Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   πλατανος και αγρια μηλια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80712)

nikolas79 14-06-14 15:20

πλατανος και αγρια μηλια
 
ο πλατανος με βρασιμο και πλυσιμο ειναι ασφαλες οπως και η μηλια,με την αγρια μηλια ομως τι γινεται?ειναι το ιδιο?

Ektoras 14-06-14 16:05

Το ίδιο θα ήθελα να μάθω και εγώ για ξύλα από κορμούλες (αμπέλι) αν κάνουν για ενυδρείο.Παρακαλώ τα φώτα σας :D

kgf12345 14-06-14 16:21

μιλαμε για ξερα παντα.
και τα 4 που αναφερατε ειναι οκ,αλλα θελουν και καθαρισμα εξωτερικα απτις φλουδες κλπ.

Ektoras 14-06-14 16:25

α οκ. Εμένα είναι ξερά γιατί είναι κομμένα 1 χρόνο τώρα και θα τα ξεφλουδίσω αύριο.Τι διαδικασία θέλει πριν μπουν στο ενυδρείο;

kgf12345 14-06-14 16:33

βρασιμο αν μπορει να γινει,ειναι ιδανικο.
αλλος τροπος ειναι το ζεματισμα με καυτο νερο,πλυσιμο με χλωρινη(1 μερος χλωρινη καθαρη χωρις αρωματα,5 μερη νερο)και μετα μουλιασμα καλο με νερο και αντιχλωριο.και να μεινει αρκετες ωρες ετσι,να μη μυριζει χλωρινη καθολου μετα.

thab 14-06-14 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas79 (Μήνυμα 842858)
ο πλατανος με βρασιμο και πλυσιμο ειναι ασφαλες οπως και η μηλια,με την αγρια μηλια ομως τι γινεται?ειναι το ιδιο?

Λογικά η μηλιά και η άγρια μηλιά, αφού ανήκουν στην ίδια οικογένεια, δε θα έχουν και ιδιαίτερες διαφορές στη σύσταση του ξύλου...εννοείται πως θα είναι ξερά.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ektoras (Μήνυμα 842871)
Το ίδιο θα ήθελα να μάθω και εγώ για ξύλα από κορμούλες (αμπέλι) αν κάνουν για ενυδρείο.Παρακαλώ τα φώτα σας :D

Ξύλα από αμπέλι έχουν χρησιμοποιηθεί και μάλιστα και από μέλη του φόρουμ. Έχουν γραφτεί διάφορα θέματα..

nikolas79 14-06-14 16:44

πριν το βρασιμο δεν θελει και φουρνο ?εγω ετσι την εκανα μετα την εβρασα με λιγο αλατακι και τωρα την εχω μεσα σε καθαρο νερακι και περιμενω

kixlidatos 14-06-14 16:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolas79 (Μήνυμα 842878)
πριν το βρασιμο δεν θελει και φουρνο ?εγω ετσι την εκανα μετα την εβρασα με λιγο αλατακι και τωρα την εχω μεσα σε καθαρο νερακι και περιμενω

Θελει φουρνο.

και χλωρινη δεν θα εβαζα,γιατι θα την απορροφισει το ξυλο.

Για αμπελι αφοβα,για τα αλλα δεν ξερω.:)

thab 14-06-14 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 842880)
....και χλωρινη δεν θα εβαζα,γιατι θα την απορροφισει το ξυλο.

Κι εγώ θα φοβόμουν να χρησιμοποιήσω χλωρίνη, μήπως απορροφηθεί.

tkalamat 14-06-14 17:44

Από αμπέλι έχω στα 2 ενυδρεία μου μπορείς να βρεις απίθανα ξύλα,θέλουν καλό καθάρισμα και να μην είναι ραντισμένα με δηλητήρια. Εγώ τα έβαλα σε φούρνο πριν τα βράσω με αλάτι. Τρέχουν 2 χρόνια και είναι μια χαρά.

drakona 14-06-14 19:09

Την διαδικασία με τον φούρνο πότε, πώς και γιατι την κάνουμε?:smt102

Ηλιας21 14-06-14 20:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tkalamat (Μήνυμα 842885)
Από αμπέλι έχω στα 2 ενυδρεία μου μπορείς να βρεις απίθανα ξύλα,θέλουν καλό καθάρισμα και να μην είναι ραντισμένα με δηλητήρια. Εγώ τα έβαλα σε φούρνο πριν τα βράσω με αλάτι. Τρέχουν 2 χρόνια και είναι μια χαρά.

Μια ερωτηση , τι αλατι χρησιμοποιεις? Ειναι το κοινο αλατι ή καποιο ειδικο

Nick74 14-06-14 21:11

το παστωμα κραταει κρεας (ακομα και πουλερικων που ειναι κινδυνος με κεφαλαια bold ) για χρονια, οποτε δε βρισκω το λογο για βρασιμο αν χρησιμοποιηθει μεγαλη ποσοτητα αλατιου (ΜΕΓΑΛΗ, οπως οταν φτιαχνουμε diy bacon η Ιταλικη πανσετα πχ αν καποιος εχει ασχοληθει με σπιτικα αλλαντικα)
Ετσι το ξυλο και στειρο ειναι, και διατηρει τις τανινες του που με το βρασμο φευγουν

tkalamat 14-06-14 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drakona (Μήνυμα 842891)
Την διαδικασία με τον φούρνο πότε, πώς και γιατι την κάνουμε?:smt102

Σε περίπτωση που δεν είμαστε σίγουροι για το πόσο ξερά είναι.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας21 (Μήνυμα 842905)
Μια ερωτηση , τι αλατι χρησιμοποιεις? Ειναι το κοινο αλατι ή καποιο ειδικο

Ενυδρειακο η τυροκομικό χωρίς πρόσθετα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 842918)
το παστωμα κραταει κρεας (ακομα και πουλερικων που ειναι κινδυνος με κεφαλαια bold ) για χρονια, οποτε δε βρισκω το λογο για βρασιμο αν χρησιμοποιηθει μεγαλη ποσοτητα αλατιου (ΜΕΓΑΛΗ, οπως οταν φτιαχνουμε diy bacon η Ιταλικη πανσετα πχ αν καποιος εχει ασχοληθει με σπιτικα αλλαντικα)
Ετσι το ξυλο και στειρο ειναι, και διατηρει τις τανινες του που με το βρασμο φευγουν

Δεν θέλουμε να τα παστώσουμε αλά να τα απολυμάνουμε.

kgf12345 15-06-14 00:31

το χλωριο ειναι ουσια που εξατμιζεται και χανει τη δραστικοτητα της.
ακομη και αν ποτισει το ξυλο με χλωριο,αν ξεπλυθει με αντιχλωριο και μεινει στον αερα για μερικες ωρες δεν θα υπαρχει προβλημα.

το ιδιο πραγμα κανουμε οταν παιρνουμε ξυλα απο ενυδρειομαγαζα και τα ξεπλενουμε στη βρυση.κιεκει παιρνουνε χλωριο τα ξυλα αλλα δεν μενει πανω τους.

μιλαμε παντα για ελαφρυ διαλυμα χλωρινης και οχι συμπηκνωμενη χλωρινη σκετη.
ακομα κιετσι ομως,παλι θα εξατμιζοτανε αν εμενε να στεγνωσει τελειως το ξυλο.

προσωπικα,δεν πιστευω πως το ζεματισμα καταστρεφει τις τανινες.αντιθετα τις απελευθερωνει.με τον ιδιο τροπο λειτουργουνε και ολα τα αφεψηματα που πινουμε(οπως το τσαι).
το ζεματαμε για να το πιουμε.
αλλα σε καμια περιπτωση δεν απελευθερωνονται ολες οι ουσιες αμεσως με ενα ζεματισμα.ουτε με δυο.ουτε καν με τρια:D

το ζεματισμα και το βρασιμο ειναι ο πιο ασφαλης τροπος απολυμανσης.

τωρα για το παστωμα,εχω μια αμφιβολια να πω την αληθεια.
αν δεν κανω λαθος( και αν κανω διορθωστε με)δεν βοηθαει στο να απολυμανθει το κρεας,αλλα στο να συντηρηθει και να μην εισχωρησουνε παθογονοι οργανισμοι μεσα του.ενταξει λειτουργει και οσμωτικα στα βακτηρια και τα σκοτωνει,αλλα δεν βλεπω το λογο πραγματικα να μπει καποιος σε τετοια διαδικασια, ενω μπορει να κανει το ιδιο πραγμα ευκολα με βρασιμο και με πολυ λιγοτερο ρισκο.
γιατι το βρασιμο ειναι βρασιμο και το αλατι ειναι αλατι και θελει και συγκεκριμενες αναλογιες,οπως και χρονο εκθεσης σε αυτο.

αλλα ακομη και αν κανει,μιλαμε για χρονους που δεν ειναι ρεαλιστικοι στα ενυδρεια.
θα παστωσω ενα κομματι ξυλο για να το χρησιμοποιησω σε ενα χρονο η εξι μηνες απο τωρα?:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01707 seconds with 11 queries