Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21858)

Nick74 14-08-12 22:34

Ο πλεκο αν ειναι ο κοινος πλεκο δεν ταιριαζει εκει μεσα, ειναι ψαρακι που θελει πολυ ιδιεταιρες συνθηκες και πολυ μεγαλο ενυδρειο.

Πολυ ενδιαφερον αυτο με τα αυγα, αλλα πρεπει να κανεις κανονικη εγχειριση για να τα παρεις...
Το μονο που δεν εχω κανει μεχρι τωρα ειναι εγχειρισεις :D:D
Οντως και η αρτεμια γαριδα ειναι τελικα
Και με την αεροπετρα εκολαπτονται κανονικα? καλα θα τρωνε ΤΟ στρεςς τα γαριδακια που γενιουνται και ειναι εκει μεσα πλυντηριο, αλλα τουλαχιστο αν επιζουν δεν πειραζει και τοσο

stratri1 16-08-12 07:30

Έχω φάει τον τόπο, αυτό το θέμα δεν το βρίσκω πουθενά:confused::confused::confused: Έτσι χάνω ένα σωρό πληροφορίες που βρίσκω γμτ γμτ:(

Ο τύπος έλεγε ότι τα αυγά είναι καλά κολλημένα επάνω στο σώμα της γαρίδας, κάτι που δεν ίσχυε στην δική μου περίπτωση. Σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν αρκετή ώρα νεκρή (πιθανώς να πέθανε το βράδυ και εγώ να την βρήκα το επόμενο μεσημέρι). Τες πα. Εγώ το επιχείρησα και την... εγχείρησα:cool:.
Είχα βάλει όλη την κατασκευή (μισό μπουκάλι, μέσα πυκνό τούλι, από κάτω αερόπετρα) μέσα στο ενυδρείο και τα αυγά.... εξαφανίστηκαν!!!! Δεν μπορούσε να μπει τίποτα μέσα, αλλά δεν πέρνω και όρκο ότι αν εκκολάφθηκαν δεν θα μπορούσαν να φύγουν τα μικρά. Θέλω να πιστεύω ότι σκάσανε τα αυγά και την κάνανε για την Moss τα μικρά.

Νίκο, ο πλέκο είναι ο κοινός. Είναι το μόνο λάθος που μου έχει μείνει από την "Προ GAB" εποχή μου και δεν μου πάει καρδιά να τον διώξω.

Commando 09-10-12 20:27

γεννα red cherry!!!!!!!!
 
παιδια οπως ειχα ανφερει και σε προηγουμενο θεμα ειχα αγορασει 6 γαριδες ( 3 και 3)εκ των οποιων πεθαιναν την επομενη μερα οι δυο αρσενικες και μια θηλυκη!μετα απο 4 μερες ψοφησαν και η αρσενικη με τη θηλυκη και εμεινε μαι θηλυκη μονη της!επιδη ψιλοαπογοητευτηκα με την ολη υποθεση πηγα και αγορασα 5 gupy (3 αρσενικα και 2 θηλυκα)(τα ηθελα για ομορφια)!τοσες μερες(περιπου μια εβδομαδα)ταιζα τα ψαρια και εριχνα και τροφη στη μοναδικη μου γαριδουλα!σημερα παρατηρησα οτι μεσα στο moss που εγω δεσει σε ενα ξυλο(ειναι αρκετα πυκνο) υπηρχαν τρια (τοσα ειδα τουλαχιστον)γαριδακια!τι πρεπει να κανω τωρα?πόσα λετε να ειναι!(θα τα φανε τα gupy?:D

snakepanos 09-10-12 20:46

Η γαριδες σου θα πεθαναν γιατι μαλλον δεν ηταν καλα στρωμενο το ενυδρειο και κυριως ο βυθος [το υποστρωμα].
Οταν ειναι μωρα η γαριδες ειναι ενας μεζες για ολα τα ψαρια ο καλυτερος θα ελεγα,αμα τα βρουν σε καποιο σημειο που μπορουν να τα φανε ,,τοτε θα τα φανε τα γαριδακια σου τα γκαμπυ,αμα μεγαλοσουν δεν τα πηραζουνε.

Commando 09-10-12 20:58

τωρα ομως τι μπορω να κανω?μπορουν να μεγαλωσουν μεσα στο φυτο?και μια ακομα ερωτηση αμα μεγαλωσουν γινεται να ζευγαρωσουν η θα υπαρχει θεμα αιμομιξιασ?

snakepanos 09-10-12 21:21

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα ,,αστα μονα τους ,,δεν θα εχεις αιμομιξίες.

Commando 09-10-12 22:53

παιδια εχω μετρησει μεχρι τωρα τουλαχιστον δεκα γαριδακια και 2 μωρα γκαπυ!(τωρα βρηκαν να γεννησουν ολα???)τελικα τα χωρισα τα ψαρια με ενα τουλι στο μισο ενυδρειο και το φυτο(kider εκπληξη το λεω ετσι γιατι κρυβει πολλα) στην αλλη πλευρα!μολις τα χωρισα τα γαριδακια βγηκαν και αρχισαν τις βολτες!σε ποσο καιρο θα ειναι μεγαλα?(δεν θα εχουν προβλημα εννοω)

Kotsos 09-10-12 23:12

Θέλουνε καιρό να μεγαλώσουνε.. Αν είναι πυκνή η μος σου όμως, σίγουρα θα ζήσουνε κάποια..

stratri1 24-11-12 17:49

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίξω νέο.

Μεταφέρω ήδη τις γαρίδες στο νέο μου γαριδάδικο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65508
Έχω μπολιάσει τον βυθό με άμμο από το παλιό ενυδρείο (άσπρη άμμος, πάνω σε μαύρο χαλίκι:confused: Ευτυχώς βυθίζετε σιγά-σιγά).

Παρατήρησα το εξής: Οι γαρίδες που μπήκαν στο νέο ενυδρείο, με συγκάτοικους ΜΟΝΟ ramshorn και malaisian trumpet, έχουν δημιουργήσει ήδη σέλα, μέσα σε διάστημα 1-2 εβδομάδων. Στο μεγάλο ενυδρείο που υπάρχουν γκάπυ και ξιφοφόροι, δεν είδα ούτε βλέπω καμία σέλα, παρόλο που στήνομαι κάθε μέρα και κοιτάζω. Νεαρούδια σκάζουν μύτη συνεχώς, αλλά σέλα ή αυγωμένη πουθενά.

Και λέω τώρα. Μήπως υπό το φόβο των ψαριών, οι έτοιμες προς αναπαραγωγή κρύβονται ή φυλάγονται;;;
Έχετε παρατηρήσει κάτι παρόμοιο;;;

kissamos13 30-11-12 15:03

Ερωτησεις για αναπαραγωγη red cherry
 
Γεια σας.

Θα ηθελα να σας ρωτησω για την αναπαραγωγη τως red cherry, ποιες ειναι οι ιδανικες τη συνθηκες που θελει το νερο, π.χ. PH, KH, Θερμοκρασία.

Θελει πολλα φυτα?? Αν ειναι μονο κερατοφυλλο πειραζει???

Αν εχω ξεχασει κατι αλλο να αναφερω που μου χρειαζεται να μου το πειτε:smt102.

Σας ευχαριστω ολους.

nazgul 30-11-12 16:12

Για την αναπαραγωγη, απλα χρειαζεται να ειναι ζωντανες! :D

Για τα υπολοιπα, θα βρεις παρα πολλες πληροφοριες στα παρακατω υπομνηματα:
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=104
-------------------------
Βασικοτατο ειναι να εχεις οχι μονο στρωμενο φιλτρο, αλλα και στρωμενο βυθο. Δηλαδη, να λειτουργει τουλαχιστον 2-3 μηνες το ενυδρειο πριν τις βαλεις.

eimaste aR21rwstoi 30-11-12 19:04

ειναι πολυ ευκολο να αναπαραχθουν αρκει να εχεις στρωμενο βυθο και φιλτρο...

τα αλλα αστα στην φυση:D

ChocolatePuma 30-11-12 19:11

Νομίζω πως λίγη (ή πολλή) moss...θα βοηθούσε!:D

Στο δικό μου ενυδρείο, ο περισσότερος γόνος εκεί συγκεντρώνεται και μετά από λίγο καιρό βλέπεις μικρά κόκκινα γαριδάκια να κυκλοφορούν ανάμεσα στη moss ;)

Alex_Salonica 04-12-12 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kissamos13 (Μήνυμα 715774)
Γεια σας.

Θα ηθελα να σας ρωτησω για την αναπαραγωγη τως red cherry, ποιες ειναι οι ιδανικες τη συνθηκες που θελει το νερο, π.χ. PH, KH, Θερμοκρασία.

Θελει πολλα φυτα?? Αν ειναι μονο κερατοφυλλο πειραζει???

Αν εχω ξεχασει κατι αλλο να αναφερω που μου χρειαζεται να μου το πειτε:smt102.

Σας ευχαριστω ολους.

Οι RCS είναι γενικά ευπροσάρμοστες γαρίδες αρκεί οι παράμετροι του νερού να κρατούνται σταθερές ή οι αλλαγές να γίνονται με αργούς ρυθμούς ώστε να μπορούν να προσαρμοστούν.

Από φυτά καλά είναι να προσθέσεις μαζί με το κερατόφυλλο και λίγη μος.
Θα πρέπει επίσης να προσέξουμε τη θερμοκρασία το καλοκαίρι να μην ξεπερνάει για μεγάλο διάστημα τους 28C.

Γιώργος Κ 20-12-12 23:08

Λογικα σε αυτο με τα ψαρια κρυβονται απο ενστικτο και δεν τις βλεπεις ...


chrisvari 21-03-13 18:59

Αυγωμένη!!
 
6 Συνημμένο(α)
Μία απο τις red fire που έχω είναι μέσα στο αυγό!!
Αύριο ξεκινάω να καλύπτω τα φίλτρα και την αεραντλία με λεπτό σφουγγάρι για να μην τραβήξει τον γόνο.Κι απλά ελπίζω να μην γίνουν μεζεδάκι στα 3 guppies που έχω!

Alex_Salonica 21-03-13 19:38

Καλώς να τα δεχτείς! :)

Τα ενήλικα guppy ίσως να τσιμπήσουν από κανένα γαριδάκι, αν είναι όμως πυκνοφυτεμένο θα επιβιώσουν αρκετά

chrisvari 21-03-13 21:37

Ευχαριστώ παιδιά!Εν το μεταξύ είναι τόσο κόκκινη που δεν την είδα όταν ήταν σελωμένη.Είδα κατευθείαν τα αυγά απο κάτω.Κι έχει πάρα πολλά.
Είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο,οπότε ελπίζω να μου ζήσουν αρκετά.
Είναι καμιά βδομάδα έτσι.Πότε θα δω γαριδάκια???
-------------------------
Εν το μεταξύ βλέπω τις τελευταίες μέρες συνέχεια άδεια κέλυφη γαρίδων στο ενυδρείο.Αυτό σημαίνει κάτι?Είναι έτοιμες για αναπαραγωγή?

Alex_Salonica 22-03-13 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisvari (Μήνυμα 748596)
Ευχαριστώ παιδιά!Εν το μεταξύ είναι τόσο κόκκινη που δεν την είδα όταν ήταν σελωμένη.Είδα κατευθείαν τα αυγά απο κάτω.Κι έχει πάρα πολλά.
Είναι φουλ φυτεμένο το ενυδρείο,οπότε ελπίζω να μου ζήσουν αρκετά.
Είναι καμιά βδομάδα έτσι.Πότε θα δω γαριδάκια???
-------------------------
Εν το μεταξύ βλέπω τις τελευταίες μέρες συνέχεια άδεια κέλυφη γαρίδων στο ενυδρείο.Αυτό σημαίνει κάτι?Είναι έτοιμες για αναπαραγωγή?

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

chrisvari 23-03-13 21:50

Παιδιά να ρωτήσω κάτι?Σήμερα είδα τη συγκεκριμένη γαρίδα και είδα τα αυγά της να έχουν μαζευτεί προς τα πάνω αρκετά.Δεν κρέμονται δηλαδή αρκετά όπως τις προηγούμενες μέρες τα αυγά,αλλά τα βλέπω εκεί.Είναι φυσιολογικό.Μήπως μαζεύουν πριν εκκολαφθούν?

alchemist 22-06-13 20:36

Σελωμενη cherry?
 
Ρε παιδια εχω ακουσει που λενε για σελωμενες γαριδες που γεννουν...
πιστευω οτι σελωθηκε μια δικια μου αλλα ειναι πρωτη φορα και δεν
ξερω...μπορουν να με διαφωτισουν οι παλιοι γαριδοπατερες??

http://img547.imageshack.us/img547/2392/6ny.jpg

sarpijk 22-06-13 20:48

Συντομα θα τη δεις αυγομενη.

alchemist 22-06-13 23:39

+-8+-8:D

Απλα μια απορια..ειχα ξαναδιαβασει και το αρθρο,
και υποτιθεται οτι η θυληκη ειναι πιο μεγαλη και πιο κοκκινη απο
την αρσενικη. Αυτη που ειναι σελωμενη,ειναι πιο μικρη και πιο διαφανη απο τη
μεγαλη,και η πιο μεγαλη δεν ειναι καν σελωμενη!
Η εχω 2 θυληκες η αρσενικη ειναι πιο μεγαλη σε ηλικια..
υπαρχει περιπτωση να ειναι και οι 2 θυληκες και να μην ειναι σελωμενη η πιο μεγαλη?
και εννοειται οτι αν δν εχω αρσενικη,θα τα ριξει τα αυγα ετσι?

delta66 23-06-13 17:19

Παράθεση:

Τo φυλo ξεχωριζει ευκολα σε ολες τις Neocaridina και με μικρη εμπειρια θα μπορειτε να τις ξεχωρισετε με μια ματια.

Το θηλυκο ειναι μεγαλυτερο, πιο ογκωδες, και συνηθως πιο εντονα κοκκινο. Ο λογος που οι θηλυκιες φαινονται πιο ογκωδης ειναι οτι εχουν πιο "κατεβασμενα" θωρακικα για να δημιουργειται κοιλοτητα οπου φυλασσονται τα αυγα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Στις νεαρες ισως δυσκολευτεις μονο λιγο

alchemist 23-06-13 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 773826)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Στις νεαρες ισως δυσκολευτεις μονο λιγο

πολυ πιθανον να ναι νεαρες οι δικες μου..
τωρα που το σκεφτομαι οταν τις αγορασα απο το πετ,
κουβεντιαζαμε για γεννες και μου χε πει οτι γενναν ευκολα και
ειχε και μικρες,ασπρες..οποτε παιζει να ναι πολυ μικρες
και γιαυτο να μν βγαζω ακρη..
απλα ελπιζω να ναι μια εκ των δυο γαριδος...

delta66 23-06-13 19:58

Με δυο γαριδες δεν στηνεται αποικια ευκολα

alchemist 23-06-13 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 773876)
Με δυο γαριδες δεν στηνεται αποικια ευκολα


αυτο μου φαινεται και μενα..

καλα πειραματιζομαι λιγο τωρα
το ενυδρειο ειναι 54λιτρο..
αλλα ειναι κατακπληκτικες!

Anna10 25-05-14 10:28

Παραξενο φαινομενο σε red cherry
 
5 Συνημμένο(α)
Εχει δει κανεις αυτό το φαινομενο σε γαριδες; Νομιζω οι red cherry μου είναι αυγωμενες και σελωμένες ταυτόχρονα.

golf20 25-05-14 11:06

Το βλέπω κι εγώ αυτό μερικές φορές στις γαρίδες μου,
συνήθως μια βδομάδα μετά την γέννα είναι πάλι αυγωμένες.
Πολύ όμορφο ενυδρείο..!!

tsala 25-05-14 11:37

Αννα πανεμορφες οι γαριδες σου και φανταχτερες!! να σου ζησουν!
οσο για το ερωτημα σου, δεν ειχα παρατηρησει κατι τετοιο στις δικες μου, ισως να συνεβαινε και να μην το ειχα προσεξει..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03387 seconds with 11 queries