Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Εξωτερικο φιλτρο για rio 180 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76735)

lionor 01-01-14 04:45

Εξωτερικο φιλτρο για rio 180
 
Σκεφτομαι να βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο στο συγκεκριμενο ενυδρειο. Αν ξερει κανεις να μου πει, ποιο απο τα εξωτερικα χωραει σιγουρα στο πλαϊνο ντουλαπακι; Χωρις πατεντες ομως (π.χ. βγαλσιμο μεντεσεδων, κλπ)
Νομιζω πως το fluval 306, αν μπει με το πλαι, χωραει αλλα θα ειναι χρηστικο ετσι;

sailor247 01-01-14 22:37

το eheim 2217 χωραει σιγουρα.εγω αυτο εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

maikl 01-01-14 23:12

Ολη η σειρα classic , ecco-pro, proff I.
Το tetra ex400,600,700 .τα fluval ειχα καποια στιγμη το 305 αλλα στο ριο 240 για το 180 δε γνωριζω ;)

lionor 02-01-14 01:43

Μαλιστα...

Εχουμε καμια γνωμη για το fluval 306; Ψηνομαι ειδικα αν το βρω σε μειωμενη τιμη που το εχει ενα μαγαζι

no_name 02-01-14 07:49

Εγώ είχα το 305 (ίδια σειρά, πιο παλιό μοντέλο) στο RIO 180 και ήταν πολύ καλό. Αν και το είχα πάρει μεταχειρισμένο, ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Θα σου πρότεινα να το πάρεις!!!!

lionor 02-01-14 14:37

To ειχες στο πλαϊνο ντουλαπι του rio; χωραει να μπει εκει με τα βανακια και τους σωληνες;

no_name 02-01-14 14:39

Ναι χωράει κανονικά στο ντουλάπι του... με το καπάκι δεν ξέρω τι θα κάνεις!!!

Δεν χωράνε οι σωλήνες από τις εγκοπές που έχει το ενυδρείο και θα σηκώνει λίγο το καπάκι.

lionor 02-01-14 14:49

Οταν λες οτι χωραει, προφανως μπαινει πλαγιαστα, γιατι αν μπει 'κανονικα΄ νομιζω δεν χωραει, συμφωνα με τις διαστασεις του (25 x 18 x 46 cm) Εκει εχω την απορια, μηπως τα βανακια με τους σωληνες χτυπανε πανω στα πλαϊνα του ντουλαπιου...
Οι σωληνες μονοι τους χωρις τα πλαστικα δεν χωρανε; Ή ειναι απαραιτητο να μπουνε και τα πλαστικα clips? Περιπου δηλ, ποσο σηκωνεται το καπακι αν μπουνε και τα clis; Ή εστω μηπως μπορουνε να μπουνε μονο τα απο κατω...

kgf12345 02-01-14 15:17

αν δεν βαλεις τα κλιπς θα πρεπει να βρεις τροπο να τα πιασεις απο μεσα στο τζαμι ωστε να στεκονται.γιατι η εξοδος και η επιστροφη εχουν περιεργο σχημα.
γιαυτο δινουνε τα κλιπς,ωστε να στεκονται οι σωληνες ισια.

οι σπιραλ σωληνες της φλουβαλ ειναι πιο σκληροι και πιο δυσκολο να σταθουνε αποτι οι σωληνες τυπου "αλφαδολαστιχου"...

τα κλιπς πρεπει να μπουνε και τα δυο κομματια τους.(πανω και κατω)
αν μπει μονο το απο κατω ο σωληνας δεν θα στεκεται στο κλιπ.γιαυτο μπαινει και το απο πανω, για να κουμπωνει.

ποτε δεν τη χωνεψα αυτη την "πατεντα" της Fluval:rolleyes:

lionor 02-01-14 15:45

Υποτιθεται οτι εχουν και βεντουζες νομιζω για να στερεωνονται αλλα προφανως δεν ειναι αρκετο αυτο.
Ελεγα μηπως αν εμπαινε μονο το απο κατω κλιπ, να μπορουσε να σταθει ο σωληνας απο το βαρος του καπακιου, που δεν ειναι και αμελητεο με την προσθηκη 4 ανεμιστηρων...
Παραμενει το ερωτημα, ποσο σηκωνεται το καπακι; Τοσο που να επιτρεπει σε καποιο ψαρι να βγει εξω...; Γιατι αν μιλαμε για 'σηκωμα' 1-2 ποντους, τοτε οκ...

no_name 02-01-14 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 810336)
Οταν λες οτι χωραει, προφανως μπαινει πλαγιαστα, γιατι αν μπει 'κανονικα΄ νομιζω δεν χωραει, συμφωνα με τις διαστασεις του (25 x 18 x 46 cm) Εκει εχω την απορια, μηπως τα βανακια με τους σωληνες χτυπανε πανω στα πλαϊνα του ντουλαπιου...
.

Στο πλάι το είχα και δεν είχα κανένα θέμα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 810357)
Γιατι αν μιλαμε για 'σηκωμα' 1-2 ποντους, τοτε οκ...

Τόσο σηκώνεται

lionor 02-01-14 16:25

2 Συνημμένο(α)
Χμμμ τοτε αν σηκωνεται τοσο λιγο, οκ δεν το θεωρω και τοσο προβλημα, μαλιστα το καλοκαιρι με την ζεστη ισως ειναι και καλυτερα να παιρνει και περισσοτερο αερα...

Σκεφτομαι εναλλακτικα οτι θα μπορουσα και στην μεση να το βαλω. Ειχα φτιαξει μια τρυπα, οπως φαινεται στις φωτο, για να περασω τα καλωδια του ελεγκτη θερμοκρασιας. Λετε να χωρανε και τα λαστιχα του φιλτρου εκει;

Επειδη ειμαι τελειως αρχαριος με τα εξ. φιλτρα, ηθελα ακομα να ρωτησω: αν το κλεισω σημερα, χρειαζεται τπτ αλλο να παρω;
1) Το fluval 306 θα με καλυψει ή μηπως και το 206 ειναι αρκετο;
2) Φτανουν τα βιολογικα υλικα που εχει; (εχω ηδη 1 λιτρο siporax και μια καλτσα με substrat)
3) Αυτο εδω:http://www.petcumulus.gr/shop-produc...iltrou-205-305 καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζω και θα μπορουσα να βαζω στην θεση τους π.χ. filterwool;
4) Την εισοδο και εξοδο του νερου μπορω να την βαλω εγω σε οποια πλευρα του ενυδρειου θελω ή πρεπει να μπουν συγκεκριμενα;
5) Αν τελικα δεν με βολεψουν τα δικα του λαστιχα, μπορω να του βαλλω αλλα;

no_name 02-01-14 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 810368)
Χμμμ τοτε αν σηκωνεται τοσο λιγο, οκ δεν το θεωρω και τοσο προβλημα, μαλιστα το καλοκαιρι με την ζεστη ισως ειναι και καλυτερα να παιρνει και περισσοτερο αερα...

Σκεφτομαι εναλλακτικα οτι θα μπορουσα και στην μεση να το βαλω. Ειχα φτιαξει μια τρυπα, οπως φαινεται στις φωτο, για να περασω τα καλωδια του ελεγκτη θερμοκρασιας. Λετε να χωρανε και τα λαστιχα του φιλτρου εκει;

Επειδη ειμαι τελειως αρχαριος με τα εξ. φιλτρα, ηθελα ακομα να ρωτησω: αν το κλεισω σημερα, χρειαζεται τπτ αλλο να παρω;
1) Το fluval 306 θα με καλυψει ή μηπως και το 206 ειναι αρκετο;
2) Φτανουν τα βιολογικα υλικα που εχει; (εχω ηδη 1 λιτρο siporax και μια καλτσα με substrat)
3) Αυτο εδω:http://www.petcumulus.gr/shop-produc...iltrou-205-305 καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζω και θα μπορουσα να βαζω στην θεση τους π.χ. filterwool;
4) Την εισοδο και εξοδο του νερου μπορω να την βαλω εγω σε οποια πλευρα του ενυδρειου θελω ή πρεπει να μπουν συγκεκριμενα;
5) Αν τελικα δεν με βολεψουν τα δικα του λαστιχα, μπορω να του βαλλω αλλα;

Δεν θα το έβαζα στο κέντρο για να μην φαίνεται, όχι για άλλο λόγο.

1) Είναι μικρό το 206
2) Φτάνουν αυτά που έχεις
3) Δεν χρειάζεται να το αλλάζεις απλά να το πλένεις μια φορά κάθε έξι μήνες
4) Καλό θα ήταν να βάλεις την είσοδο αριστερά και την έξοδο δεξιά ή ανάποδα.
5) Ναι μπορείς να βάλεις άλλα (με την ίδια διάμετρο)

lionor 02-01-14 16:47

4) ή δεξια αριστερα θα μπουν ή αναποδα, αλλιως δεν γινεται, απλα λεω αν εχει σημασια ποιο θα μπει αριστερα και ποιο δεξια... :)
5) αν ξεραμε και τι διαμετρο εχουν...

(σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....)

Αν υπαρχει αλλη γνωμη διαφορετικη...θα θελα να την ακουσω, αλλιως να προχωρησω αμεσα στην αγορα του ;)

no_name 02-01-14 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 810373)
4) ή δεξια αριστερα θα μπουν ή αναποδα, αλλιως δεν γινεται, απλα λεω αν εχει σημασια ποιο θα μπει αριστερα και ποιο δεξια... :)
5) αν ξεραμε και τι διαμετρο εχουν...

(σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες....)

Αν υπαρχει αλλη γνωμη διαφορετικη...θα θελα να την ακουσω, αλλιως να προχωρησω αμεσα στην αγορα του ;)

4) δεν υπάρχει σημασία που θα βάλεις τι...
5) 16/22

lionor 02-01-14 17:24

Ωραια ... ειμαι ενα κλικ πριν το κλεισω....

Τελικα το θεμα κλεισιματος του καπακιου εινα οντως θεμα...; Σιγουρα ανασηκωνεται 1-2 ποντους;
Κατι ακομα: χρειαζεται να του βαζω μεσα καθλου filter wool; Και γενικα περιπου καθε ποτε χρειαζεται καθαρισμα...; (το εσωτερικου που εχω τωρα, καθαριζω απλα καθε φορα ενα απο τα 2 σφουγγαρια που εχει μεσα καθε 5μηνο....)
Εχει γενικα κανενα σοβαρο μειονεκτημα...; Δεν εχω διαβασει και πολλα...ασχημα για το συγκεκριμενο

no_name 02-01-14 17:28

Μην λέμε τα ίδια πάλι... είπαμε 1-2 εκατοστά.
Καλό είναι να βάλεις filter wool και να το καθαρίζεις όταν βλέπεις ότι "πέφτει" η πίεση του νερού από την εξαγωγή.

delta66 02-01-14 19:24

Μπορεις να κοψεις στο σημειο εκεινο το καπακι με κοπιδι.

lionor 02-01-14 23:58

Οκ παιδια, το...εκλεισα :)

Αληθεια, στην δεξια σχισμη του ενυδρειου που θα μπει η εισοδος ή η εξοδος του φιλτρου, δεν χωραει να μπει clip, γιατι ειναι το εσωτερικο φιλτρο εκει. Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;

delta66 03-01-14 03:07

Ξηλωνουμε το εσωτερικο φιλτρο

lionor 03-01-14 03:26

Σιγά μην το καταφέρω αυτό με γεμάτο ενυδρείο... καλά ας έρθει με το καλό και θα δω τι θα κάνω. Ίσως ανοίξω μια τρύπα στο καπάκι και περάσω τον σωλήνα δίπλα από το φίλτρο

delta66 03-01-14 03:47

Θα το αδειασεις μεχρι τη μεση και με ενα μαχαιρι θα κοψεις τις σιλικονες του.
Τραβωντας το θα φυγει.

ελιοτ 03-01-14 08:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 810368)
Χμμμ τοτε αν σηκωνεται τοσο λιγο, οκ δεν το θεωρω και τοσο προβλημα, μαλιστα το καλοκαιρι με την ζεστη ισως ειναι και καλυτερα να παιρνει και περισσοτερο αερα...

Σκεφτομαι εναλλακτικα οτι θα μπορουσα και στην μεση να το βαλω. Ειχα φτιαξει μια τρυπα, οπως φαινεται στις φωτο, για να περασω τα καλωδια του ελεγκτη θερμοκρασιας. Λετε να χωρανε και τα λαστιχα του φιλτρου εκει;

Επειδη ειμαι τελειως αρχαριος με τα εξ. φιλτρα, ηθελα ακομα να ρωτησω: αν το κλεισω σημερα, χρειαζεται τπτ αλλο να παρω;
1) Το fluval 306 θα με καλυψει ή μηπως και το 206 ειναι αρκετο;
2) Φτανουν τα βιολογικα υλικα που εχει; (εχω ηδη 1 λιτρο siporax και μια καλτσα με substrat)
3) Αυτο εδω:http://www.petcumulus.gr/shop-produc...iltrou-205-305 καθε ποτε πρεπει να τα αλλαζω και θα μπορουσα να βαζω στην θεση τους π.χ. filterwool;
4) Την εισοδο και εξοδο του νερου μπορω να την βαλω εγω σε οποια πλευρα του ενυδρειου θελω ή πρεπει να μπουν συγκεκριμενα;
5) Αν τελικα δεν με βολεψουν τα δικα του λαστιχα, μπορω να του βαλλω αλλα;


προσπαθησε στην εξοδο του νερου απο το φιλτρο να εχεις τον μικροτερο σε μηκος σωληνα που μπορεις για να μη χασεις πολυ σε ροη.

lionor 03-01-14 13:54

Πολυ δυσκολο να το αφαιρεσω, ακομα και αδειο να ηταν το ενυδρειο. Ουτε τα καταλληλα 'εργαλεια' εχω και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια... Θα το αφησω ως εχει, και την εξοδο θα την βαλω λιγο πιο διπλα. Ετσι θα εχω και 'ετοιμοπολεμο' το εσωτερικο αν χρειαστει καποια στιγμη. Mονο 2 τρυπες πρεπει να ανοιξω στο καπακι για να χωρανε οι σπιραλ σωληνες

stanisalus18 03-01-14 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lionor (Μήνυμα 810530)
Πολυ δυσκολο να το αφαιρεσω, ακομα και αδειο να ηταν το ενυδρειο. Ουτε τα καταλληλα 'εργαλεια' εχω και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια... Θα το αφησω ως εχει, και την εξοδο θα την βαλω λιγο πιο διπλα. Ετσι θα εχω και 'ετοιμοπολεμο' το εσωτερικο αν χρειαστει καποια στιγμη.

Θα σε παίδεψεΐ κάπως έτσι, νομίζω, είναι και ένα δύσκολο σημείο για εξωτερικό φίλτρο με το φίλτροκουτί μέσα.

lionor 03-01-14 14:18

Πιο πολυ θα παιδευτω να αφαιρεσω το εσωτερικο. Θα προσπαθησω να δω τι μπορει να γινει με την συνειπαρξη και των 2. Νομιζω υπαρχουν rio που εχουν παραλληλα και τα 2 φιλτρα. Να δω μονο που σκ..τα θα κανω τις τρυπες στο flap (εχει ηδη 4 90αρια fan)...

delta66 03-01-14 17:03

Βγαινει ευκολα ρε σου λεω με μαχαιρι. Βουτηρο. (στα πρωτα μου juwel το ξηλωνα με πετονιες, χορδες και βλακειες και ηταν δυσκολο)
Και το εχεις και ετοιμοπολεμο οποτε το χρειαστεις, απλα βαζωντας μεσα στο ενυδρειο, ετσι χωρις κολλημα.

lionor 03-01-14 17:11

Δεν μπορω να το κανω αυτο...Θα κανω καμια ζημια και θα χαλασω και το ενυδρειο και μην χασω και τα ψαρακια φοβαμαι... Και αδειο να ηταν, παλι θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα να το επιχειρησω...Που να μπει μαχαιρι εκει μεσα...Αυτο ειναι κολλημενο τσιμα-τσιμα, οχι δεν θελω να κανω καμια πατατα.... Θα παραμεινει ως εχει. Το φιλτρο το παρηγγειλα, απο βδομαδα θα το εχω, οποτε θα δω και πρακτικα πως θα μπορεσω να το τοποθετησω....

delta66 03-01-14 18:06

Τοτε οταν αδειασεις το φιλτροκουτι, να βαλεις μεσα το σωληνα εισαγωγης.
( ο εξαγωγης απο την αλλη)

lionor 04-01-14 00:13

Και αυτο που λες, φαινεται καλη ιδεα...θα 'τραβαει' ικανοποιητικα ομως; Γιατι η εισαγωγη του εσωτερικου φιλτρου ειναι ψηλα...
Θα το δουμε απο βδομαδα πως θα το κανω. Ας ερθει με το καλο το φιλτρο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02356 seconds with 11 queries