Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Συμπεριφορά Πλακόστομου Leopard (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13214)

aLaNi 09-09-06 23:30

Συμπεριφορά Πλακόστομου Leopard
 
Καταρχήν καλησπέρα σε όλους, και πολλά συγχαρητήρια για την βοήθεια που δίνετε σε όλον τον κόσμο.
Είμαι νέος χομπίστας (περίπου ένα χρόνο) και κατέχω ένα ενυδρείο 60x35x30 (το οποίο σύντομα θα αντικαταστήσω) στο οποίο όλα βαίνουν καλώς μέχρι σήμερα (χτύπα ξύλο). Και τώρα στο ζουμί, πριν από δυο εβδομάδες αγόρασα έναν πλακοστομο leopard, όλα ωραία όλα καλά, σήμερα το πρωί έκανα αλλαγή νερού, πάλι όλα ωραία όλα καλά, μέχρι το απόγευμα που ο πλακοστομος άρχισε να χτυπιέται μόνος του........ και που και που αφήνει μια μεγάλη φυσαλίδα και αμέσως μετά ανεβαίνει πάνω να πάρει αέρα…… τι σημαίνουν όλα αυτά; (όλα τα άλλα ψαράκια και οι μετρήσεις φαίνονται φυσιολογικές)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

deMetrIs 10-09-06 08:36

πόσος μεγαλος ειναι ? του εχεις καμια κρυψωνα για να μην στρεσαρεται?

halvas69 10-09-06 09:26

Don't worry,
τα κάνουν κάτι τέτοια παλαβά, κατά καιρούς.

liquid 10-09-06 16:38

Έχεις αεραντλία στο ενυδρείο? Τι θερμοκρασία έχει το νερό?
Αν δεν έχεις αεραντλία στρέψε την έξοδο του φίλτρου προς τα πάνω ώστε να αναταράσσει την επιφάνεια του νερού και να έχει καλύτερη οξυγόνωση.

aLaNi 10-09-06 20:00

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας, λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής: Είναι 5 εκατοστά, το νερό έχει 28 και κάτι βαθμούς, αεραντλία υπάρχει με ολοκαίνουρια αερόπετρα. Τώρα για κρυψώνα έχω, μια ρίζα, μια μεγάλη πέτρα και 3 ανούμπιες. Εάν εννοείτε κρυψώνα σε στιλ σπηλιάς όχι δεν έχω κάτι τέτοιο, είναι απαραίτητο; τι προτείνετε;

Ευχαριστώ

Kostas G. 11-09-06 09:21

Αν το ξύλο που έχεις είναι αρκετά μεγάλο και φαρδύ δημιουργώντας κατι σαν σπηλίτσα που μπορεί να κρύβεται ο pleco,τότε είναι εντάξη,αλλιώς χρειάζεται να βάλεις και κάποιο άλλο ξύλο ωστε να δημιουργείται κάτι σαν σπηλίτσα.
Ο pleco σου είναι ή Glyptoperichthys joselimaianus ή Glyptoperichthys gibbiceps ή Pseudacanthicus leopardus.Από αυτούς,ο pleco σου είναι πιθανότατα ένας από τους πρώτους δύο.Το τρίτο τον ανέφερα απλώς γιατί αυτός είναι που ονομάζουμε Leopard pleco.Όποιον από αυτούς και να έχεις γίνεται πολύ μεγάλος για το ενυδρείο σου και το μικρότερο ενυδρείο στο οποίο μπορείς να τον έχεις όταν ενηλικιωθεί είναι 1,80-70 μέτρα αν ο pleco σου είναι ο πρώτος ή ο τρίτος ,ενώ αν είναι ο gibbiceps θέλεις ένα ενυδρείο 2,70-1 μέτρα.

aLaNi 14-09-06 14:18

Ευχαριστώ πολυ φίλε κώστα. Ακολούθησα τις συμβουλές σου και ολα καλά. ο πλεκο μου νομίζω οτι είναι ο πρώτος τελικά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries