Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Προβλημα με θερμοστατη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19669)

jimfytakis 23-09-07 15:55

Προβλημα με θερμοστατη
 
Εχω στο 400λιτρο το θερμοστατη της JUWEL τον εργοστασιακο που ερχεται μαζι με το ενυδρειο και ειναι 300watt.H uermokrasia to brady oso na nai peftei giati afhnv kai anoixta parauyra.Apthn allh uelv mia stantar uermokrasia 25-26...Η ρυθμιση του θερμοστατη δεν ειναι με βαθμους αλλα με -(MIN) +(MAX) και ρυμιζεται με ενα περιστρεφομενο διακοπτακι σαν καλαμακι που εχει ενα βελακι και δειχνει τη θεση.Εγω τον βαζω καπου στη μεση.Παρολα αυτα η θερμοκρασια επιασε 30!Το προβλημα ειναι οτι το διακοπτακι φερνει 3-4γυρους γυρω απο τον εαυτο του.Πως μπορω να τον ρυθμισω για να μην ανεβαινει πανω απο 26?

netblues 23-09-07 15:57

Τον βαζεις στο ελαχιστο και ανεβαζεις σιγα σιγα... ανα 1 ωρα και αφου σβυσει

jimfytakis 23-09-07 15:59

Το προβλημα ειναι οτι φερνει 3-4 σβουρες γυρω απο τον εαυτο του ο ρυμιστης και η ελαχιστη θεση ειναι καπου στη μεση αφου τον γυρισω 3 φορες

netblues 23-09-07 16:08

Πειραματίσου σε ενα κουβα.....

nikman 23-09-07 16:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 201569)
Πειραματίσου σε ενα κουβα.....

Ο θερμοστάτης είναι αρκετά δυνατός σε watt και αν μπει σε ένα κουβά για να ρυθμιστεί μάλλον θα μπερδέψει περισσότερο.
Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να το ρυθμίσεις μέσα στο ενυδρείο.

Οι θερμαντήρες της juwel έχουν περίπου 24 κλικ στο περιστροφικό διακόπτη. Εσύ θα τον στρέψεις αρχικά προς το πλήν (-) μέχρι να τερματίσει. Μετά αρχίζεις και περιστρέφεις το διακόπτη προς το συν (+) μετρώντας τα κλικ.
Όταν φτάσεις στο 10 σταματάς. Τον βάζεις στο ενυδρείο και μετά στη πρίζα και παρατηρείς πότε ανάβει και πότε σβήνει και συγκρίνεις με το θερμόμετρο σου. Ανάλογα πας ένα κλικ πάνω ή κάτω.
Έτσι θα καταλήξεις κάπου.

jimfytakis 23-09-07 16:38

Μετρησα 10 αλλα φτανει στο + και 2 κλικ ακομα.Δλδ το + ειναι 8 κλικ.Μηπως τοσο ειναι το μεγιστο?
Καθε κλικ ποσο αντιστοιχει σε κελσιου βαθμους??

giagligian 23-09-07 16:42

Πω πω ρε παιδιά πολύ μπέρδεμα.. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να έψαχνες για κάποιο manual της συσκευής?? Ακόμα και στο ιντερετ.

jimfytakis 23-09-07 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giagligian (Μήνυμα 201573)
Πω πω ρε παιδιά πολύ μπέρδεμα.. Μήπως θα ήταν προτιμότερο να έψαχνες για κάποιο manual της συσκευής?? Ακόμα και στο ιντερετ.

κΑΛΑ τα μανουαλ αλλα το "εμπειρικο μανουαλ" πολλων χομπιστων ειναι παντα το καλυτερο!

maikl 23-09-07 20:50

-Eμενα παντως ο δικος μου Juwel (300watt) εχει αριθμηση οπως ολοι οι θερμοστατες απο την πανω μερια...
-ο δικος σου πως γινετε να μην εχει?

Yiannis59 23-09-07 21:35

τώρα ρωτάω εγω πως ξέρετε οτι σβηνει για τι ο δικός μου δεν εχει λαμπάκι

leonm 23-09-07 21:40

Οι παλιότεροι της juwel όπως είναι και οι δικοί μου ούτε λαμπάκι, ούτε αρίθμηση έχουν. Τελευταία οι καινούριοι απ ότι έχω ακούσει τάχουν και τα 2.

PascM 24-09-07 00:38

Λαμπάκι έχουν και οι παλιότεροι απλά είναι ποιο σκοτεινό το περίβλημα (μάλλον βαμμένο εσωτερικά γυαλί) και είναι ποιο δυσδιάκριτο!
Οι καινούργιοι τα έχουν όλα αυτά και διάφανο γυαλί κλπ κλπ αλλά προσωπικά μου έχουν αλλάξει τα φώτα διότι είναι ποιο αναξιόπιστοι.

nikman 24-09-07 00:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 201671)
Λαμπάκι έχουν και οι παλιότεροι απλά είναι ποιο σκοτεινό το περίβλημα (μάλλον βαμμένο εσωτερικά γυαλί) και είναι ποιο δυσδιάκριτο!
Οι καινούργιοι τα έχουν όλα αυτά και διάφανο γυαλί κλπ κλπ αλλά προσωπικά μου έχουν αλλάξει τα φώτα διότι είναι ποιο αναξιόπιστοι.

Συμφωνώ απολύτως. Ο ένας στους δύο βγαίνει προβληματικός.
Δεν ανεβάζουν θερμοκρασία αυτοί οι καινούριοι με τα νούμερα και τα λαμπάκια.
φρου-φρου κι αρώματα είναι. :smt013

cpnemo 24-09-07 08:04

Θα σου πρότεινα να τον συνδέσεις με έναν controller θερμοκρασίας σάν αυτόν που χρησιμοποιούμε στη ψύξη με τα ανεμιστηράκια.Μόνο έτσι πιστεύω ότι θα είσαι απολύτως βέβαιος για την θερμοκρασία σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries