Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Πρόβλημα στο ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88240)

chrysa1 09-10-15 07:37

Πρόβλημα στο ενυδρείο
 
Μετά από 9 χρόνια χρήσης ,60 λίτρο ενυδρείου της TETRA έχει διαρροή.Μου συστήθηκε να προσπαθήσω να την αποκαταστήσω με σιλικόνη.Αυτό όμως προϋποθέτει μεγάλη διαδικασία και δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα ,θα αξίζει τον κόπο.
Ποια ειναι η γνώμη σας;

Κλεόβουλος 09-10-15 08:10

Καλώς ήρθες!
Σε ποιό σημείο έχει διαρροή?
Αν πιάνουν τα χέρια σου αξίζει να ασχοληθείς ή να το πας σε μαγαζί με τζάμια να στο ξανακολλήσουν. Το ενυδρείο είναι μικρό και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο ;)

chrysa1 09-10-15 08:14

Ευχαριστώ,η διαρροή είναι μικρή στο πίσω μέρος ,προφανώς στην ένωση,το κατάλαβα δυστυχως αργά αφού έχει κάνει ζημιά στο έπιπλο

Τάκης 09-10-15 11:08

Η διαρροή έχεις βρει που ακριβώς είναι ; Είναι στο οριζόντιο ,στο πάτο, ή στο κατακόρυφο ;
Αν είναι στο κατακόρυφο σε ποιο ύψος είναι ;
Το ενυδρείο σου δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλο και μπορείς πολύ εύκολα να κολλήσεις εξωτερικά , με ενυδρειακή σιλικόνη , αλουμινογωνιά ή ακόμα και πλαστική γωνιά , και να το ξεχάσεις για χρόνια. Και όλα αυτά ανάλογα με το σημείο ίσως να μη χρειαστεί να αδειάσεις και όλο το ενυδρείο, ανάλογα με το σημείο

chrysa1 09-11-15 21:53

Η ενυδριακή σιλικόνη,διαφέρει απο αυτές που είναι για νερό και τζάμι;
Ευχαριστώ
Σήμερα θα κάνω την επισκευή

Τάκης 09-11-15 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrysa1 (Μήνυμα 905918)
Η ενυδριακή σιλικόνη,διαφέρει απο αυτές που είναι για νερό και τζάμι;

Η ενυδρειακή σιλικόνη είναι μία,
τι εννοείς για νερό και τζάμι ;
Αν εννοείς αν κολλάει μεσα στο νερό όχι, πρέπει να είναι τελείως στεγνό στο σημείο που θα μπει, και θα πρέπει να περασουν μερικές ημέρες για να μπει στο νερό

kixlidatos 09-11-15 23:06

https://www.youtube.com/watch?v=f-gS7gp-ehM

Κοιτα εδω

chrysa1 10-11-15 06:06

Το επισκεύασα με σιλικόνη ειδικής για νερό που είχα στο σπίτι.Δεν ξερω αν ειναι τοξική για τα ψάρια.Η ενυδρειακή σιλικόνη έχει διαφορετική σύσταση;Επειδλ ήδη έχω απώλειες με την αλλαγή ,δεν θέλω να ψοφήσουν τα ψάρια.Δεν ξέρω αν χρησιμοποιώντας αυτή τη σιλικόνη έκανα σωστά.Τι γνώμη έχετε;
-------------------------
ΑΠ ότι ειδα στο διαδίκτυο μάλλον αυτή η σιλικόνη είναι τοξική.....

tsala 10-11-15 07:34

δεν βαζουμε οποιαδηποτε σιλικονη.
τα παιδια πιο πανω εγραψαν ποια πρεπει.
αν ρωτουσες ενυδειακη σιλικονη, για τζαμια (εχει σε καποιες και φωτο με ενυδρειο/ψαρια κλπ) , θα σου εδιναν.
τωρα το αδειαζεις και βγαζεις τα ψαρια αμεσα.

Τάκης 10-11-15 08:13

Αν έβαλες σιλικόνη που δεν κάνει για ενυδρεία, αδειάζεις το ενυδρείο , βγάζεις όση σιλικόνη μπορείς , και ότι μείνει τη καλύπτεις με ενυδρειακή.
Απο αυτή τη σιλικόνη έβαλες απο τη μέσα μεριά του ενυδρείου ή μόνο από έξω ;

chrysa1 10-11-15 08:19

Πρόβλημα στο ενυδρείο
 
Ευχαριστώ ,ευτυχώς δεν έβαλα τα ψάρια ακόμη μέσα,σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο ενυδρείο ,γιατί ταλαιπωρήθηκα ήδη πολύ και δεν νομίζω να αξίζει ο κόπος να κάνω αυτή τη διαδικασία(να βγάλω τη σιλικόνη ,που μπορεί και να μην βγεις όλη .....κλπ κλπ).Επειδή το παλιό μου ενυδρείο ηλταν της tetra και τώρα δεν νομίζω να βρώ κάτι αντίστοιχο ,έχετε να προτείνεται κάποια άλλη εταιρία αξιόπιστη;

chrysa1 11-11-15 17:00

Τελικά δημιούργησα ένα καινούριο σπίτι για τα ψάρια μου,έχω βάλει μεσα 10 λίτρα από το παλιό ενυδρείο και δουλεύω και το παλιό φίλτρο.Πόσες μέρες νομίζετε ότι χρειάζεται για να στρώσει το νερό;Το νέο μου ενυδρείο ειναι επίσης εξηντάρι.

Τάκης 11-11-15 17:05

Αν έχεις το παλιό φίλτρο και όλο το παλιο βιολογικο υλικο είναι έτοιμο, τουλάχιστον στο κύκλο του αζώτου.

chrysa1 11-11-15 21:44

Τα ψαράκια μου είναι μόνο 4 ,3 χήρες και ένας μεγαλούτσικος γλύφτης.Αυτή τη στιγμή είναι σε μια γυάλα μικρή και ζορίζονται.Αν τα βάλω στο καινούριο ενυδρείο ,με δεδομένο ότι λειτουργεί με το παλιό φίλτρο και με ένα μέρος του νερού από το παλιό ενυδρείο ,τι πιθανότητες έχουν να πάνε καλά;
Ευχαριστώ
(Προβληματίζομαι γιατί δεν είναι δυνατόν να μείνουν τα ψάρια σε μια τόσο μικρή γυάλα...)

Τάκης 11-11-15 22:43

Θεωρητικά δεν θα έχεις κανένα προβλημα, αρκει το φίλτρο να λειτουργουσε συνέχεια σε ενυδρείο με ψάρια.
Ειχες στατματήσει καθολου τη λειτουργια του φίλτρου ;

chrysa1 12-11-15 06:16

Μόνο για λίγες ώρες μεχρι να κάνω την διαδικασία της αλλαγής .Σήμερα θα βάλω τα ψάρια στο καινούριο ενυδρείο και ότι γίνει....

kgf12345 12-11-15 07:30

βαλτα τα ψαρια δεν θα εχουν προβλημα.
ταιζε με μετρο για λιγες μερες.μια φορα τη μερα αρκει,δεν παθαινουν τιποτα αν πεινασουν λιγο.

τον "γλυφτη" κακως τον εχεις εκει μεσα.
δεν "γλυφει" τιποτα και αναλογα με το ποιος ειδος ειναι ισως δεν κανει και για το ενυδρειο σου.
αν και,αν τον εχεις 4 χρονια το κακο μαλον εχει ηδη γινει.(νανισμος κλπ)

αν εβαζες και καμια φωτογραφια απτο ενυδρειο σου θα βοηθουσε να ακουσεις και καμια ιδεα για πιθανες βελτιωσεις...

chrysa1 12-11-15 07:32

Μια χαρά μεγάλωσε και πολλές φορές καθαρίζει το τζάμι.Τον έχω 6 χρόνια περίπου και δεν έχει πρόβλημα

kgf12345 12-11-15 07:35

σχετικα ειναι ολα...
αν ειναι κοινος πλεκοστομος θα πρεπει να γινει τοσος:D
http://www.bowfinanglers.com/images/...eco_072806.jpg

chrysa1 12-11-15 07:40

Κοιτά νομίζω οτι μεγαλώνει ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου.Ετσι δεν ειναι;Τώρα ειναί γυρω στα 20 εκατοστά.Όταν τον πήρα δεν ήταν ούτε 6-7

kgf12345 12-11-15 07:45

βλεπεις?;)

το "μεγαλωνει αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου" ειναι λαθος.
αν μεγαλωσει οσο πρεπει δεν κανει για το ενυδρειο σου.
20 εκατοστα ψαρι δεν μπορει να ζησει σε 60 λιτρα ενυδρειο.
αν δεν μεγαλωσει οσο πρεπει,-λογω ενυδρειου και ταισματος(και οχι μονο)- σημαινει πως εχει παθει νανισμο το ψαρι.

αρα του εχει μεινει κουσουρι.
και στις δυο περιπτωσεις,δεν κανει για το ενυδρειο σου;)
στα λεω πολυ απλα για να τα καταλαβεις.
δεν ειναι τοσο απλο.
υπαρχουν κινδυνοι και για το ιδιο το ψαρι και για τα υπολοιπα ψαρια που εχεις μεσα.
οταν διαλεγουμε ενα ψαρι,το διαλεγουμε με βαση το οτι μπορουμε να το συντηρησουμε σωστα στο ενυδρειο που θα το βαλουμε γαι την υπολοιπη ζωη του.
δηλαδη υπολογιζουμε το τελικο του μεγεθος,το ειδος του νερου που χρειαζεται,με τι συγκατοικους θα το βαλουμε,τι θα το ταιζουμε,τι φιλτρανση θα εχουμε,τι ροη νερου χρειαζεται,τι περιβαλον(το συγκεκριμενο χρειαζεται και ξυλα γιατι τρεφεται απο αυτα) κλπ....

αλλιως δεν ζει σωστα το ψαρι,απλως ταλαιπωρειται.
δεν στο λεω για να σου κανω παρατηρηση,απλα για να σε προβληματισω.
δεν ειναι δικο σου το λαθος που αγορασες "γλυφτη" ειναι αυτουνου που στο πουλησε.
το δικο σου "λαθος" ειναι οτι εκανες αυτο που σου ειπε και δεν το "εψαξες".
αλλα στα λεω εγω τωρα.
φιλικα;)

chrysa1 12-11-15 07:54

Πολύ καλά θα ήταν λοιπόν ,όταν κάποιος αρχάριος ξεκινά να στήσει το ενυδρείο του ,ο υπεύθυνος του καταστήματος να του εξηγεί αυτες τις παραμέτρους και όχι να του δίνει ότι ψάρια αυτός ζητήσει,επειδή όπως εγώ το είδα από ένα φίλο.Κοινώς είναι άσχετοι ή στοχεύουν μόνο στο να πουλούν.Αν το ψάρι είναι δυστυχισμένο ,να το κάνω τώρα τι ;Ζεί πολλά χρόνια έτσι ,εν αγνοία μου και ίσως ήταν η μοίρα του...
-------------------------
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

kgf12345 12-11-15 07:58

τωρα δεν μπορεις να κανεις και πολλα.
η θα το βαλεις αγγελια να το δωσεις καπου(δυσκολα για 20 εκατοστα ψαρι που μπορει να μεγαλωσει αλλο τοσο)
η θα το κρατησεις και θα προσπαθησεις να του δωσεις οσο γινεται τις συνθηκες που χρειαζεται.
μπορει να μη μεγαλωσει αλλο.
αλλα τουλαχιστον μπορεις να το βοηθησεις λιγο να ζησει καλα.

σκεψου ομως αν μεγαλωσει οσο πρεπει(γιατι μπορει να μην εχει παθει νανισμο το ψαρι-αν και σιγουρα εχει μεινει πισω στην αναπτυξη)τι θα το κανεις αν μεγαλωσει οσο μπορει?...

chrysa1 12-11-15 08:04

Πως μπορώ να τον βοηθήσω;

kgf12345 12-11-15 08:12

καταρχην,πρεπει να δουμε τι ψαρι ειναι.
αφου δουμε τι ψαρι ειναι,θα βρουμε το προφιλ του και το τι χρειαζεται.

η δικια μου γνωμη(μιας και εγραψα ολα τα υπολοιπα),ειναι να προσπαθησεις να το δωσεις.
και να φτιαξεις το ενυδρειο σου ετσι ωστε να ζησουν καλα τα υπολοιπα ψαρια που εχεις μεσα.να μεγαλωσεις την ομαδα τους,κλπ.

αν δεν γινεται αυτο,τοτε για αρχη θα πρεπει τουλαχιστον να δουμε τι ψαρι εχεις.βαλε μια φωτογραφια απτο ψαρι και ολο και καποιος θα το αναγνωρισει;)

chrysa1 12-11-15 08:13

Σ ευχαριστώ
Καλημέρα

chrysa1 13-11-15 14:18

Πρόβλημα στο ενυδρείο
 
http://images.tapatalk-cdn.com/15/11...012c812887.jpg
-------------------------


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01951 seconds with 11 queries