Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   καινουργιο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79323)

Γιαννης29 07-04-14 19:50

καινουργιο ενυδρειο
 
2 Συνημμένο(α)
θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για να βελτιωσω το ενυδρειο μου :smt039

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Διαστάσεις:
100.5x50x45 190lt
Όγκος:
190lt
Κατηγορία:Κοινωνικό - Φυτεμένο
Φυτά: anubias nana, gladophora aegagrophila, κ ενα ακομη που δε γνωριζω την ονομασια του.(φαινεται στη φωτο ομως)
Ψάρια / Άλλα είδη:
12 καρδιναλιοι, 12 ροδοστομοι, 2 πλακοστομα albino ancistrus, 4 kryptopterus vitreolus, 6 γαριδες amano ,σαλιγκαρια λαθρεπιβατες
Διακοσμητικά υλικά: ξυλα,πετρες ,χαλικι, λαβα
Φόντο: -
Φωτισμός: 2 t5 των 38W
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: EHEIM professional 3 (2073) [
Κυκλοφορία νερού: 1050 λίτρα/ώρα.]
Θερμοστάτης: 150wt
Λίπανση: Seachem Flourish
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 65 mgr/lt
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0.15
mgr/lt
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): <10
mgr/lt
Αλλαγές νερού: κάθε 7 μερες 30% (57 lt)
Θερμοκρασία: 26-27

Υ.Γ δεν εχω ρυθμισει τη φωτογραφικη :smt071 -+9

lifefx 07-04-14 21:22

Καλησπέρα,το πρώτο που θα σου πώ εγώ είναι να δείς την αμμωνία σου.Το φυτό που λές μαλλον εχινόδορος είναι αλλα δές κι εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....taria+Subulata

manos76 08-04-14 18:47

όμορφο ενυδρείο!!!

..αλλά με πιο πολλά φυτά , χωρίς της μπουρμπουλήθρες , και πιο λεπτοκοκο χαλίκι θα μου άρεσε περισσότερο!
το φυτό που δεν ξέρεις ειναι το microsorum pteropus.
η αμμωνία θα έπρεπε να ειναι μηδέν, με τι την μετράς?

το ενυδρείο πιας εταιρίας είναι?

Γιαννης29 08-04-14 19:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 831976)
όμορφο ενυδρείο!!!

..αλλά με πιο πολλά φυτά , χωρίς της μπουρμπουλήθρες , και πιο λεπτοκοκο χαλίκι θα μου άρεσε περισσότερο!
το φυτό που δεν ξέρεις ειναι το microsorum pteropus.
η αμμωνία θα έπρεπε να ειναι μηδέν, με τι την μετράς?

το ενυδρείο πιας εταιρίας είναι?

ευχαριστω φιλε
το μετανιωσα που εβαλα χαλικι.θα προτιμουσα να εβαζα αμμο.
ναι το εψαξα το φυτο με την ονομασια που μου ειπες και οντως ειναι αυτο.φυτα θα βαλω πιο πολλα σιγα σιγα.
το ενυδρειο ειναι της ferplast to dubai 100.στην τελευταια αλλαγη νερου εβαλα 5 φορες τη δοση για τα λιτρα μου της seachem to prime.ελπιζω να εκανα καλα

manos76 08-04-14 19:42

το prime δεν το ξέρω, για να σου πω...
την αμμωνία με τι τεστ την μετράς?
πόσο καιρό ειναι σε λειτουργία το ενυδρείο?
πότε το έστησες με νερό και πότε έβαλες ψάρια?
έστρωσες με κάποιο τρόπο το φίλτρο, έβαλες μπόλι απο στρωμένο.. ?

κάνε μια πιο λεπτομερή παρουσίαση..

Γιαννης29 08-04-14 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos76 (Μήνυμα 831992)
το prime δεν το ξέρω, για να σου πω...
την αμμωνία με τι τεστ την μετράς?
πόσο καιρό ειναι σε λειτουργία το ενυδρείο?
πότε το έστησες με νερό και πότε έβαλες ψάρια?
έστρωσες με κάποιο τρόπο το φίλτρο, έβαλες μπόλι απο στρωμένο.. ?

κάνε μια πιο λεπτομερή παρουσίαση..

το ενυδρειο τρεχει περιπου 3 μηνες.ειχα βαλει αρχηκα το bactosprint 2 φορες και μετα απο 10 μερες εβαζα σταδιακα τα ψαρια που αναφερω.δεν εχω χασει κανενα απο αυτα.αλλαγες νερου κανω με α/ο και χρησιμοποιω to instant life της profish(που ειναι βακτηρια).to discus trace της seachem kai flourish για τα φυτα.τη μετρηση την ειχε κανει ενας φιλος δε θυμαμαι ποιας μαρκας.

Τάκης 08-04-14 20:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 (Μήνυμα 831984)
ευχαριστω φιλε
το μετανιωσα που εβαλα χαλικι.θα προτιμουσα να εβαζα αμμο.
ναι το εψαξα το φυτο με την ονομασια που μου ειπες και οντως ειναι αυτο.φυτα θα βαλω πιο πολλα σιγα σιγα.
το ενυδρειο ειναι της ferplast to dubai 100.στην τελευταια αλλαγη νερου εβαλα 5 φορες τη δοση για τα λιτρα μου της seachem to prime.ελπιζω να εκανα καλα

Μπορείς μέχρι 5απλη δόση όταν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη, άρα δεν εκανες λάθος, αλλά μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, αφού έκανες αλλαγή νερού ας έβαζες διπλή δόση το πολύ, ετσι και αλλιώς αμμωνία 0,15 δεν είναι και τόσο πολύ, ίσα ίσα που τη μετράς.
Διάβασε εδώ για την αντιμετώπιση ης αμμωνίας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 (Μήνυμα 832008)
το ενυδρειο τρεχει περιπου 3 μηνες.ειχα βαλει αρχηκα το bactosprint 2 φορες και μετα απο 10 μερες εβαζα σταδιακα τα ψαρια που αναφερω.δεν εχω χασει κανενα απο αυτα.αλλαγες νερου κανω με α/ο και χρησιμοποιω to instant life της profish(που ειναι βακτηρια).to discus trace της seachem kai flourish για τα φυτα.τη μετρηση την ειχε κανει ενας φιλος δε θυμαμαι ποιας μαρκας.

Αρχικά δεν στρώθηκε καλά, αλλά τώρα μετά από 3 μήνες θα έπρεπε να είχε στρώσει πλήρως. Κάνε τακτικές μετρήσεις και αν δεις πάλι αμμωνία , μείωσε τροφή και βάλε μπόλι. Από τα υγρά που λένε πως έχουν βακτήρια μη περιμένεις και πολλά. Για λίγες εβδομάδες καλό είναι να έχεις το ενυδρείο σου υπο παρακολούθηση μέχρι να σταθεροποιηθεί

Diskus fan 08-04-14 20:34

Πέραν των παραπάνω... εγώ βλέπω ψηλά την τιμή του ΡΗ για τα ψάρια σου.
Ρίξε μια ματιά... σε αυτά...
http://diszhal.info/english/characin...us_bleheri.php
http://diszhal.info/english/characin...n_axelrodi.php
http://diszhal.info/english/catfishe..._cirrhosus.php

Γιαννης29 08-04-14 21:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 832009)
Μπορείς μέχρι 5απλη δόση όταν έχεις αμμωνία ή νιτρώδη, άρα δεν εκανες λάθος, αλλά μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, αφού έκανες αλλαγή νερού ας έβαζες διπλή δόση το πολύ, ετσι και αλλιώς αμμωνία 0,15 δεν είναι και τόσο πολύ, ίσα ίσα που τη μετράς.
Διάβασε εδώ για την αντιμετώπιση ης αμμωνίας
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
-------------------------

Αρχικά δεν στρώθηκε καλά, αλλά τώρα μετά από 3 μήνες θα έπρεπε να είχε στρώσει πλήρως. Κάνε τακτικές μετρήσεις και αν δεις πάλι αμμωνία , μείωσε τροφή και βάλε μπόλι. Από τα υγρά που λένε πως έχουν βακτήρια μη περιμένεις και πολλά. Για λίγες εβδομάδες καλό είναι να έχεις το ενυδρείο σου υπο παρακολούθηση μέχρι να σταθεροποιηθεί

φιλε μου τις μετρησεις που αναφερω στις πληροφοριες ηταν περιπου πριν 2 εβδομαδες.απο τοτε εχω κανει 2 φορες αλλαγη νερου30%.τωρα δε ξερω που βρισκομαι να πω την αληθεια.θελω να παρω τα τεστ της api αλλα δε βρησκω στην αγορα.(καβαλα).το ph δε μοπρω να το ριξω ενω χρησιμοποιω α/ο .αρχηκα ειχα γεμισει το ενυδρειο με νερο απο βρυση και μετα αγορασα την α/ο.και με τις αλλαγες εριξα απο 8 στο 7.5 μονο.

nazgul 08-04-14 21:06

To ph θα πεσει με τον καιρο, παντα αναλογα με την kh (την οποια αγνοεις). Το θεμα ειναι οτι οι αλλαγες στις παραμετρους νερου δεν πρεπει να γινονται αποτομα, αλλα σε βαθος χρονου. Αυτο μονο προβληματα μπορει να δημιουργησει στα ψαρακια σου, σε συνδυασμο μαλιστα με μη καλα στρωμενο φιλτρο.

Τάκης 08-04-14 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης29 (Μήνυμα 832021)
φιλε μου τις μετρησεις που αναφερω στις πληροφοριες ηταν περιπου πριν 2 εβδομαδες.απο τοτε εχω κανει 2 φορες αλλαγη νερου30%.τωρα δε ξερω που βρισκομαι να πω την αληθεια.θελω να παρω τα τεστ της api αλλα δε βρησκω στην αγορα.(καβαλα).το ph δε μοπρω να το ριξω ενω χρησιμοποιω α/ο .αρχηκα ειχα γεμισει το ενυδρειο με νερο απο βρυση και μετα αγορασα την α/ο.και με τις αλλαγες εριξα απο 8 στο 7.5 μονο.

Δυστηχώς φίλε μου ξεκίνησες και εσύ όπως οι περισσότεροι από εμάς.
Το θέμα είναι να μαθαίνουμε από τα λάθη μας.
Πρέπει να βρεις τεστ, είναι απαραίτητα, χωρίς τα τεστ είναι σαν "Να οδηγάς νύχτα χωρίς φώτα". Αν δεν βρίσκεις εκεί , μπορείς από το ebay. Τα τεστ θα σε βοηθήσουν πολύ να φέρεις τις παραμέτρους του νερού εκεί που πρέπει και ταυτόχρονα να παρακολουθείς τους ρύπους μέχρι να βρεις τη ρουτίνα του ενυδρείου.
Για να κατέβει το PH, θα βοηθούσε τύρφη ή CO2. Φυσικά όπως είπε ο φίλος nazgul αυτές οι αλλαγές πρέπει να γίνουν σταδιακά και αργά

manos76 08-04-14 23:02

3 μήνες! μια χαρά είσαι! *τα ψάρια μπήκανε σταδιακά* δεν είχες αρρώστειες ούτε έχασες ψάρι* χωρίς έστω DIY CO2 και με μπουρμπουλήθρες και λίπασματάκι , ούτε το χαλίκι δεν έχει άλγη (εύχομαι να μην έχεις πότε)... λίγο δύσκολο με όλα αυτά να μην έχει στρώση το φίλτρο.. θα έλεγα ότι όχι μόνο το φίλτρο αλλά και το χαλίκι έχει πιάση βιολογία!!! όμως πρόσεξε και μέτρα ξάνα την αμμωνία για να είσαι σίγουρος τι παίζει, η μέτρηση που κάνατε μπορεί να ήταν και λάθος... μέτρα και το ΚΗ, καλό είναι να το έχεις στο 4 και με τύρφη όπως πσου είπαν πιο πάνω μπορείς να ρίχνεις το ΡΗ

Γιαννης29 09-04-14 17:42

καινουργιο ενυδρειο !!!
 
2 Συνημμένο(α)
θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας για να βελτιωσω το ενυδρειο μου :smt039

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Διαστάσεις:
100.5x50x45
Όγκος:
190lt
Κατηγορία: Κοινωνικό - Φυτεμένο
Φυτά: anubias nana, gladophora aegagrophila, microsorum pteropus ,
ceratophyllum
Ψάρια / Άλλα είδη: 12 καρδιναλιοι, 12 ροδοστομοι, 2 πλακοστομα albino ancistrus, 6 kryptopterus vitreolus, 6 γαριδες amano ,σαλιγκαρια λαθρεπιβατες
Διακοσμητικά υλικά: ξυλα(ριζες),χαλικι, λαβα
Φόντο: oxι
Φωτισμός: 2 t5 των 38W
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες (απο της 16:00 -00:00)
Φιλτράρισμα: EHEIM professional 3 (2073) [
ανακυκλοφορία νερού: 1050 λίτρα/ώρα.]
Θερμοστάτης: 150 wαtt
Λίπανση: iron kai Flourish της
Seachem
Παροχή CO2: oxι

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 65 mgr/lt
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0.15
mgr/lt
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): <10
mgr/lt
Αλλαγές νερού: κάθε 7 μερες 30% (57 lt)
Θερμοκρασία: 25-26



ChocolatePuma 09-04-14 18:20

Καλησπέρα. Ωραια η εικονα!

Αυτα που πρέπει να αλλαξεις, νομιζω στα ειπαν πιο πανω
Η τιμη του pH - πρεπει να μειωθει
Λιπανση δεν χρειάζεται - εχεις ευκολα φυτα
Οι πλεκο ξέρεις ποιο είδος ειναι?

Νομιζω πως μπορεις να κάνεις κάτι πραγματικά όμορφο, το θεμα ειναι να το χαρουν και τα ψαρια που φιλοξενείς / Αν δεν καταφερεις να ριξεις το pH ισως πρεπει να αλλάξεις ψαροσύνθεση

Γιαννης29 09-04-14 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 832173)
Καλησπέρα. Ωραια η εικονα!

Αυτα που πρέπει να αλλαξεις, νομιζω στα ειπαν πιο πανω
Η τιμη του pH - πρεπει να μειωθει
Λιπανση δεν χρειάζεται - εχεις ευκολα φυτα
Οι πλεκο ξέρεις ποιο είδος ειναι?

Νομιζω πως μπορεις να κάνεις κάτι πραγματικά όμορφο, το θεμα ειναι να το χαρουν και τα ψαρια που φιλοξενείς / Αν δεν καταφερεις να ριξεις το pH ισως πρεπει να αλλάξεις ψαροσύνθεση

ευχαριστω φιλε .ειναι albino ancistrus.το ph ελπιζω σιγα σιγα να πεσει με τις αλλαγες νερου .αφου χρησιμοποιω α/ο.την τυρφη την φοβαμαι να σου πω την αληθεια.γιατι πεφτει σχετικα γρηγορα το ph .αλλα κατι πρεπει να κανω η αληθεια ειναι .η τυρφη χρησιμοποιειται μεσα στο φιλτρο ετσι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02076 seconds with 11 queries