Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   300 λιτρα tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70532)

Zair 28-03-13 23:23

300 λιτρα tanganyika
 
Για σας με λενε Νικο ειμαι καινουργιος στο forum και θα σας παρουσιασω και εγω το ενυδρειο μου.
Το ενυδρειο εχει διαστασεις 120x50x50 το οποιο ειναι 300 λιτρα.(DIY)
Ας παμε τωρα στο νερο:
Το φιλτραρισμα γινεται με εξωτερικο φιλτρο FLOUVAL 405 με ροη 1200λιτρα/ωρα
Αλλαγες 20% καθε εβδομαδα
Οι μετρησεις που πηρα ειναι:
N03=0,25
N02=0
GH=18
KH=17d
PH=8,8
Θερμοκρασια 27 βαθμους και πλουσια οξυγωνωση.
Να σημειωσω οτι το ενυδρειο εχει που τρεχει 7 μηνες.
Διακοσμηση:Για το υποστρομα του βυθου χρησιμοποιησα λευκη αμμο ανακατεμενη με αραγωνητη,3 ασβεστολιθυκες πετρες,6 λαβα,και διαφωρων χροματων πετρες που μαζεψα απο παραλια,φοντο μπλε+2 φυτα vallisneria gigandea,crinoum
Τελος τα ψαρακια ειναι tropheus τα οποια ειναι 10 duboisi maswa και 8 ikola kaiser τα οποια μπηκαν ολα μαζι σε μεγεθος 1cm,τωρα πλεον εχουν μεγαλωσει!
οριστε και ενα βιντεακι( http://www.youtube.com/watch?v=JqxOEnm7mYs )
αυριο θα ανεωασω και φωτο!σας ευχαριστω φια τον χρονο σας:smt023

kostaskich 29-03-13 00:56

kostaskich
 
πολυ καλη προσπαθεια.απλα θα προτιμουσα να φυγουν οι πετρες λαβας και γενικα να εχεις ενα ειδος πετρας ασβεστοληθικης με ιδιο χρωματισμο, θα ειναι πιο φυσικο.κατα τα αλλα εχεις μερακι φαινετε.καλη συνεχεια και καλες αναπαραγωγες:D

maria p 29-03-13 08:17

καλημέρα, πολύ ωραίο και τα ψαράκια πολύ δραστήρια, να τα χαίρεσαι!
τα ΝΟ3 λίγο ψηλά? μήπως θα έπρεπε λίγο μεγαλύτερες αλλαγές?

Κλεόβουλος 29-03-13 09:35

Καλώς ήρθες Νίκο !
Αν κι εμείς τα έχουμε ξαναπεί ;)
ας πω τις παρατηρήσεις μου για όσους μας διαβάζουν.
Τα λίτρα σου θεωρώ ότι είναι οριακά για ένα είδος τροφέους σε τελικό μέγεθος.
Κάνε λίγο μεγαλύτερες αλλαγές νερού για να πέσουν τα νιτρικά.
Η θερμοκρασία στους 27 είναι ψηλά, γύρω στους 25 είναι καλά.
Ο Synodontis που βλέπω δεν θα σου αφήνει μικρά.
Το στήσιμο της πέτρας σου θα κάνει τον κυρίαρχο αρσενικό να θεωρεί όλο το ενυδρείο περιοχή του. Πιο λειτουργικό είναι να κάνουμε 2 όγκους όσο πιο απομακρυσμένους μπορούμε.

Να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη.:)

Zair 29-03-13 12:10

Καλημέρα παιδιά καταρχήν σας ευχαριστω για τα καλα σας λόγια!τα νιτρικα ειναι λίγο υψηλά όντως αλλα παρατήρησα οτι απο τότε που έβαλα τα φυτα άρχισαν να πέφτουν σιγά σιγά ήταν 50 και τωρα έπεσαν στο 25 αλλα θα κάνω και λίγο μεγαλύτερες αλλαγές να τα κατεβαζω κιαλο,τωρα όσο αναφορά το στήσιμο της πέτρας το έκανα έτσι επειδή το ενυδρειο ειναι πολύ οριακό γι αυτά τα ψάρια ιδίως για δυο είδη τροφεους όπως εχω εγώ,για να έχουν χώρο να κολυμπάνε σε όλο το ενυδρειο αυτό το στήσιμο αξιοποιεί όλα τα λίτρα ενώ αυτό το στήσιμο που λες κλεοβουλε ειναι μεν σωστό αλλα δεν κάνει για το ενυδρειο αυτό άμα το δεις απο κοντά θα καταλάβεις τι εννοώ,πάντως δεν εχω θέμα ακόμα με τις περιοχές ο ένας αρσενικος duboisi εχει ποιασει την αριστερή σπηλιά και ο άλλος την δεξιά και το αρσενικο ikola δεν εχει καμία περιοχή ειναι περιπλανωμενος,τον συνοδοντη τον έβαλα για να βοηθήσει τον βυθό πιστεύω οτι κάνει πολύ καλή δουλειά αλλα μάλλον θα τον βγάλω γιατι προφανος θα μου τρώει τα μικρά και δεν πρόκειται να δω γέννα.την θερμοκρασία την κατεβασα στους 25 ήταν λίγο υπερβολή 27.α και κάτι ακόμα φωτό πως ανεβαζω;ευχαριστω,κλεοβουλε κανόνισε να πάμε για καφέ με τον σακη(Kouman),για ψαροσηζητηση

Κλεόβουλος 29-03-13 13:03

:) να δω πότε θα καταφέρουμε να τα πούμε απο κοντά και με τον Σάκη.

Τις φωτο, όταν κάνεις νέο ποστ, πηγαίνεις πιο χαμηλά στη διαχείριση συνημμένων και τις ανεβάζεις.

Zair 29-03-13 13:23

1 Συνημμένο(α)
φωτογραφια ολοκληρου του χωρου

Zair 29-03-13 15:00

6 Συνημμένο(α)
Μερικες φωτογραφιες που μολις τραβηξα:smt071

Zair 29-03-13 15:25

6 Συνημμένο(α)
και μερικες ακομη:cool:

genecr 30-03-13 09:58

πολύ όμορφο να το χαίρεσαι

Zair 30-03-13 14:00

4 Συνημμένο(α)
Παιδια καλημερα δυστηχος εχω προβλημα με τον αρσενικο ikola πριν που τον παρατηρησα εχει εμφανισει στα βρανχια ενα ασπρο πραγμα η μαλον εχουν ασπρισει τα βρανχια,το περιεργο ειναι οτι χτες δεν ειχε τιποτα ετρογε κανονικα και ηταν κινιτηκος τωρα ομως ουτε εφαγε και εχει απομονωθει σε μια γωνια
Τι κανω τωρα?
οριστε και μερικες φωτογραφιες,helppppppp:confused:

Κλεόβουλος 30-03-13 14:09

Στα ματιάξαμε :evil:

Τα βράγχια δεν τα βλέπω άσπρα. Φαίνεται σαν να ασπρίζει κάτω απο το σαγόνι.
:confused:
Βγάλε αν μπορείς μια πιο κοντινή.
Μη ταΐσεις το σαββατοκύριακο.

Zair 30-03-13 17:24

Εντάξει θα προσπαθήσω να βγάλω μια ποιο κοντινή
-------------------------
-------------------------
Τελικα ολα ενταξει με το ψαρακι εκανα μια αλλαγη νερου προσθεσα epsom salt και τωρα σχεδον εφυγε αυτο το ασπρο,καλου κακου δεν τα ταιζω το σαββατοκυριακο οπως ειπες και εσυ κλεοβουλε,ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!

Zair 10-04-13 22:23

photo update
 
5 Συνημμένο(α)
Για αυτους τους πανεμορφους καλβους ευχαριστω τον κλεοβουλο!:p
Μην αρχιζετε το κυρηγμα :smt035 οτι δεν ταιριαζουν με τα τροφεους και τα λοιπα ειναι προσορινα εκει και θα μεταφερθουν σε ενα 150αρι που φτιαχνω:D

chris7 10-04-13 22:33

Πανέμορφοι να τους χαίρεσαι!

Κλεόβουλος 11-04-13 07:27

Να τα χαίρεσαι τα ασχημομούρικα παιδάκια μου :smt055

Άντε να ετοιμαζόμαστε οι Αφρικάνοι για τον διαγωνισμό..................

genecr 11-04-13 07:46

όμορφα τα calvus σου, να τα χαίρεσαι, είναι ζευγάρι;

Κλεόβουλος 11-04-13 07:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 754547)
όμορφα τα calvus σου, να τα χαίρεσαι, είναι ζευγάρι;

Ζευγάρι πυρωμένο :D

genecr 11-04-13 07:57

ωραία :D

Κλεόβουλος 13-04-13 08:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 754495)
Για αυτους τους πανεμορφους καλβους

Νίκο στο ενυδρείο που τους είχα μαζί με ένα julie χθες παρατήρησα ότι κυκλοφορούν καμιά εικοσαριά μικρά. :)
Η τριάδα ήταν κάνα μήνα μαζί και παρόλο που είχαν περάσει κι άλλοι συγκάτοικοι και τα μικρά δεν διακρίνονται καλά ακόμη,
πιστεύω ότι είναι καλβάκια :smt041:smt054

genecr 13-04-13 09:28

μπράβο Κλεόβουλε :smt041
δεν έχω ξαναδιαβάσει για γέννα calvus σε ελληνικό ποστ, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Zair 13-04-13 10:12

Δεν ξέρω κλεοβουλε μακάρι να ειναι απο τους καλβους αλλα το θηλυκο εδώ ειναι έτοιμο να γενισει εχει κατεβάσει σωλήνα εναπόθεσης αυγών και δεν πλησιάζει κανένα ψάρι κοντά στο κοχύλι της ειναι μαζί της και ο αρσενικος τα τροφεους τα έχουν τρομοκρατησει!Απο τι είδα στο YouTube τα μικρά black pearl έχουνε χρωματισμό καφέ προς πορτοκαλί.Παντως οτι και να ειναι ειναι ευχάριστα νέα μπράβο κλεοβουλε!ι

Κλεόβουλος 13-04-13 10:20

Έχω ξαναπάρει γέννα απο A.calvus αλλά δεν επιβίωναν σε κοινωνικό :(
Ξέρω κι άλλους φίλους που είχαν πετυχημένες γέννες απο A.compressiceps.
Κι εδώ τα A. sp. "Compressiceps Shell" http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52040

Κλεόβουλος 13-04-13 10:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zair (Μήνυμα 755125)
Δεν ξέρω κλεοβουλε μακάρι να ειναι απο τους καλβους αλλα το θηλυκο εδώ ειναι έτοιμο να γενισει εχει κατεβάσει σωλήνα εναπόθεσης αυγών και δεν πλησιάζει κανένα ψάρι κοντά στο κοχύλι της ειναι μαζί της και ο αρσενικος τα τροφεους τα έχουν τρομοκρατησει!Απο τι είδα στο YouTube τα μικρά black pearl έχουνε χρωματισμό καφέ προς πορτοκαλί.Παντως οτι και να ειναι ειναι ευχάριστα νέα μπράβο κλεοβουλε!ι

Είναι έτοιμη πάλι :)
Χώρισε τα το συντομότερο...

Zair 13-04-13 11:03

Θα τα χωρισω αυριο σχεδον ειναι ετοιμη η γυαλα:D

genecr 13-04-13 11:08

από αυτά που έχω διαβάσει σε ξένα φόρα είναι πολύ δύσκολο το μεγάλωμα του γόνου :(
κάτι συμβαίνει εκεί στο 2-3 μήνα και έχουν μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας

Zair 15-04-13 17:33

5 Συνημμένο(α)
FOTO UPDATE,ετοιμαζομαστε σιγα σιγα για τον διαγωνισμο!:smt003

Κλεόβουλος 28-04-13 07:54

Νίκο το ζευγάρι τα κάλβους που σου έδωσα πράγματι μου άφησαν δώρο μια γέννα :)
Τα μικρά έχουν μεγαλώσει αρκετά και συγκατοικούν με μια 3άδα L.similis (ελπίζω να αφήσουν μερικά :cool:).

Παναγιώτης Κ 28-04-13 11:13

Πανέμπρφο το ενυδρείο και τα ψάρια σου!
Μόνι μια ένσταση. Έχεις πολλά είδη για τα λίτρα σου. Αν πάνε καλά και είναι οκ πάω πάσο.

Zair 29-04-13 20:39

Κλεοβουλε καθε ποτε γεννανε οι καλβοι?Παρατηρησα οτι η θηλυκια εχει κατεβασει εναν μαυρο σωληνα(προφανως ενναποθεσης αυγων)και η κοιλια της ειναι φουσκωμενη χτες και σημερα ειναι στο κοχυλι της ολη την ωρα ουτε για φαι δεν βγαινει..Επειδη ειμαι πολυ παρατηρητικος ανθρωπος μπορει να σας φανει αστειο αλλα μαλον οταν ο αρσενικος καλβος πυρωσει τα 2 μπροστινα δοντια της κατω γναθου ανασηκωνονται και προεξεχουν,ισχυει κατι τετοιο το εχεις παρατηρησει και συ κλεοβουλε?:confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02175 seconds with 11 queries