Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=139)
-   -   SOS>>>> εσπασε ο καδος του φιλτρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51819)

sifos 15-04-11 16:14

SOS>>>> εσπασε ο καδος του φιλτρου
 
επειγον εσπασε ο καδος του φιλτρου σταματαει η ροη του νερου και τωρα???τι κανω???εχω 5 σκαλαρια 2 πλεκο και ενα γκουραμι .......βοηθατε......

Sotiris7 15-04-11 16:17

Να υποθέσουμε ότι έχεις μόνο ένα φίλτρο στο ενυδρείο;;;;;;;;; :rolleyes:

sifos 15-04-11 16:18

Ασε μονο ενα......που να το ηξερα.....

Psaras 15-04-11 16:18

Ενώ ψάχνεις για ανταλακτικό... κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού...
αν έχεις κάποιον να στα φιλοξενήσει ακόμα καλύτερα:rolleyes:
λογικά ταίζεις και λιγότερο...
εγώ αυτά θα έκανα...
επίσης κοίτα να σώσεις την βιολογία

tsoum 15-04-11 16:21

Πιο φιλτρο ειναι; Λογικα θα μπορείς να βρεις ανταλλακτικο, αλλα δεν ξερω ποσο θα κοστισει.

Εγώ θα εβαζα το βιολογικό μεσα σε ενα δυχτακι στο ενυδρείο, με μια αντλιουλα να το "φυσαει" και να κανει και κυκλοφορια του νερου. Αμα θελεις βαλε και μια αεραντλια.

Υ.Γ. Δεν ξερω για τα αλλα φιλτρα, παντως η σειρα classic της Eheim μπορει να βυθιστει εξ'ολοκληρου στο νερο. Ειχα δει ενα 2215 υποβρυχίως σε ενα πετ-σοπ εδω στην Θεσσαλονικη.

bokostas 15-04-11 16:21

Να υποθέσω ότι είναι eheim?? Aυτά σπάνε συνήθως:D, γι' αυτό βρίσκεις και ανταλλακτικά παντού.;)

Sotiris7 15-04-11 16:23

Λογικά, όλο και κάπου θα βρεις ανταλλακτικό.......... Παρασκευή είναι, τα μαγαζιά είναι ανοιχτά μέχρι τις 21.00.......... ;)

Πρόβλημα με την βιολογία σου, έτσι κι αλλιώς αν κινηθείς γρήγορα, δεν θα έχεις.

Μην τρελλαίνεσαι.......... απλά βρες στα γρήγορα ανταλλακτικό.

delta66 15-04-11 16:27

Βαλε τα υλικα σε ενα δυχτακι ή αν δεν εχεις σε ενα δυχτυωτο καλσον τεσπα, και απο κατω μια αεροπετρα να βγαζει αερα απο αεραντλια.

Πως εσπασε μονο του? Αν ναι, εχεις εγγυηση?
Αν δεν εχεις εγγυηση, το σπασιμο που ειναι στον καδο? Κολλαει?
Στεγνωσε το σημειο καλα, βαλε logo και ασε το να στεγνωσει και να ξεμυρισει τελειως.

achisael 15-04-11 16:33

τελικα τι μαρκα ειναι eheim ??

πεστα Κωστα ... :D:D

sifos 15-04-11 16:39

δυστυχως αχιλλεα.......
με σιλικονι δεν γινεται δουλεια????

achisael 15-04-11 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sifos (Μήνυμα 579744)
δυστυχως αχιλλεα.......
με σιλικονι δεν γινεται δουλεια????

δεν ξερω αν γινεται αλλα θα ειναι επιφοβο..
σου ειπα παρε φλουβαλ...!!! ή εστω chinese...!!!

Υ.Γ. μπορεις να βρεις πολλα ανταλλακτικα απο eheim γιατι ? ενω για φλουβαλ λιγοτερα..
οποιος καταλαβε , καταλαβε/.. :rolleyes::rolleyes:

giannisaek 15-04-11 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 579748)
δεν ξερω αν γινεται αλλα θα ειναι επιφοβο..
σου ειπα παρε φλουβαλ...!!! ή εστω chinese...!!!

Υ.Γ. μπορεις να βρεις πολλα ανταλλακτικα απο eheim γιατι ? ενω για φλουβαλ λιγοτερα..
οποιος καταλαβε , καταλαβε/.. :rolleyes::rolleyes:

Αν πάρω το φλούβαλ και το κοπανίσω δεν θα σπάσει;;;;
Υπάρχουν περισσότερα ανταλλακτικά eheim γιατί οκτώ στους δέκα χομπίστες έχουν eheim, ένας στους δέκα φλούβαλ και ένας στους δέκα sun sun.:D
Όποιος κατάλαβε - κατάλαβε.:)

irongud 15-04-11 19:07

πληρωνονται απο τον κινεζο και τον ιταλο γιαυτο επιμενουν να θαβουν τα eheim :)

achisael 15-04-11 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 579785)
Αν πάρω το φλούβαλ και το κοπανίσω δεν θα σπάσει;;;;
Υπάρχουν περισσότερα ανταλλακτικά eheim γιατί οκτώ στους δέκα χομπίστες έχουν eheim, ένας στους δέκα φλούβαλ και ένας στους δέκα sun sun.:D
Όποιος κατάλαβε - κατάλαβε.:)


1) οχι δεν θα σπασει.. αν πεσει ο καδος.. ενω ο καδος του κλασικ θα σπασει...!!!

2) 6/10 καπνιζουν ειναι σωστο δλδ ? (και εγω μεσα στους 6)

3) 1/3 περνει μια φορα την εβδομαδα με κοκκινο / παραβιαζει το στοπ ..

το 2 και το 3 ειναι ασχετα αλλα παραδειγματα ετσι... :smt120:smt120

απο ροη τα φλουβαλ ειναι καλυτερα ..
ειδικα απο τα κλασικ...!!!

-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 579790)
πληρωνονται απο τον κινεζο και τον ιταλο γιαυτο επιμενουν να θαβουν τα eheim :)


ρε συ εισαι χακερ ? πω το ξερεις ???? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Γιαννης Μ5 15-04-11 19:29

Αχιλλεα eheim δεν ειναι μονο τα classic.Συγκρινεις μια σειρα φιλτρων,η οποια κυκλοφορει στην αγορα 20 χρονια,με το δικο σου που ειναι μεταγενεστερο.Δες κανενα eheim pro2-3 να δουλευει και συγκρινε με αυτα........;)

delta66 15-04-11 19:32

Καλα θα το χεσουμε παλι? :smt084

Σε ποιο σημειο εσπασε φιλε?
Και πως εσπασε αληθεια?

achisael 15-04-11 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 579800)
Αχιλλεα eheim δεν ειναι μονο τα classic.Συγκρινεις μια σειρα φιλτρων,η οποια κυκλοφορει στην αγορα 20 χρονια,με το δικο σου που ειναι μεταγενεστερο.Δες κανενα eheim pro2-3 να δουλευει και συγκρινε με αυτα........;)


μα δεν ειπα οτι δεν ειναι καλα τα eheim απλα το μεγαλυτερο προ ειναι 750 λ/ω αρα καμια σχεση με το φλουβαλ.. μπορει να συγκριθει μονο με το μικρο το 205.. τι να συγκρινω.. με τα κλασικ δεν υπαρχει συγκριση (ροη-δυναμη)


Τελικα φιλε βρηκες λυση τι εκανες ???

\/ag 15-04-11 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 579785)
Αν πάρω το φλούβαλ και το κοπανίσω δεν θα σπάσει;;;;
Υπάρχουν περισσότερα ανταλλακτικά eheim γιατί οκτώ στους δέκα χομπίστες έχουν eheim, ένας στους δέκα φλούβαλ και ένας στους δέκα sun sun.:D
Όποιος κατάλαβε - κατάλαβε.:)

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

mpoumpoula 15-04-11 21:19

Βρε αγόρια χαλαρώστε! Ο ανθρωπος καίγεται κι εσεις συζητατε για το ποιο είναι το καλύτερο φίλτρο;;;; Κι ύστερα λέτε κακιασμένες εμάς τις γυναίκες...:smt018

dimost 15-04-11 22:11

φιλε μου με σιλικονη προσπαθησε να το διορθωσεις (για ενυδρειακη χρηση βεβαια)

giannisqq 15-04-11 22:20

βαλε μια φωτογραφια για να δουμε που ειναι το σπασιμο

sifos 15-04-11 22:25

Μετα απο ψαξιμο.......τελικα Β Ρ Η Κ Α καδο και ξαναλητουργει το ενυδρειο!!!!Μεγαλη ανακουφιση!!!!! Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας και τις γρηγορες συμβουλες σας!!!παραλο που ειδα τωρα γυριζοντας οτι ειχατε ψιλοδιαφωνιες για μαρκες φιλτρων....
με την πρωτη ευκαιρια παντως θα παρω και ενα δευτερο για να το εχω ''καβα''.....για να μην τρεχω αλλη φορα και δεν θα φτανω !!!!

dimitrios 15-04-11 22:29

εχω που εχω αλλαξει δυο προφεσιοναλ 3 και κατι φιλοι που εχουν επισης της ιδιας σειρας μετα απο δυο χρονια χρησης βγαζουν συγκεκριμενα προβληματα.

dimost 15-04-11 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 579876)
εχω που εχω αλλαξει δυο προφεσιοναλ 3 και κατι φιλοι που εχουν επισης της ιδιας σειρας μετα απο δυο χρονια χρησης βγαζουν συγκεκριμενα προβληματα.

τα οποια ειναι??

sifos 15-04-11 22:36

τι να πω δεν πολλαγνωριζω αλλα απο οτι καταλαβα τα φιλτρα θελουν και αυτα την συντηρηση τους (οπως ολα τα πραγματα)!Αλλιως βγαζουν προβληματα .....αμα δεν βγαζαν δεν θα τα αλλαζαμε και ποτε!!!!

dimitrios 15-04-11 22:36

οι βανες πανω στη κεφαλη βγαινουν πατωντας ενα κουμπι αυτο σιγα σιγα χαλαει και βγαινει με δισκολια η μπορει να σου κολησει μεσα και η φλατζα κεφαλης

dimost 15-04-11 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 579882)
οι βανες πανω στη κεφαλη βγαινουν πατωντας ενα κουμπι αυτο σιγα σιγα χαλαει και βγαινει με δισκολια η μπορει να σου κολησει μεσα και η φλατζα κεφαλης

δεν αμφιβαλλω για την ορθοτητα αυτων που αναφερεις πρεπει να σκεφτει ομως καποιος οτι ενα εξωτερικο φιλτρο αυτου του μεγεθους που προφανως συνοδευεται και απο ενα δευτερο σε ενα ενυδρειο δεν ειναι κατι το οποιο πρεπει να ανοιγεται και να παιζουμε με τις βανες σε συχνη βαση .τετοια φιλτρα πρεπει να γινεται ελεγχος και καθαρισμος το γρηγοροτερο ανα 6μηνο

dimitrios 15-04-11 22:52

η σειρα 3 εχει ενα προφιλτρο με μπλε σφουγγαρι αυτο κατα τη γνωμη μου πρεπει να το καθαριζεις μια στο διμηνο για να μην περναει η βρωμια στα υπολοιπα υλικα

giannisqq 15-04-11 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimost (Μήνυμα 579887)
δεν αμφιβαλλω για την ορθοτητα αυτων που αναφερεις πρεπει να σκεφτει ομως καποιος οτι ενα εξωτερικο φιλτρο αυτου του μεγεθους που προφανως συνοδευεται και απο ενα δευτερο σε ενα ενυδρειο δεν ειναι κατι το οποιο πρεπει να ανοιγεται και να παιζουμε με τις βανες σε συχνη βαση .τετοια φιλτρα πρεπει να γινεται ελεγχος και καθαρισμος το γρηγοροτερο ανα 6μηνο

ειναι πολυ παραγοντες για το καθε ποτε καθαριζεται ενα φιλτρο!!μπορει να ειναι μηνα 3 μηνες 6 μηνες και παει λεγοντας...

dimost 15-04-11 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrios (Μήνυμα 579891)
η σειρα 3 εχει ενα προφιλτρο με μπλε σφουγγαρι αυτο κατα τη γνωμη μου πρεπει να το καθαριζεις μια στο διμηνο για να μην περναει η βρωμια στα υπολοιπα υλικα

η (βρωμια) που αναφερεις εξελισσεται σε κατι πολυ χρησιμο αλλα για αυτο θα σε κατατοπισουν ατομα στο forum εξιδικευμενα ..παντως τα εξωτερικα φιλτρα καλο θα ηταν να τα καθαριζεις οταν αρχιζει και πεφτει η ροη τους :smt052


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02390 seconds with 11 queries