Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   72 Λιτρα καθαρα. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36412)

aNe 27-12-09 21:33

72 Λιτρα καθαρα.
 
Παιδες καλησπερα χρονια πολλα και οτι επιθυμειτε.
Με την αγορα νεου και μεγαλυτερου ενυδρειου λεω να ξεφυγω λιγο απο τα γκαπυ.Θα ηθελα να μου προτεινετε τι μπορω να βαλω σε αυτο το ενυδρειο 60*30*40 που να ειναι ωραιο με ή χωρις τα γκαπυ μου..Τωρα το ενυδρειο στρωνεται,εχω ακομα χρονο για την επιλογη μου απλα θελω να με βοηθησετε και εσεις.Ευχαριστω :)

Γιώργος Κ 27-12-09 22:20

cpd - ακια σου αρεσουν?? Με γαριδουλες θα ειναι μουρλια!! :p

yannakis 27-12-09 22:42

εγω θα προτεινα και κοχυλόψαρα!:D

vag0s 27-12-09 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 399389)
εγω θα προτεινα και κοχυλόψαρα!:D

Kαι εγω;)

aNe 27-12-09 22:51

Ειναι συμβατα με γκαπυ?Αν ναι πειτε μου μια αναλογια.Ευχαριστω(CPD)

yannakis 27-12-09 23:44

οχι ειναι αφρικανακια!πανε μονα τους και ισως και με κανα δυο σαλιγκαρακια :D

peterv 27-12-09 23:58

1) guppys (5 - 6)
2) edlers (20-25)

σε κοπάδια ή το ένα ή το άλλο εκτός και αν όλα είναι αρσενικά οπότε δεν υπάρχει θέμα να ζευγα΄ρωσουν μεταξύ τους (εκτός και αν είναι γκεί :grin:)

και μαζί με αυτά

3) γαρίδες red cherry (δεν ξέρω ποσότητα αλλά πάνε κοπάδι)

ή

4) amano (πιο μεγάλες σε μέγεθος από τις προηγούμενες μέχρι 5-6 )

και μαζί με αυτά κανα δυό τρία τέσσερα σαλιγκάρια.

ή
========================================
εντελώς μόνο του ένα μονομάχο

Αυτά και τέλος είσαι πλήρης για το ενυδρείο σου ή το δικό μου μια και έχουμε ίδιο.

Γιώργος Κ 28-12-09 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από peterv (Μήνυμα 399406)
1) guppys (5 - 6)
2) edlers (20-25)

Μη βαλετε εντλερακια με γκαπακια γιατι υβρυδιζουν!!

aNe 28-12-09 00:16

Ωραια αλλες αποψεις για κοινωνικο ενυδρειο με γκαπυ?

Γιώργος Κ 28-12-09 00:18

Γκαπυ και πλατυ!! :p

aNe 28-12-09 00:19

Μονο αυτα?:(:(

thanasis76 28-12-09 00:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 399410)
Μονο αυτα?:(:(


εγω εχω μια αλλη ερωτηση....
γιατι το ενυδρειο στρωνεται αφου εχεις μπολι??
ακομα και αυριο να θελεις βαζεις ψαρια!!!
για τι παιδευεσαι??

aNe 28-12-09 00:28

Διοτι και την προηγουμενη φορα με μπολι ξεκινησα αλλα δεν επιασε και εχασα πολλα πραγματα.Καλυτερα πιστευω ειναι να κανω μια σωστη αρχη αυτην την φορα για να εχω υγειες ενυδρειο.

thanasis76 28-12-09 00:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 399412)
Διοτι και την προηγουμενη φορα με μπολι ξεκινησα αλλα δεν επιασε και εχασα πολλα πραγματα.Καλυτερα πιστευω ειναι να κανω μια σωστη αρχη αυτην την φορα για να εχω υγειες ενυδρειο.


οκ!!! δεκτο... αλλα κατι δνε θα εγινε καλα την προηγουμενη φορα για να εχεις απωλειες... το μπολι οταν ειναι απο υγειες ενυδρειο ειναι οτι πιο καλο!!!! ευχομαι να πανε ολα καλα...

aNe 28-12-09 00:57

Ευχαριστω.:):)

Γιώργος Κ 28-12-09 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 399412)
Διοτι και την προηγουμενη φορα με μπολι ξεκινησα αλλα δεν επιασε και εχασα πολλα πραγματα.Καλυτερα πιστευω ειναι να κανω μια σωστη αρχη αυτην την φορα για να εχω υγειες ενυδρειο.

Για να ειμαστε ακριβεις ... σου εδωσα μπολι ενω ειχες απωλειες... Το μπολι διορθωσε τη κατασταση!! Το πρωτο που ειχες παρει δε επιασε δεν ξερω γιατι!!
Καλα κανεις και το στρωνεις παλι ... αν βιαζεσαι σου δινω και αλλο μια που δεν εχω προβληματα ασθενειων!!

aNe 28-12-09 01:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 399416)
Για να ειμαστε ακριβεις ... σου εδωσα μπολι ενω ειχες απωλειες... Το μπολι διορθωσε τη κατασταση!! Το πρωτο που ειχες παρει δε επιασε δεν ξερω γιατι!!
Καλα κανεις και το στρωνεις παλι ... αν βιαζεσαι σου δινω και αλλο μια που δεν εχω προβληματα ασθενειων!!

Ναι το δικο σου το μπολι διορθωσε πολυ την κατασταση δεν ειπα τιποτα.Απλα αρχισα το στρωσιμο εδω και 4 μερες.
ΥΓ:Τελικα θα το κανω ιχθυοτροφειο γκαπακιων το ενυδρειακι.Σκεφτομαι να βαλω 9 θηλυκες και 3 αρσενικους μεσα και θα τα αφησω να κανουν αναπαραγωγη.Και στο παλιο(το 52) σκεφτομαι να συνεχισω με γκαπυ 3 προς 1 και κανα 2 μολυ.

peterv 28-12-09 09:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 399407)
Μη βαλετε εντλερακια με γκαπακια γιατι υβρυδιζουν!!

συμφωνώ (πιο πάνω μίλαγα μόνο για αρσενικά αλλά καλύτερα να ακολουθεί κανείς τον γενικό κανόνα) ή guppys ή edlers ποτέ μαζί αυτά τα δύο ......
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aNe (Μήνυμα 399419)
Ναι το δικο σου το μπολι διορθωσε πολυ την κατασταση δεν ειπα τιποτα.Απλα αρχισα το στρωσιμο εδω και 4 μερες.
ΥΓ:Τελικα θα το κανω ιχθυοτροφειο γκαπακιων το ενυδρειακι.Σκεφτομαι να βαλω 9 θηλυκες και 3 αρσενικους μεσα και θα τα αφησω να κανουν αναπαραγωγη.Και στο παλιο(το 52) σκεφτομαι να συνεχισω με γκαπυ 3 προς 1 και κανα 2 μολυ.

Για αναπαραγωγή guppys ξανασκέψου το, οι ποσότητες ψαριών που σου έγραψα παραπάνω είναι για φούλ ιχθυοφόρτηση στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Με τις αναπαραγωγές γρήγορα θα έχεις ένα ενυδρείο με πολλά μωρά , που θα επιβαρύνουν σημαντικά το ήδη γεμάτο ενυδρείο σου και θα αρχίσουν τα προβλήματα ......
Χώρια που και να χωρίσεις αρσενικά με θηλυκά κάποια στιγμή , τα θηλυκά θα συνεχίσουν να γεννάνε για μεγάλο χρονικό διάστημα μόνα τους.

Γνώμη μου πάντα , λίγα ψάρια (κατά προτίμηση αρσενικά για να μην έχεις γέννες), πολλά φυτά, καλή καθαριότητα και συχνές αλλαγές νερού. Το σημαντικό είναι να καταφέρεις να διατηρήσεις το σύστημα σωστά σε βάθος χρόνου και όχι να το φορτώσεις με ψάρια για να έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα προσωρινά. Βάλε μόνο edlers αν θές εντυπωσιακή εμφάνιση που αναλογικά στα λίτρα μας χωράνε περισσότερα από guppys και φαίνεται πιο όμορφο . Αλλά προσοχή.
Το ενυδρείο μας είναι μικρό και επιρρεπές στα προβλήματα όταν υπάρχουν ανισορροπίες στις αναλογίες φυτομάζας, ψαριών, φίλτρανσης κλπ.

Καλή αρχή εύχομαι καλά το πάς !!!! πρώτα στρώσιμο και μετά όλα τα άλλα, θέλει υπομονή το άθλημα !!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01905 seconds with 11 queries