Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Greek Aquarist's Boards (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Ζήτηση κλαδέματα για το ενυδρειο Εκθεσης του GAB (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93778)

G_AQUA 24-09-16 15:39

Ζήτηση κλαδέματα για το ενυδρειο Εκθεσης του GAB
 
Καλησπέρα σε όλους του συνφορουμίτες!

Θα χρειαστούμε (μπόλικα) κλαδέματα για το φυτεμένο ενυδρείο που θα στήσουμε στο περίπτερο του GAB στην έκθεση "Κατοικίδια εν δράσει", 14 με 16/10 στο Metropolitan Expo στο Αεροδρόμιο.

Όσοι λοιπόν είστε από την περιοχή της Αθήνας και μπορείτε να βοηθήσετε τσοντάροντας λίγη από την πρασινάδα σας, ευπρόσδεκτοι!

Επειδή μιλάμε για ενυδρείο έκθεσης τα κλαδέματα θα πρέπει να είναι φρέσκα, δηλαδή να έχουν κοπεί 2-3 μέρες πριν. Με όσους μας διαθέσουν φυτά θα έρθω εγώ σε επικοινωνία και θα φροντίσω για την παραλαβή τους.

Για να είναι συγκεντρωμένη η λίστα και να μην χαθούμε γράψτε εδώ παρακάτω στο θέμα τι φυτά και περίπου τι ποσότητα (πόσα κλαδάκια, ρίζες) μπορείτε να μας διαθέσετε για να δούμε τι ομορφιά :D θα κατεβάσουμε στην Έκθεση :cool:

klipitiklopos 24-09-16 17:53

Eχω κλαδεψει αρκετα μεγαλη ποσοτητα fissidens fontanus αν ταιριαζει με το στησιμο που θα γινει.
Πες μου αν σε ενδιαφερει γιατι δεν θα ειμαι για πολυ ακομα Αθηνα.

G_AQUA 24-09-16 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 966552)
Eχω κλαδεψει αρκετα μεγαλη ποσοτητα fissidens fontanus αν ταιριαζει με το στησιμο που θα γινει.
Πες μου αν σε ενδιαφερει γιατι δεν θα ειμαι για πολυ ακομα Αθηνα.

Thanks!
Η Fontanus είναι σαν την Coca Cola, πάει με όλα:D. Αφού την έχεις ήδη κόψει και θα φύγεις, μόλις μπορέσεις στείλε μου ένα pm για να δω πως θα την πάρω...

odin79 24-09-16 21:46

οτι εχω στο ενυδρειο δικο σας,πειτε μου τι θελετε

Τάκης 24-09-16 22:29

θα έχω μερικά κλαδιά ludwigia repens,
μερικά Rotala rotundifolia,
Sagittaria subulata
και μερικά κλαδια hygrophila angustifolia

Dimis 25-09-16 11:25

Μερικες ριζες απο cryptocoryne wendtii brown.
Επισης λευκοκεφαλα...
Αν σας ενδιαφερει για καποιο απο τα ενυδρεια με ενημερωνεται.

G_AQUA 25-09-16 22:12

Ολοι όσοι είτε εδώ είτε με pm προσφέρατε κλαδέματα, κρατείστε τα, θα τα χρειαστούμε. Σούμα θα αρχίσουμε να κάνουμε σε 3- 4μέρες αλλά ρε παλληκάρια οι υπόλοιποι, άντε βάλτε τα δυνατά σας και τσοντάρετε κλαδέματα γιατί μέχρι στιγμής αυτά που έχουν μαζευτεί δεν αρκούν με τίποτα....:D

Lth1 25-09-16 23:33

Πολυ ευχαρίστως να βοηθουσα αλλα δεν εχω τπτ απο φυτα ακομα...:-(

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan 25-09-16 23:48

Κάτι "ψιλά"... θα φέρω κι εγώ.- ;)

Themis_aqua 26-09-16 00:00

Απο επαρχια δεχεστε;Έχω althernathera mini αρκετη ποσοτητα αν κανει για το στησιμο που θελετε να την κρατησω κ μεχρι την εκθεση ισως προκυψει κ καποιο αλλο πειτε μου ομως!Εξοδα αποστολης δικα μου.

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimis 26-09-16 00:26

Απο παντου δεχόμεθα...
Ευχαριστουμε!

Maverick 26-09-16 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimis (Μήνυμα 966676)
Μερικες ριζες απο cryptocoryne wendtii brown.
Επισης λευκοκεφαλα...
Αν σας ενδιαφερει για καποιο απο τα ενυδρεια με ενημερωνεται.

Φέρε φέρε, θελουμε και για το μονομαχοενυδρείο ;)

G_AQUA 26-09-16 08:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 966816)
Απο επαρχια δεχεστε;Έχω althernathera mini αρκετη ποσοτητα αν κανει για το στησιμο που θελετε να την κρατησω κ μεχρι την εκθεση ισως προκυψει κ καποιο αλλο πειτε μου ομως!Εξοδα αποστολης δικα μου.

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θέμη, μην κάνεις τσιγκουνιές! Αφού to κάνεις το ψυχικό, κάντο ολόκληρο βρε αδελφέ:-)
Ολόκληρο κήπο έχεις φτιάξει :D Τράβα φωτό για τον διαγωνισμό, κλάδεψε και στείλε πράγμα!

Τάκης 26-09-16 09:41

Μου έφερε χθες ένας φίλος μερικά κλαδιά ludwia και μερικές ρίζες subulata, αλλά πριν την έκθεση θα περασω και θα τον κλαδέψω, θα του το κάνω γουλί το ενυδρείο :)
Δείτε με τον Γιάννη τον Odin, έχει πολλά φυτά και κάπου έγραψε πως θα μας διαθέσει, αλλά είναι Λιβαδιά, μιλήστε μαζί του να δουμε πως θα γίνει η αποστολή

Themis_aqua 26-09-16 09:59

..
 
Γιωργο θα στειλω οτι μπορω βρε:D:D
Μεχρι ποτε τα θελετε τα φυτα Αθηνα;Ακομη νωρις δεν ειναι;

G_AQUA 26-09-16 11:37

Θέμη, ναι νωρίς είναι. Θα τα χρειαστούμε σε δυο βδομάδες. Θα επικοινωνήσω μαζί σου να συννενοηθούμε για τις λεπτομέρειες.

zapatas 26-09-16 11:52

καλημερα, 2-3 αanubies barteri και κανα 2 nana και 2 κρυπτοκορινες τις εχω και εγω και καθονται, αν τις θετε, ευχαριστως να τις δωσω:D:D
-------------------------
και εχω και 3-4 μικρες γυαλες που καθονται... αν σας λειπει τιποτα...πειτε διαστασεις να κοιταξω;););)

moradin 26-09-16 12:10

Πιθανότατα να μπορώ να δώσω valisneria Americana, stargrass, peacock moss, pistia stratiotes, και σε 2 εβδομάδες ποιος ξέρει και τι ακόμα!

kgf12345 26-09-16 12:13

υπαρχει και αρκετη λευκοκεφαλα,αν χρειαστει σε καποιο ενυδρειο.

Dimis 26-09-16 13:49

Ετσι σας θελω...
Φωτια στα κλαδευτηρια και στα αλυσοπριονα να βλεπω.:D

geotron 26-09-16 19:54

Αν ταιριάζει, έχω Hygrophila polysperma για κλάδεμα. 10-15 cm θα βγει πιστεύω. http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...c074456ba6.jpg

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

G_AQUA 26-09-16 20:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από geotron (Μήνυμα 967010)
Αν ταιριάζει, έχω Hygrophila polysperma για κλάδεμα. 10-15 cm θα βγει πιστεύω.

Όλα ταιριάζουν. Έχουμε και μονομάχο να φυτέψουμε.
Αμα περισσέψουν κλαδέματα θα τους τα βάλω στο Malawi :D :D

odin79 02-10-16 10:23

λοιπον εχω amania sp bonsai,tonina belem,pogostemon erectus,rotala rutondifolia,lobelia cardinalis,star gras,alternathera rosaefolia,pogostemon hefleri,hygrophila Angustifolia
-------------------------
θα υπαρχει πολυ ποσοτητα απο σχεδον ολα για ενα ενα ενυδρειο ισως και για 2.εχω και ενα μοπανι ξυλο αν το θελετε πειτε

kgf12345 02-10-16 15:01

το ξυλο μπορει να το θελουν τα παιδια για το μονομαχοενυδρειο.βαλτο στο νερο να βραχει καλα αν ειναι στεγνο.συνηθως μενουν κατω τα μοπανια αλλα δεν ξερεις ποτε:D
τα φυτα μαλον θα χρειαστουν κιαυτα,ας πουνε τα παιδια των ενυδρειων ομως:D

Τάκης 02-10-16 15:36

Ολα θα χρειαστούν,
φυτεμενομονομαχοκαμένοι διείτε τι φυτά σας κάνουν να μας τα στείλει ο Γιάννης,
άιντε :)

odin79 02-10-16 17:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 967927)
το ξυλο μπορει να το θελουν τα παιδια για το μονομαχοενυδρειο.βαλτο στο νερο να βραχει καλα αν ειναι στεγνο.συνηθως μενουν κατω τα μοπανια αλλα δεν ξερεις ποτε:D
τα φυτα μαλον θα χρειαστουν κιαυτα,ας πουνε τα παιδια των ενυδρειων ομως:D

το μοπανι θα σε τρβιξει και σενα μεσα στο ενυδρειο βαριδι ειναι:D:D:D

Maverick 02-10-16 18:53

Stargrass, rotala και hygrophila που είναι εύκολα θέλουμε και για το μονομαχοενυδρείο ;) Το μοπανι θα είναι βαρύ για να το στείλει (ελπιζω να συνδράμουν οι Αθηναίοι με ξύλα)...

odin79 02-10-16 19:23

παιδια δεν εχω θεμα με τα εξοδα αποστολης θα τα καλυψω ειναι το λιγοτερο που μπορω να κανω

G_AQUA 02-10-16 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 967896)
λοιπον εχω amania sp bonsai,tonina belem,pogostemon erectus,rotala rutondifolia,lobelia cardinalis,star gras,alternathera rosaefolia,pogostemon hefleri,hygrophila Angustifolia
-------------------------
θα υπαρχει πολυ ποσοτητα απο σχεδον ολα για ενα ενα ενυδρειο ισως και για 2.εχω και ενα μοπανι ξυλο αν το θελετε πειτε

Ωραίος :D Πολύ ωραίος :D Φαίνεται να μαζεύουμε μπόλικο πράγμα. Τρίτη θα κάνω εδώ ένα Review με ότι έχει μαζευτεί στο θέμα ή έχω λάβει μέσω pm και θα δούμε πως οργανώνουμε τις παραλαβές.

odin79 02-10-16 22:21

απλα στειλε μου ποια φυτα θες και ποτε να τα στειλω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02234 seconds with 11 queries