι στην περίπτωση που δεν ήταν ψημένο αλλά ένα απλό συμβαστικό τζάμι δε θα έσπαγε;

δεν εχω χρησημοποιησει ποτε ψημενο τζαμι ενυδρειο.
αλλα εχω σπασει πολλα τετοια τζαμια με οση δυναμη μπορει να βαλει μια μυγα.... :D:D
το συμβατικο δεν σπαει οπως το ψημενο, αλλα ραγιζει και το μπαλωνεις μεχρι να φτιαξεις ενα αλλο με σιλικονη. το ψημενο απα μαζευεις τα κομματακια και ειναι πολλαααααααααα. ενα συμβατικο τζαμι θελει αρκετη δυναμη για να σπασει η να ραγισει...

ελιοτ 29-12-12 13:00

το απλο τζαμι εχει ελαστικοτητα η οποια ειναι σωτηρια σε διαφορες καταπονησεις που μπορει να δεχτει ενα ενυδρειο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02197 seconds with 11 queries