Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Αρρωστο Μολυ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84029)

leonidastria 26-12-14 17:48

Αρρωστο Μολυ
 
Σε ενα ενυδρειο φυτεμενο κοντα στα 80 λιτρα με παραμετρους ΝΗ3-ΝΗ4=0 ,ΝΟ2=0 ,ΝΟ3=0,ΡΟ4=ο.5 και που ζουνε πολλα γκαπυ προστεθηκαν σε 2 δοσεις 4 μολυ οπου μετα απο μερικες μερες ψοφησαν τα 2 .Μετα απο μερικες μερες αγοραστηκε καινουργιο μολυ και μετα απο μια μερα αρχισε να δειχνει σημαδια οχι καλα ,σημερα 2η μερα καθεται κατω και κολυμπαει με πολυ αργες κινησεις και παρασυρομενο απο την κινηση του νερου του ενυδρειου.Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.Ολα τα ψαρια οταν αγοραστηκανε ηταν ζωηρα και υπεκινητικα .Εχετε καμια ιδεα?

costachri 26-12-14 18:15

Καλησπέρα
ΝΟ3 πόσο έχεις ;
Αν εχεις 0 τότε μάλλον η δε μετράς σωστά η έχεις άστρωτο φίλτρο.
Αλλα οι πιο εμπειροι θα σου που καλύτερα.

leonidastria 26-12-14 18:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από costachri (Μήνυμα 867920)
Καλησπέρα
ΝΟ3 πόσο έχεις ;
Αν εχεις 0 τότε μάλλον η δε μετράς σωστά η έχεις άστρωτο φίλτρο.
Αλλα οι πιο εμπειροι θα σου που καλύτερα.

"Ο" εχω και εχω φιλτρο με ζεολιθο ,κεραμικα και σφουγγαρι ,ειναι δε οπως ειπα αρκετα φυτεμενο.Μετραω με υγρα της Σερα και μου κανει και μενα καποια εντυπωση.Αλλαγες κανω καθε εδομαδα 30-40%Ξεχασα να πω ,πως δουλευει εσωτερικο μικρο φιλτρακι για 6ο λιτρα απο παλαιοτερο ενυδρειο και μεγαλο εξωτερικο μπολιασμενο εδω και 2 μηνες με καινουργια υλικα μεσα του.(ειχα κανει κατα λαθος μπαι πας και μεσα σε 2-3 μερες που το πηρα χαμπαρι βρωμοκοπισαν ολα και τα αλλαξα,εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε προβλημα)

ChocolatePuma 26-12-14 18:55

Καλησπέρα και χρόνια πολλά
Αν θες συμπληρωσε την παρακάτω φορμα...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298

Ενδεχομένως να μην "φταίνε" τα μολυ, αλλά οι συνθήκες...

leonidastria 26-12-14 19:39

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 80x32x36
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:9 μηνες (εσωτ.φιλ.παλιο για 60λ. +εξωτερ.με ζεολιθο,κεραμικα,σφουγγαρι)
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 24/12
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24,5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 25γκαπυ +5μολυ
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): -
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24-25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:απαξ εβδομαδιαιως 30-40%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:πριν 5μερες
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: τετρα προ κολορ
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:φυτεμενο με φυτα γρηγορης αναπτυξης

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:8+
KH:15
GH:18
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ: -
Ηλεκτρονική: -
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: μετα απο 24 ωρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:(μου κανει και μενα εντυπωση τα μηδενικα νιτρωδη)

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :-
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-
_____________________________________
-------------------------
Ολα τα γκαπυ ειναι απο δικες μου γεννες και ηταν σε μικροτερο ενυδρειο .Μπορει και να μην ειναι 25 και να ειναι παραπανω ,που να τα μετρησεις ...και εχω και νεογεννητα μεσα.
Απο την βιασυνη μου ...
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ChocolatePuma 26-12-14 20:37

Μ αυτό τι ακριβως εννοεις?

"...ειχα κανει κατα λαθος μπαι πας και μεσα σε 2-3 μερες που το πηρα χαμπαρι βρωμοκοπισαν ολα και τα αλλαξα,εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε προβλημα..."

Γκάπις πεθαίνουν ή μόνο τα Μολυ?

leonidastria 26-12-14 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 867942)
Μ αυτό τι ακριβως εννοεις?

"...ειχα κανει κατα λαθος μπαι πας και μεσα σε 2-3 μερες που το πηρα χαμπαρι βρωμοκοπισαν ολα και τα αλλαξα,εκεινη την περιοδο δεν υπηρχε προβλημα..."

Γκάπις πεθαίνουν ή μόνο τα Μολυ?

Ειχα ελαττωσει την κυκλοφορια στο φιλτρο απο τον αντιστοιχο μοχλο .(aquael multikani 800 ,εχω δυο κανιστρα συνδεδεμενα)Ειναι ενα εξαρτηματακι οπου πανω του καθονται οι σωληνες και απο ενα σημειο και μετα κλεινει τελειως η κυκλοφορια στο φιλτρο για να μπορεσεις να το αποσπασεις απο το φιλτρο για καθαρισμα.Ετσι μεσα σε 2-3 μερες ηρθε και βρωμισε ,μυριζε σαπιλα οποτε αναγκαστηκα να αλλαξω τα υλικα μιας και δεν ημουνα σιγουρος αν μπορουσα να τα κρατησω .

ChocolatePuma 26-12-14 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidastria (Μήνυμα 867945)
Ειχα ελαττωσει την κυκλοφορια στο φιλτρο απο τον αντιστοιχο μοχλο .(aquael multikani 800 ,εχω δυο κανιστρα συνδεδεμενα)Ειναι ενα εξαρτηματακι οπου πανω του καθονται οι σωληνες και απο ενα σημειο και μετα κλεινει τελειως η κυκλοφορια στο φιλτρο για να μπορεσεις να το αποσπασεις απο το φιλτρο για καθαρισμα.Ετσι μεσα σε 2-3 μερες ηρθε και βρωμισε ,μυριζε σαπιλα οποτε αναγκαστηκα να αλλαξω τα υλικα μιας και δεν ημουνα σιγουρος αν μπορουσα να τα κρατησω .

Πότε έγινε αυτό? Χρονικά εννοω?

Μετά από την αντικατάσταση των υλικών, μπόλιασες ξανά?
Τα τεστ τι ημερομηνία λήξης έχουν?
Θανάτους από γκάπις έχεις?

leonidastria 26-12-14 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 867948)
Πότε έγινε αυτό? Χρονικά εννοω?

Μετά από την αντικατάσταση των υλικών, μπόλιασες ξανά?
Τα τεστ τι ημερομηνία λήξης έχουν?
Θανάτους από γκάπις έχεις?

Αυτο εγινε πριν απο κανα 2μηνο και μαλιστα ξαναμπολιασα .Δεν καθαριζω συγχρονως τα φιλτρα για να εχω βιολογια .Σπανια εχω κανα θανατο απο γκαπυ ,πολυ σπανια.Τα τεστ δεν ειναι ληγμενα(ολα τα τεστ ληγουν απο το 16 εως το 18 .Τι να πω απορω.Οτι μαλλον εχω παραπανω πληθυσμο ,εχω ,αλλα εχω και ισχυρη φιλτρανση ,τι να πω...

ChocolatePuma 26-12-14 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonidastria (Μήνυμα 867949)
Αυτο εγινε πριν απο κανα 2μηνο και μαλιστα ξαναμπολιασα .Δεν καθαριζω συγχρονως τα φιλτρα για να εχω βιολογια .Σπανια εχω κανα θανατο απο γκαπυ ,πολυ σπανια.Τα τεστ δεν ειναι ληγμενα(ολα τα τεστ ληγουν απο το 16 εως το 18 .Τι να πω απορω.Οτι μαλλον εχω παραπανω πληθυσμο ,εχω ,αλλα εχω και ισχυρη φιλτρανση ,τι να πω...

Προσωπικά δεν βλέπω κάτι σημαντικά λάθος
Ισως έπεσες σε "ασχημη" παραλαβή...μολυς...

Σιγουρα μπορεις να βελτιώσεις τη διατροφή με προσθήση 2-3 τροφών, αλλά αυτό δεν αποτελεί αιτία θανάτων και μάλιστα νέων ψαριών σε ένα ενυδρείο

leonidastria 26-12-14 21:52

Ευχαριστω πολυ!Μαλλον κατι τετοιο συμβαινει ,δεν εξηγειται διαφορετικα.
Χρονια πολλα !

Τάκης 27-12-14 00:25

Σου προτείνω να βγάλεις τον ζεόλιθο, μπορεί να σου καταστρέψει τη βιολογία, και ίσως για αυτό να έχεις 0 νιτρικά, γιατι ο ζεόλιθος ίσως να κραταέι ολη την αμμωνία και να μην υπάρχει βιολογία. Βγάλε τον για 1-2 ημέρες και κάνε μετρήσεις, αν σου ανεβάσει αμμωνία , τον ξαναβάζεις και ψάχνεις για μπόλι

delta66 27-12-14 01:19

Προσαρμογη τους εκανες πριν τα βαλεις στο ενυδρειο και πως?

leonidastria 27-12-14 12:17

Ευχαριστω !Θα βγαλω τον ζεολιθο ! Ναι εκανα προσαρμογη και πολυ καλη .Μαλλον ο ζεολιθος μας την εκανε την δουλεια !!!

leonidastria 28-12-14 17:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 867979)
Σου προτείνω να βγάλεις τον ζεόλιθο, μπορεί να σου καταστρέψει τη βιολογία, και ίσως για αυτό να έχεις 0 νιτρικά, γιατι ο ζεόλιθος ίσως να κραταέι ολη την αμμωνία και να μην υπάρχει βιολογία. Βγάλε τον για 1-2 ημέρες και κάνε μετρήσεις, αν σου ανεβάσει αμμωνία , τον ξαναβάζεις και ψάχνεις για μπόλι

Το ψαρακι εφυγε τελικα ταξιδι...Το ερωτημα παραμενει παντος ...ας πουμε οτι ο ζεολιθος δεν αφηνει να αναπτυχθει η βιολογια και οτι βιολογια ειχα απο πριν χαθηκε.Μα δεν μετραω αμμωνια ,νιτρωδη και νιτρικα οποτε τι κι αν δεν εχω βιολογια ,οι επιβλαβεις ουσιες λοιπουν για να κανουν ζημια στα ψαρακια μου.Ειναι μυστηριο παντος και τα δυο μολυ σαιλφιν που ειχα ,μας αφησαν χρονους.Ξεχασα να ανδερω οτι τα φυτα αναπτυσονται καλα και γρηγορα που σημαινει οτι δεν λοιπουν τα νιτρικα .Επισης ξεχασα να αναφερω οτι ποτε ποτε βαζω και "εξελ" .Να εκανε αυτο την ζημια στο ψαρακι?Θα κανω το πειραμα να βγαλω τον ζεολιθο και να αρχισω να ξαναμετραω να δω τι θα βγαλω και θα ανεβασω τα αποτελεσματα.Γνωμη μου ειναι οτι τελικα δεν φταιει ο ζεολιθος και πολυ πιθανον να μην μαθουμε ποτε τι εφταιξε.

Τάκης 28-12-14 19:18

Ο ζεόλιθος δεν φταίει για τη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός και αν τον έβγαλες κάποια στιγμή για 2-3 ημέρες για να βάλεις καινούριο. Σου ανέβασε τότε αμμωνία αλλά και πάλι για τόσο λίγες ημέρες δύσκολο να έκανε τόσο γρήγορα ζημιά και τόσο μεγάλη. Το θέμα με τον ζεόλιθο είναι πως αν έχεις βάλει, θα πρέπει να τον έχεις πάντα, και απαγορεύεται να βάλεις αλάτι.

delta66 28-12-14 21:09

Μπορει να ηταν ηδη "καμμενα" τα ψαρια, πριν τα παρεις.
Διαβασε κι αυτο που αναφερει αιτιες απωλειων που δεν οφείλονται σε ασθενειες και που πολλοι δεν αναγνωριζουν τα συμπτωματα.
http://www3.sympatico.ca/drosera1/fish/illness.htm

leonidastria 28-12-14 21:31

Απο δω και στο εξης θα τεσταρω το νερο της σακουλας απο τα ψαρια που αγοραζω !!!

delta66 28-12-14 21:52

Δεν μπορεις βγαλεις καποιο συμπερασμα απο αυτο.
Το νερο στη σακουλα, επειδη ειναι λιγο, μπορει να αλλαξει ευκολα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01923 seconds with 11 queries