Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σκούπισμα του βυθού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11940)

Nik25 19-05-06 14:51

Μπορει καποιος να μου πει σχετικα με το σιφωναρισμα τις αμμου. Αν θα χω απωλειες αμμου?

DimmyF 20-05-06 13:14

Σκούπισμα βυθού
 
1 Συνημμένο(α)
Σχετικά με το σκούπισμα βυθού θα ήθελα να σχολιάσω:
Με ένα σωληνάκι μπορείς να συφωνάρεις το βυθό και αν προσέχεις λίγο (να έχει μία μικρή απόσταση το σωληνάκι από το βυθό) μπορείς να πετύχεις να μαζεύεις ακαθαρσίες με μικρή απώλεια από άμμο. Όσο πιο μικρό είναι το σωληνάκι τόσο πιο εύκολα είναι τα πράγματα ΑΛΛΑ κ τόσο πιο πολλή ώρα θα σου πάρει...
[Απώλειες θα έχεις σίγουρα απλά μπορείς να τις ελαχιστοποιήσεις.]
Από την άλλη μπορείς να πάρεις μία σκούπα βυθού (στη photo είναι της Tetra) με την οποία τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα με ελάχιστη απώλεια σε άμμο και διατομή πλαστικού σωλήνα αρκετή ώστε να μη σκουπίζεις...5 ώρες..!
[Και με τη σκούπα έχεις απώλειες αλλά είναι πάρα πολύ μικρές.]

stigma98 20-05-06 22:38

Κατι σχετικα με την σκουπα βυθου,την βαζουμε σε ολο το χαλικι μεχρι τον πατο του ενυδρειου η επιφανειακα?:confused: :confused:

DJK 20-05-06 22:53

Επιφανειακά.

stigma98 21-05-06 04:09

Ρωταω γιατι δοκιμασα μεχρι τον πατο και εβγαλε τον χαμο.Για ποιον λογο το κανουμε επιφανειακα μονο?:confused: :confused: :confused:

Ιορδάνης 21-05-06 13:02

Καλημερα σκούπα βυθού αν δεν έχουμε υπόστρωμα κάνουμε μέχρι τον πάτο στην αντίθετη περίπτωση μέχρι την απόσταση που φτάνει περίπου το χαλίκι μας.Και μια πρόταση: μπορείς στην άκρη από το σωλήνα σου να προσαρμόσεις ένα μικρό μπουκαλάκι από αμμωνία π.χ. στο οποίο θα έχεις κόψει το πάτο του και θα τον διαμορφώσεις σαν πυργάκι και θα έχεις μια diy σκούπα βυθου.
Φιλικά Ιορδάνης.

stigma98 21-05-06 13:29

Ok Ιορδάνης μου λυθηκε η απορια.Οσο ΓΕΙΑ ΤΟΝ ΣΩΛΗΝΑ ειναι ετοιμη η σκουπα.ΤΗΑΝΚΣ παντως.:p

Ιορδάνης 21-05-06 13:34

Αν και δεν χρειάζεται παρακαλώ δεν κάνει τίποτα για αυτόν τον λόγο υπάρχουμε εδώ μέσα όλοι μας.:p :p :p.
Φιλικά Ιορδάνης.

george 21-05-06 14:01

1 Συνημμένο(α)
Μπορείς να βάλεις στην άκρη από ένα λάστιχο μια οδοντογλυφίδα ή ένα ξυλάκι από σουβλάκι το οποίο θα το δέσεις με ένα λαστιχάκι.

Έτσι με αυτό θα ανακατέβεις λίγο το χαλίκι για να βγαίνουν προς τα πάνω οι ακαθαρσίες και δεν θα έρχεται σε άμεση επαφή το χαλίκι με την άκρη από το λάστιχο για να το ρουφάει μέσα.


* Eυχαριστώ τον Τάκη για την εικόνα

hellenicsun 21-05-06 21:07

Να κάνω μια ηλίθια ερώτηση;
Όταν χρησιμοποιούμε τη σκούπα βυθού,αφαιρούμε τα ψάρια απο το ενυδρείο ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Tolis 21-05-06 21:13

οχι

gleboukas 23-05-06 22:45

για να καταλαβω καλυτερα εγω που δεν εχω υποστρωμα και εχω μονο χαλικι πρεπει να βαζω την σκουπα μεχρι τον πατο του ενδρειου η οχι μονο στην επιφανεια?

lasal 24-05-06 01:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gleboukas
για να καταλαβω καλυτερα εγω που δεν εχω υποστρωμα και εχω μονο χαλικι πρεπει να βαζω την σκουπα μεχρι τον πατο του ενδρειου η οχι μονο στην επιφανεια?

Οτι μπορείς να τραβήξεις απο την επιφάνεια
χωρίς να τα κάνεις μαντάρα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02676 seconds with 11 queries