Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ΚΟΛΛΕς ΦΥΤΩΝ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91451)

ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN 27-03-16 21:14

ΚΟΛΛΕς ΦΥΤΩΝ
 
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να αλλάξω τις πέτρες από το ενυδρείο. Είχα από την θάλασσα και πάνω σε 3 είχα δεμένα με μπετονιά ανούμπιες.
Επειδή θα βάλω μαύρες πέτρες στο ενυδρείο ,θέλω να ρωτήσω εάν έχετε χρησιμοποιήσει τις κόλλες που υπάρχουν στο εμπόριο για να μην παιδεύομαι με την μπετονιά.

sarpijk 27-03-16 21:48

http://officemarket.gr/product/50523/

Aπλη κολλα στιγμης κανει δουλεια. Κυανοακρυλικη να γραφει. Οταν στεγνωσει δεν επηρεαζει το νερο.

nazgul 27-03-16 21:52

Εγω αν με ενοχλουσε η μπετονια, θα εβαζα ισα ισα μια σταγονα ενυδρειακη σιλικονη στο χοντρο ριζωμα της anubia, ωστε να μην επηρεασει την αναπτυξη της.

ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN 27-03-16 21:58

Η ενυδρειακη σιλικόνη στεγνώνει γρ'ηγορα;

klipitiklopos 27-03-16 21:59

Παιδια αρκει να ειναι σε μορφη gel.
H απλη δεν κανει.

klipitiklopos 27-03-16 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN (Μήνυμα 933050)
Η ενυδρειακη σιλικόνη στεγνώνει γρ'ηγορα;

Οχι θελει κανενα 8ωρο για μηχανικη αντοχη.

sarpijk 27-03-16 22:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 933051)
Παιδια αρκει να ειναι σε μορφη gel.
H απλη δεν κανει.


Σαββα γιατι το λες αυτο? Σε μορφη τζελ απλα ειναι ευκολοτερη η εφαρμογη. Παντα με την απλη εχω κολλησει διαφορα φυτα-τελευταια πριν μερικες εβδομαδες σε γαριδαδικο 30 λιτρα- και ποτε δεν ειχα θεμα.

alexis cosmo 27-03-16 22:54

Δλδ με κόλα κολάει στο ξύλο η μοςς?
εγώ που έχω βυθισμένο ξύλο και είναι μούσκεμα όρων με κόλα στιγμής να κολησω την μοςς γιατί η μπετονια με πέθανε.?

nikosn 27-03-16 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 933068)
Δλδ με κόλα κολάει στο ξύλο η μοςς?
εγώ που έχω βυθισμένο ξύλο και είναι μούσκεμα όρων με κόλα στιγμής να κολησω την μοςς γιατί η μπετονια με πέθανε.?

Κολλάει ..εγώ με την κόλλα στιγμής την έχω κολλημένη και την moss κ το montecarlo

alexis cosmo 27-03-16 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikosn (Μήνυμα 933072)
Κολλάει ..εγώ με την κόλλα στιγμής την έχω κολλημένη και την moss κ το montecarlo

πιανει και σε βρεγμένο ξυλο:confused::confused:

klipitiklopos 27-03-16 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 933066)
Σαββα γιατι το λες αυτο? Σε μορφη τζελ απλα ειναι ευκολοτερη η εφαρμογη. Παντα με την απλη εχω κολλησει διαφορα φυτα-τελευταια πριν μερικες εβδομαδες σε γαριδαδικο 30 λιτρα- και ποτε δεν ειχα θεμα.

Η κυανοακρυλικη ειναι ασφαλης οταν στεγνωσει καλα.
Κατι που ειναι δυσκολο να γινει στις βρεγμενες συνηθως επιφανειες των φυτων και των ξυλων.
Ειδικα με την ρευστη που επιπλεον εχει και την επιπλεον δυσκολια της εφαρμογης.
Αν μιλαμε μαλιστα για ξυλο, δεν σου εχει τυχει να ψιλοποτιζει πριν κολλησει;:)

stanisalus18 27-03-16 23:56

Κοιτά για το Flourish Glue της Seachem, εγώ είδα τρομερή ανάπτυξη και τεράστια διάφορα όταν την έβαλα την κολλά αυτή στις ανουμπιες μου, πριν τις είχα με πετονιά. Όποτε τέλος για μένα οι πετονιές στα φυτά.

sarpijk 28-03-16 00:03

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι δε χρειαζεται να παρει ο φιλος την "ειδικη" κολλα της seachem μιας και μια απλη κολλα απο ενα μαγαζι της γειτονιας κανει την ιδια δουλεια.

Σαββα οντως ποτιζει το ξυλο εαν δεν ειναι τζελ αλλα στεγνωνει αμεσως(μιλαμε παντα για μικρη ποσοτητα).
[emoji3]

stanisalus18 28-03-16 00:07

Δεν διαφωνώ, συμφωνώ, άπλα το "ειδικό και ενυδρειακο" είναι στα σίγουρα ασφαλές. Αν και λίγο ακριβό για κάποιους. Μια πρόταση έκανα, αν ήξερα και εγώ πριν το πάρω, θα το είχα ψάξει καλύτερα και πιστεύω θα είχα καταλήξει στις κοινές κόλλες μιας και βλέπω ότι δεν έχουν πρόβλημα πολλοί.

Themis_aqua 28-03-16 00:14

.
 
Κι εγω παιδια δεν το ηξερα..Εχω στα χερια μου UHU super glue που γραφει πισω κυανοακραλικη UHU-BISON Hellas ltd οποτε μια χαρα υποθετω.Και παιδευομουν τοσο καιρο με τις πετονιες...:D

Τάκης 28-03-16 11:51

Παιδιά προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ούτε κόλλες αλλά ούτε και πετονιά, δένω τα φυτά με ακρυλική κλωστή ραψίματος, δεν χαλάει ποτέ και με το καιρό μαυρίζει χωρίς να μουχλιάζει ή να χαλάει και δεν φαίνεται, άσε που όταν τα φυτά θα βεντουζώσουν στο ξύλα και μπορείς με ένα ψαλιδάκι να την βγάλεις, και προτιμώ άσπρη για να μην έχει χρώματα. Το μυστικό είναι να δοκιμάσεις τη κλωστή, ανάβεις έναν αναπτήρα στην άκρη και αν αρχίζει και λιώνει πριν ανάψει φλόγα είναι ακρυλική αλλιώς είναι βαμβακερή και αν την βάλεις στο νερό θα λιώσε σε 24 ώρες. Με αυτή τη κλωστή επίσης μου ράβει η πεθερά μου και η μάνα μου τα σακουλάκια από τούλι που βάζω την ελαφρόπετρα. Επίσης με τη κλωστή αυτή το δέσιμο είναι πολύ εύκολο και οι κόμποι δεν πρόκειται ποτέ να λυθούν

manos3 08-11-16 09:19

Επαναφέρω το θέμα μιας και θέλω να βάλω κάποια φυτά σε ενυδρείο και δε μπορεί να γίνει δέσιμο με πετονιά στα συγκεκριμένα σημεία.

Είναι ασφαλείς οι κυανοακρυλικές κόλλες για να μπουν σε ενυδρείο με γαρίδες?
Έχει δοκιμαστεί αυτή (Loctite Super Attak) στη πράξη?

alexis cosmo 08-11-16 09:39

Νομιζω δεν εχεις κανενα προβλημα.
Εγω βαζω logo στιγμης και δεν υπαρχει προβλημα σε ψαρια και γαριδες.
Μικρη ποσοτητα και κολας κατευθειαν ακομη και σε βρεγμενο ξυλο ανετα.
Αν πεσει στο νερο καμια σταγονα γινεται σαν σακουλα και το μαζευεις οταν τελειωσεις με το χερι. Εχει ειδη στεγνωσει.

manos3 08-11-16 10:06

Στο στάδιο που είμαι μπορώ να βγάλω έξω από το νερό την πέτρα/ξύλο στο οποίο θα κολλήσω το φυτό, δεν είναι πρόβλημα. Αυτό που θέλω είναι να δω οτι δεν θα έχουν θέμα οι γαρίδες, αλλά αφού λες είναι εντάξει θα το δοκιμάσω.

takolas 08-11-16 10:15

Χρησιμοποιώ αυτή
http://www.ebay.com/itm/Instant-glue...cl7xcQEn3M7nHg
χωρίς κανένα πρόβλημα, έχω κολλήσει και μέσα στο νερό.
Ουσιαστικά είναι ίδια με την στιγμής αλλά σε τζελ.

rottbea 08-11-16 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 978979)
Στο στάδιο που είμαι μπορώ να βγάλω έξω από το νερό την πέτρα/ξύλο στο οποίο θα κολλήσω το φυτό, δεν είναι πρόβλημα. Αυτό που θέλω είναι να δω οτι δεν θα έχουν θέμα οι γαρίδες, αλλά αφού λες είναι εντάξει θα το δοκιμάσω.

Η κολλα που εχεις κανει.Εφοσον σου δινεται η δυνατοτητα να βγαλεις την πετρα εξω και να την κολησεις,αστην μετα και 10 λεπτα σε ενα κουβα νερο να φυγουν οτι στοιχεια εχει αφησει η κολλα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02065 seconds with 11 queries