Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή red cherry (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21858)

Kostis-Salonika 15-05-10 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 446290)
Φιλε η red cherry στις πρωτες φωτογραφιες σου σιγουρα δεν ειναι ενηλικη γαριδα και μαλιστα ειναι αυγωμενη! :)

Αν η γαριδα που θεωρεις πως ειναι Αμανο ειναι αυτη στην τελευταια φωτο τοτε θα σε απογοητευσω .Απλα ειναι red cherry που δεν πηρε ακομη το χρωμα της (πιθανον να ειναι κ αρσενικη που δεν εχουν εντονους χρωματισμους)
-------------------------
εννοω σιγουρα ειναι ενηλικη και αυγωμενη!
-------------------------
να τα ξαναγραψω αφου λογο ωρας και ξενυχτιου τα εκανα....

Λοιπον στις πρωτες 3 φωτος εχεις μια αυγωμενη red cherry 100/100

Στην τελευταια φωτο δεν ειναι αμανο οπως νομιζεις η γαριδα αλλα red cherry που ακομα να παρει το χρωμα της

1 το πολύ 2 μηνών είναι η Red cherry. Είναι δυνατόν να ενηλικιώθηκε;
Μακάρι!:p
Οι άλλες 4 που τις είχα για Amano, δεν έχουν καθόλου κόκκινο χρώμα πουθενά πάνω τους, για Red cherry.
Να είναι άραγε αποτέλεσμα υβριδισμού Amano και RC που συμβιώναν στο ενυδρείο από όπου τις πήρα;:(

platy 15-05-10 12:29

δυστηχως αν δεν ειναι κοντινη η φωτο δεν μπορουμε να σου πουμε...παντως οι αμανο δεν υβριδιζουν με τις τσερυ

Πάνος 15-05-10 14:50

τσερυ ειναι ολες..
και φυσικα η μια αυγωμενη ;)
η τελευταια απο το σχημα φαινεται για αρσενικη...αλλα γενικοτερα να μη διαχωριζεις το φυλο απο το χρωμα...εχω κοκκινες αρσενικες και διαφανες θηλυκες...
το σχημα σου δειχνει το φυλο
οι θηλυκες με πιο στρογγυλη κοιλια (για να φερει τα αυγα) ενω οι αρσενικες με επιμηκεις κοιλιες..

Kostis-Salonika 15-05-10 16:01

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 446382)
τσερυ ειναι ολες..
και φυσικα η μια αυγωμενη ;)
η τελευταια απο το σχημα φαινεται για αρσενικη...αλλα γενικοτερα να μη διαχωριζεις το φυλο απο το χρωμα...εχω κοκκινες αρσενικες και διαφανες θηλυκες...
το σχημα σου δειχνει το φυλο
οι θηλυκες με πιο στρογγυλη κοιλια (για να φερει τα αυγα ενω οι αρσενικες με επιμηκεις κοιλιες..

Να και 2 ακόμη φωτό των διάφανων γαρίδων μου ( είναι RC τελικά, τι λέτε; ) και 1 φωτό με 2 RC δίπλα-δίπλα (η αβγωμένη είναι άλλη, ψιλοκρύβεται κάτω από φυτά και στο φίλτρο επάνω).
Αυτή η κίτρινη μάζα μέσα στη ράχη της RC που βρίσκεται πάνω στην άμμο, είναι ωάρια που πάνε για γονιμοποίηση ή λέω ότι να'ναι;:D

Alex_Salonica 15-05-10 16:33

ναι είναι red cherry.

Δεν φαίνεται καθαρά στις φώτο για την λωρίδα που λες.

platy 15-05-10 16:37

alex την ''σελα'' εννοει ο φιλος..ναι κωστα ..αυτα θα κατεβουν στα ποδια και θα γινουν γαριδακια

Kostis-Salonika 15-05-10 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 446421)
alex την ''σελα'' εννοει ο φιλος..ναι κωστα ..αυτα θα κατεβουν στα ποδια και θα γινουν γαριδακια

Βέβαια, το τελευταίο προϋποθέτει πως θα προλάβουν να μεγαλώσουν τόσο ώστε να μην φαίνονται σαν υπέροχη ζωντανή τροφή στα ματάκια των κατά τα άλλα ιδιαίτερα φιλήσυχων Cardinal tetra με τους οποίους συμβιώνουν απροβλημάτιστα έως τώρα.:rolleyes:
Και πως θαγίνει αυτό;
Μάλλον δεν θα γίνει...

MIXALIS CYPRUS 15-05-10 19:48

Παιδια στην τελευταία φωτο η γαριδα (η αχρωμη) δεν νομιζω να εχει σελα με αυγα .Κατακριβειαν όλες οι γαρίδεςεχουν ενα κουβαράκι εκει περα (εχω διαβασει πως εκει οι γαριδες εχουν τη καρδία του)

Πέστε με τρελό αλλα απο την εμπειρία που εχω ως τώρα με αυτά τα ασπόνδυλα θα τολμούσα να πω με σιγουριά (ακόμα και από τόσο μακρινή φωτο)πως η συγκεκριμένη είναι αρσενική γαρίδα redcherry . Δεν το λέω μονό για το χρώμα, το σχήμα και τις μεγάλες αντένες (σημαδια αρσενικης) που έχει άλλα και από το γονίπεδιο που φαίνεται στη φώτοκαι που έχουν μόνο οι αρσενικές. Γίνεται πιο φανερό όταν κολυμπάνε οι αρσενικές και είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεχωρίζεις κανείς τα αρσενικά από τα θηλυκά

Φιλε σε 40λιτρο με τοσα ψαρια για να σωθουν χρειαζοντε πολλες κρυψονες και αρκετη τυχη
-------------------------
Mια φωτο που διακρίνετε ξεκάθαρα τo αναπαραγωγικό όργανο μια αρσενικής red cherry (επαναλαμβάνω είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να ξεχωρίσουμε τις θηλυκές απο τις αρσενικές)Ειναι σαν το γονοπόδιο στα ζωοτοκα

http://www.planetinverts.com/shrimp_..._appendage.jpg

Kostis-Salonika 15-05-10 20:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS (Μήνυμα 446448)
Παιδια στην τελευταία φωτο η γαριδα (η αχρωμη) δεν νομιζω να εχει σελα με αυγα .Κατακριβειαν όλες οι γαρίδεςεχουν ενα κουβαράκι εκει περα (εχω διαβασει πως εκει οι γαριδες εχουν τη καρδία του)

Πέστε με τρελό αλλα απο την εμπειρία που εχω ως τώρα με αυτά τα ασπόνδυλα θα τολμούσα να πω με σιγουριά (ακόμα και από τόσο μακρινή φωτο)πως η συγκεκριμένη είναι αρσενική γαρίδα redcherry . Δεν το λέω μονό για το χρώμα, το σχήμα και τις μεγάλες αντένες (σημαδια αρσενικης) που έχει άλλα και από το γονίπεδιο που φαίνεται στη φώτοκαι που έχουν μόνο οι αρσενικές. Γίνεται πιο φανερό όταν κολυμπάνε οι αρσενικές και είναι ο καλύτερος τρόπος να ξεχωρίζεις κανείς τα αρσενικά από τα θηλυκά

Φιλε σε 40λιτρο με τοσα ψαρια για να σωθουν χρειαζοντε πολλες κρυψονες και αρκετη τυχη
-------------------------
Mια φωτο που διακρίνετε ξεκάθαρα τo αναπαραγωγικό όργανο μια αρσενικής red cherry (επαναλαμβάνω είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος να ξεχωρίσουμε τις θηλυκές απο τις αρσενικές)Ειναι σαν το γονοπόδιο στα ζωοτοκα

http://www.planetinverts.com/shrimp_..._appendage.jpg

Μιλάμε για την 3η φωτό, που έχει 2 Red cherry κόκκινες. Αν προσέξεις, βέβαια δε βοηθάει καθόλου η φωτό, αυτή που βρίσκεται στην άμμο και όχι στην πέτρα πάνω, έχει 1 κίτρινη μάζα στη ράχη της. Γι' αυτήν την "μάζα" λέω μήπως είναι ωάρια για γονιμοποίηση.

MIXALIS CYPRUS 15-05-10 20:29

Ναι βρε εκει εχεις 2 θηλυκές ξεκάθαρα με ωάρια .

Εγω μιλούσα για τη τελευταία φωτο της πρώτης σου ανάρτησης


-------------------------
Δες φωτογραφιες του raven για την αναπαραγωγη της chery

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Kostis-Salonika 15-05-10 20:57

Δες φωτογραφιες του raven για την αναπαραγωγη της chery

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

Τις έχω δει, είναι πολύ κατατοπιστικό το άρθρο και με εξαιρετικές φωτογραφίες!
Οι δε γαρίδες, έχουν πολύ φάση. Από τότε που τις έβαλα και τις είδα από πολύ μικρές να αναπτύσονται, μας έχουν πάρει τα μυαλά να τις χαζεύουμε εγώ και η μικρή μου κόρη.:rolleyes:
Δεν το περίμενα αυτό με τίποτα, όταν μου έδινε τη moss ο φίλος Βασίλης (paco).:smt020

VipeR 22-06-10 21:07

Αυγουλάκια R.C.S.
 
1 Συνημμένο(α)
Αυτά είναι τα αυγά ?

Πάνος 22-06-10 21:31

ναι...αυτα ειναι τα αγονιμποιητα αυγα. κατα την εκδυση θα γονιμοποιηθουν απο τον αρσενικο και η μαμα θα τα κρατησει κατω απο την κοιλια της μεχρι να τα ελευθερωσει ολοκληρωμενα γαριδακια.

ARIS1983 26-11-10 22:56

Αναπαραγωγη Red Cherry!
 
Ποια ειναι η πιο σωστη θερμοκρασια για καλυτερη αναπαραγωγη αυτου του ειδους? Επεισης ποσα μικρα κανουν πανω-κατω σε μια γεννα? 10αδα σε 70λιτρο ειναι οκ ή να βαλω αλλες 10?

Raven 27-11-10 02:44

Η ιδανικη θερμοκρασια ειναι 23-24 βαθμους κελσιου.
Το ποσα μικρα γεννανε καθε φορα εξαρταται κυριως απο το μεγεθος της θηλυκιας. Μια μεγαλη μανα μπορει να κατεβασει 30-40 αυγα αναμεσα στα ποδια της. Οι πρωταρες μικρες θηλυκιες συνηθως γεννανε 10-15 μικρα.
Οσο πιο πολλες τοσο πιο καλα για αρχη. Σιγουρα ομως καλο ειναι να ξεκιναμε με 10-12 τουλαχιστον μια νεα αποικια για να νοιωθουν ασφαλεια.

ARIS1983 27-11-10 03:13

Ευχαριστω Raven! Τις ειχα στους 25 εδω και κανα μηνα, εχω μια 10αδα σε 70λιτρο (40χ40χ43) θα αργησουν να γεννησουν? Τους εχω μοςς, ριζες, catappa και αρκετες κρυψονες...

vrillgr 09-12-10 21:20

Αποβολή αυγών από red fire
 
καλησπέρα

το απόγευμα αγόρασα μια ομαδα red cherry και μετα από προσαρμογή 1,5 ώρας της εβαλα στο γαριδοενυδρειο μου 20 λιτρων μαζι με αλλες red cherry. τώρα πρόσεξα ότι μια από τις νέες ηταν αυγομένη και απέβαλλε αυγά πράσινα. από όσο ξέρω τα αυγά είναι κίτρινα καθώς δύο από τις παλαιες μου κατέβασαν εδώ και μια εβδομάδα αυγά από τη σελα στα πόδια. το ενυδείο τρέχει πάνω από χρονο και έχει μόνο red cherry. Ξέρετε που οφείλεται το κατεβασμα αυγών (stress??) και γιατί είναι πράσινα??

ευχαριστώ

ARIS1983 09-12-10 21:40

Νομιζω οτι επιασαν μικροβια και χαλασαν, γι' αυτο πρασινισαν με αποτελεσμα να τα αποβαλει η γαριδα! Ας μιλησουν οι πιο παλιοι και εμπειροι γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν τα λεω σωστα...

pavlos1988 09-12-10 22:38

Απο ο,τι εχω ακουσει-διαβασει,οι αυγομενες γαριδες κατα την μεταφορα τους απο το ενα ενυδρειο στο αλλο,αγχωνονται αρκετα,με αποτελεσμα να "αποβαλλουν" τα αυγα τους.

vrillgr 09-12-10 22:55

και εγώ αυτό σκέφτηκα αλλα δε μπορώ να εξηγήσω το πρασινο χρωμα των αυγών , πιο πολύ ανησυχώ για καμιά ασθένεια. ψάχνω στο νετ αλλα δε βρισκω κάτι σχετικό

Raven 10-12-10 01:45

Tα αυγα των αγριων Neocaridina heteropoda εχουν πρασινο χρωμα. Μερικες red cherry, μπορει να φερουν πρασινα αυγα και αυτο ειναι φυσιολογικο.
Η αποβολη τους οφειλεται στο stress της μεταφορας.

vrillgr 10-12-10 07:09

ευχαριστώ πολυ raven. με κάλυψες πλήρως:)

iliasselimis 11-12-10 20:11

Συγνώμη που χρησιμοποιώ το post του φίλου,αλλά έχω δυο ερωτησούλες να κάνω.
Υπάρχει περίπτωση να στρεσάρονται οι γαρίδες και να αποβάλουν τα αυγά λόγω των endlers
που έχω μαζί και μπορεί να φάνε τα endlers τα νεογέννητα γαριδάκια? Ευχαριστώ!

ARIS1983 11-12-10 20:14

Ναι τα νεογεννητα υπαρχει περιπτωση να φαγωθουν απο εντλερακια.

tsoum 19-02-11 19:00

Red cherry. Να την βάλω σε γεννήστρα;
 
Χαίρεται! Εχω μια red cherry, η οποία εχει πολλά αυγα. Είναι καλή ιδέα να την βάλω σε μια πλαστική γεννήστρα για να σώσω τον γόνο; Ρωτώ διότι έχω 11 tetras και μια θηλυκή μονομάχο, και αμφιβαλλω για το κατα πόσο θα τα καταφέρουν τα μικρά...

(η γεννηστρα είναι απο τις πλαστικές με τις χαραμάδες)

kotsos83 19-02-11 19:20

πιθανον να χωρεσουν απο τις χαραμαδες,αν γεννηθουν ζωντανα γιατι παιζει να ανχοθει η μανα και να τα γεννησει προωρα...

Alex_Salonica 19-02-11 19:35

Η μάνα τα έχει γεννήσει ήδη.(αβγά)

Καλύτερα να μην κάνεις τίποτα, αν έχεις φυτά και κρυψώνες μέσα θα επιζήσουν αρκετά.

Να τα χαίρεσαι! :p

tsoum 19-02-11 19:42

Τι εννοείς τα έχει γεννησει ήδη; Κρατάει τα αυγά, και όταν είναι έτοιμα, τα αφήνει κ εκκολάπτονται. Σωστά;

(πως φαίνεται ο γαριδο-ασχετος :D)

Εχω μια περιοχή στο ενυδρείο που είναι αρκετά πυκνοφυτεμένη (κ εκεί κυκλοφορουν κυριως και οι ενηλικες) και πιστευω θα είναι ΟΚ.

Απλα βλεπω πως κυνηγάνε τα grindal στο ρευμα που δημιουργεί το φίλτρο και... :smt120 Μεχρι να διανύσουν 30 εκατοστά, (δηλ σε περίπου 3-4 δευτερόλεπτα) εχει εξαφανιστεί μια καλή δόση! :smt066

Πρεπει να κόψω λίπανση; (flourish κ phosphorus)

georgis4 19-02-11 19:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 554762)
Τι εννοείς τα έχει γεννησει ήδη; Κρατάει τα αυγά, και όταν είναι έτοιμα, τα αφήνει κ εκκολάπτονται. Σωστά;

Λαθος :p
Αν την *πασπατεψεις* μπορει να αφησει τα αυγα και να μη δεις μικρα.Οταν ερχεται η ωρα για να σκασουν δεν τα αφηνει ισα ισα τα κραταει πανω της και τα *βοηθαει* να σκασουν.Δεν εχει αναγκη ειδικα αν εχεις moss θα δεις σιγουρα μικρα.:D
Επειδη μιλαμε για red cherry ισως να μην ενοχλουν και πολυ τα λιπασματα και εγω ριχνω flourish (με τσιγκουνια) και μια χαρα ειναι.

tsoum 19-02-11 20:04

2 Συνημμένο(α)
moss δεν εχω. Δεν έλεγε να πιάσει με τίποτα, χαλουσε και ξεπιανόταν όλη την ώρα και τελικά την εβγαλα...

Αν κ σύντομα θα κανω παρουσίαση, ορίστε δυο φωτογραφίες των φυτών. Ειδικά στην πρώτη, δεν πανε καθόλου ανάμεσα τα ψάρια, γιατί είναι χαμηλά και πυνκα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02847 seconds with 11 queries